Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Historia pojazdu z Niemiec – sprawdź ją szybko i bezpłatnie!

09.08.2022

Każdego roku wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie samochodu używanego z Niemiec. Często okazuje się to niezwykle opłacalne i umożliwia pozyskanie auta w doskonałym stanie technicznym oraz korzystnej cenie. Niestety, takie działanie wiąże się też z pewnym zagrożeniem – nigdy nie masz bowiem pewności, czy sprowadzany pojazd nie uległ wcześniej wypadkowi, a sprzedawca nie próbuje ukryć wszelkich niedoskonałości. Dlatego warto sięgnąć po specjalne narzędzia, które pomogą Ci zweryfikować ofertę. Sprawdź jak to zrobić!

Historia pojazdu z Niemiec – CEPiK

Interesuje Cię historia pojazdu z Niemiec? CEPiK okaże się w takiej sytuacji niezawodnym rozwiązaniem. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system informatyczny, w którym gromadzone są wszelkie dane dotyczące zarówno samochodów i innych pojazdów, jak też ich właścicieli. Dzięki wygenerowanemu tam raportowi dowiesz się, czy:

 • wszystkie parametry pojazdu zgadzają się z tymi, o których informuje sprzedawca;
 • któryś z poprzednich właścicieli zgłosił kradzież sprzedawanego pojazdu;
 • w pojeździe odnotowano jakiekolwiek uszkodzenia, np. powypadkowe;
 • pojazd został kiedykolwiek oddany do złomowania;
 • pojazd był wykorzystywany do przewozu osób (np. jako taksówka);
 • w pojeździe stwierdzono błędne wskazania licznika;
 • w danym okresie przeprowadzone były badania techniczne pojazdu;
 • pojazd posiada aktualną polisę OC.

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec w bazie CEPiK krok po kroku

cepik

Już wiesz, że historię pojazdu z Niemiec możesz łatwo sprawdzić w bazie CEPiK. Teraz podpowiemy Ci, jak to zrobić w paru krokach. Wystarczy: 

 1. wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/;

 2. wpisać w wolne pola informacje o kupowanym samochodzie: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji;
 3. kliknąć przycisk „Sprawdź pojazd”.

Podstawową usługą CEPiK jest możliwość sprawdzenia informacji o samochodach zarejestrowanych w Polsce. Jeżeli interesuje Cię historia pojazdu GOV z Niemiec, będziesz potrzebował profilu zaufanego – tylko dzięki temu zapoznasz się z pełnym raportem. Założenie go jest możliwe w tym miejscu i nie musisz za nie płacić.

Jak inaczej może być sprawdzona historia pojazdu z Niemiec 

Oczywiście CEPiK to tylko jeden ze sposobów, dzięki którym może zostać sprawdzona historia pojazdu z Niemiec za darmo. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji albo raport nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, możesz poprosić sprzedawcę o udostępnienie raportu TÜV (Technischer Überwachungsverein) – niemieckiej autoryzowanej stacji przeprowadzającej badania techniczne pojazdów. 
Po przejściu takiej obowiązkowej kontroli niemiecki właściciel pojazdu otrzymuje sporo informacji na temat swojego pojazdu, jak np. lista usterek i problemów w pojeździe czy stan licznika. Jeżeli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, powinien bez problemu udostępnić Ci raport – dzięki niemu zweryfikujesz stan samochodu i zyskasz pewność, że jego zakup nie wiąże się z większym ryzykiem.
Uwaga! Istnieją również portale, które udostępniają bardzo szczegółowe raporty na temat pojazdów za pewną opłatą. Należy do nich np. serwisy www.autodna.pl czy www.autobaza.pl, gdzie po wpisaniu numeru VIN i opłaceniu żądanej kwoty (zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt złotych) ukaże się historia pojazdu z Niemiec oraz innych krajów.

Gdzie kupić samochód używany w Niemczech?

Kupno samochodu poza granicami naszego kraju to często bardzo dobra opcja, ale tylko wtedy, gdy historia pojazdu z Niemiec została dokładnie sprawdzona przez przyszłego właściciela (zwłaszcza w systemie CEPiK), a sam zakup jest planowany w odpowiednim i bezpiecznym miejscu. 

Najlepszym rozwiązaniem są niemieckie portale ogłoszeniowe, np. Ebay – dzięki nim szybko znajdziesz interesującą Cię ofertę i będziesz mógł w spokoju zweryfikować informacje podane przez sprzedającego. Alternatywę stanowią niemieckie komisy samochodowe, jednak kupując w nich, nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu stanu pojazdu – wszelkie naciski ze strony sprzedającego i próby pospieszania Cię nie powinny mieć miejsca.
Pamiętaj! Po zakupie samochodu z Niemiec, powinieneś go ubezpieczyć. Możesz skorzystać z krótkoterminowej polisy OC (na 30 dni) i dopiero po jej wygaśnięciu wykupić ubezpieczenie na rok. Tutaj sprawdzisz warianty ubezpieczenia OC z możliwością rozszerzenia o dodatkowe opcje. 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Jeżeli zakupiłeś samochód, masz 30 dni na jego zarejestrowanie – jest to, podobnie jak wykupienie polisy OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku narazisz się na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do starosty. Poznaj najważniejsze dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i zadbaj, by wszelkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo!

Czytaj więcej
Podatek od kupna samochodu. Jak wypełnić druk PCC-3?

Mogłoby się wydawać, że w przypadku zakupu samochodu, na który przeznaczyć musisz często sporą kwotę, nie powinno być obowiązku płacenia jakichkolwiek podatków. Rzeczywistość jest jednak inna i w niektórych sytuacjach niezbędne okaże się przekazanie państwu stosownej kwoty. Czym jest podatek od kupna samochodu i kiedy należy go zapłacić? Ile wynosi podatek od kupna samochodu PCC-3? Sprawdźmy.

Czytaj więcej
Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Zarówno w przypadku posiadania nowego, jak i używanego samochodu czy innego pojazdu. Formalności, o jakie trzeba zadbać, nie są zbyt skomplikowane. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak wygląda cały proces? Gdzie złożyć stosowne dokumenty? Ile kosztuje rejestracja samochodu? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej