Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Czy auto jest ubezpieczone? Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

23.09.2023

„Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?” to pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców w różnych sytuacjach. Najczęściej pojawia się ono w momencie, gdy kupujesz używany samochód, musisz sprawdzić ważność OC sprawcy kolizji drogowej albo chcesz dowiedzieć się, jak długo obowiązywać będzie polisa Twojego pojazdu. Dzięki internetowi możesz zweryfikować wszelkie informacje bardzo szybko i bez wychodzenia z domu lub biura. Dowiedz się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta w kilka minut!

Kiedy warto sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w naszym kraju. Dzięki niemu unikniesz wydatków w sytuacji, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy i wyrządzisz tym samym szkodę innemu kierowcy (zarówno materialną, jak i osobową). Co więcej, brak ważnej polisy wiąże się z wysokimi karami, dlatego zawsze warto ją posiadać. Co w sytuacji, gdy nie jesteś pewien, jak długo obowiązywać będzie Twoje ubezpieczenie OC? Wtedy warto dowiedzieć się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta.

Weryfikacja ważności OC samochodu okaże się przydatna również w innych sytuacjach. Przede wszystkim wtedy, gdy:

  • kupujesz używany pojazd – jeżeli poprzedni właściciel posiadał ubezpieczenie, powinien przekazać Ci polisę, dzięki której unikniesz dodatkowych kosztów;
  • jesteś poszkodowanym w kolizji drogowej – jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy stłuczka nie jest duża i chcesz spisać ze sprawcą oświadczenie bez wzywania policji.

Dzięki dostępowi do internetu (np. w telefonie) możesz to zrobić szybko, bez względu na miejsce czy okoliczności. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online? Istnieje kilka sposobów.

Jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta? 

Sprawdzenie ważności polisy jest możliwe bez konieczności kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym i może to zrobić każdy, bez względu na rodzaj czy markę posiadanego samochodu. Informacje tego typu znajdują się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). 

Jest to baza danych, która powstaje w oparciu o informacje przekazywane bezpośrednio od ubezpieczycieli. Dzięki temu możesz szybko zweryfikować numer aktualnej polisy, markę oraz model samochodu, a nawet nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z adresem. Wystarczy do tego kilka prostych kroków. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta na UFG?

1.    Wejdź na stronę internetową www.ufg.pl.
2.    Przejdź do części „Sprawdź OC dla pojazdu”.
3.    Wpisz w wolne pole numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN.
4.    Podaj dzień i kraj, w którym miało miejsce zdarzenie.
5.    Przepisz kod weryfikacyjny.

W ten sposób możesz sprawdzić zarówno ważność, jak i długość swojej polisy ubezpieczenia samochodu. Możesz też zweryfikować, czy ubezpieczone jest auto kupowane przez Ciebie lub samochód sprawcy kolizji drogowej. W bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdują się informacje o polisach OC wszystkich właścicieli samochodów. Co więcej, znajdziesz tutaj również dane na temat AC pojazdów.

kluczyk auto

Pamiętaj! W niektórych przypadkach w bazie UFG może nie być informacji o ubezpieczeniu, pomimo że zostało ono wykupione. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy polisa została przedłużona np. kilka dni wcześniej. Z czego to wynika? Towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane do wysłania informacji o podpisaniu i przedłużeniu umów w terminie 14 dni od ich zawarcia. Jeżeli więc kierowca albo właściciel sprzedawanego pojazdu deklaruje, że wykupił ubezpieczenie, ale nie ma go w bazie UFG, warto zweryfikować to, kontaktując się bezpośrednio z jego towarzystwem ubezpieczeniowym.

Kupno używanego samochodu a ubezpieczenie auta. Jak sprawdzić?

Inną opcją, która będzie przydatna zwłaszcza dla osób, które kupują używany samochód, jest skorzystanie z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), która również dostępna jest online. Dzięki niej nie tylko zweryfikujesz polisę OC, ale również zyskasz wiele cennych informacji na temat ubezpieczonego pojazdu, jak stan jego licznika, ważność badań technicznych, data wydania dowodu rejestracyjnego, rok produkcji, a nawet zmiany właścicieli.

Dlaczego warto skorzystać z tej opcji? Przede wszystkim po to, by nie paść ofiarą oszustwa ze strony sprzedającego, który może podawać nieprawdziwe informacje dotyczące np. stanu pojazdu czy ubezpieczenie auta. Sprawdź ten artykuł, jeśli sprowadzasz samochód zza granicy

Jak sprawdzić do kiedy i czy w ogóle posiada ono polisę OC?

1.    Wejdź na stronę internetową www.historiapojazdu.gov.pl.
2.    Podaj numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.
3.    Kliknij przycisk „Sprawdź pojazd”.

To szybka metoda, która sprawdzi się również w przypadku weryfikacji długości własnej polisy czy OC sprawcy wypadku drogowego.
Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w nagłych wypadkach? Skorzystaj z aplikacji UFG!

Wspomniany wcześniej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, chcąc zwiększyć komfort właścicieli samochodów, zapewnia im dostęp do specjalnych aplikacji. Instalując je na swoim telefonie, możesz jeszcze łatwiej sprawdzić ubezpieczenie auta, zwłaszcza w nagłych wypadkach. Do Twojej dyspozycji są dwa rozwiązania – aplikacja „Na Wypadek” oraz „Kup Auto”. Obie działają na systemach Android oraz iOS, dlatego możesz z nich skorzystać niezależnie od tego, jaki model smartfona posiadasz.

Aplikacja „Na Wypadek”

Jest to aplikacja bardzo funkcjonalna, dzięki której nie tylko sprawdzisz informacje o OC pojazdu (w tym własnego). Uzyskasz również dostęp do gotowego oświadczenia o stłuczce. Co więcej, aplikacja poinformuje Cię o tym, że Twoja polisa wkrótce dobiegnie końca i konieczne będzie jej przedłużenie.
Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w aplikacji „Na Wypadek”? Wystarczy ściągnąć ją w App Store lub Google Play, zalogować się i podać niezbędne dane, jakie są potrzebne do sprawdzenia OC. Dzięki zabezpieczeniu PIN-em wszelkie informacje o Tobie oraz Twoim samochodzie są chronione.

Aplikacja „Kup Auto”

Jest ona polecana osobom kupującym używany samochód. Podobnie jak poprzednia aplikacja, również ta pozwala zweryfikować ważność polisy, a także dostarcza innych cennych informacji. Zapewni Ci wsparcie krok po kroku w procesie zakupu pojazdu, wygeneruje umowę sprzedaży auta oraz wymagane pismo do Zakładu Ubezpieczeń. Takie pismo zawiera informacje o nabyciu pojazdu i dostarczy Ci niezbędnych porad, które pomogą uniknąć nieudanej inwestycji.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w aplikacji „Kup Auto”? Podobnie jak w przypadku aplikacji „Na Wypadek”, również tutaj wystarczy ściągnąć ją ze sklepu, zalogować się i wybrać interesującą Cię opcję. Oba rozwiązania są całkowicie bezpłatne i warto mieć je na swoim telefonie – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się przydatne.

Dlaczego warto sprawdzać ważność polisy OC?

Wiesz już, jak sprawdzić ubezpieczenie auta, ale warto odpowiedzieć jeszcze na pytanie, dlaczego należy to zrobić. Oczywiście najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo – zarówno po kolizji drogowej, jak i podczas zakupu używanego auta. 

kontrola oc

Istotne jest również kontrolowanie ważności własnej polisy, ponieważ jej brak może narazić Cię na wiele problemów.

Musisz wiedzieć, że zatrzymanie przez policję nie jest jedynym sposobem na to, by sprawdzić ważność ubezpieczenia Twojego samochodu. Może to zostać zweryfikowane również przez pracowników Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – np. podczas rutynowej kontroli systemu. Warto więc sprawdzić to, czy polisa jest aktualna i przedłużyć ją w stosownym momencie.

Brak ubezpieczenia narazi Cię na bardzo wysokie kary. W przypadku samochodów osobowych, kary za brak OC wyglądają następująco:

  • 1.200 zł za brak OC do 3 dni;
  • 3.010 zł za brak OC od 3 do 14 dni;
  • 6.020 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Co więcej, w przypadku braku OC, to Ty będziesz zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy samochodu, gdy będziesz sprawcą kolizji drogowej!
Polecamy więc ściągnięcie jednej z wymienionych wyżej aplikacji, najlepiej „Na Wypadek”, która pomoże Ci kontrolować to, kiedy kończy się okres ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek nieprzyjemności i dużych wydatków.
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też