Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Kto może używać zielonych tablic rejestracyjnych w Polsce?

29.08.2022

Mówi się, że tablica rejestracyjna jest dla samochodu tym samym, co PESEL dla człowieka. Powinien posiadać ją każdy pojazd, ponieważ to właśnie ona pozwala na jego skuteczną identyfikację. W naszym kraju obowiązuje kilka rodzajów tablic, wśród których wyróżniają się te zielone. Czym są? Co warto o nich wiedzieć? I w końcu – co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Aktualnie używane przez właścicieli pojazdów tablice rejestracyjne zostały wprowadzone 31 marca 2000 roku po ostatniej reformie podziału administracyjnego kraju, który miał miejsce w 1999 roku. Każdy z nas doskonale wie, jak wyglądają – posiadają prostokątny kształt, biały kolor i umieszczone są na nich kombinacje czarnych liter oraz cyfr, które pozwalają na identyfikację pojazdu, a także odróżnienie samochodu osobowego od zabytkowego (i nie tylko). To właśnie dzięki nim można łatwo sprawdzić, skąd pochodzi samochód – obowiązek ich posiadania spoczywa na każdym kierowcy.

Okazuje się jednak, że na polskich drogach nie brakuje pojazdów posiadających tablice w innych, niestandardowych kolorach, do których należą również zielone tablice rejestracyjne. Zostały wprowadzone 1 stycznia 2020 roku i spotykane są coraz częściej.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? Wyróżniają na drogach bezemisyjne pojazdy. Są one przeznaczone dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz z napędem  wodorowym. Kolor zielony stanowi w tym wypadku tło dla czarnych liter oraz cyfr, które pod względem wyglądu oraz znaczenia nie różnią się od tych standardowych i również pozwalają na identyfikację pojazdu.

zielona tablica rejestracyjna

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? Wyróżniają na drogach bezemisyjne pojazdy. Są one przeznaczone dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz z napędem  wodorowym. Kolor zielony stanowi w tym wypadku tło dla czarnych liter oraz cyfr, które pod względem wyglądu oraz znaczenia nie różnią się od tych standardowych i również pozwalają na identyfikację pojazdu.

Zielona rejestracja składa się więc z:

 • symbolu państwa (PL) oraz flagi Unii Europejskiej (okrąg złożony z 12 złotych gwiazd na niebieskim tle);
 • wyróżnika województwa (pierwsza litera);
 • wyróżnika miasta lub powiatu (druga litera);
 • nalepki legalizacyjnej;
 • wyróżnika konkretnego pojazdu (kombinacja 5 liter i cyfr).

Warto zwrócić uwagę na to, że nalepka legalizacyjna na zielonych tablicach rejestracyjnych może występować w dwóch kolorach – czerwonym (w przypadku pojazdów napędzanych elektrycznie) lub żółtym (w przypadku pojazdów napędzanych wodorem).

Uwaga! Z zielonych tablic rejestracyjnych nie mogą skorzystać właściciele samochodów hybrydowych. Przeznaczone są wyłącznie dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem, które nie posiadają wlewu paliwa. Chcąc więc skorzystać z przywilejów, jakie dają, niezbędne okażą się konwersja samochodu, a także jego przerejestrowanie. Odradzamy również wszelkie próby oszustw we wniosku rejestracyjnym – nawet jeżeli urzędnik nie wykryje, że Twój samochód nie jest w pełni elektryczny, w późniejszym czasie auto prawdopodobnie nie przejdzie badania technicznego. Co więcej, niewłaściwie zarejestrowany pojazd to ryzyko otrzymania mandatu, a nawet zatrzymania przez funkcjonariusza dowodu rejestracyjnego!

Jaki kraj ma zielone tablice rejestracyjne?

Kolory tablic rejestracyjnych nie są identyczne w różnych krajach. Niekiedy posiadają one również odmienne kolory – w tej kwestii wyróżniają się np. Cypr i Wielka Brytania (żółte tło tablic z tyłu), a także Francja (czerwone tło tablic tymczasowych).

Okazuje się, że – poza Polską – również w wielu innych krajach można spotkać zielone tablice rejestracyjne. Przykładowo w Norwegii oznacza się w ten sposób pojazdy do 3,5 tony, który są przeznaczone do transportowania towaru. Zielone tablice rejestracyjne używane są również w:

 • Szwecji, gdzie wydawane są dealerom samochodowym;
 • Turcji, gdzie nadawane są pojazdom konsularnym;
 • Austrii, gdzie pełnią rolę tablic eksportowych;
 • Czarnogórze, gdzie stosowane są w przypadku pojazdów wojskowych;
 • Holandii, gdzie stosowane są jako tablice dealerskie.

