Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest i czym się zajmuje?

05.07.2022

Jeżeli doznałeś szkody w wyniku kolizji drogowej spowodowanej przez innego kierowcę i posiada on aktualną polisę OC, odszkodowanie zostanie wypłacone przez jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca nie posiada ważnego OC albo uciekł z miejsca wypadku i nie ustalono jego danych? Wtedy bardzo pomocny okaże się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Co to jest i czym się zajmuje? Sprawdźmy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to organizacja mająca za zadanie wypłacanie odszkodowań osobom, które doznały szkody w kolizji lub wypadku samochodowym spowodowanym przez innego kierowcę. Ma to jednak miejsce w dwóch przypadkach:

Co więcej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może również wypłacić odszkodowanie właścicielom gospodarstw rolnych, którzy doznali szkody w wyniku działania innej osoby nieposiadającej ważnej polisy OC rolnika.

W skład tej organizacji wchodzą krajowe oraz zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, które oferują w naszym kraju obowiązkowe ubezpieczenia samochodów. Aktualnie zrzesza 28 podmiotów, a ich lista opublikowana jest na oficjalnej stronie UFG. Znaleźć tam można również bazę OC i AC, dzięki której sprawdzisz, czy sprawca wypadku posiada aktualną polisę ubezpieczeniową (wiesz, że można sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym?) i podaje prawidłowe dane. Będzie ona przydatna także w przypadku zakupu używanego samochodu (dowiedz się, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu!) albo w celu sprawdzenia, czy Twoja polisa wciąż jest ważna.

Skąd Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pozyskuje środki na wypłatę odszkodowań? Przede wszystkim z wpłat dokonywanych przez wchodzące w jego skład firmy ubezpieczeniowe, które są zobowiązane do odprowadzania do UFG 1,3% każdej opłaconej przez kierowców czy właścicieli gospodarstw rolnych składki.

W jaki sposób Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania?

Jeżeli jesteś ofiarą kolizji lub wypadku drogowego, w którym sprawcą jest osoba nieposiadająca ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci Ci odszkodowanie za szkody na osobie oraz na mieniu. Możesz również liczyć na to, że kwota, jaką otrzymasz, nie zostanie w żadnym stopniu pomniejszona.

Nieco inaczej wygląda kwestia kolizji i wypadków spowodowanych przez nieznanego sprawcę, który uciekł z miejsca zdarzenia. Jeżeli w ich wyniku doznałeś szkody osobowej, otrzymasz zwrot kosztów leczenia oraz rentę (np. gdy w zdarzeniu doznałeś urazów, które uniemożliwiają Ci dalszą pracę). Z kolei w przypadku uszkodzenia mienia otrzymasz odszkodowanie tylko wtedy, gdy jednocześnie doszło do śmierci jednego z uczestników wypadku albo rozstroju zdrowia trwającego co najmniej 14 dni.

Sprawdzanie polisy OC przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo do sprawdzania, czy właściciele samochodów posiadają aktualną polisę OC. Jest to możliwe dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu, za pomocą którego przeprowadzane są kontrole. 

W przypadku stwierdzenia, że właściciel samochodu nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia, w pierwszej kolejności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgłasza się do niego, by okazał stosowne dokumenty. Jeżeli ich nie posiada, może nałożyć na niego karę.
 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – kara

Co grozi za brak polisy OC po kontroli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Kary są identyczne, jak w przypadku stwierdzenia braku obowiązkowego ubezpieczenia przez policję i wynoszą:

Za brak aktualnej polisy przewidziane są duże kary, które od 1 stycznia 2023r. do 30 czerwca 2023r. kształtują się następująco:

 

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus

motocykl

1 – 3 dni

1 400 zł 2 090 zł 230 zł

4 – 14 dni

3 490 zł

5 240 zł

580 zł

Powyżej 14 dni 6 980 zł 10 470 zł

1 160 zł

Od 1 lipca 2023r. kary kształtować będą się następująco:

  Samochód osobowy Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus motocykl
1 – 3 dni 1 440 zł 2 160 zł 240 zł
4 – 14 dni 3 600 zł 5 400 zł 600 zł
Powyżej 14 dni 7 200 zł 10 800 zł 1 200 zł

Warto więc zadbać o przedłużenie polisy OC, ponieważ jej brak może zostać stwierdzony nawet wtedy, gdy nie dojdzie do kontroli policji. 
Pamiętaj! Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wymaga zwrotu wypłaconego świadczenia od kierowców, którzy spowodowali kolizję lub wypadek drogowy i nie posiadali w tym momencie ważnej polisy OC! 

Sprawdź, ile kosztuje OC samochodu!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jak uniknąć kary?

Istnieją sytuacje, w których możliwe jest uniknięcie kary za brak OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zwolnić z niej właścicieli samochodów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji materialnej albo życiowej, w wyniku czego przedłużenie obowiązkowego ubezpieczenia okazało się niemożliwe. 

W takiej sytuacji należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak uniknąć kary? Niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku o umorzenie – powinien zawierać przede wszystkim przyczyny trudnej sytuacji życiowej lub finansowej oraz informacje dotyczące dochodów. Niezbędne mogą okazać się także załączniki w postaci zaświadczenia z urzędu pracy lub lekarskiego (w przypadku braku zatrudnienia albo choroby).
Wszelkie niezbędne dokumenty znajdziesz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wniosek o umorzenie zostanie rozpatrzony nie później, niż w terminie 2 miesięcy od daty jego wpływu do UFG.

Sprawdź ofertę Compensy i pakiet ubezpieczeń dostępny na stronie: https://www.compensa.pl/.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Suma ubezpieczenia i wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania

Szukamy ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia domu. Podajemy informacje o lokalizacji i rodzaju zabudowy. Przydatny będzie również rok budowy naszego bloku, piętro oraz powierzchnia. Po tych danych przychodzi czas na podjęcie kluczowych decyzji. Ustalamy od czego potrzebujemy się ubezpieczyć, czyli od jakich zdarzeń. Dodajemy do naszej polisy ruchomości, które chcielibyśmy objąć ochroną i… mamy już wszystko? Nie. Jeszcze pozostało nam ustalenie Sumy Ubezpieczenia. Jak to zrobić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, czyli ochrona i inwestycje

Chcesz zabezpieczyć się przed sytuacjami losowymi i jednocześnie inwestować? Możesz to zrobić w ramach ubezpieczenia na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (UFK). Jak wykonać pierwszy krok? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak bezpieczna inwestycja? Jak zminimalizować ryzyko? Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje nam ubezpieczenie na życie z UFK.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie online. Jak załatwić sprawy związane z polisą bez wychodzenia z domu?

Wyszukiwarka Agentów, zakup ubezpieczenia, zawarcie polisy mobilnej, zdalna likwidacja szkód, możliwość skorzystania z opcji telemedycyny, opcja „oddzwonimy do ciebie”. W Compensie stawiamy na zdalne rozwiązania w kwestii ubezpieczeń. Dla wygody i bezpieczeństwa Klientów. Poniżej przybliżamy najważniejsze z nich.

Czytaj więcej