Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Beesafe to internetowy agent Compensy

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!

Oblicz cenę

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Na co zwrócić uwagę?

15.04.2022

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W zasadzie już skrada się za oknem i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze. Dla motocyklistów taka aura oznacza rozpoczęcie sezonu na jednoślady. Zanim jednak wsiądziemy na motocykl, warto odpowiednio się przygotować. Nie tylko w kwestii pojazdu, ale i naszego bezpieczeństwa. O czym powinniśmy pamiętać? Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Odpowiadamy.

Dla jednych środek komunikacji. Dla drugich pasja, hobby i sport. Dla innych pojazd, który daje poczucie wolności. Świat motocykli nieodłącznie kojarzy się z końcem zimy i początkiem wiosny. W tym roku ciepłe dni zawitały do nas bardzo wcześnie. Na ulicach możemy dostrzec już pierwszych motocyklistów. Dla tych, za którymi już pierwsza przejażdżka w tym roku. Dla tych, którzy niedługo wyjmą swój jednoślad z garażu. Tworzymy listę „to do” przed wiosennymi, letnimi i jesiennymi dniami. Od czego zacząć?

Jak przygotować się do sezonu motocyklowego?

Sportowcy przygotowują się do ważnych rozgrywek. Aktorzy, aktorki do występu na deskach teatrów. Tak samo każdy motocyklista powinien wykonać kilka czynności przed wyjazdem z garażu. Sprawdzenie pojazdu, skompletowanie wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo na drodze i odpowiednie zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianego. To powinien być coroczny rytuał po zimowej przerwie.

Jak przygotować motocykl do pierwszej wiosennej jazdy? Kżdy motocyklista powinien wykonać takie samodzielne badanie techniczne. Z czego powinno się składać?

 • Ciśnienie w oponach
  Gdy nasz motocykl przez całą zimę stał w garażu, ciśnienie w oponach z pewnością spadło. Jazda na „flaku” jest niebezpieczna, grozi utratą kontroli nad pojazdem oraz uszkodzeniem felgi. Uzupełniając powietrze w oponach, należy skorzystać z kompresora, który pomoże ustawić odpowiednią ilość barów. Jeżeli nie mamy takiego narzędzia, możemy skorzystać z niego na najbliższej stacji benzynowej.
 • Olej
  Kontrola oleju silnikowego polega na sprawdzeniu jego ilości. Przy dłuższej ekploatacji powinniśmy pomyśleć o wymianie.  Kiedy jest na to dobry moment? Warto sprawdzić stan oleju podczas wizyty w warsztacie. Być może wystarczy po prostu uzupełnić jego ilość, a na wymianę jeszcze trochę poczekać.  
 • Akumulator
  Dobrą praktyką jest wyjęcie akumulatora przed zimą. Dobrą praktyką jest wyjęcie akumulatora przed zimą. Co, jeżeli zostawimy go w motocyklu? A co, jeśli po ziemie zapomnimy sprawdzić stan baterii na wiosnę? Nasza pierwsza podróż z pewnością zakończy się wtedy w garażu. W zimowym okresie warto utrzymywać naładowany akumulator, aby w ten sposób wydłużyć jego żywotność.
 • Światła
  Sprawdź światła mijania, drogowe i oba kierunkowskazy. W przypadku przepalenia żarówki wymień ją sam lub skorzystaj z pomocy w warsztacie.
 • Tankowanie
  Bak paliwa powinien być pełny po ostatniej jeździe przed początkiem zimy. Chodzi o to, by krople pary wodnej w pustym zbiorniku nie gromadziły się na jego ścianach. Przed pierwszą wiosenną jazdą oczywiście należy sprawdzić ilość paliwa w baku.
 • Konserwacja
  Smarowanie łańcucha i sprawdzenie układu hamulcowego (tarcze, klocki). To również właściwy nawyk przed każdą jazdą. A gdy jeździmy dużo w ciągu roku, powinniśmy też często sprawdzać stan płynu hamulcowego. Wizyta w warsztacie przynajmniej raz, dwa razy w roku oprócz corocznego przeglądu jest więc nieunikniona. Dla naszego bezpieczeństwa i dla komfortu jazdy.
motocyklista

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe?

Oprócz powyższych kroków (samodzielne badanie techniczne) motocykla pamiętać należy też o dokumentach. Warto sprawdzić np. kiedy trzeba wykonać kolejne badanie techniczne w warsztacie, by uniknąć kar za brak

Kolejny krok to ubezpieczenie motocykla. Sprawdzenie ważności polisy ubezpieczeniowej. Być może zbliża się koniec okresu ochrony. Warto przed jej przedłużeniem wziąć kilka rzeczy pod uwagę. Przyjrzeć się zakresowi, jaki ma ubezpieczenie motocylisty. Zgodnie z prawem, każdy użytkownik motocykla jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Podobnie jak w przypadku OC samochodu To nie daje jednak pełnej ochrony. Ubezpieczenie motocyklisty - co jeszcze warto ubezpieczyć? Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla i kiedy się przyda?

