Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym

21.09.2022

Posiadanie aktualnej polisy OC to obowiązek każdego właściciela samochodu w Polsce. Jej brak oznacza konieczność opłacenia wszystkich szkód, jakie zaistniały w zdarzeniu drogowym, z własnej kieszeni oraz bardzo wysoką karę. Jeżeli nie masz pewności, do kiedy obowiązuje Twoje ubezpieczenie, możliwe jest sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym? Jak to zrobić? Wystarczy kilka prostych kroków!

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Sprawdzenie OC pojazdu przydaje się w wielu przypadkach – np. po zdarzeniu drogowym, gdy chcesz zweryfikować OC spwcy, w momencie zakupu używanego pojazdu albo dla własnego bezpieczeństwa, by uniknąć wysokich kar za brak polisy.

Pierwszym sposobem, jaki od razu przychodzi do głowy większości z nas, jest skontaktowanie się z Agentem, u którego zawieraliśmy polisę, w celu ustalenia numeru polisy i nazwy Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Wystarczy podać swoje dane, a pracownik firmy udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Niestety, metoda ta wiąże się z koniecznością pisania lub dzwonienia do Agenta / Ubezpieczyciela i może zająć trochę czasu. Istnieją łatwiejsze sposoby, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym.

Sprawdzenie polisy OC – na ile sposobów można to zrobić?

Numer polisy po numerze rejestracyjnym sprawdzisz na kilka sposobów. Tym najbardziej rekomendowanym jest skorzystanie z bazy UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie tam znajdziesz informację o polisach – po wpisaniu numeru rejestracyjnego lub numeru VIN w odpowiedzi otrzymasz : numer polisy OC, markę pojazdu, nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym zawarto ubezpieczenia oraz adres Towarzystwa Ubezpieczeniowego.  

To jednak nie wszystko. Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest możliwe również dzięki e–usłudze Historia Pojazdu w CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), a także dzięki aplikacjom mobilnym, takim jak „UFG Na Wypadek” oraz „UFG Kup Auto”.

Jak więc widzisz, istnieją cztery metody na sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym – wszystkie są bezpłatne, a poniżej pokażemy Ci, jak skorzystać z każdego sposobu.

W jakich sytuacjach warto sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych metod weryfikacji ważności i numeru polisy po numerze rejestracyjnym, sprawdźmy, w jakich sytuacjach okaże się to konieczne. Przede wszystkim jest to istotne w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do terminu ważności ubezpieczenia – jeżeli nie wiesz, kiedy się ono kończy, powinieneś sprawdzić OC. Dzięki temu unikniesz niepożądanych sytuacji na drodze oraz wysokich kar związanych z brakiem ubezpieczenia.

To jednak nie wszystko. Sprawdzenie ważności i numeru polisy po numerze rejestracyjnym może być niezbędne również w innych sytuacjach. Mowa tu między innymi o:

 • kupowaniu używanego samochodu, ponieważ jego właściciel ma obowiązek przekazania Ci nie tylko kluczyków, dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu, ale również ważnej polisy OC (o ile oczywiście ją posiada);
 • zdarzeniach drogowych, zwłaszcza kolizjach – dzięki sprawdzeniu numeru polisy OC sprawcy będziesz miał możliwość napisania  oświadczenia, dzięki któremu wezwanie na miejsce policji nie będzie konieczne, a dopełnienie wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniem okaże się bezproblemowe i szybkie.

Jak sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym

Sprawdzenie ważności OC i numeru polisy po numerze rejestracyjnym nie jest skomplikowane – jak wspominaliśmy wcześniej, wystarczy skorzystać z bazy danych UFG. Jest to instytucja, która powstała w 1990 roku, a jej zadaniem jest wypłacanie odszkodowań oraz świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń w sytuacji, gdy sprawca nie wykupił polisy OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i nie został zidentyfikowany.

Baza danych UFG zawiera wszystkie informacje dotyczące sprzedawanych ubezpieczeń komunikacyjnych, co oznacza, że możesz sprawdzić w niej, czy pojazd posiada ważną polisę. Mowa tu zarówno o samochodzie własnym, jak też sprawcy – usługa jest w pełni darmowa i umożliwia sprawdzenie ważności oraz numeru polisy po numerze rejestracyjnym online. Wystarczą podstawowe dane i dostęp do Internetu.

