NNW indywidualne - co to? Co obejmuje polisa NNW? Pytania i odpowiedzi

04.05.2021

W jakich sytuacjach może się przydać ubezpieczenie NNW? Co powinna zawierać taka polisa? Jaka jest różnica między trwałym uszczerbkiem na zdrowiu a poważnym urazem? Kiedy możemy otrzymać świadczenie? Tak wiele pytań i…. tyle samo odpowiedzi. Tak jak ubezpieczenie NNW przewiduje nieprzewidziane, my wyjaśniamy niewyjaśnione.

Dla kogo jest właściwie ubezpieczenie NNW Indywidualne? Odpowiedź jest prosta. Dla każdego. Taka polisa stanowi zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Podczas wykonywania obowiązków zawodowych, w biurze lub podczas pracy w domu.

Ubezpieczenie NNW to ochrona również podczas życia prywatnego. W zasadzie wszędzie tam, gdzie aktualnie przebywamy. Czy obejmuje również nagłe, nieprzewidziane wypadki za granicą? Między innymi na to pytanie odpowiadamy poniżej. Zacznijmy od wyjaśnienia tego, co właściwie oznacza skrót: NNW?

NNW co to?

NNW to skrót od: Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków. Tymi następstwami może być utracona sprawność, konieczność podjęcia leczenia czy przeprowadzenia operacji. Co jeszcze? Czasowy lub stały brak możliwości wykonywania pracy i wynikająca z tego konieczność przekwalifikowania zawodowego.

Nieszczęśliwy wypadek - definicja.

Nieszczęśliwy wypadek to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. Jego wynikiem jest uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć. Na taki wypadek nie mamy wpływu i nie da się go przewidzieć.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie. Z polisą NNW otrzymamy pomoc finansową po nieszczęśliwym wypadku. Bazą jest świadczenie z tytułu procentowego uszczerbku na zdrowiu lub poważnego urazu. Dobierając odpowiednie rozszerzenia zakresu ochrony, otrzymamy również zwrot kosztów leczenia, operacji czy rehabilitacji. Ubezpieczenie NNW może obejmować również zwrot poniesionych kosztów zakupu sprzętu medycznego. Protezy kończyny, ortezy, aparatu i kołnierza ortodontycznego, kul czy wózka inwalidzkiego.

Jeżeli wypadek uniemożliwi dalszą pracę w zawodzie, ubezpieczenie pokryje koszty kursów i szkoleń. Dzięki temu możliwe będzie przekwalifikowanie zawodowego. Warto sprawdzić, czy takie świadczenie znajduje się w zakresie ubezpieczenia NNW. Podobnie jak zwrot kosztów przystosowania mieszkania do swoich potrzeb po wypadku. Mowa tu o niepełnosprawności. Taka sytuacja wymaga zazwyczaj reorganizacji przestrzeni domowej, wymiany mebli, usunięcia progów czy montażu prysznica zamiast wanny.

W przypadku śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku polisa zapewni wsparcie najbliższej rodzinie. Oczywiście, gdy wybierzemy taką opcję. Wtedy podczas podpisywania umowy, jedną z decyzji do podjęcia będzie wybór uposażonych. To właśnie oni są upoważnieni do otrzymania świadczenia po naszej śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Co daje NNW Indywidualne?

NNW przyda się z pewnością, gdy mamy własną działalność lub prowadzimy małą firmę. Wtedy o ubezpieczeniowy parasol musimy zadbać sami. Polisa NNW Indywidualnego jest wówczas niezbędna. Zabezpiecza przed utratą źródła dochodu po nieszczęśliwym wypadku i zapewnia wsparcie w postaci świadczeń.

NNW co to jest

W przypadku wykonywania zawodu, w którym ważna jest sprawność fizyczna, każdy najmniejszy uszczerbek na zdrowiu może zmienić wszystko. Wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i na sytuację ekonomiczną. Dla osób, które żyją z pracy własnych rąk ubezpieczenie NNW Indywidualne to najlepszy plan B. Wiedzą o tym fryzjerzy, kosmetyczki, handlowcy, lekarze, pielęgniarki, artyści, muzycy.

Ubezpieczenie NNW przyda się również podczas wakacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ standardowe ubezpieczenie turystyczne zapewnia zazwyczaj pomoc doraźną, na miejscu. Wypadek może się jednak wiązać z dłuższym czasem, potrzebnym na powrót do zdrowia. Wtedy w grę wchodzą zazwyczaj wizyty u lekarza. A z nimi ewentualne zabiegi, operacja, rehabilitacja, zakup leków. Świadczenia i zwrot kosztów organizacji leczenia można uzyskać właśnie z NNW.

Kiedy mówimy o uszczerbku na zdrowiu?

Trwały uszczerbek na zdrowiu to nierokujące poprawy uszkodzenia ciała lub zaburzenia w funkcjonowaniu organów. Przykład? Uszkodzenie żeber, nerek, rdzenia kręgowego czy kręgosłupa, zwichnięcia i złamania kończyn. Porażenia, zaburzenia równowagi w wyniku uszkodzenia głowy, uszkodzenia narządu wzroku i słuchu. To kolejne problemy zdrowotne, które również kwalifikowane są jako trwały uszczerbek na zdrowiu.

