Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Na czym polega zasada prawej ręki w ruchu drogowym i kiedy obowiązuje?

30.01.2023

W ruchu drogowym mamy do czynienia z wieloma istotnymi regułami, do których stosować powinien się każdy kierowca. Jedną z tych najbardziej kluczowych jest zasada prawej ręki, często omawiana jako pierwsza na kursach prawa jazdy. Czym jest i kiedy obowiązuje? Sprawdźmy!

Co to jest i na czym polega zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki na drodze jest jednym z fundamentalnych przepisów, dzięki którym możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa oraz łatwe ustalenie pierwszeństwa w czasie jazdy. Dotyczy przede wszystkim skrzyżowań równorzędnych i polega na tym, że kierowca zbliżający się do nich musi:

  • zachować szczególną ostrożność i dokładnie obserwować to, co dzieje się na drodze;
  • ustąpić pierwszeństwa wszystkim samochodom, które jadą z jego prawej strony.

W efekcie zasada prawej ręki daje możliwość upłynnienia ruchu na skrzyżowaniach równorzędnych i zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dzięki niej kierowcy wiedzą, jak powinni zachować się w sytuacji, gdy skrzyżowanie nie jest oznakowane albo nie została zamontowana na nim sygnalizacja.

Skąd kierowca wie, że zbliża się do skrzyżowania równorzędnego? Często jest ono odpowiednio oznakowane (znak A-5 – „skrzyżowanie równorzędne”). Zdarza się jednak, że bezpośrednio przed nim nie pojawiają się żadne znaki, dlatego każdy kierowca powinien zachować ostrożność.

Od czego zależy to, z której strony samochód ma pierwszeństwo?

Najczęściej pierwszeństwo na drodze określane jest przez znaki lub sygnały świetlne. Jednak w przypadku skrzyżowań równorzędnych niezbędna jest wiedza dotycząca przepisów ruchu drogowego.

Wiesz już, że w ich przypadku pierwszeństwo mają kierowcy jadący z prawej strony. A co w sytuacji, gdy chcesz skręcić w lewo na skrzyżowaniu równorzędnym? Musisz przepuścić zarówno samochody jadące z naprzeciwka, jak i skręcające w prawo. Dotyczy to również skrzyżowań z sygnalizacją, gdy dla kierowców z naprzeciwka, podobnie jak dla Ciebie, włączyło się zielone światło.

Uwaga! Na skrzyżowaniach równorzędnych bezwzględne pierwszeństwo, w stosunku do innych uczestników ruchu (poza pojazdami uprzywilejowanymi), zawsze mają pojazdy szynowe i należy je przepuścić niezależnie od tego, z której strony nadjeżdżają.

skrzyżowanie

Kiedy obowiązuje zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki na skrzyżowaniu to nie wszystko. Stosować się do niej trzeba także w strefach ruchu oraz w niektórych sytuacjach podczas zmiany pasa ruchu, np. gdy jedziesz drogą 3-pasmową lewym pasem i zmieniasz go na środkowy. W takim wypadku powinieneś przepuścić samochody zmieniające pas z prawego na środkowy. Ma to miejsce zwłaszcza na drogach ekspresowych i autostradach.

Pamiętaj! Przy zmianie pasa ruchu obowiązują również inne zasady, w tym jazda na suwak. Więcej na jej temat dowiesz się w tym miejscu.

Kiedy nie obowiązuje zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki na skrzyżowaniu nie obowiązuje, gdy jest ono oznakowane albo posiada sygnalizację. Jeżeli więc poruszasz się drogą z pierwszeństwem (znak D-1) albo masz zielone światło, nie musisz przepuszczać kierowców jadących z prawej strony.

To jednak nie wszystko. Zasada prawej ręki na drodze nie obowiązuje w przypadku:

  • wjeżdżania na rondo oznaczone znakami A-7 („ustąp pierwszeństwa”) – w tym przypadku zawsze musisz przepuścić kierowców, którzy już się na nim znajdują (jadą z lewej strony);
  • wjeżdżania z drogi gruntowej albo strefy zamieszkania – w takiej sytuacji włączasz się do ruchu, dlatego powinieneś ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się po prawej i po lewej stronie.

Jak działa zasada prawej ręki na skrzyżowaniu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zasada prawej ręki na skrzyżowaniu równorzędnym zobowiązuje Cię do ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Jeżeli natomiast wjeżdżasz na takie skrzyżowanie i widzisz samochody jadące z Twojej lewej strony, to Ty masz przed nimi pierwszeństwo.

Inaczej sytuacji wygląda na skrzyżowaniach oznakowanych albo z sygnalizacją. W takiej sytuacji to one wyznaczają, kto musi przepuścić innych kierowców (pamiętaj, że światła zawsze mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi!).

