Gdzie na narty w Polsce? Wyjazd na narty - o czym warto pamiętać?

10.01.2022

Zima w pełni! Pierwszy śnieg już za nami, na termometrze minusowe temperatury, a serca wszystkich narciarzy i snowboardzistów rozgrzewa myśl i zbliżającym się sezonie. Jesteś jednym z nich? Wybierasz się na zimowy wyjazd, by poszusować na nartach czy snowboardzie? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Gdzie na narty w Polsce?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z nartami lub deską snowboardową, pierwszym etapem przygotowań będzie dla Ciebie wybór miejsca wyjazdu. W niektórych miejscach turystyki zimowej mamy całe aglomeracje dostosowane do sportów zimowych. Połączone wyciągi, busy wożące na stok, miejsca do wyczynowego uprawiania narciarstwa czy snowboardu. To może trochę przytłoczyć. Na początek warto jest rozejrzeć się za miejscem spokojniejszym, który ma do dyspozycji dużo niebieskich tras, a także wielu dostępnych instruktorów. Warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób, tak by trafić do odpowiedniej osoby. Bo najgorszą rzeczą, która może się przydarzyć, jest trafienie na instruktora, którego styl pracy zniechęci Cię do dalszych prób.

Co zabrać na narty? Jak się ubrać na narty?

Jeszcze zanim wybierzemy się na wyjazd, pomyślmy o przygotowaniu sprzętu. Jeśli jeździliśmy już w przeszłości i zakupiliśmy wyposażenie na własność, należy pamiętać o serwisie sprzętu po dłuższym czasie nieużytkowania. Warto nasmarować narty, samemu lub w odpowiednim serwisie. Tam też naostrzą nam ich krawędzie czy wyważą wiązania. Jeśli natomiast decydujemy się na wypożyczenie sprzętu narciarskiego lub snowboardowego, czas rozeznać się, jakie mamy możliwości na miejscu, do którego wyjeżdżamy. Specjaliści w wypożyczalni doradzą nam, jaki sprzęt będzie dla nas najlepszy oraz o czym warto pamiętać.

Równie ważna jest odzież sportowa. To ona chroni nas przed przegrzaniem lub wyziębieniem, a często również urazami. Najlepiej postawić na ubrania dobrej jakości. Niezbędna będzie bielizna termoaktywna oraz kurtka i spodnie, które ochronią nas przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Nie zapominajmy też o rękawicach czy czapce. W wielu państwach jazda w kasku jest obowiązkowa. Warto więc wyposażyć się także w ten element. My rekomendujemy jazdę w kasku, nawet kiedy nie jest to obowiązkowe.

Jak jeździć na nartach i zadbać o kondycję?

Zanim ruszymy na stok, warto rozruszać trochę kości. W szczególności, kiedy nie jesteśmy aktywni na co dzień. Nie chcemy przecież, by wyjazd na narty czy snowboard zakończył się przedwcześnie jakąś kontuzją czy urazem.

Skutecznym i bezpiecznym treningiem przed wyjazdem będzie basen. Pomoże on wzmocnić mięśnie, bez ryzyka kontuzji. Na równowagę poleca się ćwiczenia z piłką lub jogę. Warto jednak pamiętać, że każda aktywność fizyczna jest wskazana, bowiem jazda na nartach lub snowboardzie wymaga pracy wielu mięśni.

Jak wzmacniać odporność?

Zimą mamy do czynienia z różnymi warunkami atmosferycznymi. To nie tylko niska temperatura, ale też śnieg czy wiatr. Jeśli jesteś raczej domatorem, a wychodzisz tylko do samochodu, przygotuj swój organizm na ten szok 😉. W górach zazwyczaj temperatura jest kilka stopni niższa. Jeszcze przed wyjazdem na narty wychodź na częste spacery, bez względu na pogodę (ale odpowiednio się ubierz), bierz chłodne prysznice na zmianę z ciepłymi. Nie zapominaj też o diecie bogatej w witaminy oraz o odpowiedniej ilości wody. Możesz włączyć do jadłospisu produkty rozgrzewające jak miód, imbir czy czosnek. Wypoczynek i sen to również elementy przygotowania do wyjazdu, o których należy pamiętać.

Kiedy skończy się pandemia?

Na to pytanie niestety trudniej znaleźć odpowiedź. Pandemia koronawirusa ma niemały wpływ na sezon narciarski drugi rok z rzędu. Dlatego przed wyjazdem, szczególnie zagranicznym, warto upewnić się jakie są zasady wjazdu, powrotu oraz na miejscu, do którego się wybieramy. W Polsce obecnie wymagane jest zachowanie 2-metrowego dystansu od innych osób. Jest też obowiązek noszenia maseczek w ogólnodostępnych przestrzeniach zamkniętych oraz na zewnątrz, kiedy nie możemy zachować odpowiedniej odległości. To w praktyce oznacza, że na wyciągach, w kolejce do nich, a także w okolicznych barach musimy zakrywać nos i usta. W hotelach oraz pensjonatach jest praktykowane zwiększone utrzymywanie czystości i limity wynajmowanych miejsc.

Warto jednak przed wyjazdem narciarskim śledzić bieżące komunikaty rządowe i wprowadzane obostrzenia, a także przemyśleć jak powinniśmy zachowywać się na wyjeździe, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Co zabrać na wyjazd w góry? Ubezpieczenie

A skoro o bezpieczeństwie mowa, ubezpieczenie jest ważnym elementem każdej podróży. To ono zabezpiecza nas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Czy to w przypadku zachorowania, pobytu w szpitalu, czy chociażby zgubienia bagażu. Ubezpieczenie NNW pomoże w wielu stresowych sytuacjach. Nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu, ale także tego na narty czy snowboard, co opisaliśmy w artykule:  Białe szaleństwo... z właściwą ochroną. Co może dać Ci dobre ubezpieczenie narciarskie? Sprawdź jak działa takie ubezpieczenie. Przejdź na stronę: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-voyage/ i przejść do częśći: Ubezpieczenie narciarskie online.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jakie ubezpieczenie na narty wybrać? Ubezpieczenie NNW a wyjazd na narty.

Zima w górach oznacza jedno - sezon narciarski i snowboardowy czas zacząć! Fani sportów zimowych zacierają ręce, pakując narty czy deski snowboardowe do bagażników samochodów. Planujemy nocleg, ostrzymy narty, bacznie obserwujemy warunki na poszczególnych stokach, nierzadko zapominając o tym, co najważniejsze. Bezpieczeństwie.

Czytaj więcej
Wakacje podczas pandemii - jak je zaplanować? Co zabrać na wakacje.

Pandemia unormowała się. W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to koronawirus krzyżował plany urlopowe wielu Polaków, teraz możemy spełniać swoje marzenia nie tylko o podróżach krajowych, ale i zagranicznych. Wiele państw otworzyło swoje granice dla obcokrajowców. Niektóre z nich zachowały pewne obostrzenia, inne nie mają takich wymagań. Jak się przygotować na wyjazd w dobie pandemii? Czy należy zabrać ze sobą na wakacje coś szczególnego?

Czytaj więcej
Biegaj na zdrowie! Jak zacząć biegać i dlaczego warto?

Mania biegania opanowała Polaków! Nic jednak dziwnego. Sport ten nie tylko daje wiele korzyści zdrowotnych, ale jest też po prostu przyjemny i tani. Biegaczy widać w lasach, parkach, a nawet na miejskich chodnikach. O każdej porze dnia i roku. Biegamy rekreacyjnie, a z tej pasji często rodzi się motywacja do spróbowania swoich sił w półmaratonach i maratonach. Jak się przygotować do takiego wysiłku? Co takiego ma w sobie bieganie, że oczarowało tyle osób?

Czytaj więcej