Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Przyciemnianie szyb - jak to zrobić i ile to kosztuje?

11.09.2023

Jeszcze do niedawna przyciemnianie szyb uznawane było za zbędny wydatek i decydowali się na nie jedynie kierowcy, którzy chcieli wyróżnić swoje auto na tle innych. Dzisiaj na zabieg ten decyduje się coraz więcej osób, ponieważ daje to wiele korzyści i może wpływać zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź, ile kosztuje przyciemnianie szyb i kiedy jest dopuszczalne!

Ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie?

Cena przyciemniania szyb uzależniona jest od wybranej metody. Najtańsze jest oklejenie ich specjalną folią, co wiąże się z wydatkiem rzędu 400 - 1 000 zł, w zależności od marki i modelu auta.

Droższe jest tzw. piecowe przyciemnianie szyb. Jest to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy i kosztuje 1 500 - 2 000 zł.

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Istnieją dwa sposoby, dzięki którym możliwe jest przyciemnianie szyb w samochodzie. Mowa tu o:

  • metodzie foliowej, a więc ręcznym oklejaniu szyb specjalną folią, która jest tańsza i pozwala dopasować poziom przyciemnienia do indywidualnych potrzeb oraz obowiązujących w naszym kraju przepisów;
  • metodzie piecowej, którą stosują producenci samochodów – polega ona na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu w specjalnym piecu, co zapewnia trwały efekt.

Piecowe przyciemnianie szyb możesz zlecić specjalistom. Pamiętaj jednak, że jest to metoda dużo droższa, dlatego większość kierowców decyduje się na zastosowanie folii.

Ile trwa przyciemnianie szyb?

Przyciemnianie szyb w samochodzie trwa od 1 do nawet 5 godzin – w zależności od wybranej metody, a także wielkości i stopnia skomplikowania zlecenia.

Ile wynosi mandat za przyciemnione szyby?

Przyciemnianie szyb jest dopuszczalne przez polskie prawo, jednak przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu warto zapoznać się z przepisami. Istnieją bowiem pewne ograniczenia w tej kwestii.

Dotyczą one szyb przednich i bocznych z przodu, które powinny mieć zapewnioną przepuszczalność światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Jeżeli przekroczysz dopuszczalne normy, możesz otrzymać mandat w wysokości do 500 zł i stracić dowód rejestracyjny (do momentu przywrócenia auta do stanu zgodnego z przepisami).

Na szczęście polskie prawo nie precyzuje stopnia zaciemnienia szyb tylnych, dlatego masz pełną dowolność w kwestii ich przyciemniania.

Pamiętaj! W 2022 roku wprowadzono nowy taryfikator mandatów i zmiany w przyznawaniu punktów karnych. Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć wysokich kar za łamanie przepisów ruchu drogowego. Sprawdź również, jak uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania.

Jak sprawdzić na ile procent są przyciemnione szyby?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje szyby zostały przyciemnione w odpowiedni sposób i nie otrzymasz mandatu, udaj się na stację diagnostyczną. Specjaliści, korzystając z odpowiednich metod, przeprowadzą badanie przepuszczalności światła.

Jakie są zalety przyciemniania szyb?

Przyciemnianie szyb nie bez powodu cieszy się rosnącym zainteresowaniem właścicieli samochodów. Zapewnia wiele korzyści, do których zaliczamy m.in.:

  • ochronę kierowcy i pasażerów przed słońcem, blaskami oraz refleksami – zwiększa to komfort jazdy, a dodatkowo pozwala uniknąć nadmiernego nagrzewania się pojazdu;
  • zwiększenie prywatności – przyciemniane szyby ograniczają widoczność wnętrza samochodu, co pozwala uniknąć spojrzeń przechodniów lub innych uczestników ruchu drogowego;
  • lepszą ochronę podczas wypadku lub kradzieży – wysokiej jakości folia utrudni złodziejom dostęp do wnętrza pojazdu, a także zapobiegnie rozbiciu szyby na drobne kawałki, chroniąc pasażerów i kierowcę przed odłamkami szkła.

Wszystko to sprawia, że przyciemnianie szyb jest metodą zwiększającą komfort i bezpieczeństwo – również podczas niepożądanych zdarzeń na drodze.

Uległeś kolizji lub wypadkowi? Sprawdź, jak usunąć zarysowania i wgniecenia na samochodzie!

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu!

Choć przyciemnianie szyb w pewnym stopniu chroni przed skutkami kolizji lub wypadku, nie pozwoli Ci całkowicie uniknąć szkód. Dlatego zawsze warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia samochodu – nie tylko obowiązkowego (OC), ale również dodatkowego, w postaci AC, NNW czy Assistance.

Dzięki temu zyskasz kompleksowe zabezpieczenie pojazdu, kierowcy oraz pasażerów przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń i unikniesz wielu potencjalnych kosztów. W Compensie oferujemy ubezpieczenie dostosowane w pełni indywidualnie do potrzeb każdego właściciela pojazdu – skontaktuj się z naszym agentem i zyskaj ochronę nie tylko w czasie jazdy, ale również postoju!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też