UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Fakty i mity dotyczące telemedycyny

19.10.2021

W ciągu ostatnich miesięcy przekonaliśmy się, jak wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Praktyka pokazała, że spotkania on-line mogą być równie efektywne, jak te „twarzą w twarz”, będąc przy tym znacznie szybsze i wygodniejsze dla obu stron. Dotyczy to także konsultacji lekarskich. Niestety, wokół e-wizyt narosło wiele mitów.

Telemedycyna dostrzeżona podczas pandemii

Choć rozwój telemedycyny trwa już od jakiegoś czasu, to jednak prawdziwym przełomem okazała się  pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Pozostając w domu chroniliśmy siebie, i innych, zmniejszając ryzyko zakażenia.

Wówczas wielu z nas przeszło na naukę lub pracę zdalną, co wiązało się z koniecznością zakupienia dobrego laptopa z kamerą, polepszeniu łącza internetowego, a także przygotowania odpowiedniego stanowiska do pracy w domu. Jednym słowem – sytuacja zmusiła nas do przygotowania domowej infrastruktury na nowe wyzwania.

Polacy wciąż sceptyczni wobec telemedycyny

Choć czasy pandemii oswoiły nas z e-konsultacjami lekarskimi, wielu z nas nadal ma co do nich wątpliwości. Według badania Biostatu „Telemedycyna w oczach Polaków” (https://www.biostat.com.pl/telemedycyna-drugie-badanie/telemedycyna-wady.php) zdecydowana większość, bo 62,2% badanych, jako główną wadę telemedycyny podaje brak kontaktu twarzą w twarz z lekarzem. 39,8% Polaków martwi się o brak możliwości podjęcia natychmiastowego leczenia, kiedy zdarzy się nagły wypadek. Natomiast są też pozytywy. Największą zaletą telemedycyny według badanych jest możliwość łatwej i szybkiej rejestracji na odległość. Trochę niżej, lecz wciąż na podium, stanęła możliwość diagnostyki na odległość. To pokazuje, że zaczynamy nieśmiało przekonywać się do tej formy kontaktu z lekarzem. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, stanęliśmy twarzą w twarz z wieloma mitami i faktami na temat teleporad i postaraliśmy się je rzeczowo omówić.

MIT: Właściwa diagnoza może nastąpić tylko na wizycie osobistej

Porada lekarska, która następuje online, nie wyklucza postawienia właściwej diagnozy. Taka telekonsultacja zakłada szczegółowy wywiad z pacjentem, zarówno dotyczący jego objawów, jak i chociażby występowania chorób w rodzinie. Wiele diagnoz jest popartych badaniami, niewykluczone więc, że lekarz podczas teleporady skieruje nas właśnie na takowe i dopiero po otrzymaniu wyników postawi diagnozę. Wyjątkami mogą być przypadki, kiedy jest potrzeba chociażby przeprowadzenia badania palpacyjnego. W innych przypadkach telewizyta nie różni się wiele od tej osobistej, w gabinecie lekarskim.

szybkie konsultacje lekarskie online

FAKT: Na konsultacje online nie trzeba długo czekać

To jedna z największych zalet konsultacji online z lekarzem. W publicznych placówkach na wizytę u specjalisty zdarza się czekać dobre kilka miesięcy. W przypadku wizyty online może ona nastąpić dużo szybciej. Jeśli chcemy mieć gwarancje natychmiastowej wizyty, warto wybrać ubezpieczenie Compensa Multi Zdrowie, w którym usługi telemedycyny są dostępne nie tylko bez ograniczeń, ale także z gwarancją konsultacji z pediatrą czy internistą do 2h, a ze specjalistą do 3 dni roboczych.

