Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty. Co możesz ubezpieczyć?

24.03.2021

Masz już własny motocykl? Po spełnieniu tego marzenia, szukasz odpowiednich akcesoriów. Takich, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i zwiększą komfort każdej jazdy. Kask, kurtka, buty, elementy wyposażenia naszego nowego pojazdu. Czasami zdarza się tak, że na zakup akcesoriów decydujemy się jeszcze na długo przed zakupem własnego jednośladu. Gdy nie wiemu jeszcze, jaki motocykl na początek chcemy kupić. To taki pierwszy krok na drodze do realizacji marzenia o własnym motocyklu. 

Oczywiście wszystko zależy od ich rodzaju. Część stanowi ozdobę, skupiając się jedynie na estetyce. W innych ważna jest funkcjonalność. Te najważniejsze zwiększają nasze bezpieczeństwo. W ten sposób możemy podzielić akcesoria do motocykli. W tym artykule skupimy się na akcesoriach zwiększających bezpieczeństwo i funkcjonalnych. Czas na mały przegląd akcesoriów.

Jaką rolę odgrywają akcesoria motocyklowe?

Bez względu na to, jaką wybierzemy kolejność, jedno jest pewne – warto byłoby te akcesoria jakoś zabezpieczyć. Na wszelki wypadek. Oczywiście wszystko zależy od ich rodzaju. Część stanowi ozdobę, skupiając się jedynie na estetyce. W innych ważna jest funkcjonalność. Te najważniejsze zwiększają nasze bezpieczeństwo. W ten sposób możemy podzielić akcesoria do motocykli. W tym artykule skupimy się na akcesoriach zwiększających bezpieczeństwo i funkcjonalnych.

Bezpieczeństwo motocyklisty

Co musi mieć motocykl? Świat motocykli daje nam wiel możliwości zwiększenia swojego bezpieczeństwa i komfortu. Wystarczy wejść na dowolny sklep internetowy z gadżetami motocyklowymi. Wędrować po wielu zakładkach w poszukiwaniu wymarzonego wyposażenia do naszego jednośladu. Mając na uwadze bezpieczeństwo każdej podróży, na początku naszej listy zakupowej powinny znaleźć się akcesoria. Kask, kombinezon, kurtka, rękawice, buty, ochraniacze.

 • Kask – niezbędny element każdej przejażdżki. Na rowerze, hulajnodze, skuterze czy na motocyklu. Brak kasku może narazić nas na odniesienie poważnych ran po nieszczęśliwej wywrotce. Jaki kask wybrać? Przede wszystkim taki, który dobrze zamortyzuje uderzenia o różnym natężeniu oraz będzie odpowiednio dopasowany do głowy. Wybór jest dość spory. Najbardziej popularny wśród motocyklistów jest kask integralny. Wyróżniki? Duża wytrzymałość i dokładne pokrycie głowy. Minusy? Nie ma funkcji otwierania szczęki, w przeciwieństwie do kasku szczękowego. Poza integralnymi i szczękowymi możemy wybrać kask otwarty. Takich do wolniejszej jazdy i na letnie dni. Są też modułowe, które łączą w sobie specyfikę integralnych i otwartych.
akcesoria motocyklowe
 • Kombinezon – element garderoby niezbędny szczególnie przy szybkiej jeździe, wyczynowej i sportowej. Posiada dodatkowe ochraniacze na łokciach, na ramionach i kolanach. Wybór mamy między jednoczęściowym a dwuczęściowym kombinezonem. Tutaj też ważny jest komfort i odpowiednie dopasowanie do ciała tej części ubioru.

  Dla tych, którzy preferują jazdę miejską kombinezon będzie jednym z kilku możliwości doboru garderoby. Sklepy oferują nam kurtki i spodnie ze specjalnymi usztywnieniami w najbardziej narażonych miejscach.

Tekstylna kurtka czy skórzana? Oba materiały stanowią ochronę przy ewentualnym prześlizgnięciu się przez asfalt po upadku. Wybór zależy m.in. od warunków pogodowych. Ma zmienne warunki i dłuższą podróż lepsza będzie kurtka i spodnie z materiałów tekstylnych.

 • Buty – sportowe, turystyczne, miejskie. Tu również mamy wybór. A jeśli już podejmiemy decyzje, to czeka nas następne: buty krótkie czy długie. I tu znów wszystko zależy od charakteru i długości jazdy oraz od rodzaju motocykla. Buty sportowe mają najwięcej elementów spełniających funkcję bezpieczeństwa. Mają tzw. slidery, dzięki którym można się ślizgać na torze w przypadku wyczynowej jazdy. Kto widział choć raz Valentino Rossiego wchodzącego w wiraż, ten wie o co chodzi.

  Obszary, które powinniśmy szczególnie chronić to: palce, pięty i okolice kostki. Warto sprawdzić, czy buty, które sobie upatrzyliśmy mają specjalne usztywnienia w tych wrażliwych miejscach. Bez względu na to, który rodzaj butów wybierzemy.
   
