Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Beesafe to internetowy agent Compensy

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!

Oblicz cenę

Darmowy raport VIN. Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

04.04.2022

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, który nadany zostaje przez producenta. Nazywany jest numerem VIN i może dostarczyć Ci sporo informacji, np. przy zakupie używanego auta. Dzięki temu możesz uniknąć oszustwa i zyskać pewność, że inwestujesz w samochód na wiele lat. Skąd wziąć darmowy raport VIN i jakich informacji dostarczy? 

Numer VIN – co to takiego?

Zanim jednak dowiesz się, gdzie znaleźć raport VIN za darmo, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samego numeru. Czym tak naprawdę jest? VIN to Vehicle Identification Number – numer identyfikacyjny pojazdu. Używając porównania, numer VIN jest dla samochodu jest tym, czym dla człowieka PESEL. 

VIN składa się z 17 liter i cyfr. Co one oznaczają?

 • pierwszy znak oznacza kraj producenta;
 • drugi i trzeci znak to marka oraz przeznaczenie pojazdu;
 • znaki od czwartego do ósmego oznaczają rodzaj wyposażenia, serię, model, typ nadwozia i silnik;
 • znak dziewiąty jest znakiem kontrolnym;
 • znak dziesiąty oznacza rok produkcji samochodu;
 • znak jedenasty określa fabrykę, w której powstał pojazd;
 • znaki od dwunastego do siedemnastego oznaczają numer seryjny pojazdu.

Każdy VIN jest unikalny, a jego nadanie jest obowiązkiem producenta pojazdu. Znaleźć można go w różnych miejscach na samochodzie. Najczęściej na tabliczce znamionowej znajdującej się na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta, zwykle tuż obok drzwi. 
W zależności od marki pojazdu numer VIN może być umieszczony także na wzmocnieniu czołowym, podłodze bagażnika, obudowie deski rozdzielczej i wielu innych miejscach.

Po co jest nadawany numer VIN? 

Dzięki numerowi VIN możliwe jest nie tylko zidentyfikowanie konkretnego pojazdu, ale również sprawdzenie jego historii. To z kolei pozwala na zweryfikowanie wielu istotnych informacji, bez których zakup używanego samochodu mógłby być bardzo ryzykowny.
Pamiętaj! Numer VIN posiadają nie tylko samochody osobowe, ale również ciężarowe, dostawcze, autobusy, a nawet przyczepy, motocykle oraz motorowery. Możesz więc pobrać darmowy raport VIN dla każdego typu pojazdu.

Raport VIN za darmo – jak sprawdzić numer?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie numeru VIN może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza podczas poszukiwań używanego samochodu. To właśnie dzięki niemu dowiesz się wielu cennych informacji i zweryfikujesz, czy sprzedawca nie próbuje np. ukryć mankamentów pojazdu albo jego historii.

Skąd wziąć darmowy raport VIN? Wystarczy skorzystać z usługi, jaką oferuje Centralna Ewidencja Pojazdów.

 • Wejdź na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/.
 • Podaj numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.
 • Kliknij przycisk „Sprawdź pojazd”.

W ten sposób wygenerowany zostanie dokument, w którym znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące pojazdu. 

Z raportu VIN (darmowego) możesz wyczytać między innymi:

 • rok produkcji, markę oraz model pojazdu;
 • wszelkie dane techniczne, z mocą silnika na czele, średnim zużyciem paliwa, masą, liczbą miejsc czy osi;
 • ważność polisy OC i badania technicznego pojazdu;
 • stan licznika w momencie badania;
 • historię pojazdu, która zawiera daty pierwszej rejestracji, zmian właściciela, okresowych badań technicznych czy łączną liczbę właścicieli.
auta

Darmowy raport VIN jest więc bardzo dokładną i wartościową bazą wiedzy o konkretnym samochodzie. Niewielką wadą tego rozwiązania jest tylko konieczność podania numeru rejestracyjnego oraz (przede wszystkim) pierwszej daty rejestracji. Nie wszyscy sprzedający umieszczają te informacje w ogłoszeniu i nie są zobowiązani do tego, by je udostępnić. Jeżeli sprzedawca odmówi przekazania tych informacji, może to oznaczać chęć ukrycia mankamentów pojazdu. W takiej sytuacji być może lepiej poszukać innego ogłoszenia sprzedaży, innego pojazdu.

Uwaga! Darmowy raport VIN nie dostarcza wszystkich informacji na temat pojazdu. Jeżeli więc nie ma w nim danych, które są Ci potrzebne, możesz skorzystać z jego pełnej wersji – jest ona płatna i kosztuje ponad 100 zł.
 