Kask, kombinezon, kurtka rękawice, buty, odpowiednie przygotowanie motocykla do sezonu. To wszystko zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem. Nie zapominajmy jednak o czymś jeszcze. Dobre ubezpieczenie dla motocyklisty z szerokim zakresem może być nieocenione. Kiedy? W razie nieprzewidzianej sytuacji, kolizji, nagłej awarii, usterki czy (odpukać) wypadku na drodze. 

Do zawarcia OC motocykla, jak już wspomnieliśmy, zobowiązuje nas prawo. Możliwości mamy jednak o wiele więcej i warto dokładnie się im przyjrzeć. OC działa w przypadku, gdy jadąc motocyklem, wyrządzimy komuś szkodę. Tej osobie lub jej mieniu. Jest to ochrona przed skutkami finansowymi takiego zdarzenia. Jednak, gdy zaparkujemy na chwilę nasz motocykl na mieście. Pójdziemy załatwić jakąś sprawę i po powrocie zobaczymy uszkodzenie. Wtedy musimy mieć pan B, a właściwie AC, czyli autocasco. Ubezpieczenie dla motocyklisty AC.

Ile kosztuje OC motocykla? 

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Na to pytanie trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Wysokość składki zależy przede wszystkim od zakresu ochrony na jaki zdecyduje się motocyklista. Nie chodzi tutaj jednak o obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego (samochodu czy motocykla). W tym przypadku, zakres ubezpieczenia jest zdefiniowany przez rozporządzenie, a zawarcie takiej polisy obowiązkowe. Nie oznacza to, że każdy motocyklista zapłaci za ubezpieczenie OC motocykla dokładnie taką samą składkę. Ubezpieczyciele stosują dedykowane algorytmy, które tworzą indywidualną ofertę dla konkretnego użytownika pojazdu. Trzeba mieć to na uwadzę i nie dać się zwieść różnicami przy porównywaniu swojej składki ze znajomymi, którzy jeżdżą na motocyklu. Wysoka składka za ubezpieczenie OC motocykla może zaskoczyć np. młodych kierowców, którzy niedawno ukończyli kurs prawa jazdy i dopiero zaczęli swoją przygodę z jednośladem. W ich przypadku, odpowiedź na pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie motocykla może wywołać zawrót głowy. 

Ubezpieczenie motocykla kalkulator

Co może wpływać na cenę OC motocykla? Czynniki wpływające na wysokość składki możemy podzielić na te związane z samym motocyklem oraz te dotyczące posiadacza i użytkownika pojazdu. Dane dotyczące motocykla mogą być związane np. marką pojazdu, jego wiek, pojemnością silnika czy przebiegiem. Co do motocyklisty, przy wyliczeniu składki, towarzystwo ubezpieczeniowe może wciąć pod uwagę wiek, dotychczasową historię ubezpieczeniową (zniżki za bezszkodowy przebieg) czy czas posiadania prawa jazdy. Te elementy mogą być brane przez ubezpieczyciela przy obliczaniu składki, ale może być ich o wiele więcej. Wszystko zależy od regulacji konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto o tym pamiętać przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie motocykla i mieć na uwadze przy korzystaniu z kalkulatorów składek ubezpieczeń np .po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: ubezpieczenie motocykla kalkulator. Wpływ na wysokość składki ma również zawartość pakietu ubezpieczenia, czyli elementy, o które uzupełnimy podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie OC. Przykładem może być AC motocykla, ubezpieczenie assistance czy ochrona akcesoriów motocyklowych w ramach polisy. Zacznijmy od Autocasco, czyli AC. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla AC?

Kiedy przyda się ubezpieczenie AC motocykla? 

Ubezpieczenie AC motocykla obejmuje zdarzenia, które spowodują szkodę w naszym pojeździe. Jakie to są sytuacje? Posłużmy się trzema przykładami, które mogą nam się zdarzyć każdego dnia.

 • Zauważyliśmy usterkę, uszkodzenie w naszym motocyklu, którego sprawcą jest inny uczestnik ruchu drogowego. Nie wiemy, kiedy to się stało i kto jest sprawcą. W takiej sytuacji ubezpieczenie AC motocykla pokryje koszty naprawy naszego pojazdu.
 • Jesteśmy sprawcami kolizji na drodze, w wyniku której uszkodzeniu uległ nasz motocykl i inny pojazd. Koszty naprawy motocykla zostaną wówczas pokryte z ubezpieczenia AC motocykla.
 • Nasz motocykl został skradziony. Wróciliśmy do miejsca, w którym go zaparkowaliśmy i zniknął bez śladu. Tu również przyda się AC.

W ostatnim przypadku należy zwrócić uwagę na zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Sprawdzić zakres i wyłączenia. Wtedy będziemy wiedzieli, w jakich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Czy ubezpieczenie dla motocylisty działa w przypadku kradzieży?