 • Rękawice – tutaj rodzajów jest jeszcze więcej. Rękawice klasyczne, letnie, sportowe, turystyczne, szosowe, ze specjalną membraną wodoodporną. Dłuższe i krótsze. Rękawice motocyklowe pomagają w pewnym chwycie kierownicy. Stanowią też zabezpieczenie w razie zmiennych warunków pogodowych. Letnie przydadzą się na upalne dni. Są lekkie i cieńsze od klasycznych. Przy zakupie warto sprawdzić, czy rękawice przepuszczają powietrze.  

Akcesoria do motocykli

Nasza kolekcja odzieży jest gotowa. Jesteśmy już ubrani od stóp do głów. Od butów do kasku.  Czas na majsterkowanie. Jakie akcesoria do motocykli mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze? 

 • Crashpady – to elementy montowane są na bokach motocykla. Wystają delikatnie po to, aby w razie przewrócenia motocykla przejąć na siebie siłę uderzenia. Dzięki crashpadom, gdy nasz motocykl prześlizguje się po asfalcie, zarysowaniu nie ulegają jego ważne elementy. Siłę tarcia przyjmują crashpady, rama oraz blok silnika, a więc części najtrwalsze.

  Przy wyborze zwróćmy uwagę na jakość i sposób montowania. Przykręcenie na jedną śrubę z pewnością nie da naszemu motocyklowi trwałej ochrony. Przed zakupem warto upewnić się, że crashpad jest przeznaczony do naszego modelu motocykla. Nie ma niestety uniwersalnych rozwiązań w tym przypadku ze względu na różną budowę poszczególnych modeli.
       
 • Gmole – to specjalna stalowa rama, która stanowi ochronę silnika motocykla. Chroni też inne wrażliwe części znajdujących się w jego okolicach. Wyglądem przypomina rurę wygiętą w kształcie litery „U”, która została zamontowana do ramy motocykla. Taka stalowa ochrona nie wpływa w żaden sposób na właściwości jezdne motocykla. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na tworzywo. Czy na pewno mamy do czynienia ze stalową, trwałą konstrukcją. Na co jeszcze? Na sposób montażu, najlepiej na oryginalnych otworach. Do gmoli możemy zamontować podnóżki.  

Oprócz crashpadów i gmoli dokupić możemy inne akcesoria motocyklowe. Specjalne osłonki: wydechu, miski olejowej, chłodnicy czy silnika. Elementów osłaniających nigdy za wiele.  

Akcesoria funkcjonalne

 • Kufry – sprawdzają się podczas jazdy w mieście. Mogą być montowane centralnie lub z boku motocykla. Kufry centralne zrobione są zazwyczaj z aluminium. Boczne ze skóry, co może być bardziej komfortowe w czasie dłuższej, pozamiejskiej jazdy.
   
 • Sakwy –  tekstylne lub skórzane. Jak w przypadku kurtki i spodni, wszystko zależy od warunków pogodowych i komfortu jazdy. Sakwy są lżejsze od kufrów, mniejsze i co za tym idzie – tańsze. Tekstylne są wodoodporne, ale to skórzane będą idealne dla małych motocykli czy tzw. chopperów.
   
 • Tank bagi – czyli torba montowana do baku paliwa. Możliwości montażu jest w tym przypadku kilka. Dlaczego warto kupić tank bag? Ze względu na niewielki rozmiar i łatwość demontażu. Kolejną zaletą jest wodoszczelność. Tank bag umożliwia też przechowywania w nim urządzeń elektronicznych i ze względu na cenę. Przy selekcji tank bagów na rynku warto sprawdzić stabilność mocowania.

Jakie jeszcze akcesoria do motocykli możemy kupić? Plecaki i pokrowce przydatne przy parkowaniu na zewnątrz. System Intercom, który nawigację podczas jazdy oraz komunikację z pasażerem.

Co można objąć ochroną w ramach ubezpieczenia motocykla?

Odpowiedni ubiór jest niezbędnym elementem każdej podróży. Akcesoria motocyklowe przechowujące bagaż z pewnością zapewnią komfort podróżowania. Gdy podliczymy ich koszty, zdamy sobie sprawę z ich wartości. Warto je ubezpieczyć, od wszelkich uszkodzeń. Czy jest jakieś dedykowane ubezpieczenie  uwzględniające akcesoria motocyklowe?

W Compensie ochroną można objąć: kask, buty, rękawice, spodnie, kurtkę, kombinezon, kufry, sakwy, tank bagi. Wszystkie wymienione akcesoria do motocykli można ubezpieczyć na wypadek zdarzeń znajdujących się w zakresie AC na motocykl, na wybraną sumę ubezpieczenia (nawet do 10 000 zł).

Montaż crashpadów czy gmoli, oprócz bezpieczeństwa, umożliwi uzyskanie specjalnej zniżki. W tym przypadku zysk jest więc podwójny, dla zabezpieczenia motocykla i dla portfela.

Więcej informacji przeczytasz na stronie: ubezpieczenie motocykla


Poprzedni Następny
Przeczytaj też