Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne i jak je zdobyć?

26.01.2023

Na polskich drogach można spotkać pojazdy wyposażone w tablice rejestracyjne o różnych kolorach. I o ile te żółte czy zielone nie stanowią dla większości z nas większej tajemnicy, o tyle niebieskie tablice rejestracyjne budzą często duże zdziwienie. Co oznaczają? Czy każdy właściciel pojazdu może je zdobyć? I w końcu – jakie przywileje zapewniają kierowcom? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Jakie są kolory tablic rejestracyjnych w Polsce?

Standardowe tablice rejestracyjne, jakimi oznaczane są pojazdy w naszym kraju, posiadają białe tło i czarną czcionkę. To właśnie one są najczęściej spotykane na polskich drogach, umożliwiając identyfikację samochodu oraz stanowiąc potwierdzenie, że został on dopuszczony do ruchu drogowego.

Jak się jednak okazuje, tablice rejestracyjne mogą mieć inne kolory:

  • białe tło i czerwona czcionka to tablice tymczasowe, które wydaje się na dojazd do badania technicznego, wywóz pojazdu za granicę lub przejazd z miejsca zakupu;
  • żółte tło i czarne litery to tablice przeznaczone dla pojazdów zabytkowych – posiadają krótszy numer i zawierają symbol starego samochodu. Tutaj sprawdzisz, na jakie korzyści możesz liczyć, jeśli chcesz ubezpieczyć auto zabytkowe;
  • czarne tło i biała czcionka to tablice, które były wydawane przed 1 maja 2000 roku – można spotkać je w starszych pojazdach, których właściciele nie byli zobowiązani do ich wymiany;
  • zielone tło i czarna czcionka to tablice przeznaczone dla pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym (więcej na ich temat dowiesz się w tym miejscu).

Pozostały nam niebieskie tablice rejestracyjne, które na polskich drogach spotyka się coraz częściej. Jakie jest ich przeznaczenie?

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?

Niebieskie tablice rejestracyjne dedykowane są pojazdom, które należą do przedstawicieli dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz misji specjalnych państw obcych i organizacji międzynarodowych (korzystać z nich mogą również pracownicy wymienionych instytucji). Wydawane są przez wojewodę mazowieckiego, a spotkać je można przede wszystkim w Warszawie (w bazie CEPiK zarejestrowanych nieco ponad 200 pojazdów, które je posiadają).

Ten rodzaj tablic rejestracyjnych rozpoznać można po niebieskim tle i białej czcionce, a ich cechą charakterystyczną jest brak znaku PL oraz symbolu Unii Europejskiej. Co więcej, w przypadku pojazdów przedstawicieli dyplomatycznych posiadają dodatkowe oznaczenie „CD”, zaś urzędów konsularnych „CC”. Mogą posiadać wymiary 520x114 mm (w przypadku tablic jednorzędowych) lub 305x214 mm (w przypadku tablic dwurzędowych).

Uwaga! Choć niebieskie tablice rejestracyjne najczęściej znajdują się na samochodach osobowych, mogą być montowane również w motocyklach, pojazdach dostawczych, a nawet przyczepach.

Jakie przywileje oferują niebieskie tablice rejestracyjne?

Pojazdy wyposażone w niebieskie tablice rejestracyjne posiadają kilka przywilejów. Tym najważniejszym jest fakt, że ich kierowcy nie mogą być ukarani mandatem oraz punktami karnymi, a także zostać zbadani alkomatem (wyjątkiem są sytuacje, w których prowadzący pojazdem wyraźnie wykazują oznaki nietrzeźwości). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości policja jest zobowiązana poinformować Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Warto również dodać, że pojazdów z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi nie można kontrolować pod kątem stanu technicznego.

Niebieskie tablice rejestracyjne – oznaczenia

Odczytywanie oznaczeń, jakie posiadają niebieskie tablice rejestracyjne, jest bardzo proste. Wszystkie posiadają bowiem symbol W, który oznacza województwo mazowieckie, a także 7 cyfr. Pierwsze trzy informują o państwie (lub organizacji międzynarodowej), zaś ostatnie określają przeznaczenie pojazdu.

  • Numery 011-199 oznaczają prywatne pojazdy należące do personelu dyplomatycznego ambasady.
  • Numery 900-901 oznaczają służbowe pojazdy konsula generalnego.
  • Numery 001-116 to najczęściej oznaczenia krajów, z których pochodzą właściciele pojazdów.

Od powyższej reguły istnieją pewne wyjątki, np. numer 078 to oznaczenie dla Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Niebieskie tablice rejestracyjne – jakie kraje je stosują?

Jak się okazuje, niebieskie tablice rejestracyjne spotkać można nie tylko w Polsce. O ile w naszym kraju mają one specjalne przeznaczenie, o tyle w niektórych państwach oznakowane są nimi zwykłe pojazdy, których właścicielami są osoby prywatne. Mowa tutaj o:

  • Egipcie (w niektórych regionach kraju wydawane są błękitne tablice);
  • Chinach (obowiązują tam tablice w kolorze ciemnoniebieskim);
  • Maroku (na tablicach w tym kraju widnieją niebieskie wstawki).

Ciekawym przykładem jest również Holandia. W tym państwie niebieskie tablice rejestracyjne służą do oznaczania… taksówek.

Jak zdobyć niebieskie tablice rejestracyjne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niebieskie tablice rejestracyjne wydawane są wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych oraz urzędów konsularnych. Ich wyrobienie w każdym innym przypadku jest więc niemożliwe.

Ubezpieczenie OC i AC a rejestracja pojazdu

Jak otrzymać tablice rejestracyjne? Należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o rejestrację pojazdu (sprawdź, ile będzie Cię to kosztować).

Warto pamiętać, że w naszym kraju każdy rejestrowany pojazd (bez względu na rodzaj wydawanych tablic) powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Jest ono obowiązkowe i zapewnia rekompensatę szkód, które powstały w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Uchroni Cię od sporych kosztów, ponieważ zostaną one pokryte przez Twojego ubezpieczyciela.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to nie wszystko. Jeżeli chcesz zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa, polecamy rozszerzenie go o dodatkowe ryzyka, zwłaszcza autocasco oraz NNW. AC to ochrona od zdarzeń, których wynikiem jest zniszczenie, uszkodzenie, utrata lub kradzież pojazdu. Pamiętaj, że kupując je w pakiecie z OC w Compensa, uzyskasz specjalną zniżkę!

Chcesz wiedzieć więcej na temat rejestracji samochodów? Sprawdź:


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Jeżeli zakupiłeś samochód, masz 30 dni na jego zarejestrowanie – jest to, podobnie jak wykupienie polisy OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku narazisz się na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do starosty. Poznaj najważniejsze dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i zadbaj, by wszelkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo!

Czytaj więcej
Kto może używać zielonych tablic rejestracyjnych w Polsce?

Mówi się, że tablica rejestracyjna jest dla samochodu tym samym, co PESEL dla człowieka. Powinien posiadać ją każdy pojazd, ponieważ to właśnie ona pozwala na jego skuteczną identyfikację. W naszym kraju obowiązuje kilka rodzajów tablic, wśród których wyróżniają się te zielone. Czym są? Co warto o nich wiedzieć? I w końcu – co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej
Czym jest i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, by jego pojazd był sprawny technicznie i nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest przegląd auta – odbywa się on raz do roku i jest obowiązkowy. Dzięki niemu dowiesz się, czy z Twoim autem wszystko jest w porządku i czy podróżowanie nim nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Sprawdź, czym dokładne jest i ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku!

Czytaj więcej