Jak sobie radzić ze stresem? Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie w trudnej sytuacji

10.03.2021

Towarzyszy nam w każdym trudnym momencie życia. Kiedy się pojawia, wywołuje zamieszanie. Zaskakuje i utrudnia podejmowanie decyzji. Stres, bo o nim mowa, zostawia trwały ślad w naszym organizmie. Jak sobie z nim radzić w czasie pandemii? Co zrobić, by odzyskać spokój? Jak przygotować się na niespodziewane i dlaczego warto w tych przygotowaniach uwzględnić ubezpieczenie na życie? Szukamy odpowiedzi.

Co to jest stres i jakie są jego źródła?

Gdybyśmy mogli jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie. Wtedy poradzilibyśmy sobie w każdej stresującej sytuacji. Jednak zazwyczaj z wielkim trudem przychodzi nam znalezienie źródła napięcia psychicznego. Stres krótkotrwały lub długotrwały pojawia się nagle, samoczynnie, bez udziału naszej świadomości. Stres w pracy, presja czasu, napięcie nerwowe. Czasami nawet prozaiczne sprawy wywołują silne emocjonalne uderzenie. Źródła stresu mogą być różne i są sprawą indywidualną. Z perspektywy czasu zdarza się tak, że zupełnie inaczej patrzymy na ten nerwowy moment. Zastanawiamy się, dlaczego wywołał on u nas stres i patrzymy na tę sytuację z większym dystansem. Niestety po czasie, gdy nasz organizm już zdążył naprodukować dużą ilość adrenaliny i kortyzolu. A wysoki poziom kortyzolu zaburzył w pewnym stopniu prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wpłynął na zdrowie.

Stres a pandemia

W kontekście obecnej sytuacji na świecie, głównym źródłem stresu jest niepewność. Z trudem przychodzi nam planowanie najbliższych miesięcy, tygodni, a nawet dni. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób musi mierzyć się z utratą pracy czy gorszą sytuacją finansową. Do tego dochodzi troska o zdrowie, swoje i najbliższych. Martwimy się o siebie, swoją rodzinę i znajomych. To wszystko sprawia, że pojawiają się wątpliwości. Pojawia się stres  w pracy, niepokój o własną sytuację zawodową. Stawiamy sobie pytania, czy mogliśmy się zabezpieczyć na taką ewentualność. Przewidzieć przyszłość i przygotować się na nią. Receptą mogłoby być dobre ubezpieczenie na życie. Polisa, która pomogłaby się zmierzyć np. z sytuacją związaną z pogorszeniem się stanu zdrowia. Zanim poszukamy odpowiedniego ubezpieczenia. Rozwiązania, które zaoszczędzi nam stresu i środków finansowych. Zastanówmy się, kiedy właściwie pojawia się stres.  

W jakich sytuacjach pojawia się stres?

W 1967 roku dwóch psychiatrów z Washington University w Seattle: Tomas Holmes i Richard Rahe stworzyli skalę dotyczącą stresu. Wynotowali 43 sytuacje wywołujące napięcie o różnym stopniu natężenia odpowiadając na pytanie: Stres - co to?. W efekcie powstała lista przeżyć, do których została przyporządkowana konkretna liczba. Od 11 do 100, gdzie 11 to zdarzenie o najmniejszym ładunku stresowym. 100 to z kolei wydarzenie wywołujące największy stres.

10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu według Skali Oceny Społecznego Reagowania Holmesa Rahe’ego (SRRS) to:

 1. Śmierć współmałżonka (100)
 2. Rozwód (73)
 3. Separacja małżeńska (65)
 4. Pobyt w więzieniu (63)
 5. Śmierć bliskiego członka rodziny (63)
 6. Zranienie ciała lub choroba (53)
 7. Zawarcie małżeństwa (50)
 8. Zwolnienie z pracy (47)
 9. Pogodzenie się ze skłóconym współmałżonkiem (45)
 10. Przejście na rentę lub emeryturę (45)

Wysoki wynik nie musi wcale oznaczać, że na pewno zapadnie się na poważną chorobę. Skala ta pomaga tylko wstępnie oszacować, jak wielki zamęt wywołuje w życiu człowieka dane wydarzenie. Oszacowuje również, jakie jest prawdopodobieństwo pojawienia się problemów zdrowotnych w przypadku danego zdarzenia. W obecnym czasie w zasadzie na większość z nich może wpłynąć pandemia.

joga

Jak stres wpływa na organizm?

Stres może działać mobilizująco w niektórych okolicznościach. Pomaga skupiać naszą uwagę w obliczu pilnego zadania, np. ukończenia ważnego projektu w pracy. Wyostrza zmysły i niweluje znaczenie elementów, które zazwyczaj skutecznie nas rozpraszają. Stres częściej jednak działa dezorganizacyjnie na nasze życie i wpływa negatywnie na organizm. Pojawia się lęk, gniew, rośnie frustracja i złość.

