Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę i jak go założyć?

02.08.2022

Zamierzasz przystąpić do kursu na prawo jazdy? Musisz pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z tych najważniejszych jest Profil Kandydata na Kierowcę. Bez niego zdanie egzaminu nie będzie możliwe. Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę, jak i gdzie go założyć oraz co będzie Ci potrzebne – odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Profil Kandydata na Kierowcę obowiązuje od 2014 roku i jest elektronicznym dokumentem zawierającym różnego rodzaju informacje na temat osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Umieszczone są one w systemie teleinformatycznym, do którego dostęp mają pracownicy ośrodka egzaminacyjnego. Dzięki temu kandydat nie musi samodzielnie odwiedzać go w celu dostarczenia niezbędnych dokumentów – jest to o wiele wygodniejsze i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Oczywiście Profil Kandydata na Kierowcę posiada unikalny numer i jest dostępny także dla pracowników szkoły jazdy. Dzięki temu mają oni dostęp do wszelkich niezbędnych danych dotyczących kandydata, a także mogą je aktualizować i np. dodać informację o zdaniu egzaminu wewnętrznego.

Wiesz już, co to jest Profil Kandydata na Kierowcę, ale warto jeszcze dowiedzieć się, dlaczego powstał. Jak się okazuje, nie tylko po to, by ułatwić życie kursantom, ale również usprawnić funkcjonowanie ośrodków szkoleniowych i egzaminacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest np. szybkie zweryfikowanie, czy osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Łatwo też uniknąć wszelkich nieprawidłowości, związanych np. z liczbą godzin jazdy.

Uwaga! Profil Kandydata na Kierowcę nadawany jest nie tylko osobom po raz pierwszy zdającym na prawo jazdy. Okaże się niezbędny również w przypadku ubiegania się o dodatkowe kategorie, w celu zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, przywrócenia uprawnień kierowcy albo wymiany zagranicznego dokumentu (gdy kandydat musi dodatkowo zdać egzamin teoretyczny). Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B i na inne kategorie!

Profil Kandydata na Kierowcę – co potrzebne?

Aby założyć Profil Kandydata na Kierowcę, będziesz potrzebował specjalnego wniosku, który znajdziesz w urzędzie albo w internecie (np. na stronie wydziału komunikacji). To jednak nie wszystko – oprócz wypełnionego formularza, musisz posiadać również:

  • dokument tożsamości (może to być dowód osobisty albo paszport);
  • aktualne i kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45 mm;
  • orzeczenie lekarskie, które będzie potwierdzało brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem mechanicznym;
  • orzeczenie psychologa (jeżeli ubiegasz się o kategorię C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E lub D+E prawa jazdy).

Jeżeli posiadasz już uprawnienia do kierowania pojazdem (a jeśli posiadasz prawo jazdy, ale je zgubiłeś, sprawdź co musisz zrobić!), ale chcesz zdobyć dodatkową kategorię, zaopatrz się także w ksero prawa jazdy. Cudzoziemcy powinni również okazać wizę, kartę pobytu albo inny dokument, który potwierdza pobyt w Polsce na okres dłuższy niż 185 dni.
 

profil kandydata na kierowce

Jak założyć Profil Kandydata na Kierowcę?

Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest bezpłatne i można to zrobić na dwa sposoby – składając wniosek w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji albo zakładając PKK online.
Jeżeli wybierzesz tę pierwszą opcję, możesz udać się do urzędu samodzielnie lub wysłać tam pełnomocnika – powinien on posiadać pisemne upoważnienie, a także, gdy nie jest członkiem najbliższej rodziny, wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.
 

Jak założyć Profil Kandydata na Kierowcę online?

O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę online. Możesz to zrobić w tym miejscu – zarejestruj się i zaloguj w serwisie, a następnie kliknij „Złóż wniosek” i wybierz województwo, odpowiedni urząd oraz rodzaj sprawy. W tym wypadku będą to „Uprawnienia kierowców” oraz „Wydanie prawa jazdy”. Sprawdź też, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy podczas kontroli. 

Potem wystarczy podać dane osobowe, wybrać kategorię, dodać załączniki i wypełnić kilka oświadczeń. To wszystko!

Profil Kandydata na Kierowcę – gdzie wyrobić, by uzyskać go od razu?

Niezależnie od tego, czy złożysz wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę online, czy w urzędzie, otrzymasz go niezwłocznie. Musisz jednak pamiętać, by załączyć wszystkie niezbędne dokumenty i podać prawidłowe dane – w przeciwnym razie czas oczekiwania może się wydłużyć (zwykle o kilka dni, ale w szczególnie trudnych sytuacjach nawet o 1-2 miesiące).
Po uzyskaniu Profilu Kandydata na Kierowcę możesz już zgłosić się do ośrodka szkoleniowego albo – jeżeli chcesz uczyć się teorii samodzielnie – bezpośrednio na egzamin teoretyczny w WORD-zie.

Mam już założony Profil Kandydata na Kierowcę – co dalej?

Jeśli już przebrniesz przez formalności, które pozwolą Ci zdobyć profil kandydata na kierowcę – musimy Cię zmartwić. To nie koniec formalności, które czekają Cię przed zostaniem pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zaraz po zdaniu egzaminu państwowego i odebrania prawo jazdy, musisz pomyśleć o ubezpieczeniu swojego samochodu, które zapewni bezpieczne podróżowanie zarówno dla Ciebie, jak i innych kierowców. Dlatego warto zapoznać się z ofertami i wariantami ubezpieczenia OC i AC zawczasu, żeby mieć czas na wybór najlepszego i sprawdzonego ubezpieczyciela. Poznaj już dziś szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych od Compensy na dedykowanej temu stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Sprawdź też ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i jak wybrać swój pierwszy samochód, jeśli jesteś młodym kierowcą


Poprzedni Następny
Przeczytaj też