Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej – sprawdź, jak uniknąć spamu i phishingu!

28.09.2023

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada własną skrzynkę e-mail. Umożliwia ona wygodne wysyłanie wiadomości i kontaktowanie się z bliskimi, klientami czy pracodawcą. Niestety, korzystanie z poczty elektronicznej wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Hakerzy wykorzystują ją do kradzieży danych, zaś firmy i organizacje do zasypywania nas niechcianymi treściami. Jak się przed tym wszystkim bronić? Wystarczy kilka sprawdzonych metod i świadomość tego, jakie zagrożenia czyhają na Ciebie w e-mailach.

Phishing, spam i inne zagrożenia dla poczty elektronicznej – jak ich uniknąć?

Aby uniknąć wszelkich zagrożeń związanych z korzystaniem z poczty elektronicznej, w pierwszej kolejności należy je zidentyfikować. Do tych najczęstszych, które mogą dotyczyć każdego z nas, zaliczamy:

 • phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji poprzez podszywanie się pod inną osobę lub instytucję – cyberprzestępcy wykorzystują do tego głównie pocztę e-mail, zachęcając do kliknięcia w przesłany link, otwarcie załącznika albo podanie we wiadomości zwrotnej konkretnych danych;
 • flooding, a więc wysyłanie na skrzynkę pocztową bardzo dużej liczby wiadomości, czego efektem jest przepełnienie serwera, a co za tym idzie – uniemożliwienie użytkownikowi korzystania z usługi;
 • spam, czyli niechciane wiadomości, które są wysyłane przez firmy instytucje albo inne organizacje – ich znaczne ilości mogą utrudniać komfortowe korzystanie ze skrzynki elektronicznej.

Dużym zagrożeniem dla użytkowników poczty e-mail jest również złośliwe oprogramowanie, które cyberprzestępcy umieszczają np. w załącznikach do wiadomości. Pobranie go może doprowadzić do tego, że haker przejmie kontrolę nad komputerem użytkownika, co może skończyć się kradzieżą danych, a nawet tożsamości.

Jak uniknąć phishingu i innych zagrożeń?

Jak chronić się przed wymienionymi wyżej zagrożeniami? W pierwszej kolejności trzeba nauczyć się rozpoznawać podejrzane e-maile. Powody do niepokoju powinny budzić przede wszystkim:

 • nienaturalne adresy nadawców, np. kończące się ciągiem losowych znaków (nazwabanku@dhfils.pl);
 • pełne błędów ortograficznych i stylistycznych treści wiadomości (zwłaszcza te, które brzmią jakby zostały przetłumaczone przez translator);
 • e-maile, w których nadawca zachęca (często nachalnie) do kliknięcia w link lub pobranie załącznika – dokumentu, programu albo pliku z rozszerzeniem „rar” lub „zip”.

Jeżeli chcesz uniknąć niebezpieczeństwa, nie odpowiadaj na podejrzane maile, nie wysyłaj wrażliwych danych bez szyfrowania, nie klikaj w linki i nie pobieraj załączników – nawet jeżeli teoretycznie zachęcają Cię do tego zaufane firmy czy instytucje. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z nadawcą telefonicznie – np. w sytuacji, gdy dostałeś wiadomość od banku, sklepu albo kuriera.

Inne ważne zasady korzystania z poczty elektronicznej

Oczywiście powyższe zasady to nie wszystko. Aby unikać zagrożeń i mieć pewność, że żadne Twoje dane nie zostaną skradzione, powinieneś stosować się do innych sztandarowych zasad. Oto 5 najważniejszych!

 1. Używaj silnych haseł. Najlepiej takich, które składają się z co najmniej 16 znaków i zawierają losowe litery, cyfry oraz symbole. Pamiętaj również, by nie zapisywać swoich haseł w komputerze i nikomu ich nie udostępniać – nawet, jeżeli prosi o to bliska osoba.
 2. Stosuj dwustopniową weryfikację. Jest to rozwiązanie, które do zalogowania na skrzynkę e-mail wymaga nie tylko wpisania loginu i hasła, ale również dodatkowego kodu – np. wysłanego SMS-em. Dzięki temu ograniczysz ryzyko włamania się na pocztę do minimum.
 3. Pamiętaj o wylogowaniu. W przypadku większości usług pocztowych możliwe jest korzystanie z długiej sesji – po jednorazowym zalogowaniu się nie musisz ponownie wpisywać loginu czy hasła nawet przez kilka dni. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ otwiera niepożądanym osobom drzwi do poufnych informacji, np. w przypadku kradzieży telefonu czy laptopa.
 4. Korzystaj z programów antywirusowych i antyspamowych. Bezpieczne oprogramowanie chroniące przed wirusami i spamem to konieczność. Zainstaluj je zarówno na komputerze, jak i telefonie, a do tego wybieraj wyłącznie tych dostawców usług pocztowych, którzy stosują skanery antywirusowe (np. na załącznikach) oraz filtry przeciw spamowi.
 5. Załóż kilka skrzynek pocztowych. Warto założyć inny adres e-mail do obsługi bankowości internetowej, składania ofert pracy czy korzystania z usług rządowych (np. profilu zaufanego), a inny do logowania się w sklepach, na forach internetowych czy social mediach. Pozwoli to łatwiej zidentyfikować potencjalne zagrożenia i uniknąć spamu oraz phishingu.

Pamiętaj! Na kradzież danych czy włamanie do poczty elektronicznej narażony jest każdy z nas. Dlatego warto pozostawać czujnym i stosować odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie różnego rodzaju zagrożeń. Korzystaj ze swojej poczty świadomie, a z całą pewnością nie przysporzy Ci ona żadnych problemów!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
9 zasad bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych

W Polsce niemal 28 milionów internautów w wieku 7-75 lat korzysta z mediów społecznościowych. Można więc powiedzieć, że konto na jednym z popularnych portali posiada każdy z nas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają w social mediach. Chcesz się przed nimi ochronić? Oto 9 zasad korzystania z mediów społecznościowych, dzięki którym unikniesz oszustwa, cyberprzemocy oraz innych problemów!

Czytaj więcej
Jak chronić swoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem?

Złośliwe oprogramowanie może zainfekować komputer, telefon czy tablet, a szczególnie narażone są na nie urządzenia podłączone do internetu. Wirus może nie tylko uniemożliwić normalne korzystanie ze sprzętu, ale nawet doprowadzić do kradzieży istotnych danych. Dlatego tak ważne jest świadome korzystanie z urządzeń oraz stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Które z nich są szczególnie polecane?

Czytaj więcej
Jak tworzyć bezpieczne hasła i przesyłać dane w internecie?

Internet stał się miejscem, w którym nie tylko poszukujemy rozrywki, ale również finalizujemy ważne transakcje i załatwiamy różnego rodzaju sprawy, np. urzędowe. W efekcie zakładamy konta na wielu portalach i pozostawiamy tam swoje dane, które mogą stać się celem cyberprzestępców. Dlatego, chcąc je odpowiednio ochronić, należy tworzyć bezpieczne hasła i odpowiednio nimi zarządzać. Sprawdź, jak robić to prawidłowo!

Czytaj więcej