Ferie zimowe 2022. Jakie ubezpieczenie NNW wybrać?

24.01.2022

Ferie zimowe to czas odpoczynku w rodzinnym gronie. Większości z nas kojarzą się one z szaleństwami na stokach, jednak wiele osób wybiera także plażowanie w ciepłych krajach albo inne formy aktywności. Niezależnie od tego, jakie są Twoje plany i jak chcesz spędzić ferie zimowe, zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz Twoich bliskich.

Oprócz odpowiedniego przygotowania oraz unikania zagrożeń w czasie wyjazdu, kluczowe jest również odpowiednie ubezpieczenie na ferie zarówno dla dorosłych członków rodziny (NNW Indywidualne), jak i dla dzieci (ubezpieczenie szkolne NNW). Jaki masz wybór i co powinna zawierać polisa?

Ubezpieczenie na ferie zimowe, czyli podstawa bezpiecznego wypoczynku

Ubezpieczenie na ferie wykupują najczęściej osoby, które planują wyjazd na narty albo snowboard. Jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ na stoku łatwo o wypadek czy uraz, zwłaszcza wśród osób niedoświadczonych lub najmłodszych.

Nie oznacza to jednak, że z polisy zrezygnować powinni wczasowicze, którzy wolą mniej aktywny wypoczynek. Nawet jeżeli planujesz relaks na plaży, zwiedzanie czy korzystanie z hotelowych atrakcji, warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu NNW (szkolnym oraz indywidualnym dla osób dorosłych). W przypadku zagranicznych wyjazdów, przydatne będzie ubezpieczenie turystyczne – podczas zagranicznych podróży nietrudno o zatrucie pokarmowe czy chorobę tropikalną, a nawet nieszczęśliwe wypadki, jak choćby upadek na basenie, który może skutkować np. złamaną nogą. Podstawowa polisa może okazać się wówczas niewystarczająca, ponieważ ewentualne koszty leczenia i rehabilitacji okażą się zbyt wysokie, by je pokryć.

Warto więc przeanalizować dostępne opcje i wybrać taką polisę ubezpieczeniową, która gwarantuje szeroki zakres świadczeń – dzięki temu przygotujesz się na wszelkie nieprzewidziane i niepożądane sytuacje.

Indywidualne ubezpieczenie NNW – idealne rozwiązanie na ferie zimowe 2022

Jeżeli chcesz wybrać się na ferie i cieszyć się pełnym poczuciem bezpieczeństwa, niezbędnym elementem takiego wyjazdu będzie indywidualne ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Zapewnia ono ochronę nie tylko podczas wyjazdów, ale również przez cały rok i to bez względu na miejsce, w jakim przebywasz. Jest zatem idealne zarówno dla osób preferujących wypoczynek w Polsce, jak też poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczenie NNW wykupione u sprawdzonego ubezpieczyciela, daje ochronę 24 godziny na dobę – nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również w trakcie innych form aktywności czy wypoczynku. Zapewni ono Tobie oraz Twoim bliskim wsparcie po wypadku w postaci zabezpieczenia finansowego np. na czas powrotu do zdrowia, a także zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji. Wykupując NNW, nie musisz więc obawiać się wydatków związanych ze skorzystaniem z pomocy fizjoterapeuty czy masażysty.

To jednak nie wszystko. Ubezpieczenie na ferie zimowe powinno obejmować również zwrot kosztów zakupu lub wypożyczenia sprzętu pomocniczego, w tym kul, wózka inwalidzkiego czy ortez. Warto poszukać takiego ubezpieczenia na rynku. Równie istotne jest OC w życiu prywatnym, które przyda się w przypadku wyrządzenia szkody innej osobie czy uszkodzenia mienia.

Polisa dla dziecka, czyli jak wybrać ubezpieczenie szkolne (NWW szkolne)?

Planując wyjazd na narty, warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. Nie od dziś wiadomo, że energia rozpierająca dzieci może przekładać się nie tylko na wspaniałą zabawę na stoku, ale niestety również na liczne zagrożenia dla zdrowia. Brawura, brak doświadczenia oraz fantazja mogą doprowadzić do zbyt szybkiej jazdy i w efekcie problemów. Uszkodzenia głowy, skręcenia stawów skokowych czy złamania nóg i rąk to jedne z tych najczęstszych urazów. Warto więc zadbać o ubezpieczenie NNW szkolne, które okaże się niezwykle przydatne w najbardziej niepożądanych sytuacjach.

