Jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku.

Biuro prasowe

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami ze spółek Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, a także z Grupy w VIG w Polsce i Europie.

wróć

Tych rzeczy lepiej nie dostać pod choinkę, bo i tak znikną

Likwidatorzy szkód z towarzystwa ubezpieczeń Compensa sprawdzili, jakie prezenty zostaną w tym roku ukradzione niemal spod choinki.

Na przełomie roku wzrasta ilość kradzieży z włamaniem, co ma związek z wyjazdami na zimowe ferie i pozostawianiem pustych mieszkań. Łupem złodziei często padają kupione pod choinkę prezenty.

Top 5 najczęściej kradzionych prezentów to:

1. Biżuteria

2. Gotówka

3. Sprzęt elektroniczny (odtwarzacze audio, aparaty fot., laptopy)

4. Alkohol

5. Telewizory

 - Analizując zgłoszenia, z którymi mieliśmy do czynienia we wcześniejszych latach, jesteśmy w stanie niemal precyzyjnie przewidzieć, że właśnie te kategorie prezentów zostaną  ukradzione zaraz po Wigilii 2011 – mówi Anna Materny, Z-ca Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych z Compensa  - „Zainteresowanie” konkretnymi łupami ze strony złodziei odpowiada zwyczajowym upominkom, jakimi się obdarowujemy: drobnej  biżuterii, sprzętom elektronicznym. Alkohol zawsze plasuje się na wysokiej pozycji w rankingu kradzieży – dodaje.

Chociaż nic nie wyrówna nam straty wspaniałego prezentu, to jednak finansowe odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeń może nieco zmniejszyć ból. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu mienia ruchomego znajdującego się w mieszkaniu. Jeśli pod choinkę trafi przedmiot szczególnie cenny, to wówczas należy podnieść sumę ubezpieczenia o odpowiednią kwotę.

Trzeba też wystrzegać się gapiostwa. Jeśli w oczekiwaniu na św. Mikołaja zostawiliśmy uchylone okno czy otwarte drzwi balkonowe, przez które wszedł jednak złodziej, to żaden ubezpieczyciel nie wypłaci wtedy odszkodowania.

Jak zadbać o to, aby nasze prezenty pozostały nasze na dłużej:

  • Wstawić dobre zamki do drzwi, najlepiej antywłamaniowych
  • Trzymać cenne rzeczy w sejfie przymocowanym do ściany lub podłoża, nie na wierzchu lub w szufladach
  • Przechowywać gotówkę w banku lub sejfie
  • Zabezpieczyć okna roletami antywłamaniowymi lub kratami (szczególnie na parterze)
  • Zamykać okna i drzwi przed wyjściem (nawet, gdy wychodzimy na kilka minut - sprawny złodziej pokonuje proste zabezpieczenia w 3 minuty

Załatwić „straż sąsiedzką” – zapalanie światła i zbieranie ulotek spod drzwi jest proste i skuteczne.  

Infolinia 801 120 000