Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

23.05.2023

Jeżeli zakupiłeś samochód, masz 30 dni na jego zarejestrowanie – jest to, podobnie jak wykupienie polisy OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku narazisz się na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do starosty. Poznaj najważniejsze dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i zadbaj, by wszelkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo!

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu fabrycznie nowego?

Niezależnie od tego, czy kupiłeś nowy, czy używany samochód, powinieneś złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji (adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania). Jest to podstawowy dokument potrzebny do rejestracji samochodu, który pozwoli Ci przekazać niezbędne informacje na temat pojazdu, takie jak jego rodzaj, marka, rok produkcji, numer VIN (zobacz, jak sprawdzić numer VIN za darmo), dotychczasowy numer rejestracyjny (wiesz, że można sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym?) czy numer karty pojazdu (o ile została wydana - sprawdź, kiedy karta pojazdu jest wydawana). Oczywiście wszystkie dane uzupełniasz samodzielnie, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Wzór wniosku znajdziesz w tym miejscu. Tym samym powinieneś sprawdzić, ile kosztuje rejestracja samochodu

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z salonu

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu poza wnioskiem? Zależy to od tego, jaki pojazd rejestrujesz. Zacznijmy od nowego, kupionego prosto z salonu, ponieważ w jego wypadku formalności są najmniejsze. Wynika to z faktu, że taki pojazd nie posiada dowodu i tablic rejestracyjnych, dlatego nie trzeba zanosić ich do wydziału komunikacji. Warto też wiedzieć, kiedy trzeba wyrejestrować pojazd i jak to zrobić krok po kroku.

Jedyne dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z salonu to:

 • dowód zakupu w postaci faktury lub paragonu;
 • dowód opłacenia podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych, wynosi 2% wartości samochodu);
 • polisa OC pojazdu;
 • dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport);
 • świadectwo homologacji lub zgodności WE.

Czy można zarejestrować samochód przez Internet?

Uwaga! Samochód może być zarejestrowany również przez internet. Niezbędne do tego okażą się tylko dokumenty w wersji elektronicznej. Wejdź na stronę www.esp.pwpw.pl, zarejestruj się i złóż wniosek! To metoda wygodna, która pozwoli Ci usprawnić cały proces.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu używanego

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nabycia samochodu używanego, ponieważ posiada on już dowód oraz tablicę rejestracyjną (czy wiesz, co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?). Należy zanieść je do wydziału komunikacji wraz z wnioskiem oraz następującymi dokumentami potrzebnymi do rejestracji auta:

 • dowodem zakupu (w postaci umowy kupna-sprzedaży, faktury albo umowy darowizny);

 • dokumentem tożsamości;
 • kartą pojazdu (o ile została wydana);
 • polisą OC pojazdu przekazaną przez poprzedniego właściciela;
 • zaświadczeniem o pozytywnym przejściu badania technicznego;
 • dowodem opłacenia podatku PCC (chyba, że wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł, został zakupiony na fakturę lub za granicą).

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy?

Rodzaj dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu zależy od miejsca sfinalizowania transakcji. Formalności nieco różnią się w sytuacji, gdy zakup miał miejsce na terenie Unii Europejskiej lub poza nią.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z Niemiec, Anglii, Holandii albo innego kraju członkowskiego UE? Takie same, jak w przypadku zakupu pojazdu używanego w Polsce. Należy jednak dołączyć do nich również:

 • dowód opłacenia akcyzy (jej wysokość to 3,1% wartości dla aut z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% dla większych);
 • tłumaczenia dokumentów.

Pamiętaj! Jeżeli sprowadzasz samochód z innego kraju UE, nie musisz opłacać cła. A jeśli dopiero się przymierzasz do zakupu samochodu zza granicy, zobacz jak szybko i bezpłatnie sprawdzić historię pojazdu z Niemiec!

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy kupionego poza UE?

Tutaj niezbędny będzie dodatkowo dowód pozytywnego przejścia przez odprawę celną. Stanowi go SAD – Jednolity Dokument Administracyjny, który można uzyskać po okazaniu celnikowi faktury handlowej, świadectwa pochodzenia pojazdu, listu przewozowego, deklaracji wartości celnej (powyżej 20 tys. euro) oraz – opcjonalnie – Packing List (gdy w fakturze nie podano wagi pojazdu) i konosamentu morskiego (gdy pojazd przypłynął na statku).

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta zabytkowego lub złożonego samodzielnie

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu zabytkowego? Poza tymi, o których pisaliśmy wcześniej, niezbędny okaże się także dowód na zabytkowość pojazdu. Aby go otrzymać, samochód powinien mieć więcej niż 25 lat, być wycofany z produkcji (od minimum 15 lat), posiadać w większości oryginalne części oraz zostać wpisany do rejestru zabytków. Oprócz tego potrzebne będą zaświadczenie o unikatowości pojazdu, protokół oceny stanu technicznego i kopia decyzji o wpisaniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków (albo inwentarza muzealiów). Zobacz też, na jakie korzyści możesz liczyć podczas zakupu ubezpieczenia dla samochodu zabytkowego!

Masz również możliwość zarejestrowania samochodu złożonego samodzielnie. Niestety, jest to proces nieco bardziej skomplikowany, ponieważ potrzebne Ci będzie świadectwo homologacji z instytutu badawczego. Oprócz wniosku o rejestrację oraz dokumentu tożsamości, niezbędne będą zaświadczenie o przejściu badania technicznego i oświadczenie, że części użyte w samochodzie należą do Ciebie.

Sprawdź ubezpieczenie samochodu w Compensie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/ 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Czym jest i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, by jego pojazd był sprawny technicznie i nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest przegląd auta – odbywa się on raz do roku i jest obowiązkowy. Dzięki niemu dowiesz się, czy z Twoim autem wszystko jest w porządku i czy podróżowanie nim nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Sprawdź, czym dokładne jest i ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku!

Czytaj więcej
Co powinna zawierać umowa kupna, sprzedaży motocykla i jak ją napisać?

Miłośników jednośladów w Polsce zdecydowanie nie brakuje – w 2021 roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanych było ponad milion motocykli. Jeżeli do nich należysz i chcesz zaopatrzyć się w nową maszynę, powinieneś pamiętać o formalnościach związanych z zakupem. Jednym z najważniejszych dokumentów będzie dla Ciebie umowa kupna-sprzedaży motocykla. Czym jest i jak ją spisać? O co jeszcze warto zadbać, zaopatrując się w używany jednoślad? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Czytaj więcej
Umowa kupna-sprzedaży samochodu - co musisz wiedzieć?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo istotny dokument, ponieważ potwierdza, kto jest właścicielem pojazdu. Jej konstrukcja jest dowolna, ale chcąc zyskać pewność, że będzie miała moc prawną, należy umieścić w niej kilka istotnych informacji. Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Zacznijmy od tego, jak właściwie wypełnić taką umowę?

Czytaj więcej