Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Kary za brak przeglądu technicznego od 2023 roku

15.07.2023

W natłoku codziennych zadań bardzo łatwo jest o czymś zapomnieć. Gorzej, jeśli niesie to ze sobą poważne konsekwencje. A właśnie tak może się zdarzyć, jeśli zapomnimy o okresowym badaniu technicznym naszego pojazdu i wyjedziemy nim na drogę. Co się może stać, jeśli zatrzyma nas policja? Wyjaśniamy, jakie są aktualne kary za brak przeglądu.

Przegląd techniczny samochodu a przepisy w Polsce

To oczywiste, że po drogach publicznych powinny poruszać się wyłącznie sprawne technicznie pojazdy. Nie powinno zatem dziwić, że ustawodawca stworzył przepisy nakazujące wręcz kierowcom dbanie o jak najlepszą kondycję podzespołów samochodów. To właśnie podczas przeglądu technicznego możemy uzyskać pozwolenie na dalsze użytkowanie samochodu po drogach, o ile wcześniej przejdzie pozytywnie kontrolę.

Taki obowiązek na właścicieli pojazdów nakładają Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Czytaj także: Mandat za brak przeglądu 2022

Przegląd techniczny auta – jak często należy go wykonywać?

Choć w języku potocznym określenie „przegląd techniczny” często stosowany jest zamiennie z „badaniem okresowym”, to jednak musimy sprostować, że przepisy w Polsce wyróżniają 3 rodzaje przeglądów. Są to:

  • badanie okresowe, wykonywane w interwałach czasowych zależnych od wieku pojazdu,
  • badanie dodatkowe, wykonywane niezależnie od badań okresowych, najczęściej po wykryciu wcześniej konkretnej usterki. Badanie to polega na kontroli, czy usterka ta została już usunięta,
  • badanie zgodności z warunkami technicznymi, dotyczy pojazdów zabytkowych zanim zostaną one zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
mechanik

Z uwagi na swoją specyfikę, zdecydowaną większość kierowców interesują badania okresowe, czyli popularne przeglądy techniczne. Jak często musimy odwiedzać diagnostów w okręgowych stacjach kontroli pojazdów? Wszystko zależy od wieku pojazdu.

Samochód nowy – pierwsze badanie okresowe należy wykonać w terminie 3 lat od zakupu auta, kolejne po 2 latach, a trzecie badanie i kolejne wykonywane muszą już być co roku.

Samochód używany (starszy, niż 5 lat) – badanie okresowe musi być wykonywane co roku.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Ceny badań okresowych nie uległy zmianie od wielu lat. Pomimo wielokrotnych prób zmian w tym zakresie, kolejne resorty transportu nie zdecydowały się na podwyżki cennika. Tym samym, koszt wykonania badania okresowego samochodu osobowego wciąż wynosi 99 zł. Składa się na to 98 zł kosztów usługi i opłata ewidencyjna w wysokości symbolicznej złotówki.

Kary za brak przeglądu 2023

Ze względu na fakt, że badanie okresowe pojazdu wykonujemy tylko raz na 12 miesięcy (a w przypadku nowych aut nawet raz na 3 lata), nie trudno jest przeoczyć wykonanie go w terminie. Pomocne może być zainstalowanie aplikacji mObywatel, która sygnalizuje zbliżający się koniec ważności przeglądu. Niemniej, nawet ona nie uchroni nas w pełni przed roztargnieniem, a w konsekwencji jazdą bez ważnych badań technicznych. Jakie są więc kary za brak przeglądu w 2022 roku?

Aktualna wysokość takiego mandatu to maksymalnie 1 500 zł. Policjanci mają tutaj jednak dużą dowolność, ponieważ najniższa możliwa kara to zaledwie 20 zł. Jak pokazuje praktyka, najczęściej nakładane są mandaty w wysokości ok. 100-150 zł. Co ważne, taryfikator mandatowy nie przewiduje dodatkowych punktów karnych za takie wykroczenie.

Ostateczna wysokość mandatu zależy od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, jaki upłynął od terminu ważności poprzedniego badania okresowego.

Dodatkowe kary za brak przeglądu

Sam mandat to nie jedyna konsekwencja, jaka może spotkać kierowcę podczas kontroli drogowej. Wraz z mandatem może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. Wówczas konieczne będzie wezwanie lawety, która odholuje auto do warsztatu, a następnie do najbliższej stacji kontroli pojazdów (SKO). To tam zostanie wykonane badanie dodatkowe, które będzie miało na celu usunięcie usterki. Jeśli jedynym uchybieniem jest brak ważnych badań technicznych, wówczas wystarczy transport prosto do SKO.

Na podstawie wydanego przez diagnostę zaświadczenia, możemy udać się do wydziału komunikacji, gdzie urzędnicy odblokują elektroniczny dowód rejestracyjny naszego pojazdu.

Jak widać, konsekwencje i kary za brak przeglądu mogą być naprawdę dotkliwe. Warto jest pilnować terminu i nie zapomnieć o najbliższym okresowym badaniu technicznym naszego samochodu.

Sprawdź też ubezpieczenie samochodu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też