MIT: Telemedycyna to tylko rozmowa z lekarzem przez telefon

Wiele placówek otwiera się na różne możliwości kontaktu zdalnego z lekarzem.  Nie zawsze jest to wyłącznie rozmowa przez telefon. Można również użyć czatu, w którym jest także możliwość zamieszczenia zdjęć w konwersacji czy wideokonferencji, podczas której można pokazać lekarzowi np. zmiany skórne. Co więcej, ubezpieczeni w ramach Compensa MULTI Zdrowie otrzymują dostęp do Portalu Pacjenta, w którym można zarządzać swoimi wizytami (także tymi online), zweryfikować wyniki badań (opatrzonych komentarzem lekarskim), a także zadać pytanie lekarzowi już po wizycie czy zamówić lub odnowić receptę. Wszystko dostępne w jednym miejscu, 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

FAKT: Telemedycyna to nie tylko lekarz rodzinny

Jedną z głównych zalet telemedycyny przeważających nad klasycznymi wizytami są właśnie konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji. I to bez konieczności czekania na wizytę kilka miesięcy! Tutaj również kluczową rolę odgrywa dostępność lekarzy dla wszystkich, nawet tych dla których jest on utrudniony ze względu na niepełnosprawność, brak możliwości przemieszczania się lub miejsce zamieszkania z dala od ośrodków specjalistów. Możemy umówić się na e-wizytę z lekarzem na drugim końcu Polski.

W Compensie Multi Zdrowie dodatkową zaletą jest dostęp do wszystkich lekarzy bez limitów i skierowań, także w przypadku konsultacji profesorskich. Co więcej, w ubezpieczeniu są też zapewnione specjalizacje dziecięce w tym otolaryngolog, kardiolog, ortopeda, neurolog, chirurg (to już stacjonarnie).

zalety e-konsultacji

MIT: Telemedycyna jest tylko po to, by wziąć receptę

Pozyskanie recepty podczas e-konsultacji to niewątpliwa zaleta tej formy kontaktu z lekarzem. Nie jest to jednak jedyna rzecz, którą możemy „załatwić” podczas wizyty online. Wiele chorób da się zdiagnozować na podstawie opisu dolegliwości, przyjmowanych leków czy wyników badań.  Oczywiście w przypadku poważniejszych urazów warto zasięgnąć opinii lekarza w placówce, jednak w większości przypadków takich jak infekcje, choroby przewlekłe, wystawienie skierowań czy przepisanie leków, może obyć się bez wizyty osobistej.

W Compensa MULTI Zdrowie mamy dostęp do szerokiego zakresu badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz na e-konsultacji. Podobnie w przypadku ubezpieczenia Compensa Multi Zdrowie, gdzie mamy pełen zakres badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a honorowane są także skierowania od lekarzy spoza współpracujących placówek.

FAKT: Na wizytę online można się umówić także po godzinach pracy działania przychodni

Koniec z długim czekaniem na infolinii podczas dzwonienia do przychodni i ustawiania się w kolejce o wschodzie słońca, licząc na otrzymanie numerka do lekarza. W większości przypadków na wizytę online można także zapisać się internetowo. Wiele miejsc udostępnia platformy i aplikacje, dzięki którym możemy umówić wizytę lekarską. Tak też jest w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych Compensy. Co więcej, w ubezpieczeniu Compensa MULTI Zdrowie zyskujemy dostęp do Portalu Pacjenta, gdzie nie tylko mamy możliwość rezerwacji i odwoływania wizyt, ale również możemy sprawdzać wyniki badań, zadać dodatkowe pytania lekarzowi czy zamówić receptę.

Usługi e-konsultacji są stale rozwijane i stają się coraz lepszym uzupełnieniem leczenia stacjonarnego. Nawet osoby wcześniej sceptycznie nastawione, jak seniorzy, są coraz bardziej zaangażowane w ten rodzaj systemu opieki zdrowotnej, co przynosi im wiele korzyści.

Skorzystaj z prywatnej opieki zdrowotnej na wyciągnięcie ręki, dopasowanej do Twoich potrzeb. Sprawdź: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-zdrowie/  i https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-multi-zdrowie/.


Przeczytaj też