Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Mandat za przekroczenie prędkości – jakie zmiany?

18.09.2023

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości to jedno z najczęściej popełnianych przez kierowców wykroczeń. Nadmiernie szybka jazda jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się poważnym wypadkiem, dlatego jest w naszym kraju surowo karana. Zwłaszcza od 2022 roku, kiedy wprowadzono nowy taryfikator mandatów. Jakie zmiany wprowadził? I jaki jest mandat za przekroczenie prędkości? Sprawdźmy!

Mandat za przekroczenie prędkości – zmiany w 2023 roku

Aktualny taryfikator mandatów, zaostrzył kary dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. O ile wcześniej grzywna za najpoważniejsze wykroczenia wynosiła do 5 000 zł, o tyle po wprowadzeniu zmian wzrosła do nawet 30 000 zł.

Jednak wysoki mandat można otrzymać nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku czy brak zatrzymania się do kontroli drogowej. Z surowymi karami muszą liczyć się także kierowcy, którzy lubią szybką jazdę i często przekraczają dozwoloną prędkość. Jak to wygląda w praktyce?

Mandat za przekroczenie prędkości, zgodnie z nowym taryfikatorem, to:

 • 50 zł i 1 punkt karny – za przekroczenie prędkości do 10 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 100 zł);
 • 100 zł i 2 punkty karne – za przekroczenie prędkości o 11-15 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 200 zł);
 • 200 zł i 3 punkty karne – za przekroczenie prędkości o 16-20 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 400 zł);
 • 300 zł i 5 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 21-25 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 600 zł);
 • 400 zł i 7 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 26-30 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 800 zł);
 • 800 zł i 9 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 31-40 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 1 600 zł);
 • 1 000 zł i 11 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 41-50 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 2 000 zł);
 • 1 500 zł i 13 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 51-60 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 3 000 zł);
 • 2 000 zł i 14 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 61-70 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 4 000 zł);
 • 2 500 zł 15 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h (w przypadku recydywy wysokość mandatu wynosi 5 000 zł).

Dla porównania przed 1 stycznia 2022 roku mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h wynosił 300 zł, a o 50 km/h od 400 do 500 zł. Zmiany są więc bardzo duże, dlatego nie warto jeździć zbyt szybko – może to być dla Ciebie bardzo kosztowne.

Pamiętaj! Mandat za przekroczenie prędkości to nie wszystko – 1 stycznia 2022 roku wprowadzono również zmiany w przyznawaniu punktów karnych (za zbyt szybką jazdę otrzymasz ich więcej).

Mandat za przekroczenie prędkości – fotoradar

Mandat za przekroczenie prędkości otrzymuje się nie tylko bezpośrednio z rąk policji. Jeżeli jedziesz zbyt szybko, możesz zostać sfotografowany przez fotoradar, czyli urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku. Na wykonanym przez niego zdjęciu znajduje się nie tylko samochód wraz z tablicami rejestracyjnymi, ale również twarz kierowcy, miejsce, data i godzina popełnienia wykroczenia, a także prędkość (dozwolona na danym odcinku i ta, z jaką poruszał się kierowca).

Aktualnie w naszym kraju działa ponad 400 fotoradarów – są one zlokalizowane w każdym regionie Polski, dlatego bez względu na to, gdzie jedziesz, warto stosować się do przepisów ruchu drogowego. W przeciwnym razie jesteś narażony na wysoki mandat za przekroczenie prędkości.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Według przepisów mandat za przekroczenie prędkości z fotoradaru przychodzi w ciągu 180 dni od momentu popełnienia wykroczenia. W praktyce jednak ukaranie kierowcy trwa dużo krócej – najczęściej o przewinieniu i grzywnie zostaniesz poinformowany po kilku dniach.

Mandat za inne wykroczenia drogowe

Poniżej lista wykroczeń, za które wprowadzono wyższą karę:

 • korzystanie z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez prowadzących inne auta – 2 500 zł,
 • naruszenie zakazu wjazdu za przejazd kolejowy – 2 000 zł,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1 500 zł,
 • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych – 1 500 zł,
 • wyprzedzanie innego pojazdu w miejscu zakazu – 1 000 zł,
 • przejazd przy opuszczonych zaporach – 2 000 zł,
 • Jazda drogą szybkiego ruchu bądź autostradą w kierunku przeciwnym – 2 000 zł,
 • parkowanie w niedozwolonym miejscu, np. na miejscu dla niepełnosprawnych – 800 zł.

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu!

Mandat za przekroczenie prędkości może być więc bardzo wysoki, dlatego zawsze warto stosować się do obowiązujących przepisów. Nieprzestrzeganie ich może grozić kolizją lub wypadkiem, a co za tym idzie – poważnym uszkodzeniem samochodu, uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.

Oczywiście nawet jazda zgodnie z przepisami nie zapewni Ci całkowitego bezpieczeństwa na drodze. Piratów drogowych w naszym kraju niestety nie brakuje, dlatego tak istotną kwestią jest ubezpieczenie samochodu – zarówno obowiązkowe (OC), jak i dodatkowe (AC, NNW i Assistance). Dzięki nim unikniesz ewentualnych kosztów naprawy auta, a także strat finansowych powstałych np. w wyniku jego całkowitego zniszczenia lub utraty. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie, ochronisz także zdrowie swoje i swoich bliskich, a nawet zyskasz błyskawiczną i profesjonalną pomoc – np. po zdarzeniu drogowym.

Chcesz wiedzieć więcej i dopasować rodzaj polisy oraz zakres ochrony do indywidualnych potrzeb? Skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym Compensy!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też