Jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku.

Biuro prasowe

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami ze spółek Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, a także z Grupy w VIG w Polsce i Europie.

wróć

Bez strat wyjść z zamieszek

Wybite szyby i zniszczone samochody to nieodłączny elementem krajobrazu po „pokojowych” zgromadzeniach. Straty przedsiębiorców sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wiele jest powodów, dla których mieszkańcy miast tłumnie gromadzą się na placach w ich centrach. Manifestacja jednych często nie idzie jednak w parze z biznesem drugich. Już jedna rzucona butelka lub kamień to zagrożenie dla portfela przedsiębiorcy. Na zniszczenia narażone są szczególnie lokale w najbardziej eksponowanych lokalizacjach – restauracje, sklepy, zakłady fryzjerskie czy kioski ruchu. Jak wynika z obserwacji likwidatorów szkód towarzystwa ubezpieczeń Compensa najczęstsze straty to: wybite szyby w witrynach sklepowych, zanieczyszczenie elewacji, zniszczenia samochodów służbowych.

Nieskuteczna profilaktyka

Niestety zapobieganie stratom i łapanie sprawców jest kosztowne. Według MSWiA co roku na zabezpieczenie imprez masowych policja wydaje kilkadziesiąt milionów złotych. Służby porządkowe, monitoring, zakratowane okna czy alarmy nie zawsze odstraszą rozentuzjazmowanych przechodniów przed dewastowaniem czyjejś własności. Nie chcąc martwić się o kosztowne skutki zniszczeń, firmy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie swojej działalności. - Wzrost zainteresowania takimi polisami to także wynik nagłośnionych w mediach wydarzeń, np. przebiegu zeszłorocznego Święta Niepodległości. Poza tym na rynku pojawiły się oferty ubezpieczeń wzbogacone o nowe możliwości, dopasowane właśnie do takich sytuacji – wyjaśnia Damian Andruszkiewicz z towarzystwa ubezpieczeń Compensa.

Z polisą przeciw zamieszkom

W opinii fachowców, dobrym rozwiązaniem jest kompleksowe ubezpieczenie firmy z rozszerzeniem o ryzyko wandalizmu. – Do najczęstszych zniszczeń należą pobite szyby oraz uszkodzone auta, które najlepiej widoczne są po imprezach i zgromadzeniach na wolnym powietrzu. Bardzo ważna jest jednak ochrona przez cały okres prowadzenia działalności, gdyż tego typu zdarzeń po prostu nie da się przewidzieć – dodaje Damian Andruszkiewicz. Strat trudno jest uniknąć, ale ubezpieczony właściciel firmy może liczyć na odszkodowanie. Warto pamiętać, że zaistnienie zdarzenia musi być udokumentowane, aby likwidator przyznał środki na pokrycie szkód. W zależności od wysokości składki polisa pokryje straty dochodzące nawet do 100 tys. zł.

Najczęstsze szkody przedsiębiorców:

  • Wybite szyby w oknach
  • Uszkodzone samochody
  • Zniszczenia spowodowane petardami
  • Wyłamane ogrodzenia, bramy
Infolinia 801 120 000