Skrzyżowanie równorzędne a zasada prawej ręki

Choć coraz większa liczba skrzyżowań w naszym kraju jest odpowiednio oznaczona, wciąż zdarzają się takie, które nie zostały wyposażone w znaki drogowe lub sygnalizacje świetlne. To właśnie dla nich powstała zasada prawej ręki na drodze – stosując się do niej, unikniesz niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby skutkować kolizją albo wypadkiem.

Warto również pamiętać, że za nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym grożą wysokie mandaty oraz punkty karne!

parking

Czy na parkingu obowiązuje zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki na drodze to nie wszystko. Obowiązuje ona również w strefach ruchu, a więc specjalnych obszarach wyznaczonych na drogach wewnętrznych. Mogą należeć do nich również parkingi, o ile zostały odpowiednio oznaczone (znak D-52 – „strefa ruchu”). W ich przypadku obowiązują takie same reguły, jak na drogach, co oznacza, że należy stosować się także do zasady prawej ręki.

Uwaga! Jeżeli przed wjazdem na parking nie znajduje się znak D-52, należy stosować się do oznaczeń umieszczonych przez jego zarządcę.

Czy na rondzie obowiązuje zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki na rondzie obowiązuje tylko wtedy, gdy nie znajduje się przed nim znak A-7 („ustąp pierwszeństwa”). W takiej sytuacji, wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, masz pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

W naszym kraju większość rond została opatrzona znakiem A-7, co oznacza, że zasada prawej ręki na skrzyżowaniu okrężnym znajduje zastosowanie stosunkowo rzadko. W większości przypadków należy więc ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już znajdują się na rondach.

Czy w strefie ruchu obowiązuje zasada prawej ręki?

Tak, zasada prawej ręki obowiązuje w strefach ruchu, o ile nie zostały ustawione na jej obszarze znaki związane z pierwszeństwem przejazdu.

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC i AC

Zasada prawej ręki na drodze to tylko jedna z wielu reguł, do jakich powinni stosować się uczestnicy ruchu drogowego. Pamiętaj również, że obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest posiadanie ubezpieczenia OC. To właśnie ta polisa umożliwia pokrycie szkód osobom, które zostały poszkodowane w zdarzeniu drogowym, dzięki czemu – jako sprawca kolizji lub wypadku – unikniesz dodatkowych kosztów. Dowiedz się, ile kosztuje OC i jak sprawdzić jego ważność po numerze rejestracyjnym.

Podstawowe ubezpieczenie samochodu to jednak nie wszystko. Abyś mógł czuć się bezpieczniej, powinieneś rozszerzyć je również o AC, czyli autocasco oraz NNW, następstwa nieszczęśliwych wypadków, które są ryzykami dobrowolnymi i stanowią dodatkową ochronę na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu bądź nieszczęśliwe wypadki, w następstwie których doznałeś trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Rozszerzając zakres ochrony o ryzyka dodatkowe, poza szerszym zakresem ubezpieczenia, zyskujesz dodatkowe zniżki pakietowe.

Compensa TU S.A. VIG zapewnia szeroki zakres ubezpieczeń, które dostosowane są do potrzeb Klienta, zapewniając Ci poczucie bezpieczeństwa.   


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Kiedy obowiązuje jazda na suwak?

Jazda w godzinach szczytu, zwłaszcza w największych miastach, nie należy do przyjemnych. Stanie w korku to strata czasu i mnóstwo nerwów, dlatego pomocnym rozwiązaniem miała okazać się obowiązująca od końca 2019 roku jazda na suwak. Co to takiego, kiedy obowiązuje i jak się do niej stosować?

Czytaj więcej
Czym się różnią zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju?

Na polskich drogach znajduje się ogromna liczba znaków pionowych, których znajomość jest absolutnie niezbędna, by stosować się do obowiązujących zasad i nie powodować zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu. Są wśród nich również takie, które łatwo pomylić i w efekcie złamać przepisy. Należą do nich zakaz zatrzymywania i postoju – znaki, które choć podobne, znacząco różnią się od siebie. Jak je interpretować?

Czytaj więcej
Kiedy parkowanie w strefie zamieszkania wiąże się z mandatem?

Brak wystarczającej liczby miejsc do parkowania to powszechny problem, z którym zmagają się najczęściej mieszkańcy dużych miast. Szukają więc alternatywnych rozwiązań. Bardzo często decydują się na pozostawienie pojazdu w strefie zamieszkania. Warto wiedzieć, że takie wydzielone obszary rządzą się swoimi prawami, a niedostosowanie się do nich może wiązać się z ryzykiem otrzymania mandatu. Sprawdź, kiedy parkowanie w strefie zamieszkania jest możliwe, a w jakich sytuacjach lepiej tego nie robić

Czytaj więcej