Sprawdź numer polisy po numerze rejestracyjnym w serwisie UFG krok po kroku

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w UFG? Wystarczy:

 • wejść na stronę internetową www.ufg.pl;
 • w sekcji „Sprawdź OC dla pojazdu” wpisać w wolne pole numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu;
 • przepisać kod weryfikacyjny.

Te trzy proste kroki pozwolą Ci uzyskać mnóstwo informacji. Dzięki UFG dowiesz się nie tylko tego, do kiedy ważna jest polisa OC i w jakim dniu następuje jej wygaśnięcie, ale również sprawdzisz numer polisy po numerze rejestracyjnym, nazwę i adres Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a nawet markę czy model samochodu. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie wiarygodności sprawcy zdarzenia drogowego albo sprzedawcy samochodu używanego.

Pamiętaj! Jeżeli doszło do zdarzenia drogowego i chcesz sprawdzić ważność oraz numer polisy po numerze rejestracyjnym, powinieneś podać na stronie UFG także miejsce oraz dzień i kraj wypadku lub kolizji.

Czy w bazie UFG dane o polisach są na bieżąco aktualizowane?

Tak. Baza UFG jest na bieżąco aktualizowana, dzięki czemu stanowi wiarygodne źródło informacji. Wynika to z faktu, że dane dotyczące polis OC są bezpośrednio przekazywane z Towarzystwa Ubezpieczeniowego do UFG. Ma to miejsce zarówno w przypadku nowych klientów, jak i osób, które zdecydowały się przedłużyć umowę (albo ją wypowiedzieć).

Warto jednak pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe mają 14 dni na przekazanie danych do UFG. Może więc okazać się, że informacja o ubezpieczeniu nie znajdzie się w bazie, np. kilka dni po przedłużeniu umowy. Nie musi to oznaczać, że sprzedawca auta lub sprawca zdarzenia drogowego kłamie – warto więc w takiej sytuacji skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, co pozwoli zweryfikować ważność i numer polisy po numerze rejestracyjnym.

Jak sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym w e–usłudze Historia Pojazdu?

UFG to niejedyne miejsce, gdzie możliwe jest sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym. Taką usługę oferuje również CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jej baza danych daje bezpłatny dostęp do wielu informacji – oprócz sprawdzenia numeru polisy po numerze rejestracyjnym, zweryfikujesz z jej pomocą datę wydania dowodu rejestracyjnego, dotychczasowe zmiany właścicieli pojazdu czy stan licznika lub rok produkcji samochodu. Może więc okazać się niezwykle przydatna zarówno w przypadku zdarzenia drogowego, jak i podczas finalizowania zakupu auta.

Jak sprawdzić ważność oraz numer polisy po numerze rejestracyjnym w CEPiK? Wystarczy:

 • wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl;
 • podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu;
 • kliknąć przycisk „Sprawdź pojazd”.

Baza danych jest dostępna online i możesz skorzystać z niej w każdym miejscu – również przy użyciu smartfona lub tabletu.

Jak sprawdzić, do kiedy jest ważna polisa OC?

Jak sprawdzić ważność oraz numer polisy po numerze rejestracyjnym w inny sposób? Pomocne okażą się dwie aplikacje na telefon udostępniane przez UFG. Są to:

 • UFG Na Wypadek”, dzięki której nie tylko sprawdzisz ważność polisy OC, ale również skorzystasz z funkcji przypomnienia o przedłużeniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, a nawet zyskasz dostęp do gotowego wzoru oświadczenia o stłuczce;

UFG Kup Auto”, która pozwoli Ci także wygenerować i w prosty sposób wypełnić umowę kupna–sprzedaży, co usprawni proces finalizacji transakcji ze sprzedającym.

Obie aplikacje udostępniane przez UFG są darmowe i można pobrać je na dowolny system operacyjny (zarówno iOS, jak też Android).

Czy w bazie UFG można uzyskać informacje o spowodowanych szkodach w czasie trwania polisy OC?

Baza UFG umożliwia nie tylko sprawdzenie ważności i numeru polisy po numerze rejestracyjnym. Dzięki niej dowiesz się również wszystkiego o spowodowanych szkodach w trakcie trwania ubezpieczenia. Wystarczy, po wejściu na stronę www.ufg.pl, wybrać zakładkę „Sprawdź przebieg ubezpieczeń OC i AC” – znajdują się tam wszystkie informacje, które pozwolą zweryfikować wiarygodność sprzedawcy używanego auta albo zyskać zaświadczenie do potwierdzenia zniżek za bezszkodową jazdę.