Darmowy raport VIN – Niemcy, Holandia i inne kraje

Jeżeli kupujesz samochód z zagranicy, również warto skorzystać ze strony Historiapojazdu.gov.pl. Od 2020 roku każdy kupujący może pobrać darmowy raport VIN. Holandia i Niemcy to tylko niektóre kraje, które obejmuje.  W przypadku zagranicznych aut raport podzielony jest na trzy sekcje: informacje, oś czasu oraz dane zagraniczne.

Uzyskując te informacje unikniesz potencjalnego oszustwa także podczas zakupu pojazdu poza granicami naszego kraju. Pamiętaj tylko, że sprawdzenie raportu będzie możliwe wtedy, gdy samochód jest już zarejestrowany w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. W przeciwnym wypadku niezbędne okaże się założenie Profilu Zaufanego. 

Po co sprawdzać numer VIN?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, darmowy raport VIN jest wartościową opcją zwłaszcza dla osób kupujących używane samochody. W wielu przypadkach może być to bardzo trudne, ponieważ sprzedawcy często ukrywają wady pojazdu albo niechętnie udzielają na jego temat konkretnych informacji. Raport VIN za darmo będzie przydatny również w innych sytuacjach. 
Co jeszcze zweryfikujesz za pomocą raportu VIN?

 • Kradziony samochód. 

Zakup używanego samochodu, który pochodzi z kradzieży, nie należy do częstych sytuacji, jednak może się zdarzyć. Jeżeli dokonasz takiej transakcji, stracisz nie tylko pieniądze, ale również sporo czasu i narazisz się na wiele problemów. Możesz mieć pewność, że samochód wróci do prawowitego właściciela, a Ty zostaniesz i bez auta i bez gotówki. Dlatego darmowy raport VIN jest tak wartościowy, ponieważ pomoże Ci zidentyfikować, czy samochód nie został skradziony.

 • Szkody i kolizje. 

W darmowym raporcie VIN znajdują się także informacje o zdarzeniach drogowych, w których brał udział weryfikowany pojazd. Dzięki temu dowiesz się, czy jakieś elementy auta mogą być uszkodzone albo wymienione, o czym nie poinformował Cię sprzedawca. W ten sposób unikniesz ryzyka zakupu niesprawnego pojazdu i zapłaty zawyżonej kwoty.

 • Dane techniczne samochodu. 

Nie każdy sprzedawca jest skłonny informować o wszystkich parametrach samochodu w ogłoszeniu. Nie jest to jednak żaden problem, jeżeli posiadasz numer VIN. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w raporcie znajdziesz wszystkie niezbędne dane technicznie, w tym te najbardziej szczegółowe jak np. rodzaj paliwa, liczba miejsc siedzących, maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy czy dopuszczalna masa całkowita.

 • Przekręcony licznik. 

W darmowym raporcie VIN znajdziesz informację dotyczącą stanu licznika podczas ostatniego badania technicznego. W ten sposób zweryfikujesz, czy sprzedawca nie manipulował licznikiem i unikniesz ryzyka zakupu samochodu, który w rzeczywistości przejechał o wiele więcej kilometrów.

 • Kolor lakieru i oryginalność części. 

Bardzo dobrym źródłem informacji jest ostatnie sześć cyfr numeru VIN. Dzięki nim dowiesz się, czy wszystkie elementy w kupowanym samochodzie są oryginalne i czy nie zostały przerobione, by zamaskować szkody powstałe w wypadku. Co więcej, poznasz kod koloru lakieru oraz tapicerki, co pozwoli Ci zachować wysoką estetykę auta, jeżeli planujesz jego lakierowanie albo wymianę obicia foteli.

 • Aktualną polisę OC. 

Dzięki darmowemu raportowi VIN masz możliwość sprawdzenia, czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC. Jest to bardzo istotne, ponieważ aktualny właściciel samochodu powinien przekazać Ci ją, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem. Dzięki tej opcji możesz także w każdej chwili sprawdzić, kiedy wygasa Twoja polisa i w ten sposób nie narazić się na kary związane z kierowaniem samochodu bez aktualnego dokumentu.

Darmowy raport VIN to nie wszystko!

Pamiętaj, że darmowy raport VIN – choć niezwykle przydatny – nie musi zawierać wszystkich informacji na temat samochodu czy innego pojazdu. Dlatego niezbędne jest dokładniejsze sprawdzenie samochodu przed zakupem. Powinieneś zyskać możliwość dokonania jego oględzin (najlepiej z pomocą doświadczonego specjalisty), a także dokonania jazdy próbnej. Dzięki temu w praktyce sprawdzisz, czy pojazd będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania i czy wszystko jest z nim w porządku.

Zasada ograniczonego zaufania jest kluczowa, by nie dać się oszukać. Jeżeli więc coś budzi Twój niepokój albo sprzedawca nie jest chętny do udzielania informacji lub wymusza na Tobie pośpiech – bądź czujny. Być może w takiej sytuacji lepiej będzie zrezygnować z zakupu i poszukać wymarzonego auta gdzie indziej.
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też