Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Akcyza za samochód z zagranicy – z jakim kosztem musisz się liczyć?

05.09.2022

Wielu Polaków decyduje się na zakup samochodu za granicą. Zachętę stanowi w tym przypadku nie tylko dobry stan techniczny, ale również korzystna cena. Warto jednak pamiętać, że taka transakcja wiąże się z kilkoma formalnościami i generuje dodatkowe koszty. Mowa tu w szczególności o akcyzie za samochód – czym jest, kiedy należy ją zapłacić i ile wynosi? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest i jak wygląda akcyza za samochód?

Podatek akcyzowy najczęściej kojarzy się z takimi produktami, jak alkohol i papierosy – w ich przypadku jest obowiązkowy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Może jednak obejmować inne kategorie wyrobów, a to, czy akcyza zostanie na nie nałożona, zależy już wyłącznie od władz danego kraju.

W Polsce, do jednej z takich kategorii możemy przypisać akcyzę za zakup pojazdów poza granicami kraju. Wprowadzona na nie akcyza miała na celu zwiększenie zainteresowania kupujących nowymi pojazdami produkowanymi i sprzedawanymi w Polsce.

Przepisy dotyczące akcyzy za samochód, tzw. ustawa o podatku akcyzowym, zostały wprowadzone w 2008 roku i zgodnie z nimi podatek muszą zapłacić wszystkie osoby, które importują samochód osobowy niezarejestrowany wcześniej w naszym kraju. Niezależnie od tego, czy sprowadzasz auto z kraju należącego do Unii Europejskiej, czy innego państwa, nie unikniesz tego obowiązku.

Ile wynosi akcyza za samochód?

To, ile wynosi akcyza za samochód, zależy od jego wartości oraz pojemności silnika. Kwota nie jest bowiem narzucona z góry, dlatego w każdym przypadku wysokość podatku będzie inna. Możesz obliczyć ją samodzielnie, nawet przed sfinalizowaniem transakcji – wystarczy tylko, że będziesz znał dwa powyżej wskazane czynniki. Dzięki temu przygotujesz się na dodatkowy wydatek.

W 2022r. stawki kształtują się następująco :

  • 3,1% wartości samochodu, gdy pojemność jego silnika nie przekracza 2 000 cm3;
  • 18,6% wartości samochodu, gdy pojemność jego silnika przekracza 2 000 cm3.

Przykład:

Jeżeli kupujesz samochód o pojemności silnika 1 800 cm3, a jego cena to 20 000 zł, zapłacisz podatek akcyzowy w wysokości 620 zł. Jeżeli natomiast pojemność silnika wyniesie 2 200 cm3, to przy takiej samej wartości (20 000 zł) podatek wyniesie 3 720 zł. Różnica jest duża, dlatego warto znać czynniki mające wpływ na wysokość akcyzy.

Uwaga! Nieco inne stawki obwiązują w przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych – 1,55% wartości samochodu (przy pojemności silnika do 2 000 cm3) oraz 9,3% wartości samochodu (przy pojemności silnika powyżej 2 000 cm3).

Ile wynosi akcyza za samochód z Niemiec, a ile z USA?

Kraj, w jakim zakupiłeś auto, nie ma wpływu na wysokość stawki akcyzy za samochód. Niezależnie więc od tego, czy sprowadzasz je z Niemiec, Holandii, Francji, zapłacisz 3,1% lub 18,6% wartości samochodu.

Ile wynosi akcyza za samochód z USA? Tyle samo, co przy sprowadzaniu pojazdu z kraju członkowskiego UE. Jeżeli jednak importujesz auto z innego kontynentu, musisz dodatkowo zapłacić cło.

Pamiętaj! Podczas obliczania akcyzy za samochód powinieneś przeliczyć jego wartość na polskie złote – korzystaj z aktualnych kursów walut wskazanych na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Akcyza za samochód – gdzie ją zapłacić?

Od 2017 roku akcyzę za samochód należy opłacać w Urzędzie Skarbowym – możesz to zrobić osobiście albo online, korzystając ze specjalnej Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (https://puesc.gov.pl/).

Jeszcze przed tym musisz jednak wypełnić deklarację AKC-U/S, w której należy wpisać swoje dane, informacje dotyczące samochodu (tj.: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, pojemność silnika) oraz samodzielnie obliczoną wysokość akcyzy. Po złożeniu dokumentu i dokonaniu zapłaty (na konto bankowe wybranego Urzędu Skarbowego) otrzymasz potwierdzenie opłacenia podatku, które jest niezbędne do rejestracji pojazdu.

Pamiętaj! Na złożenie deklaracji AKC-U/S masz 14 dni, zaś na zapłatę akcyzy za samochód 30 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli przekroczenia samochodu przez granicę.

Co grozi za nieopłacenie akcyzy?

Wiesz już, ile wynosi akcyza za samochód z Niemiec i innych krajów, ale warto jeszcze zdawać sobie sprawę z tego, co grozi za jej nieopłacenie. Przede wszystkim niedopilnowanie obowiązku spowoduje naliczanie odsetek za każdy dzień zwłoki. Co więcej, w sytuacji, gdy kwota do zapłaty będzie większa niż 7 500 zł może zostać wszczęte postępowanie karno-skarbowe. Dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii.

Pamiętaj również, że kupując samochód za granicą, powinieneś nie tylko opłacić akcyzę, ale również zarejestrować pojazd i wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie OC!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Historia pojazdu z Niemiec – sprawdź ją szybko i bezpłatnie!

Każdego roku wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie samochodu używanego z Niemiec. Często okazuje się to niezwykle opłacalne i umożliwia pozyskanie auta w doskonałym stanie technicznym oraz korzystnej cenie. Niestety, takie działanie wiąże się też z pewnym zagrożeniem – nigdy nie masz bowiem pewności, czy sprowadzany pojazd nie uległ wcześniej wypadkowi, a sprzedawca nie próbuje ukryć wszelkich niedoskonałości. Dlatego warto sięgnąć po specjalne narzędzia, które pomogą Ci zweryfikować ofertę. Sprawdź jak to zrobić!

Czytaj więcej
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Jeżeli zakupiłeś samochód, masz 30 dni na jego zarejestrowanie – jest to, podobnie jak wykupienie polisy OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku narazisz się na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do starosty. Poznaj najważniejsze dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i zadbaj, by wszelkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo!

Czytaj więcej
Czy auto jest ubezpieczone? Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

„Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?” to pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców w różnych sytuacjach. Najczęściej pojawia się ono w momencie, gdy kupujesz używany samochód, musisz sprawdzić ważność OC sprawcy kolizji drogowej albo chcesz dowiedzieć się, jak długo obowiązywać będzie polisa Twojego pojazdu. Dzięki internetowi możesz zweryfikować wszelkie informacje bardzo szybko i bez wychodzenia z domu lub biura. Dowiedz się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta w kilka minut!

Czytaj więcej