Dostęp do historii, podobnie jak sprawdzanie numeru polisy po numerze rejestracyjnym, jest bezpłatny, ale wymaga zarejestrowania się na portalu UFG oraz weryfikacji tożsamości. Po aktywacji konta zyskasz możliwość pobrania niezbędnych informacji online.

Jak postępować, jeśli pojazd nie ma wykupionej polisy OC?

Nawet w sytuacji, gdy sprawca kolizji nie posiada ważnego OC albo jego tożsamość nie jest znana, nie musisz obawiać się o swoje odszkodowanie. Wypłaci je UFG, dzięki czemu zyskasz fundusze na naprawę wszelkich uszkodzeń wyrządzonych przez innego kierowcę.

Wystarczy, że zgłosisz szkodę do dowolnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, który oferuje sprzedaż polis OC. Każda firma ma obowiązek przyjąć od Ciebie zgłoszenie, a także wycenić i wypłacić odszkodowanie. Następnie sprawa zostanie zgłoszona do UFG.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy kupujesz używany samochód, czy spisujesz ze sprawcą zdarzenia drogowego specjalne oświadczenie, sprawdź ważność i numer polisy po numerze rejestracyjnym – pozwoli Ci to zweryfikować jego wiarygodność!

Kary za jazdę bez ważnej polisy OC w 2022 roku

Sprawdzanie ważności i numeru polisy po numerze rejestracyjnym to bardzo przydatna usługa, dzięki której unikniesz wielu kłopotów. Jak wiesz, posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego kierowcy – jej brak wiąże się w 2022 roku z następującymi karami (dla samochodów osobowych):

 • 1 200 zł (za brak OC do 3 dni);
 • 3 010 zł (za brak OC od 3 do 14 dni);
 • 6 020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Pamiętaj również, że dzięki posiadaniu ważnej polisy OC nie będziesz musiał pokryć szkód z własnej kieszeni w sytuacji, gdy to Ty będziesz sprawcą kolizji lub wypadku. Jej brak oznacza więc dodatkowe koszty, które mogą być liczone w kilku, a nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych!

Uwaga! Ważność polisy OC może zweryfikować nie tylko policja podczas rutynowej kontroli, ale również pracownik UFG. Dlatego nawet nie kierując swoim pojazdem, jesteś narażony na powyższe kary za brak ubezpieczenia.

Sprawdź więc ważność i numer polisy po numerze rejestracyjnym, a jeżeli ważność Twojego OC zbliża się ku końcowi, kup ubezpieczenie samochodu na korzystnych warunkach. Dzięki temu zyskasz pełne poczucie bezpieczeństwa na drodze i unikniesz wielu problemów.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Kiedy trzeba wyrejestrować pojazd i jak to zrobić krok po kroku?

Wyrejestrowanie pojazdu jest wymagane w niektórych sytuacjach – np. w przypadku kradzieży albo sprzedaży za granicę. Niedopilnowanie tego obowiązku może wiązać się z karą finansową, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. W jakich sytuacjach należy wyrejestrować pojazd? Ile to kosztuje? I w końcu – jak wypełnić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Historia pojazdu z Niemiec – sprawdź ją szybko i bezpłatnie!

Każdego roku wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie samochodu używanego z Niemiec. Często okazuje się to niezwykle opłacalne i umożliwia pozyskanie auta w doskonałym stanie technicznym oraz korzystnej cenie. Niestety, takie działanie wiąże się też z pewnym zagrożeniem – nigdy nie masz bowiem pewności, czy sprowadzany pojazd nie uległ wcześniej wypadkowi, a sprzedawca nie próbuje ukryć wszelkich niedoskonałości. Dlatego warto sięgnąć po specjalne narzędzia, które pomogą Ci zweryfikować ofertę. Sprawdź jak to zrobić!

Czytaj więcej
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Jeżeli zakupiłeś samochód, masz 30 dni na jego zarejestrowanie – jest to, podobnie jak wykupienie polisy OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku narazisz się na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do starosty. Poznaj najważniejsze dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i zadbaj, by wszelkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo!

Czytaj więcej