Jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku.

Biuro prasowe

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami ze spółek Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, a także z Grupy w VIG w Polsce i Europie.

wróć

Jak się chronić przed strajkiem generalnym?

We wtorek 26 marca odbędzie strajk generalny na Śląsku. Jak własny biznes powinni chronić przedsiębiorcy z regionu, jeśli protest wymknie się spod kontroli?

Jak może skończyć się strajk generalny mieliśmy okazję obserwować w ubiegłym roku na przykładzie Grecji. Zorganizowana wówczas manifestacja niezadowolonych związkowców przerodziła się w regularną bitwę z policją. Demonstranci użyli koktajli Mołotowa i kamieni, na co służby porządkowe odpowiedziały armatkami wodnymi i gazem łzawiącym. Marcowe wydarzenia na Śląsku nie muszą być tak dramatyczne, ale nie można wykluczyć, że jakaś grupa protestujących okaże się agresywna. Zwłaszcza że udział w strajku zapowiedziało aż blisko 150 tys. przedstawicieli różnych zawodów, m.in. górnicy, hutnicy i pracownicy szpitali. Wzburzeni związkowcy nie zawsze potrafią opanować swoje emocje i gniew, obracając się przeciw zwykłym obywatelom – wszczynają zamieszki narażając na szwank zdrowie i finanse tych ostatnich. Cierpią na tym zwłaszcza właściciele sklepów, kiosków czy restauracji. W jaki sposób zabezpieczyć się przed tłumem strajkujących i czy to w ogóle możliwe? – radzą przedsiębiorcom eksperci ubezpieczeniowi.

Co powinien robić przedsiębiorca, aby minimalizować straty?

  1. Zabezpiecz firmę przed strajkami

Naprawa zniszczonej przez demonstrujących własności może przedsiębiorcę wiele kosztować. – Do najczęstszych szkód należą skutki podpaleń oraz uszkodzone auta i potłuczone witryny sklepów i restauracji. Stąd dosyć popularne jest rozszerzenie ubezpieczenia o klauzulę aktów terroru, strajków, zamieszek i rozruchów. Wyposażeni w tego typu polisy przedsiębiorcy mogą liczyć na odszkodowanie w wysokości nawet 200 tys. zł – mówi Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń MSP w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group. Taka ochrona działa jako dodatek do podstawowych pakietów ubezpieczeniowych – np. mienia od ognia i innych zdarzeń losowych lub polisy w tzw. formule all risks.

  1. Roleta antywłamaniowa, nad drzwiami kamera

Dodatkowe zabezpieczenie firmy nie zapewni co prawda bezpieczeństwa w 100%, ale na pewno pozwoli zminimalizować ewentualne straty oraz pomoże zidentyfikować sprawcę ewentualnej szkody. Warto rozważyć dodatkową ochronę w postaci rolety antywłamaniowej czy monitoringu. Wyposażenie lokalu w taką roletę wiąże się z kosztem ok. 185 zł za m/kw. Zainstalowanie pojedynczej kamery to wydatek ok. 250 zł. Wyposażenie firmy w profesjonalny zestaw do monitoringu może z kolei wynieść ok. 5000 zł. Dobrze jest pamiętać, że dodatkowa ochrona oznacza też niższą składkę za ubezpieczenie.

  1. Nie kuś losu

Nie można przewidzieć, czy spokojna demonstracja zakończy się rozruchami, ale warto śledzić doniesienia o planowanych strajkach, aby wiedzieć, jaka jest groźba rozruchów. Szczególnie wtedy, gdy w mediach pojawiają się informacje o akcjach tych grup zawodowych, którym w przeszłości zdarzało się nie panować nad emocjami i burzliwie demonstrować, np. górników. Wówczas warto przemyśleć dodatkowy dzień wolny. Co prawda odbije się to na finansowym bilansie pod koniec miesiąca, ale pozwoli przedsiębiorcy nie martwić się o zdrowie własne, a także nie narazi pracowników na niebezpieczeństwo.

­­- Zauważamy, że świadomość ubezpieczeniowa małych i średnich przedsiębiorców rośnie. Szkody rzadko kiedy można przewidzieć, z czego właściciele firm dobrze zdają sobie sprawę i  chcą jak najlepiej zabezpieczyć swój biznes, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to przenieść odpowiedzialność za naprawę zniszczeń na ubezpieczyciela – podsumowuje Damian Andruszkiewicz.

Infolinia 801 120 000