Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak obliczyć spalanie samochodu? Zużycie paliwa – kalkulator

24.02.2023

Średnie zużycie paliwa jest jednym z najważniejszych czynników, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu nowego lub używanego samochodu. Im będzie mniejsze, tym większe oszczędności zyskasz w trakcie jego eksploatacji. Jak obliczyć spalanie samochodu – również tego użytkowanego aktualnie? Możesz skorzystać z kalkulatora albo bardzo prostego wzoru.

Spalanie paliwa w samochodach osobowych?

Ilość spalanego paliwa na 100 km przez samochód osobowy może być różna – w zależności od jego marki i modelu, pojemności silnika, a nawet przeciążenia pojazdu. Parametr ten sprawdzisz na kilka sposobów. W przypadku zakupu nowego pojazdu, wystarczy odwiedzić stronę internetową producenta, gdzie znajdziesz informacje o spalaniu samochodu. Możesz również zapoznać się z różnego rodzaju raportami branżowymi albo przeprowadzanymi testami pojazdów.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku używanego auta. Jeżeli posiada ono komputer pokładowy, który oblicza średnie spalanie paliwa w czasie rzeczywistym, zyskasz dostęp do wszystkich niezbędnych danych. Musisz jednak pamiętać, że wyniki pomiarów mogą nie mieć pokrycia w rzeczywistości. W takiej sytuacji (albo gdy samochód nie posiada komputera pokładowego), niezbędne będzie samodzielne obliczenie spalania auta.

Co ma wpływ na średnie spalanie samochodu?

Zanim jednak dowiesz się, jak to zrobić, warto poznać wszystkie czynniki, jakie mają wpływ na średnie spalanie samochodu osobowego. Pozwoli Ci to lepiej kontrolować zużycie paliwa w przyszłości i zaoszczędzić sporo pieniędzy, zwłaszcza w dobie stale rosnących cen na stacjach benzynowych.

Na spalanie paliwa wpływ mają:

 • parametry silnika, zwłaszcza jego pojemność – im jest większa, tym spalanie samochodu wzrasta;
 • ciśnienie w oponach, które ma wpływ na opory toczenia – im jest niższe, tym spalanie auta będzie większe (sprawdź też, dlaczego wymiana opon jest istotna i kiedy należy je zmienić!)
 • klimatyzacja, która obciąża układ napędowy, dlatego korzystając z niej, musisz liczyć się z większym zużyciem paliwa;
 • zmiana biegów – jeżeli dokonujesz jej na zbyt niskich albo wysokich obrotach, wzrasta spalanie paliwa.

Warto dodać, że wpływ na poziom spalania samochodu ma także jego przeciążenie. Jeżeli Twój bagażnik jest wypełniony ciężkimi przedmiotami, musisz liczyć się z tym, że pojazd do przejechania 100 km będzie potrzebował więcej paliwa.

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Aby kontrolować zużycie paliwa, nie musisz kierować się intuicją. Wystarczy zaledwie kilka czynności oraz użycie prostego wzoru, by obliczyć średnie spalanie swojego pojazdu.
 

nowy samochód

Co należy zrobić? W pierwszej kolejności zatankuj swój samochód do pełna, a następnie spisz stan licznika. Teraz wystarczy przejechać określoną liczbę kilometrów (np. 50), ponownie uzupełnić bak (do pełna) i w ten sposób sprawdzić, ile paliwa zostało zatankowane (i jednocześnie zużyte w czasie podróży).

Do obliczenia średniego spalania samochodu wystarczy wzór:

Średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba przejechanych kilometrów) x 100

Jeżeli więc przejechałeś 50 km i podczas drugiego tankowania zalałeś 5 l paliwa, średnie spalanie samochodu (na 100 km) wynosi 10 l. Zobrazujmy to za pomocą wzoru:

(5 l zużytego paliwa / 50 przejechanych kilometrów) x 100 = 10 l spalanego paliwa

Oczywiście musisz również pamiętać o wspomnianych wyżej czynnikach, które powodują zwiększenie spalania samochodu. Uznaje się, że każde 100 kg dodatkowego obciążenia samochodu zwiększa spalanie paliwa o nieco ponad 0,5 l na 100 km!

Jak sprawdzić spalanie samochodu podczas jazdy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, spalanie samochodu w czasie jazdy można sprawdzić za pomocą komputera pokładowego. Mierzy on ilość paliwa, jaka jest dostarczana do cylindrów, dzięki czemu pozwala dość precyzyjnie określić zużycie. Niestety, do pomiarów wykorzystywane są różnego rodzaju czujniki i w przypadku nieprawidłowego działania któregoś z nich uzyskiwane wyniki mogą nie być zgodne z rzeczywistością.

Problem ten dotyczy zwłaszcza starszych modeli samochodów, dlatego warto zachować czujność i w miarę możliwości samodzielnie obliczać spalanie paliwa. 

Jak obliczyć spalanie samochodu kalkulator?

Jeżeli nie chcesz dokonywać obliczeń samodzielnie, możesz skorzystać ze wsparcia, które pozwoli Ci określić średnie spalanie paliwa. Kalkulator, który znajdziesz w wielu miejscach w internecie, wymaga podania ilości przejechanych kilometrów, a także spalonego paliwa w litrach.

Do Twojej dyspozycji są też inne rozwiązania. Jeżeli chcesz przygotować się do długiej drogi i zyskać wiedzę na temat tego, ile zapłacisz za paliwo, możesz skorzystać np. z kalkulatorów kosztu przejechania trasy. Wystarczy tylko podać w nich długość drogi, którą chcesz pokonać (w kilometrach), średnie spalanie w litrach (na 100 km) oraz cenę paliwa.

Jak zmniejszyć spalanie samochodu?

Każdy kierowca chce, aby koszt eksploatacji samochodu był jak najniższy. I o ile nie masz wpływu na ceny paliwa, o tyle możesz zaoszczędzić, stosując się do zasad ekonomicznej jazdy. Eco driving pozwoli Ci łatwiej kontrolować spalanie samochodu oraz zaoszczędzić sporo pieniędzy, dlatego warto poznać jego zasady.

Aby zmniejszyć zużycie paliwa, warto przede wszystkim:

 • unikać nagłych przyspieszeń i hamowań (tzw. „rwanej jazdy”);
 • jeździć na niskich obrotach (o ile to możliwe);
 • hamować silnikiem;
 • korzystać z nawigacji, by wybierać zawsze optymalną trasę przejazdu;
 • nie rozgrzewać silnika na postoju (sprawdź też, czym się różnią zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju);
 • ruszać natychmiast po uruchomieniu silnika;
 • nie dociskać maksymalnie pedału gazu, jeżeli nie jest to konieczne;
 • kontrolować ciśnienie w oponach (tutaj dowiesz się, kiedy należy zmienić opony);
 • wyłączać klimatyzację (jeżeli zewnętrzne temperatury nie są zbyt wysokie);
 • nie przeciążać nadmiernie samochodu.
benzyna

Pamiętaj również, by zawsze w trakcie jazdy obserwować, co dzieje się przed Tobą – nawet w odległości 200-300 metrów.  Dzięki temu nie tylko unikniesz nagłego hamowania czy przyspieszania, ale również będziesz mógł bez jakichkolwiek problemów przewidywać kolejne manewry. Wszystko to pozwoli Ci zmniejszyć zużycie paliwa oraz zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Niestety wszystkich wydarzeń na drodze nie da się przewidzieć. W takich sytuacjach przyda się ubezpieczenie samochodu, o którym więcej przeczytasz na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/


Poprzedni Następny
Przeczytaj też