Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - co musisz wiedzieć?

12.03.2023

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo istotny dokument, ponieważ potwierdza, kto jest właścicielem pojazdu. Jej konstrukcja jest dowolna, ale chcąc zyskać pewność, że będzie miała moc prawną, należy umieścić w niej kilka istotnych informacji. Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Zacznijmy od tego, jak właściwie wypełnić taką umowę?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jak wypełnić?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest umową cywilnoprawną, którą reguluje art. 535 Kodeksu cywilnego. Pełni dwie funkcje – zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia na kupującego własności pojazdu oraz gwarantuje kupującemu, że odbierze samochód i zapłaci za niego ustaloną przez obie strony cenę. Tutaj dowiesz się, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży motocykla
Aby ją sporządzić, będziesz potrzebować dane sprzedającego i kupującego, a także informacje o samochodzie. Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Jej obowiązkowymi elementami są:

  • data i miejsce zawarcia umowy;
  • dane kupującego i sprzedającego (imiona i nazwiska, adresy zameldowania i zamieszkania, numery PESEL oraz numery i serie dowodu osobistego);
  • informacje o pojeździe (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i nadwozia);
  • warunki transakcji (cena pojazdu, forma zapłaty i termin wydania pojazdu);
  • podpisy kupującego i sprzedającego.

Co więcej, w umowie kupna-sprzedaży samochodu należy umieścić stosowne oświadczenia – sprzedającego, że pojazd jest jego własnością i nie został zajęty przez komornika oraz kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.

Powyższe informacje wystarczą, aby umowa kupna-sprzedaży samochodu miała moc prawną. Jednak dla komfortu obu stron transakcji warto umieścić w niej dodatkowe dane, które mogą okazać się przydatne, by w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów i nieporozumień. Mowa tu zwłaszcza o:

  • wpisaniu godziny zawarcia umowy;
  • podaniu stanu licznika samochodu;
  • ustaleniu odpowiedzialności za ukryte wady;
  • wpisaniu braków, uszkodzeń czy usterek samochodu, które zostały naprawione w przeszłości;
  • złożeniu oświadczenia o bezwypadkowości samochodu oraz spełnianiu przez pojazd warunków technicznych, które dopuszczają go do ruchu drogowego.
umowa

Pamiętaj! Konstrukcja dokumentu jest dowolna, jednak możesz skorzystać z gotowego szablonu, dzięki czemu łatwiej i szybciej wypełnisz umowę kupna-sprzedaży samochodu. PDF znajdziesz w wielu miejscach w internecie.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – współwłaściciel

Jeżeli samochód ma więcej niż jednego właściciela, obaj muszą wyrazić zgodę na jego sprzedaż. Oznacza to, że w umowie kupna-sprzedaży samochodów współwłaściciel także powinien podać swoje dane oraz złożyć podpis.
 

O czym jeszcze pamiętać, sporządzając umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Tworząc umowę kupna-sprzedaży samochodu, obie strony powinny jak najlepiej zabezpieczyć własne interesy. 

Kupujący powinien pamiętać o dokładnym sprawdzeniu danych, jakie podał sprzedający – zwłaszcza tych dotyczących samochodu. Jeszcze przed złożeniem podpisu pod umową wskazane jest, by sprawdził stan techniczny pojazdu i to, czy nie zostały ukryte jakiekolwiek wady. 

Sprzedający natomiast musi udzielić kupującemu wszystkich niezbędnych informacji, a także przekazać mu dokumenty dotyczące pojazdu – dowód rejestracyjny (sprawdź co zrobić, jeśli zgubiłeś dowód rejestracyjny), kartę pojazdu, wszelkie dowody dokonania opłat oraz polisę OC. Jego obowiązkiem jest również poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu (w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji).

Pamiętaj! W umowie kupna-sprzedaży samochodu nie należy zaniżać ceny samochodu – może to stanowić przestępstwo albo wykroczenie skarbowe. Od ceny zakupu samochodu będziesz musiał bowiem zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC-3)

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – ile czasu na zwrot?

Czasami nawet bardzo dokładne oględziny kupowanego samochodu mogą nie wystarczyć, by dostrzec ukryte wady. Dowiedzieć można się o nich dopiero z czasem, w trakcie użytkowania pojazdu – w takiej sytuacji można dokonać jego zwrotu na zasadach rękojmi. Jest to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne lub prawne sprzedawanego towaru – w tym samochodu.

Po wykryciu wady kupujący ma dwa lata na zawiadomienie sprzedającego o wykryciu wady. Warto jednak pamiętać, że roszczenie o usunięcie wady przedawnia się wraz z upływem 1 roku od jej stwierdzenia. Warto więc jak najszybciej poinformować o tym sprzedającego.

Pamiętaj! Nie za wszystkie wady odpowiada sprzedawca. Jeżeli kupujący wiedział o problemie (i został on wskazany w umowie kupna-sprzedaży samochodu) albo do usterki doszło w wyniku normalnej eksploatacji auta (np. zużyła się któraś z części), odpowiedzialny za jej usunięcie będzie aktualny właściciel pojazdu.

Zobacz, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w Compensie. Dowiedz się także  jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony. Więcej szczegółów w podlinkowanym artykule.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też