Warto też wspomnieć, że ubezpieczenie szkolne, czyli polisa dla dziecka zakupiona w szkole może nie odpowiadać potrzebom rodzica i dziecka. Chodzi tu głównie o zakres takiej ochrony, na który jako rodzice nie mamy niestety wpływu.

Wynika to z faktu, iż jest to ubezpieczenie grupowe, którego składka jest zwykle bardzo niska, co przekłada się również na wysokość wypłaconej w ramach odszkodowania kwoty. Może to być zatem niewystarczająca kwota, by w pełni pokryć koszt konsultacji lekarskiej czy leczenia. Jeżeli więc chcesz zadbać o pełne bezpieczeństwo dziecka, warto zdecydować się na ubezpieczenie szkolne zakupione bezpośrednio u ubezpieczyciela – wtedy masz bezpośredni wpływ na zakres ochrony. Trzeba również dodać, że NNW szkolne chroni dziecko przez cały rok – w szkole i poza nią. Dotyczy to zarówno przedszkolaków, jak też starszych uczniów.

EKUZ jak wyrowić i czy wystaczy na wyjazd na narty?

Co z osobami, które decydują się spędzić ferie 2022 za granicą? Mogą one skorzystać z EKUZ, – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do otrzymania pomocy medycznej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Można ją uzyskać bezpłatnie w dowolnym oddziale NFZ, jednak również ona gwarantuje ubezpieczenie jedynie w najbardziej podstawowej formie.

EKUZ dla dziecka lub osoby dorosłej? Posiadając EKUZ, możesz więc skorzystać z usług medycznych w ramach publicznej służby zdrowia w kraju, jaki odwiedzasz. Niestety zakres tych usług jest zwykle bardzo wąski – najczęściej jest to konsultacja lekarska w przypadku nagłego zachorowania, wypadku, zatrucia albo doznanego urazu. EKUZ nie zagwarantuje Ci jednak pokrycia kosztów leczenia w prywatnej klinice, akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski. Co więcej, zakres usług świadczonych w ramach tego rodzaju ubezpieczenia uzależniony jest od służby zdrowia w danym kraju – o ile np. pobyt w polskim szpitalu jest bezpłatny, o tyle w wielu krajach europejskich takich jak np. Włochy, należy za niego zapłacić.

Nie oznacza to jednak, że z EKUZ należy zrezygnować. Warto potraktować ją jako dodatek – chcąc zadbać o zdrowie i komfort swój oraz najbliższych, powinieneś dokupić ubezpieczenie turystyczne na ferie dla osób dorosłych i dzieci, które rozszerzy ochronę i pokryje wszelkie koszty, jakich nie uwzględnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Polisa dla dziecka – co wybrać? Co powinno obejmować ubezpieczenie na ferie?

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie NNW na ferie zimowe (czy to dla osoby dorosłej czy ubezpieczenie szkolne dla dziecka), warto dokładnie sprawdzić, jakie koszty pokryje dany pakiet – im szerszy jest zakres ochrony, tym oczywiście lepiej.

Jeżeli chcesz cieszyć się pełnym bezpieczeństwem swoim oraz Twoich najbliższych podczas ferii, skorzystaj z polisy, w której zawarto:

  • odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu mowa tu między innymi o złamaniu lub zwichnięciu kończyn, uszkodzeniu kręgosłupa, nerek, żeber itd.;
  • zwrot kosztów leczenia, w tym kosztów wizyt lekarskich po nieszczęśliwym wypadku, kosztów pobytu w szpitalu, a także przeprowadzonych badań czy zabiegów;
  • zwrot kosztów rehabilitacji, dzięki którym zyskasz możliwość skorzystania z prywatnych usług takich jak konsultacje i zabiegi zlecone przez specjalistę w ramach leczenia powypadkowego;
  • zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu pomocniczego jak: kule, balkoniki, kołnierze ortopedyczne, ortezy czy wózek inwalidzki;
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), dzięki któremu zyskasz wsparcie finansowe w sytuacji, gdy wyrządzisz szkody osobom trzecim.

Miłośnicy narciarstwa czy snowboardu powinni również zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie NNW (szkolne i dla dorosłych) obejmuje amatorskie uprawianie sportu. Dzięki temu zwrot kosztów leczenia czy uzyskanie odszkodowania będzie możliwe również po nieprzewidzianych wypadkach, które miały miejsce na stoku.

Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa jest doskonałym rozwiązaniem zarówno na ferie zimowe spędzane w naszym kraju, np. w górach, ale też za granicą – podczas wyjazdów w Alpy, do ciepłych krajów i wszędzie tam, gdzie zechcesz zorganizować dla siebie i Twoich bliskich wspaniały wypoczynek.

Gdzie kupić NNW dla dziecka na ferie?

Ubezpieczenie na ferie to kluczowa kwestia, która zapewni Ci wsparcie w najbardziej nieprzewidzianych i niepożądanych sytuacjach. Dbając o zdrowie oraz poczucie bezpieczeństwa naszych klientów, przygotowaliśmy specjalną ofertę na ferie zimowe. Oferujemy NNW szyte na miarę, które zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo i zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i wypożyczenia sprzętu pomocniczego, a także odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu czy OC w życiu prywatnym. Skorzystaj z naszych dwóch specjalnych pakietów: indywidualnego NNW dla dorosłych i ubezpieczenia szkolnego dla dzieci – to rozwiązania optymalne dla wszystkich, którzy wybierają się na ferie. Dopasuj zakres świadczeń do indywidualnych potrzeb i zadbaj o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i najbliższych, w tym dzieci.

Ile kosztuje NNW dla dziecka? Przede wszystkim zwróć uwagę na zakres takiego ubezpieczenia. To powinno być najważniejsze kryterium i punkt wyjścia poszukiwań, których celem jest najlepsza polisa dla dziecka.

Nie tylko ubezpieczenie NNW, czyli kilka zasad, których warto przestrzegać

Odpowiednie ubezpieczenie na ferie zimowe i NNW szkolne to oczywiście podstawa, jednak warto pamiętać również o samodzielnym zatroszczeniu się o aspekty związane z bezpieczeństwem – zwłaszcza w trakcie aktywnego wypoczynku na stoku narciarskim. Nawet w przypadku wykupienia najlepszej polisy, nie można zapominać o odpowiedzialnym zachowaniu i zdrowym rozsądku, zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. 

Dlatego też pamiętaj o kilku zasadach, których przestrzeganie ograniczy do minimum niebezpieczne sytuacje. Mowa tu zwłaszcza o:

  • korzystaniu wyłącznie ze sprawnego, w pełni sprawdzonego sprzętu narciarskiego, który nie zawiedzie podczas szaleństw na stoku;
  • odpowiednim, ciepłym ubiorze, dzięki któremu Ty i Twoi najbliżsi unikniecie zachorowań np. podczas ferii zimowych spędzanych w górach;
  • unikaniu niebezpiecznych sytuacji, jak wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne czy zjeżdżanie na nartach lub sankach w pobliżu ruchliwych ulic;
  • pilnowaniu wartościowych przedmiotów, niezależnie od tego, czy korzystasz z kuligu czy wybierasz się na lodowisko lub stok narciarski;
  • sprawdzeniu, czy opiekun lub instruktor posiadają stosowne uprawnienia oraz słuchaniu jego poleceń.

Jeżeli wybierasz się na ferie zimowe z dziećmi, nie zapomnij o tym, by przekazać im wszelkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Podczas wizyt na stokach nie spuszczaj młodych narciarzy z oczu i zawsze wybieraj dla nich łagodne trasy, które będą dopasowane do poziomu ich doświadczenia.

Wszystko to sprawi, że ryzyko pojawienia się niebezpiecznych sytuacji i wypadków zostanie ograniczone do absolutnego minimum. Oprócz oferty NNW szkolne, sprawdź też ubezpieczenie NNW Indywidualne. To najlepszy przepis na bezpieczne i spokojne ferie zimowe.

Udane i bezpieczne ferie zimowe

Aby czas spędzany w polskich górach, europejskich kurortach czy na tropikalnych plażach przebiegł bez jakichkolwiek zakłóceń, warto zadbać o wszelkie kwestie bezpieczeństwa – zarówno te związane z wykupieniem odpowiedniej polisy (polisa dla dziecka i NNW Indywidualne dla dorosłych), jak i odpowiedzialnym zachowaniem. Pamiętaj więc, by przed wyjazdem na ferie zapoznać się z wszelkimi wytycznymi dotyczącymi badań lekarskich, obowiązkowych szczepień oraz ewentualnej kwarantanny, jaką trzeba przejść po przyjeździe do innego kraju.

Żyjemy w pandemicznych czasach, które wymagają zachowania szczególnych środków ostrożności, dlatego dbając o siebie i swoich najbliższych, sprawisz, że ferie zimowe przyniosą Wam wyłącznie niezapomniane, piękne przeżycia!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też