Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ubezpieczenie OC na raty. Jak wybrać i zapłacić za ubezpieczenie OC?

02.02.2022

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są bardzo zróżnicowane. W niektórych przypadkach, koszt zakupu takiej polisy znacząco przekracza 1000 złotych. W takiej sytuacji, dobrym wyjściem może być zakup ubezpieczenia OC na raty. Czy taki zakup się opłaca? Dla kogo będzie to najlepszym rozwiązaniem?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC na raty?

Na cenę polisy OC ma wpływ szereg różnych czynników. W procesie wyliczania składki OC, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wiele danych, zarówno tych związanych z ubezpieczanym pojazdem, jak również jego właścicielem i historią ubezpieczeniową. Każdy z tych czynników ma istotne znaczenie dla ostatecznej ceny ubezpieczenia.

To właśnie dlatego młodzi kierowcy płacą za OC tak wiele. W ich przypadku brak historii ubezpieczeniowej, a także statystyki dotyczące wypadków działają na niekorzyść, co objawia się w wysokiej składce na ubezpieczenie OC. Zazwyczaj kwota, jaką przychodzi im zapłacić, nie spada poniżej 1000 złotych za roczną ochronę ubezpieczeniową w podstawowym pakiecie. Niestety, brak zniżek na OC, które można wypracować latami bezszkodowej jazdy, to kolejny element działający na niekorzyść.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC na raty

Jednorazowa płatność tak wysokiej kwoty może poważnie nadszarpnąć domowym budżetem. Co w takiej sytuacji powinien zrobić kierowca, dla którego opłacenie składki OC za cały rok z góry jest zbyt dużym wydatkiem? Jazda bez ważnego OC oczywiście nie wchodzi w grę, ponieważ niesie ze sobą ogromne ryzyko i w razie kolizji, wiązałoby się z ogromnymi konsekwencjami dla kierującego takim pojazdem. Dość powiedzieć, że mandat za brak ubezpieczenia byłby najmniejszym zmartwieniem właściciela auta. Tutaj pojawia się właśnie możliwość zakupu OC na raty.  Ale czy ratalna płatność za ubezpieczenie OC to same zalety?

Dobre OC na raty – jak je znaleźć?

Jeśli szukamy polisy OC, to nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem oferty. Bez względu na to, czy pomaga nam w tym nasz agent ubezpieczeniowy, czy też poszukujemy właściwej polisy na własną rękę w Internecie, przez cały proces możemy przejść w maksymalnie kilka minut. Czy znalezienie OC na raty jest równie proste? Okazuje się, że nie.

ubezpieczenie OC

Musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie każde towarzystwo prowadzi ratalną sprzedaż swoich polis. Dlaczego OC na raty tak trudno znaleźć? Wynika to z większego ryzyka po stronie ubezpieczyciela. Dlatego też cena końcowa takiego ubezpieczenia jest wyższa, aniżeli w przypadku płatności jednorazowych. Ubezpieczenie samochodu na raty nigdy nie będzie tańsze. Różnica w cenie zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, choć większości przypadków nie przekracza ona kilku % wartości takiej polisy.

Ubezpieczenie OC na 12 rat. Czy takie oferty są możliwe?

Zdecydowana większość ubezpieczycieli, którzy oferują OC na raty, udostępnia swoim klientom możliwość płatności w 2 ratach. Taki jest też rynkowy standard i najczęstsza oferta na rynku. Rzadziej zdarzają się opcje kwartalne, czyli OC na 4 raty. Zdecydowanie najmniej ofert jest dostępnych z płatnością co miesiąc, a więc aż na 12 rat. To dobra propozycja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na uiszczenie opłaty za OC w 2 ratach.

Należy jednak zdać sobie sprawę, że w ostatecznym rozrachunku takie ubezpieczenie będzie kosztowało nas więcej, niż płatność jednorazowa. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, iż cena takiej polisy rośnie wraz z ilością rat, na jakie chcemy rozłożyć płatności. Warto więc wcześniej sprawdzić dostępne opcje. Być może opłata z góry za cały okres ochrony ubezpieczeniowej będzie lepszym rozwiązaniem?

Ubezpieczenie OC na raty – czy warto kupić taką polisę?

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe i każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć ważną polisę. Oczywiście stanowi to wydatek, w niektórych przypadkach nawet bardzo wysoki, dlatego naturalne wydaje się szukanie sposobów na oszczędności. Każdy kierowca szuka rozwiązania, które będzie dla niego najlepsze. Nie można przy tym ukrywać, że pod względem opłacalności, najlepszym wyjściem jest zakup OC z płatnością jednorazową.

Jeżeli jednak taki wydatek jest poza naszym zasięgiem, wówczas można rozważyć zakup OC na raty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak liczyć się z dodatkowym oprocentowaniem, co finalnie podniesie nam końcową kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić. Compensa oferuje swoim klientom ubezpieczenie OC na raty, a więcej szczegółów znajduje się na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/oc/.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też