Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

OC dla młodego kierowcy. Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

25.03.2022

Cena polisy OC ustalana jest indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zwykle starsi i bardziej doświadczeni kierowcy płacą mniej, zwłaszcza w przypadku bezszkodowej jazdy. Z kolei największe koszty ponoszą młodzi ludzie, którzy dopiero uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdem. Z czego to wynika i ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Cena polisy OC ustalana jest indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zwykle starsi i bardziej doświadczeni kierowcy płacą mniej, zwłaszcza w przypadku bezszkodowej jazdy. Z kolei największe koszty ponoszą młodzi ludzie, którzy dopiero uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdem. Z czego to wynika i ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile wynosi ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy, warto w pierwszej kolejności go zdefiniować. Tutaj wiele zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego – niektóre z nich za młodych kierowców uważają takich, którzy nie ukończyli 25., a inne 29. roku życia. Wiek nie jest jednak jedynym wyznacznikiem. Za młodych kierowców uważa się w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych również osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy.
Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Zwykle jest to kwota zdecydowanie wyższa w porównaniu do ceny ubezpieczenia dla starszych kierowców. Wystarczy porównać ją do średniej składki za OC, która – według Polskiej Izby Ubezpieczeniowej – w pierwszym kwartale 2021 roku wynosiła 496 zł.
Z czego to wynika i czy są sposoby, aby płacić mniejszą składkę?

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest droższe?

Młody wiek zwykle wiąże się z niewielkim doświadczeniem za kółkiem, które ma w tym wypadku największe znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych. Wychodzą one z założenia, że to właśnie najmłodsi kierowcy są bardziej narażeni na rozmaite zdarzenia drogowe niż osoby starsze, które posiadają prawo jazdy od wielu lat i mogą poszczycić się bezszkodową jazdą. OC dla młodego kierowcy jest wyższe również ze względu na wysokie prawdopodobieństwo brawurowej jazdy i częstszego przekraczania dopuszczalnej prędkości. A wszystko to znacząco zwiększa ryzyko kolizji drogowej.
 

pierwszy samochód

Niestety, takie postrzeganie młodych kierowców ma potwierdzenie w statystykach. Według raportu policji (https://statystyka.policja.pl/download/20/381967/Wypadkidrogowe2021.pdf) dotyczącego wypadków drogowych, w 2021 roku to właśnie dla osób w wieku 18-24 lat został odnotowany najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. osób i wynosił 13,77. W przypadku kierowców z grupy wiekowej 40-59 lat wskaźnik ten wynosił 5,46, zaś dla osób 60+ zaledwie 3,49. W 2021 roku najmłodsi kierowcy spowodowali 3.653 wypadki, w wyniku których zginęły 382 osoby, a 4.630 zostało rannych. Dużą część z nich spowodowała nadmierna prędkość. O najczęśtszy błędach, które popełniają kierowcy czytaj też w tym artykule: https://bezpiecznaautostrada.pl/najczestsze-bledy-na-autostradzie/

Oczywiście niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć atrakcyjniejsze stawki dla młodych kierowców. Dlatego zawsze warto porównać ceny OC i wybrać ofertę, która będzie najbardziej atrakcyjna. Możliwe jest również skorzystanie ze sprawdzonych metod, dzięki którym wysokość składki ubezpieczenia zostanie obniżona. O tych jednak powiemy nieco później.

Co jeszcze wpływa na wysokość OC?

Wysokość składki OC dla młodego kierowcy wyliczana jest tak samo, jak w przypadku starszych osób kierujących pojazdami. Brane są pod uwagę różne czynniki – nie tylko wiek, staż za kółkiem czy historia ubezpieczenia. Co jeszcze może mieć wpływ na koszt polisy?

  • Miejsce zamieszkania. Wielkość miasta, a co za tym idzie – intensywność ruchu, także ma wpływ na wysokość składki. OC dla młodego kierowcy z dużej miejscowości, gdzie z samochodów korzysta większa liczba osób, będzie więc droższe niż dla osoby z kilkutysięcznego miasta.
  • Zawód. OC dla młodego kierowcy, którego praca polega na częstym kierowaniu samochodem, może być wyższe niż w przypadku pracownika biurowego. Powód jest prosty – im częściej taka osoba siada za kierownicą, tym większe jest ryzyko tego, że stanie się sprawcą kolizji drogowej.
  • Parametry i marka samochodu. Młodzi kierowcy lubią dużą prędkość, którą mogą rozwijać w nowoczesnych pojazdach wyposażonych w mocne silniki o dużych pojemnościach. I to właśnie oni muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej za OC. Znaczenie może mieć też marka pojazdu – w praktyce wyższa składka dotyczy np. samochodów marki BMW lub Audi niż Opel.

