Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?

02.05.2023

W przypadku zdarzenia drogowego z udziałem dwóch kierowców czasami konieczne jest wzywanie policji. Kiedy jednak uczestnicy zdarzenia są zgodni, z czyjej winy doszło do kolizji, można dojść do porozumienia bez interwencji policji. W takiej sytuacji niezbędne jest oświadczenie sprawcy kolizji. Czym jest? Kiedy warto z niego skorzystać? Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji? Sprawdźmy!

Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji jest dokumentem, który spisują obie strony zdarzenia drogowego. Takie oświadczenie to przyznanie się sprawcy do winy za spowodowanie kolizji. Dzięki temu poszkodowany zyskuje pisemne potwierdzenie roszczeń i ma możliwość naprawy odniesionej szkody (ubezpieczenie OC sprawcy). Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Nie wymaga bowiem wzywania na miejsce zdarzenia policji i pozwala na szybkie porozumienie.

Kiedy można je spisać? Przede wszystkim w przypadku kolizji drogowej (stłuczki). Czyli zdarzenia drogowego, w którym nie zostały poszkodowane żadne osoby (nie ma rannych lub ofiar). Wynikiem takiej stłuczki są jedynie niewielkie uszkodzenia pojazdu, np. otarcia, zarysowania czy wgniecenia (tutaj sprawdzisz, jak samodzielnie usunąć zarysowania i wgniecenia na swoim samochodzie). Co najważniejsze, nie ma konieczności wzywania na miejsce policji w przypadku tego rodzaju zdarzenia drogowego.

Oświadczenie o kolizji drogowej to najlepsze rozwiązanie, jeżeli zarówno sprawca, jak i poszkodowany są zgodni co do tego, kto zawinił oraz chcą dojść do porozumienia. Spisanie umowy pozwala zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć stresu, a do tego przyspieszyć proces wypłaty odszkodowania z OC (zobacz, jak sprawdzić czy sprawca kolizji ma ważną polisę OC). Stąd już krótsza droga do naprawy szkody.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji i co powinno zawierać?

Oświadczenie sprawcy kolizji można spisać nawet na zwykłej kartce papieru, ale trzeba to zrobić w sposób prawidłowy. Co musi zawierać oświadczenie sprawcy kolizji? 

  1. Dane sprawcy i poszkodowanego, w tym: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i korespondencyjne, serie i numery dowodów osobistych, kategorie, numery oraz serie prawa jazdy (sprawdź też, czy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy podczas kontroli!).
  2. Dane pojazdów uczestniczących w kolizji drogowej, w tym marki i modele, numery rejestracyjne, informacje o właścicielach znajdujące się w dowodach rejestracyjnych samochodów.
  3. Dane dotyczące polisy OC sprawcy kolizji, w tym nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer ubezpieczenia oraz okres jego ważności. Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym
  4. Treść oświadczenia.
kolizja

Oczywiście możesz zaopatrzyć się w gotowe oświadczenie sprawcy kolizji. Wzór znajdziesz w wielu miejscach w internecie. Istnieją również aplikacje, które pozwolą Ci skorzystać z gotowych do wypełnienia dokumentów. Jedną z nich jest aplikacja „Na Wypadek”. Dzięki niej sprawdzisz także, czy sprawca kolizji posiada aktualną polisę ubezpieczeniową.

O ile podanie wszystkich danych nie powinno stanowić większego problemu dla obu stron, o tyle sporządzenie prawidłowej treści już tak. Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji w dalszej części?
 

Treść dokumentu powinna dotyczyć dokładnego opisu sytuacji. Należy przede wszystkim podać wszelkie okoliczności kolizji, takie jak miejsce, godzina oraz przebieg zdarzenia. 

W oświadczeniu sprawcy kolizji powinno podać się to, jak doszło do zdarzenia, np. które przepisy zostały przekroczone albo do jakich znaków nie zastosował się sprawca.

Oprócz tego w dokumencie trzeba umieścić:

  • opisy uszkodzeń pojazdów – zarówno poszkodowanego, jak i sprawcy,
  • informacje o uszkodzeniu mienia, które znajdowało się w samochodzie podczas kolizji,
  • dane świadków zdarzenia drogowego wraz z ich podpisami,
  • podpisy poszkodowanego oraz sprawcy.

W oświadczeniu sprawcy kolizji mogą również pojawić się mapki lub szkice zdarzenia drogowego. Są jednak opcjonalne i w przypadku porozumienia ze sprawcą oraz niewielkiej szkody nie ma potrzeby ich zamieszczania.
Pamiętaj! Przed spisaniem oświadczenia sprawcy kolizji należy zabrać z miejsca kolizji samochody, aby nie utrudniały poruszania się innym pojazdom i nie stanowiły zagrożenia.

Co w sytuacji, gdy do kolizji doszło na parkingu?

