Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic w 2024 roku. Jak to wygląda w praktyce?

22.04.2024

Od lutego 2022 roku jest możliwe przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych. Przedstawiamy, jakie zmiany zaszły w przepisach dotyczących tego procesu i jakie inne aktualizacje wprowadzono w ramach nowelizacji prawa o rejestracji samochodów.

Przerejestrowanie samochodu przed 2022 rokiem – jak to wówczas wyglądało?

Przed wprowadzeniem nowych regulacji, które zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2022, możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu była ograniczona tylko do sytuacji, gdzie obaj właściciele – poprzedni i nowy – mieli adres zameldowania w tej samej jednostce administracyjnej. Obecnie, zasady te zostały liberalizowane, co pozwala na szersze zastosowanie tej opcji. Kto zatem obecnie ma możliwość przerejestrowania auta bez wymiany tablic rejestracyjnych?

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic w 2024 roku w praktyce

Od 1 lutego 2022 roku, w przypadku zakupu używanego samochodu już zarejestrowanego w Polsce, można zarejestrować go w wydziale komunikacji bez konieczności zmiany dotychczasowych numerów rejestracyjnych, niezależnie od powiatu, w którym pojazd był wcześniej zarejestrowany. Decyzja o zachowaniu starych tablic leży w gestii nowego właściciela.

Jeśli nowy właściciel nie ma zastrzeżeń do używania numerów rejestracyjnych z innego powiatu, może on je zatrzymać i nadal z nich korzystać. Co więcej, obecne przepisy umożliwiają także zachowanie indywidualnych tablic rejestracyjnych, takich jak na przykład „W1 NAZWA”, bez dodatkowych kosztów w odpowiednim wydziale komunikacji.

Czytaj także: Ile kosztuje rejestracja samochodu

To udogodnienie pozwala na znaczne ograniczenie wydatków związanych z rejestracją pojazdu, gdyż koszt nowych tablic rejestracyjnych stanowił dotąd znaczną część opłaty rejestracyjnej.

Ile wynosi koszt przerejestrowania samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych?

Aktualnie opłata za taki proces to 98,50 zł. W skład tej kwoty wchodzi koszt wydania znaków legalizacyjnych, nalepek, nowego dowodu rejestracyjnego oraz pozwolenia czasowego. Jeśli zdecydujemy się na zachowanie dotychczasowych tablic, całkowity koszt rejestracji wyniesie poniżej 100 zł.

Jeśli jednak preferujemy nowe tablice rejestracyjne, koszt wzrośnie o 80 zł, co łącznie da kwotę 178,50 zł. Przy wyborze tablic indywidualnych, opłata znacząco rośnie i wynosi 1098,50 zł.

Zatem, zastanawiając się, czy opłaca się zachować stare tablice, można zauważyć, że jest to sposób na oszczędność przynajmniej 80 zł. Czy to się opłaca? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji każdego właściciela pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic – o czym pamiętać?

Aby przerejestrować samochód bez konieczności zmiany tablic rejestracyjnych, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. W Polsce wymagane są:

  • Dowód rejestracyjny pojazdu
  • Aktualne ubezpieczenie OC
  • Ważne potwierdzenie przeglądu technicznego
  • Oświadczenie zgody na przerejestrowanie od obecnego właściciela (lub potwierdzenie zakończenia umowy leasingowej, jeśli dotyczy)
  • Dowód tożsamości właściciela
  • Potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej

Po zebraniu dokumentów, należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, aby zrealizować procedurę przerejestrowania. W trakcie wizyty w wydziale komunikacji należy przedstawić wszystkie wymagane dokumenty oraz uiścić potrzebne opłaty.

Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą również dotychczasowe tablice rejestracyjne, nawet jeśli planujemy je zachować. Będą one potrzebne do umieszczenia na nich nowej naklejki hologramowej przez urzędnika. Po zakończeniu procedury przerejestrowania, otrzymamy nowy dowód rejestracyjny oraz, jeśli to konieczne, potwierdzenie przerejestrowania pojazdu.

Kiedy zmiana tablic wciąż jest obowiązkowa?

Mimo że przepisy dotyczące rejestracji pojazdów uległy znacznej zmianie od 1 lutego 2022, wciąż istnieją okoliczności, w których konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych. Kiedy jest to wymagane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa w przypadkach, takich jak:

  • Pojazd, który nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce;
  • Tablice rejestracyjne, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu na tyle, że nie można ich już zidentyfikować;
  • Tablice, które nie odpowiadają aktualnym wymogom wzornictwa, w tym tablice starszego typu, na przykład z białymi znakami na czarnym tle lub z flagą Polski i oznaczeniem „PL”.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też