SAMOCHÓD

Jak łatwo pozbyć się zarysowań i wgnieceń auta?

29.12.2020

Posiadanie auta to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Należy pamiętać o corocznym przeglądzie samochodu, opłaceniu obowiązkowego OC, tankowaniu. Nie wspominając już o nieprzewidzianych usterkach czy uszkodzeniach. Wgniecenia, zarysowania i inne tego typu defekty... Jak się z nimi rozprawić?

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, parkowanie w ciasnym miejscu albo przy barierkach, by zarysować lub zrobić wgniecenie w karoserii. Takie rzeczy można oczywiście zgłosić do ubezpieczyciela, a te zostaną naprawione z AC. Jest jedno “ale”. W tym przypadku niestety ryzykujemy podwyższenie składek w kolejnym roku. Może więc lepiej rozprawić się z zarysowaniami i wgnieceniami auta samodzielnie? 

Gdzie najczęściej dochodzi do zarysowań?

Z zarysowaniami i wgnieceniami musimy się liczyć na każdym kroku. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi na parkingach, posesjach czy wąskich ulicach. Ale nie tylko tam. Zdarzają się one również na skrzyżowaniach, podczas wyprzedzania oraz w korkach. Część z zarysowań wynika także po prostu z eksploatacji auta. Nie bez znaczenia są też warunki pogodowe czy sezonowe. Mamy tu na myśli takie elementy (np. rozsypana sól na drodze w czasie zimy), które mogą przyczynić się do pogorszenia wyglądu naszego samochodu.

DIY samochodowe

Delikatne otarcia, zarysowania czy wgniecenia mogą powstać w wyniku nieuwagi naszej lub innego kierowcy, czasem również z zaniedbania. Na szczęście dużą część z nich możemy wyeliminować niedużym kosztem i we własnym zakresie. Bez konieczności korzystania z usług blacharza czy lakiernika.

 • Marker, mazak lub kredka koloryzująca - te przyrządy poradzą sobie z drobnymi rysami, zadrapaniami, otarciami czy odpryskami. Zapewniają dobre krycie i ochronę przed korozją.
 • Pasta lekkościerna - nakładamy ją na drobne rysy drobnymi kulistymi ruchami za pomocą suchej i miękkiej szmatki. Sprawdzi się w przypadku niewielkich zadrapań spowodowanych np. przez uderzenie kamieniem.
 • Polerka - jeśli uszkodzenie lakieru nie jest za duże i głębokie, możemy sami usunąć je za pomocą polerki. Wystarczy zetrzeć wierzchnią warstwę farby i wygładzić dany ubytek. Należy jednak uważać, by nie użyć zbyt mocnych środków, które przyniosą efekt odwrotny do oczekiwanego. Tu wymagana jest sprawna ręka.
 • Przyssawka - to narzędzie przyda się na wgniecenia. Przyssawkę należy przyczepić do miejsca wgniecenia i zdecydowanym ruchem ją oderwać, co sprawi, że element wróci do poprzedniego stanu. Można też użyć gumowego młotka i od strony wewnętrznej delikatnie nabijać daną przestrzeń. Jest to jednak czasochłonne zadanie.
 • Pasty, żele i woski regeneracyjne -> czyli narzędzia przydatne już po wykonaniu naprawy. Zabezpieczą nasz lakier przed korozją i wpływem warunków atmosferycznych

Wszystkie powyższe sposoby sprawdzą się jednak tylko w przypadku powierzchownych ubytków. Gdy mamy do czynienia z większymi uszkodzeniami, np. do warstwy podkładu, należy udać się do specjalisty.

Domowe sposoby na zadrapania lakieru

Pasta do zębów. To jeden z domowych sposobów na pozbycie się zadrapania. Bardzo delikatnie szlifuje lakier, przypominając w swoim działaniu delikatny papier ścierny. Najlepiej sprawdzi się pasta wybielająca, która posiada niewielkie cząsteczki ścierające. Dzięki tej właściwości skutecznie usunie cienkie warstwy powłoki lakieru, jednocześnie eliminując wpływające negatywnie na estetykę rysy i zadrapania.

Jeśli chodzi o pozbycie się wgnieceń to popularna stała się metoda podgrzania miejsca uszkodzenia, a następnie szybkiego schłodzenia. Użyć do tego można suchego lodu. Należy jednak uważać, na ewentualne uszkodzenie lakieru. Dlatego nie rekomendujemy robić tego samemu na domowym podwórku.  

Ubezpieczenie AC

W przypadku małych rys czy wgnieceń warto spróbować naprawić je samemu. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, bo koszt naprawy u blacharza czy lakiernika może być nawet 50% droższy. Co więcej, to duża oszczędność czasu. Na wizytę u specjalisty możemy czekać tygodniami, a często bywa tak, że własnoręczna naprawa zajmie nam kilka godzin.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by naprawy dokonać sami, możemy zgłosić się do ubezpieczyciela i zrobić to na poczet swojego Autocasco (AC). AC przychodzi z pomocą w obliczu uszkodzenia (także zarysowań, wgnieceń) czy zniszczenia pojazdu, gdy ciężko wskazać jednoznacznie sprawcę takiego zdarzenia lub kiedy sami jesteśmy sprawcą szkody. Ubezpieczenie AC przyda się również w przypadku utraty pojazdu. Warto do AC dokupić usługę Assistance, by w razie kolizji na drodze otrzymać szybką i sprawną pomoc.
   

Zgłoszenie szkody

W Compensie załatwisz to poprzez aplikację online. Bez zbędnych formalności i bez konieczności kontaktu z likwidatorem. Nie musisz przechodzić kilkunastodniowego procesu likwidacji szkód z którym najczęściej ze względów formalnych wiąże się konieczność uciążliwego dokumentowania roszczenia. Robisz zdjęcia całego auta i uszkodzenia, a także dowodu rejestracyjnego. Wyliczenie wartości odszkodowania zajmie 60 minuty To takie proste!

 1. Zgłaszasz szkodę przez formularz na stronie zgloszenie.compensa.pl
 2. System analizuje Twoje zgłoszenie i może skierować Cię na drogę samolikwidacji szkody.
 3. Dostajesz SMS z linkiem do aplikacji.
 4. Dokumentujesz zdjęciami uszkodzenia pojazdu i zaznaczasz miejsce uszkodzenia na rysunku.
 5. Robisz zdjęcie dowodu rejestracyjnego
 6. Podajesz numer konta i czekasz na wyliczenie swojego odszkodowania.

Przeczytaj też