Wtedy również obowiązuje oświadczenie sprawcy kolizji – oczywiści w sytuacji, gdy szkoda jest niewielka (np. otarcie lub delikatne wgniecenie) i nie ma osób poszkodowanych. 

Do uszkodzenia Twojego samochodu doszło na parkingu? Sprawcy nie ma na miejscu zdarzenia? W takiej sytuacji możesz zgłosić się do pobliskiego sklepu o udostępnienie zapisu z monitoringu. 

Oświadczenie sprawcy kolizji – co dalej?

Po spisaniu oświadczenia należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Telefonicznie lub poprzez wiadomość e-mail. Możesz też wypełnić specjalny formularz zgłoszenia szkody, który udostępnia większość towarzystw ubezpieczeniowych. Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadasz danych polisy OC sprawcy, możesz wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl. Po wpisaniu odpowiednich informacji dowiesz się, czy sprawca posiada polisę, jaki jest jej numer oraz w którym towarzystwie ubezpieczeniowym została zawarta.
Przebieg i długość procedury wypłaty odszkodowania zależą przede wszystkim od wielkości doznanej szkody. Jeżeli jest ona duża, niezbędne będą oględziny samochodu dokonane przez rzeczoznawcę. Gdy szkoda okazuje się niewielka, towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować Ci uproszczoną likwidację szkody. Odbywa się ona zdalnie, bez udziału rzeczoznawcy, co znacznie skraca czas oczekiwania na odszkodowanie. O samodzielnej likwidacji w Compensie pisaliśmy w artykule: https://www.compensa.pl/blog/jak-zglosic-szkode-auta.

Uwaga! Nie musisz zgodzić się na uproszczoną likwidację szkody zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową, zwłaszcza wtedy, gdy zaproponowane odszkodowanie nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące. Masz prawo domagać się od towarzystwa przeprowadzenia oględzin samochodu przez rzeczoznawcę.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej wystarcza do wypłaty odszkodowania, ale tylko pod warunkiem, że obie strony doszły do porozumienia, a sprawca kolizji potwierdzi wszelkie okoliczności zdarzenia. Jeżeli pomimo sporządzenia dokumentu, wycofa się on później ze swojej decyzji i zechce zapobiec wypłacie odszkodowania, niezbędne będzie przedstawienie innych dowodów – np. nagrań czy zdjęć z miejsca zdarzenia albo zeznań świadków.
 

kolizja

Warto dodać, że w przypadku niewielkiej stłuczki możliwe jest również skontaktowanie się z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Często w takiej sytuacji jest ono w stanie zaproponować takie rozwiązanie jak Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS). W efekcie to Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie i sam zadba o kontakt z towarzystwem sprawcy.

Pamiętaj, że po wystąpieniu zdarzenia drogowego i spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji masz 3 lata na skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Warto jednak zrobić to od razu, co znacznie ułatwi uzyskanie odszkodowania.
 

Po jakim czasie następuje wypłata odszkodowania z OC?

Kiedy spiszesz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i zgłosisz szkodę, ubezpieczyciel powinien skontaktować się z Tobą w ciągu 7 dni, a do 30 dni wypłacić odszkodowanie. 

Zwykle procedura ta przebiega bez większych trudności, jednak w niektórych przypadkach okres wypłaty odszkodowania z OC może się przedłużyć. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy firma nie jest w stanie w ciągu 30 dni ustalić okoliczności zdarzenia. Kiedy wszelkie niejasności zostaną wyjaśnione, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania do 14 dni. Cała procedura nie powinna natomiast przekroczyć 90 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Nie jesteś zadowolony z decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego i uważasz, że należy Ci się wyższe odszkodowanie? W takiej sytuacji niezbędne może okazać się odwołanie, które zostanie rozpatrzone w ciągu 30 dni.

Kiedy warto wezwać policję?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy sprawca nie uznaje swojej winy i nie chce spisać oświadczenia albo gdy nie jesteś pewien, kto jest winny spowodowania kolizji. Wezwanie policji będzie również niezbędne w innych sytuacjach – np. w przypadku doznania obrażeń lub śmierci przez uczestnika zdarzenia drogowego, kiedy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia albo jeden z uczestników kolizji znajduje się pod wpływem alkoholu. 
W innych sytuacjach warto spróbować dojść do porozumienia – będzie to korzystne zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy.

Pamiętaj o ważności swojej polisy OC

Jednym z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać jako kierowca, jest posiadanie ważnej polisy OC. Niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcami kolizji czy jej ofiarą, posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Brak ważnej polisy OC może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, szczególnie w przypadku, gdy sam stajesz się sprawcą kolizji.

A jeśli szukasz sprawdzonego ubezpieczyciela, rozważ kompleksowy pakiet ubezpieczenia samochodu, który oferuje Compensa. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/


Poprzedni Następny
Przeczytaj też