Przy AC na motocykl zwróćmy uwagę na sposób rozliczenia szkód. W Compensie jest możliwość rozliczenia serwisowego. Serwis wystawia wtedy fakturę i na tej podstawie następuje zwrot kosztów przez ubezpieczyciela. Druga opcja to wariant kosztorysowy. Najpierw otrzymujemy odszkodowanie  na podstawie kosztorysu przygotowanego przez Compensę. Następnie podejmujemy decyzję o wykorzystaniu tych środków na naprawę, wybierając konkretny warsztat.

Zaletą oferty jest również możliwość rozszerzenia AC motocykla. Przykład? Utrzymanie wartości rynkowej motocykla i sumy ubezpieczenia. Z wiekiem rośnie wartość sentymentalna pojazdu. Spada niestety jego wartość finansowa. Z rozszerzeniem autocasco motocykla o taką opcję jest inaczej. 

Co jeszcze warto ubezpieczyć?

 • Assistance motocyklowe
  Oprócz OC i AC motocykla z pewnością przyda się dobry Assistance. Takie ubezpieczenie motocylisty sprawia, że możemy być spokojni. Gdy np. zdarzy się nagła awaria i utkniemy gdzieś na trasie. Na co zwrócić uwagę sprawdzając ofertę Assistance motocyklowego u konkretnego Ubezpieczyciela? Na pewno na limit kilometrów w kontekście holowania pojazdu i możliwość wynajmu pojazdu zastępczego. Zwróćmy uwagę również na liczbę dni takiego wynajmu. W Compensie w wariancie rozszerzonym Assistance dostajemy do dyspozycji motocykl o zbliżonych parametrach technicznych. W przypadku braku motocykla zastępczego otrzymamy samochód osobowy klasy B. Maksymalny czas wynajmu w tym wariancie to aż 21 dni.
 • Zdrowie
  Z OC i AC motocykla możemy być spokojni o motocykl po ewentualnej kolizji czy wypadku. A co z naszym zdrowiem po nieszczęśliwym wypadku? Tutaj z pomocą przyjdzie ubezpieczenie dla motocyklisty NNW z określoną sumą ubezpieczenia. Z taką opcją w zasięgu ręki spokojnie wrócimy do zdrowia.

Powrót do zdrowia. Tak nazywa się rozszerzenie ubezpieczenia NNW w Compensie dla właścicieli pojazdów (m.in. ubezpieczenie motocyklisty). Powrót do zdrowia gwarantuje szybki dostęp do konsultacji lekarskich po wypadku. W ponad 2200 placówkach medycznych w całej Polsce.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla? 

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla... właściwie, co może wpływać na wysokość składki ubezpieczenia. Pora na kolejne pytanie. Czy można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe? Tak. Ubezpieczenie dla motocyklisty w Compensie daje możliwość ubezpieczenia kasku, kombinezonu, butów, rękawic i nie tylko. Zakup odpowiednich akcesoriów zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze. Stanowi też ważny element przygotowań do sezonu motocyklowego. O możliwości ubezpieczenia akcesoriów motocyklowych czytaj więcej w tekście: Akcesoria motocyklowe. Które z nich możesz ubezpieczyć? Kask? 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ubezpieczenie rowerzysty - co obejmuje i jak je kupić?

Czy Polska stanie się kiedyś drugą Danią lub Holandią pod względem popularności jazdy na rowerze? Wyraźnie widać, że w ostatnich latach liczba rowerzystów na ulicach zwiększyła się radykalnie. Polacy pokochali dwa kółka i kochają je coraz bardziej. Przy stale rosnącej liczbie rowerzystów, rośnie także liczba wypadków z ich udziałem. Dlatego na drodze czy ścieżce rowerowej, warto pamiętać o bezpieczeństwie, swoim i innych uczestników ruchu.

Czytaj więcej
Zadbaj o swoje 4 koła. Kiedy zmieniać opony?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niezbyt łaskawa pogoda. Warto już dziś pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, bo jak wiadomo, jesienna aura bywa kapryśna. Nagły, ulewny deszcz, śnieg, śliska nawierzchnia plus letnie opony… i nieszczęście gotowe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wymianie opon, ich konserwacji i jak je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty. Co możesz ubezpieczyć?

Masz już własny motocykl? Po spełnieniu tego marzenia, szukasz odpowiednich akcesoriów. Takich, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i zwiększą komfort każdej jazdy. Kask, kurtka, buty, elementy wyposażenia naszego nowego pojazdu. Czasami zdarza się tak, że na zakup akcesoriów decydujemy się jeszcze na długo przed zakupem własnego jednośladu. Gdy nie wiemu jeszcze, jaki motocykl na początek chcemy kupić. To taki pierwszy krok na drodze do realizacji marzenia o własnym motocyklu. 

Czytaj więcej