Skutki długofalowe mogą być poważne i prowadzić do zaburzeń snu, obniżonej samooceny czy nawet do depresji. Do tego dochodzą również kwestie związane z naszym zdrowiem. Potwierdzony jest wpływ stresu na obniżenie odporności i zaburzenia w pracy układu pokarmowego. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Z częstymi bólami głowy, które swoje źródło mają w podwyższonym ciśnieniu. To wszystko sprawia, że znalezienie sposobu na ograniczenie stresu jest na wagę zdrowia.

Jak opanować stres?

 • Postaw na pozytywne nastawienie do życia. Traktuj trudności, problemów jako wyzwań, z których z czasem znajdziesz rozwiązanie.
 • Dobrze organizuj swój czas (a właściwie jego brak). Czas jest ważnym stresorem. Choć zawsze mamy go tyle samo, to odpowiednie zaplanowanie może wprowadzić spokój w nasz rytm dnia.
 • Pozwól sobie na odpoczynek i sen. Taki reset z pewnością się przyda przy kumulacji stresujących sytuacji.
 • Bądź aktywny fizycznie. Sport może spełniać funkcję katalizatora negatywnych emocji, stresu.
 • Pij dużo wody i odpowiednio się odżywiaj. Owoce, warzywa powinny być ważnym elementem Twojej diety.
 • „Odpuszczaj” rzeczy, na które nie masz wpływu.

A gdyby tak oprócz wcielenia w życie powyższych porad mieć jeszcze poduszkę bezpieczeństwa? Rozwiązanie, które przyniesie spokój w najbardziej nerwowych sytuacjach i podpowie wyjście z wielu trudnych momentów życiowych?

Ubezpieczenie na życie

Wspominaliśmy o wyzwaniach. Tu już robimy ważny krok. Zmieniamy nastawienie i zamiast „trudności”, piszemy: „wyzwania”, z którymi musimy się mierzyć w ostatnich miesiącach. W obliczu pandemii. Stres wywołują także nieprzewidziane wypadki, pojawienie się choroby czy pewien lęk, niepokój o zdrowie osób najbliższych.

Bezcennym wsparciem w takich sytuacjach może być ubezpieczenie na życie. Przykład? Między Nami - elastyczny produkt ubezpieczeniowy dla osób między 18 a 55 rokiem życia. Co oznacza ta elastyczność? Ochronę dostosowujesz do swoich potrzeb w ramach 1 z 3 pakietów: wypadkowego, chorobowego lub rodzinnego. Polisa na życie dla każdego. 

Tak Między Nami, jest dużo korzyści.

Wybór wspomnianego pakietu jest tylko punktem wyjścia, podpowiedzią dla Ciebie. W jego skład wchodzą ryzyka obowiązkowe z możliwością indywidualnego doboru pozostałych umów dodatkowych. To znaczy, że to Ty wybierasz zdarzenia, które chcesz objąć ochroną w ramach umowy. Wybór jest dość duży. W ramach ubezpieczenia Między Nami poza bazą zawartą w pakiecie, masz do wyboru 20 zdarzeń. Każde z nich wiąże się z pojawieniem stresu o różnym natężeniu. Do Ciebie należy wybór, które sytuacje są dla Ciebie najbardziej stresogenne. Kiedy będziesz potrzebować wsparcia z polisy

Przykład? Pobyt małżonka w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku. Wypłata świadczenia w obliczu takiej sytuacji może zredukować poziom stresu. Pomóc najbliższej osobie w powrocie do zdrowia. W wariancie elastycznym Między Nami możesz skorzystać również z opcji assistance medycznego. Dla Ciebie i dla Twojej rodziny. To specjalistyczne, finansowe lub organizacyjne wsparcie w rozmaitych sytuacjach życiowych. Polega np. na organizacji pomocy domowej po hospitalizacji, transporcie medycznym, pomocy psychologa w trudnej sytuacji losowej. Co jeszcze znajduje się w takiej opcji assistance? Wizyta pielęgniarki czy lekarza po nieszczęśliwym wypadku.

Co zyskujesz z ubezpieczeniem Między Nami? Przede wszystkim zyskujesz ochronę dostosowaną do Twoich potrzeb.

 • Ty ustalasz zakres Twojego ubezpieczenia,
 • Ty ustalasz wysokość sum ubezpieczenia. Wyższa suma przekłada się na wysokość Twojej składki.

W jakich sytuacjach otrzymasz świadczenie?

 • Zdiagnozowanie choroby śmiertelnej.
 • Urodzenie dziecka i adopcja dziecka do 5. roku życia.
 • Operacja chirurgiczna w Polsce i zagranicą.
 • Poważne zachorowanie.
 • Leczenie specjalistyczne

Ubezpieczenie Między Nami to także pomoc w postaci świadczenia aptecznego i assistance medycznego. Więcej informacji na infografice poniżej. Szukasz ubezpieczenia na życie po 60. roku życia. Sprawdź Między Nami Gold i czytaj więcej na: Ubezpieczenie na życie i ochrona zdrowia? Zawsze jest na to czas.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też