Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Czym jest i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

20.07.2022

Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, by jego pojazd był sprawny technicznie i nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest przegląd auta – odbywa się on raz do roku i jest obowiązkowy. Dzięki niemu dowiesz się, czy z Twoim autem wszystko jest w porządku i czy podróżowanie nim nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Sprawdź, czym dokładne jest i ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku!

Przegląd samochodu – co to takiego?

Przegląd, a właściwie badanie techniczne auta (sprawdź, czym się różni badanie techniczne samochodu od przeglądu samochodowego) jest obowiązkowy dla każdego właściciela pojazdu i przeprowadza się go raz w roku (w przypadku nowych samochodów pierwszy przegląd ma miejsce po 3 latach od pierwszej rejestracji). Jego celem jest dokładne sprawdzenie sprawności pojazdu, dzięki czemu zostanie on dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. 

W jego trakcie specjalista sprawdza zgodność numeru VIN w celu identyfikacji samochodu, a także stan poszczególnych układów i podzespołów. Mowa tu między innymi o układzie kierowniczym, hamulcach, zawieszeniu, ogumieniu, oświetleniu czy nadwoziu (dowiedz się, dlaczego wymiana opon jest istotna i kiedy należy je zmienić). Zwykle taki przegląd trwa około 15-30 minut, w zależności od rodzaju i stanu technicznego pojazdu.

Uwaga! Kierowcy bardzo często mylą obowiązkowe badanie techniczne samochodu z okresowym przeglądem zalecanym przez producenta lub dealera, który jest dobrowolny. W artykule mówimy wyłącznie o tym obowiązkowym, które należy przeprowadzić raz w roku. Sprawdźmy, ile kosztuje przegląd samochodu.

Ile kosztuje przegląd samochodu 2022?

O tym, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu, decyduje Ministerstwo Infrastruktury. Kwota jest taka sama niezależnie od tego, gdzie przeprowadzasz badanie i wynosi 99 zł dla samochodów osobowych o masie całkowite do 3,5 t.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku właścicieli pojazdów z instalacją LPG/CNG. Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem? 162 zł, a na kwotę składają się: 99 zł opłaty regularnej, 63 zł za badanie instalacji gazowej oraz 1 zł za ewidencję w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 
Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszt badania technicznego może wzrosnąć – dzieje się tak, gdy specjalista stwierdzi usterki i będzie musiał przeprowadzić przegląd ponownie.

Pamiętaj! Za badanie techniczne płacisz z góry, jeszcze przed jego wykonaniem i jest to opłata bezzwrotna, nawet w przypadku stwierdzenia awarii w pojeździe. Informacja o wykonaniu przeglądu trafia natychmiast do bazy danych CEPiK, co pozwala w przyszłości zweryfikować jego ważność.

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu?

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2023 roku? 99 zł – bez względu na miejsce przeprowadzenia badania. W efekcie możesz wybrać dowolną stację kontroli pojazdów. Jeżeli Twój pojazd posiada masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t, może być to stacja podstawowa. Jeżeli natomiast jest cięższy, musisz skorzystać ze stacji okręgowej. Wyjątek stanowią jedynie przeglądy dla pojazdów po wypadkach, pierwszy raz zarejestrowanych za granicą albo po zmianach konstrukcyjnych – w takich sytuacjach nawet samochody osobowe do 3,5 t powinny być badane na stacjach okręgowych. 

Pamiętaj! W badaniach technicznych samochodów nie występuje rejonizacja, dlatego nawet jeżeli swój pojazd zarejestrowałeś w Gdańsku, ale przeprowadziłeś się na południe Polski, możesz zlecić przegląd np. w Krakowie czy jakimkolwiek innym mieście.

Co grozi za jazdę bez ważnego badania technicznego?

Wiesz już, ile kosztuje przegląd samochodu osobowego, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie kary grożą za brak aktualnego badania technicznego? Okazuje się, że jeszcze do niedawna kara wynosiła od 20 do 500 zł, jednak po zmianie przepisów obowiązującej od 1 stycznia 2022 roku wysokość mandatów znacznie wzrosła. Obecnie za brak ważnego badania technicznego właściciel pojazdu może zostać ukarany mandatem w wysokości od 1500 do 3000 zł.
Co w sytuacji, gdy zapomniałeś o przeglądzie? Zgodnie z art. 97 Kodeksu wykroczeń podczas rutynowej kontroli możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 3000 zł (najczęściej jednak jest to kilkaset złotych).

Zrobiłeś przegląd techniczny samochodu lub innego pojazdu. Sprawdź, czy masz aktualne ubezpieczenie samochodu. Szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego? Sprawdź: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/


Poprzedni Następny
Przeczytaj też