Ubezpieczenie rowerzysty - co obejmuje i jak je kupić?

06.07.2020

Czy Polska stanie się kiedyś drugą Danią lub Holandią pod względem popularności jazdy na rowerze? Wyraźnie widać, że w ostatnich latach liczba rowerzystów na ulicach zwiększyła się radykalnie. Polacy pokochali dwa kółka i kochają je coraz bardziej. Przy stale rosnącej liczbie rowerzystów, rośnie także liczba wypadków z ich udziałem. Dlatego na drodze czy ścieżce rowerowej, warto pamiętać o bezpieczeństwie, swoim i innych uczestników ruchu.

Rowerowy zawrót głowy – dwa kółka zyskują na popularności

Polacy w coraz większym stopniu stawiają na zdrowy tryb życia, którego nieodłącznym elementem jest jazda na rowerze. Jeździmy coraz częściej i chętniej również dlatego, że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w kraju.

Aż 78% polskich rowerzystów korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średni dystans, który pokonują tygodniowo na rowerze w okresie wiosenno-letnim to aż 60,4 km. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają średnio o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast pokonują o 10 km więcej, niż ci z małych miejscowości i wsi. Co ciekawe, najmniej na rowerze jeżdżą uczniowie i studenci.

Zdecydowana większość rowerzystów (aż 93%) korzysta z roweru w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje rower także w codziennych obowiązkach – jeździ nim do pracy, na uczelnię czy po zakupy.

Stan infrastruktury rowerowej w kraju poprawia się. Według danych GUS, 2019 roku łączna liczba ścieżek rowerowych wyniosła ponad 288 tys. km. Rośnie nie tylko liczba i długość tras, ale także polepsza się stan ogólnej infrastruktury rowerowej. Zmiany te docenia wielu polskich rowerzystów. Najbardziej doceniana jest sygnalizacja świetlna i oznakowania, w dalszej kolejności długości tras i ścieżek rowerowych.

Przy tak zwiększającej się popularności roweru jako środka transportu, zwiększa się również ryzyko niebezpiecznego wydarzenia lub wypadku. Warto zatem wziąć pod uwagę statystyki, odpowiednio się zabezpieczyć i wybrać właściwe ubezpieczenie dla rowerzysty.

Jakie ubezpieczenie na rower wybrać?

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, wypadków z udziałem rowerzystów jest coraz więcej. W I kwartale 2019 roku było ich 464. Dlatego warto pamiętać o wykupieniu dwóch ubezpieczeń: OC oraz NNW, które kompleksowo uchronią Cię przed konsekwencjami wypadku na rowerze.


Co daje Ci ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w przypadku rowerzysty obejmuje ochronę przed wszystkimi szkodami: rzeczowymi i osobowym, wyrządzonym innym osobom w trakcie poruszania się rowerem. W praktyce oznacza to, że jeżeli poruszając się rowerem, zderzysz się z drugą osobą i uszkodzisz jej pojazd, ubezpieczenie to pokryje koszty naprawy lub leczenia poszkodowanego.


Jaki jest zakres ubezpieczenia NWW?

Jak wskazuje nazwa, ubezpieczenie to chroni nas od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie NNW to gwarancja wypłaty świadczenia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku skutkującego uszkodzeniem ciała lub śmiercią - w trakcie jazdy jazdy na rowerze, ale również w innych sytuacjach.

Będąc aktywnym uczestnikiem ruchu rowerowego, bez względu na to, ile kilometrów przejeżdżasz i jak często korzystasz z roweru, warto zainwestować w obydwa ubezpieczenia. Posiadając je, ze spokojną głową możesz ruszać w trasę. Choć, jak pewnie wiesz samo ubezpieczenie to nie wszystko…

Bezpieczna jazda, nie tylko z ubezpieczeniem

Czy to w długą trasę, czy na weekendową przejażdżkę, warto również pamiętać o dobrym stanie naszych dwóch kółek oraz akcesoriach, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa. Na szczęście polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne dla bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie wyposażenie. 70% rowerzystów posiada w swoim rowerze dzwonek, lampy i światło odblaskowe. Niestety posiadanie kasku deklaruje tylko 41% rowerzystów pomimo, że ochrona głowy to podstawa bezpieczeństwa w jeździe na rowerze.  

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Poznaj szeroki zakres ubezpieczenia w Compensie: www.compensa.pl


Poprzedni Następny
Przeczytaj też