Dziecko na obozie - czy warto wykupić ubezpieczenie NNW dla dziecka?

21.09.2023

Rozpoczęły się wakacje. Wielu rodziców, mimo sytuacji związanej z koronawirusem, stara się zaplanować wypoczynek dla swoich pociech. Warto zweryfikować ubezpieczenie dziecka podczas takiego wyjazdu, aby w spokoju mogło cieszyć się atrakcjami obozu czy kolonii.

Obozy i kolonie w czasach koronawirusa

W związku z sytuacją pandemiczną kolonie i obozy dziecięce nie są już takie, jak rok wcześniej. Procedury zakładają, że wyjazdy te mogą być organizowane jedynie w specjalnie przygotowanych ośrodkach. Dziecko musi być zdrowe, 14 dni przed wyjazdem nie może mieć kontaktu z osobą na kwarantannie lub podejrzaną o zakażenie. Rodzice muszą te informacje potwierdzić na piśmie. Jeśli stan zdrowia dziecka pogorszy się, rodzice są zobowiązani do odebrania go w przeciągu 12 godzin.

Zwiedzanie, wyjście do miejsc publicznych i odwiedziny powinny być maksymalnie ograniczone. Oprócz tego dzieci powinny posiadać maseczki. W jednym pokoju może być zakwaterowana maksymalnie czwórka dzieci, a grupy zajęciowe nie powinny się mieszać.

Jest też wymóg stworzenia izolatki oraz dostępu do opieki lekarskiej na terenie ośrodka. Oczywiście cały teren musi być regularnie dezynfekowany, a dzieciaki powinny często myć i dezynfekować ręce oraz zachowywać dystans społeczny.

Checklista – to zapakuj dziecku na wyjazd

Z reguły biura lub też opiekunowie wyjazdu dostarczają rodzicom listę rzeczy, które dziecko powinno mieć ze sobą na wyjeździe. Dla pewności warto stworzyć swoją. Z oczywistych rzeczy – musimy pamiętać o ubraniach. Tu wszystko zależy od długości wyjazdu oraz specyfiki miejsca, do którego jedzie dziecko. Jeśli są to góry, warto pamiętać o wygodnych butach do wędrówek. Jeśli natomiast jest to morze – nie zapominajmy o kostiumie kąpielowym i klapkach.

Rzeczą, która wydaje się oczywista, a jednak rodzice często o niej zapominają jest piżama. Zapakować należy także kosmetyki: żel pod prysznic, szampon, pastę do zębów i szczoteczkę. Nie zapominajmy też o kremach z wysokim filtrem UV. Warto dziecko wyposażyć w apteczkę, by na wszelki wypadek miało plasterki lub maść na ukąszenia komarów. Nie pakujmy jednak lekarstw – lepiej je przekazać bezpośrednio opiekunowi. Pamiętajmy również o ręczniku, kapeluszu lub czapce. Niezbędne będą również dokumenty, w tym przypadku legitymacja szkolna i paszport (jeśli wysyłamy dziecko za granicę). Do sprzętu elektronicznego nie zapominajmy zapakować ładowarek.

Najczęstsze wypadki na koloniach

Kolonie i obozy to dla dzieci bardzo aktywny czas: uczestniczą w zajęciach sportowych, manualnych, zwiedzają atrakcje turystyczne. W każdej z tych sytuacji może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Od zadrapań czy skaleczeń podczas spaceru w lesie począwszy, poprzez udar słoneczny z powodu braku czapki, na złamaniu nogi podczas gry w piłkę skończywszy, dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć.

Ubezpieczenie kolonijne, a ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Czy ubezpieczenie wycieczki szkolnej jest obowiązkowe. Tak. Organizator wycieczki lub wyjazdu ma obowiązek zapewnienia dzieciom ubezpieczenia. Często jednak ubezpieczenie to jest bardzo skromne. Warto więc zainwestować w dodatkowe, indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka, które kompleksowo ochroni je przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Koszt takiej ochrony to: od zaledwie kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za czas całego wyjazdu. 

Ubezpieczenie NNW powinno być dopasowane do formy aktywności dziecka. Możemy wybrać pakiet podstawowy, dzięki czemu nasze dziecko będzie miało świadczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale również może być to ochrona rozszerzona, dzięki której otrzymamy zwrot kosztów leczenia, operacji czy rehabilitacji, a także dzienne świadczenie szpitalne.

Aby wyjazd był udany, zarówno dla dziecka, jak i rodziców, warto zainwestować w dobre ubezpieczenie NNW dziecka. Zadbaj o swoje dziecko z Compensą: Ubezpieczenie NNW dla dziecka w Compensie.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też