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile wyniesie Cię składka OC dla młodego kierowcy, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie. Dzięki temu przygotujesz się na przyszłe wydatki i będziesz w stanie skutecznie porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Tanie OC dla młodego kierowcy, czyli jak zmniejszyć koszt polisy

Oczywiście istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest obniżenie składki OC dla młodego kierowcy. Tym najbardziej polecanym jest podzielenie się własnością samochodu ze starszym, bardziej doświadczonym kierowcą, który posiada zniżki za bezszkodową jazdę. Z czego to wynika? Towarzystwa ubezpieczeniowe, w przypadku dwóch właścicieli, obliczają wysokość składki OC w oparciu o dane każdego z nich. Biorą więc pod uwagę zniżki starszego kierowcy, co może doprowadzić do znacznego obniżenia kosztu polisy – nawet o kilkaset złotych.

Co więcej, chcąc zyskać szanse na tańsze OC dla młodego kierowcy, możesz skorzystać z kilku innych sposobów

  • Kup auto o mniejszej mocy i pojemności silnika – jest to rozwiązanie polecane tym osobom, które zamierzają zainwestować w swój pierwszy samochód. Taki pojazd uniemożliwia rozwijanie bardzo dużych prędkości i tym samym „wymusza” bezpieczniejszą jazdę. Dzięki temu nie tylko zapłacisz niższe OC dla młodego kierowcy, ale również zmniejszysz ryzyko ewentualnej kolizji i będziesz mógł bezpiecznie zdobywać doświadczenie za kółkiem. Tu sprawdzisz jak wybrać swój pierwszy samochód po zdaniu prawo jazdy!
  • Kup nowy samochód odpowiedniej marki. W większości przypadków OC jest wyższe w przypadku starszych pojazdów, dlatego kupno nowego auta, prosto z salonu, może pomóc Ci obniżyć koszt ubezpieczenia nawet o kilkadziesiąt złotych. Dodatkową oszczędność zyskasz, gdy zainwestujesz w konkretną markę.
  • Skorzystaj z okresowych promocji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw potrzebom młodych kierowców, oferują różnego rodzaju zniżki i rabaty, np. w przypadku zakupu polisy OC przez internet albo przy dokonaniu płatności kartą. Warto poszukać takich ofert, ponieważ również one mogą obniżyć wysokość składki o kilkadziesiąt złotych.

Gdzie najtaniej OC dla młodego kierowcy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe w inny sposób oblicza wysokość składki i bierze pod uwagę różne czynniki. Niektóre firmy niechętnie oferują OC dla młodych kierowców, z kolei inne mogą zapewnić im korzystne warunki. 

Dlatego zawsze przed wykupieniem ubezpieczenia warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert i dokładnie je porównać. Przydatne okażą się tutaj wspomniane wcześniej kalkulatory OC.

Jesteś młodym kierowcą? Uzupełnij OC o ubezpieczenia dodatkowe

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Istnieją jednak opcjonalne polisy, które mogą okazać się niezwykle przydatne dla młodych kierowców. Dzięki nim zwiększysz swoje bezpieczeństwo na drodze i zabezpieczysz się finansowo na wypadek różnego rodzaju zdarzeń – czy to drogowych, czy mających miejsce np. na parkingu. Polecamy szczególnie:

  • Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, które obejmuje wypłatę świadczeń w przypadku zdarzeń, których skutkiem jest uszkodzenie, zniszczenie albo utrata pojazdu. Cena tej polisy uzależniona jest między innymi od wartości samochodu, historii ubezpieczenia oraz zakresu ochrony. Ile kosztuje OC i AC dla młodego kierowcy? Często kupując pakiet obu ubezpieczeń możesz zapłacić o wiele mniej, dlatego zachęcamy do skorzystania z tej opcji.
  • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów pojazdu. Stanowi świadczenie w postaci pokrycia kosztów leczenia czy rehabilitacji.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też