Najważniejsza z perspektywy korzyści z danego ubezpieczenia jest wartość procentowa przy rodzajach uszkodzeń ciała. Jeżeli np. w wyniku złamania kości uszkodzimy staw kolanowy. A ten uraz spowoduje całkowite zesztywnienie, otrzymamy wówczas 20% Sumy Ubezpieczenia (SU). Informacje o tej sumie znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeżeli suma ubezpieczenia wynosi np. 40 000, to otrzymamy 20% tej sumy, czyli 8 000 zł.

Poważny uraz a trwały uszczerbek na zdrowiu.

Utrata kończyn górnej, dolnej, utrata wzroku, uszkodzenia głowy skutkujące zaburzeniami mowy, porażeniem kończyn czy niedowładem. To tylko kilka przykładów poważnych urazów, zdefiniowanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Takie urazy wiążą się z utratą części ciała lub upośledzeniem ważnych funkcji organizmu. Wysokość świadczenia jest więc dużo wyższa od świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Różnicę najlepiej zobrazuje przykład. Wybieramy ofertę ubezpieczenia NNW i zastanawiamy się na dwoma pakietami. W jednym mamy SU z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu: 40 000 zł. O przykładach trwałego uszczerbku pisaliśmy powyżej. Jeżeli utracimy palec (20% trwałego uszczerbku zgodnie z tabelą), otrzymamy świadczenie w wysokości 8 000 zł. Drugą opcją do wyboru jest pakiet z SU z tytułu poważnego urazu: 100 000 zł. Utrata palca jest 20% trwałym uszczerbkiem, ale kwalifikuje się również jako poważny uraz. Otrzymamy wtedy 20% z 100 000 zł, czyli 20 000 zł z tytułu poważnego urazu.

Co więc należy wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, czego najbardziej się obawiamy. Jeżeli zależy nam na świadczeniu po złamaniu ręki czy nogi, najlepsza będzie oferta z wysoką Sumą za trwały uszczerbek. Jeżeli mamy obawę, czy poradzimy sobie w obliczu poważnego urazu: utraty palca, ręki, czy wzroku. Powinniśmy wtedy szukać opcji z jak najwyższą sumą ubezpieczenia z tytułu poważnego urazu.

W jednym z pakietów NNW w Compensie mamy Sumę Ubezpieczenia: 100 000 zł przy poważnych urazach na zdrowiu po nieszczęśliwym wypadku. Dodatkowo z progresją 500, czyli 5x wyższą SU, gdy nieszczęśliwy wypadek spowoduje 100% niepełnosprawności. Czyli aż 500 000 zł.

Czy ubezpieczenie NNW działa za granicą?

Ubezpieczenie NNW Indywidualne Compensa działa na terenie całego świata. Wszędzie, gdzie aktualnie przebywamy, w podróży służbowej, podczas wakacji, w domu, w pracy jesteśmy objęci ochroną. Podobnie jest z ubezpieczeniem szkolnym NNW.  

Sprawdź ofertę NNW Indywidualnego na stronie Compensy. Znajdziesz tam zakres ubezpieczenia, możliwości rozszerzenia ochrony oraz niezbędne dokumenty. Przydatna będzie także wyszukiwarka agentów ubezpieczeniowych.

Skontaktuj się z agentem, by dowiedzieć się więcej o pakietach ubezpieczenia NNW. Dla osób prowadzących małe firmy, na własnej działalności czy przedstawicieli wolnych zawodów. 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Własna działalność — jakie wybrać ubezpieczenie? Co obejmuje NWW Indywidualne?

Jeden wypadek zmienia życie młodego lekarza i kobiety, która kilka miesięcy wcześniej założyła własną firmę. Oboje na początku kariery zawodowej, z planami na przyszłość i dużymi oczekiwaniami wobec życia. Los pisze dla nich jednak inny scenariusz. Rzuca im niespodziewane wyzwanie. Powrotu do zdrowia, ale przede wszystkim do codziennej radości. Wydaje się, że ich wspólna historia nie może skończyć się dobrze. Odkrywają jednak możliwość powrotu do przeszłości i zrobienia jednego ruchu, o którym zapomnieli.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie szkolne - co obejmuje i jak chroni dziecko?

Załóż czapkę, bo się przeziębisz. Wyciągnij łyżeczkę z herbaty, bo sobie oko wydłubiesz. Nie siadaj na zimnej podłodze, bo wilka dostaniesz. Kto z nas nie słyszał tych uwag w dzieciństwie. Dziś, gdy sami jesteśmy rodzicami, chuchamy i dmuchamy na swoje dzieci. Dbamy o ich zdrowie, wspieramy w realizacji pasji, chcemy zapewnić im dobrą przyszłość i uchronić od problemów… czy nieprzewidzianych zdarzeń. W tym ostatnim pomoże nam dobre ubezpieczenie szkolne.

Czytaj więcej
Na wypadek wypadku. Co to jest ubezpieczenie NNW i co zawiera?

Wypadki chodzą po ludziach. To powiedzenie ma na celu nie tyle przestraszyć, co obudzić naszą czujność. Posiadanie ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przyniesie nam potrzebny spokój. Dlaczego jeszcze warto je mieć, tak na wszelki wypadek?

Czytaj więcej