Jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku.

Biuro prasowe

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami ze spółek Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, a także z Grupy w VIG w Polsce i Europie.

wróć

Jeździmy po autostradach, ale nie wiemy jak…

Ponad 80% polskich kierowców nie umie prawidłowo poruszać się po autostradach – ostrzegają Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi (CBRD) i towarzystwo ubezpieczeń Compensa, organizatorzy akcji Bezpieczna Autostrada.

Wśród najczęściej popełnianych błędów można wymienić: zbyt dużą prędkość, tzw. jazdę na zderzaku czy nieumiejętną zmianę pasa ruchu.

Polskimi autostradami każdego roku przejeżdżają dziesiątki milionów samochodów.

Jazda autostradami staje się coraz popularniejsza, a wzmożony ruch na drogach oznaczonych literą „A” widać nie tylko w czasie trwających właśnie ferii szkolnych czy w lecie. Dobrze obrazują to statystyki podane w styczniu przez operatora płatnego odcinka A1. W zeszłym roku przejechało nim 19,6 mln pojazdów, czyli o odpowiednio 1,5 mln i 3 mln więcej niż w 2016 i 2015 roku. W założeniu autostrady mają być bezpieczną alternatywą dla podróżowania autem po Polsce. Niestety wciąż trudno nazywać je bezpiecznymi drogami, bo, jak się okazuje, większość Polaków nie potrafi się po nich poruszać…

- Z przeprowadzonych przez CBRD ankiet wynika, że ponad 80% kierowców nie umie prawidłowo zachowywać się na autostradach. Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach. Z danych NIK wynika, że na każdy tysiąc kilometrów dróg szybkiego ruchu przypada aż 5 razy więcej wypadków niż na innych rodzajach dróg. Kilkukrotnie większa jest także śmiertelność. Trzeba pamiętać, że autostrady w Polsce wciąż stanowią nowość. Niestety wielu kierowców nie ma jeszcze wyrobionych odpowiednich nawyków lub ma po prostu złe przyzwyczajenia, które w połączeniu z dużymi prędkościami przynoszą fatalne efekty – mówi Karolina Tworzydło, Dyrektor Biura Marketingu i PR w Compensie, która wspólnie z CBRD od września 2017 roku prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną Bezpieczna Autostrada.

Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Eksperci CBRD wskazują katalog najczęściej popełnianych na autostradach błędów. Kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość (140 km/h), nie zachowują bezpiecznej odległości pomiędzy samochodami (tzw. jazda na zderzaku połączona często z mruganiem światłami) oraz nieumiejętnie zmieniają pas ruchu. Poza tym trzeba wymienić zbyt późną sygnalizację manewrów, zatrzymywanie się i postój na pasie awaryjnym, ciągłą jazdę lewym pasem, brak umiejętności wjazdu pasem rozbiegowym czy błędy w wyprzedzaniu – wykonanie manewru tuż przed zjazdem z autostrady lub tzw. wyścigi ciężarówek. Zdarzają się także sytuacje ekstremalne, które stanowią na szczęście rzadkość. Znane są zarejestrowane przez monitoring przykłady cofania, zawracania czy nawet jazdy pod prąd. 

- Można wymienić kilka przyczyn nieprzestrzegania przepisów i błędów. Część z nich wynika z niewiedzy, np. według naszych badań co 3. kierowca nie zdaje sobie sprawy, że nie powinno się wyprzedzać prawym pasem. Do złamania zasad bezpiecznej jazdy po autostradzie dochodzi także wskutek nieuwagi lub zmęczenia, którego oznaki wielu kierowców niestety lekceważy. Zdarza się, że przepisy łamane są świadomie, co można tłumaczyć na różne sposoby, m.in. pośpiechem czy pewnością siebie, która często łączy się z dużymi możliwościami, jakie daje dobry samochód – tłumaczy Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

***

Bezpieczna Autostrada to kampania społeczna prowadzona przez towarzystwo ubezpieczeń Compensa we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na autostradach.Do końca 2018 roku będą prowadzone działania mające na celu edukację kierowców dotyczącą prawidłowych zasad poruszania się po autostradach i promowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wśród zaplanowanych aktywności dla podróżujących zostały przewidziane imprezy plenerowe na MOP-ach, gdzie będziemy przypominać i nagłaśniać główne zasady obowiązujące podczas jazdy na autostradach. Dodatkowo akcja obejmuje szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników obsługi autostrad, wyposażanie wybranych stacji w profesjonalne apteczki, konkursy dla kierowców i dystrybucję materiałów informacyjnych.

Infolinia 801 120 000