Oczywiście to tylko niektóre z wielu przypadków. Warto również dodać, że w niektórych krajach stosuje się nie zielone tła, ale np.: ramki w Szwecji.

Zielone tablice profesjonalne – dla kogo?

Zielone tablice rejestracyjne są w naszym kraju przeznaczone nie tylko dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem. Od 11 lipca 2019 roku obowiązują również takie, które – choć posiadają białe tło – wyróżniają się zielonymi literami oraz cyframi. Są to tablice profesjonalne, dedykowane podmiotom, które złożą odpowiedni wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Tablice dedykowane są dla :

 • producentów oraz sprzedawców nowych aut, np. salonom / dealerom samochodowym;
 • instytutów badawczych producentów, np.: Instytut Transportu Samochodowego

Do czego służą takie zielone tablice rejestracyjne? Stosowane są podczas jazd testowych, które pozwalają potencjalnemu klientowi sprawdzić osiągi pojazdu albo producentom lub sprzedawcom sprawność auta.

Jest to rozwiązanie, które zostało wprowadzone niedawno, ale okazało się niezwykle przydatne. Dzięki niemu właściciele firm zajmujących się sprzedażą samochodów (a także instytuty badawcze) nie muszą rejestrować każdego pojazdu osobno a korzystać z tablic wydanych do określonej liczby pojazdów. Zielone tablice rejestracyjne mogą być w ich przypadku stosowane wielokrotnie, a do tego nie ma żadnych przeciwwskazań, by przypisać je nie tylko do pojedynczego pojazdu, ale całej floty. Również one zawierają litery oraz cyfry, które pozwalają odczytać kraj, województwo i powiat zarejestrowanego samochodu.

Uwaga! Zielone tablice profesjonalne mogą być stosowane nie tylko w samochodach, ale również motocyklach, motorowerach, przyczepach, a nawet ciągnikach rolniczych.

Ile kosztuje wyrobienie tablic profesjonalnych? Za zalegalizowane tablice profesjonalne należy uiścić : 80 zł dla samochodów, 40 zł dla motocykli oraz 30 zł dla motorowerów. Należy jednak pamiętać, że osoba wnioskująca o takie tablice będzie musiała również uiścić opłatę za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów (100 zł), a do tego zapłaci za wydanie specjalnego blankietu (10 zł) oraz znaku legalizacyjnego (12,50 zł).

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce dla aut elektrycznych

Zielone tablice rejestracyjne kojarzone są jednak przede wszystkim z samochodami elektrycznymi. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wprowadzono je 1 stycznia 2020 roku, a celem zmiany była możliwość łatwiejszego odróżnienia tego rodzaj pojazdów od tych tradycyjnych. Kolor zielony wskazuje rodzaj paliwa, jaki jest wykorzystywany do napędzania samochodu i wyróżnia się od specjalnych naklejek, które stosowane były do tej pory i których widoczność pozostawiała wiele do życzenia.

Czy to zmiana na lepsze? Jak najbardziej – zielone tablice rejestracyjne, dzięki lepszej widoczności, pozwalają innym kierowcom zidentyfikować pojazd elektryczny np. w sytuacji, gdy porusza się on po buspasie (o tym przywileju powiemy nieco więcej za chwilę). Ułatwiają również kontrolę, czy w specjalnych strefach dla pojazdów zeroemisyjnych znajdują się wyłącznie takie auta.

Czy wszystkie samochody elektryczne mają zielone tablice rejestracyjne?

Nie – zielone tablice rejestracyjne obowiązkowo montowane są wyłącznie w nowo rejestrowanych pojazdach. W efekcie kierowcy, którzy jeżdżą „elektrykiem” od dłuższego czasu i posiadają ważne tablice rejestracyjne, nie muszą zmieniać ich na nowe. Mogą jednak zdecydować się na wymianę, ponieważ zyskają wtedy pewność, że ich pojazd będzie wyróżniał się na tle innych, a oni sami unikną nieporozumień – np. z kierowcami taksówek czy busów.

Uwaga! Każdy samochód elektryczny, który nie posiada zielonych tablic rejestracyjnych, powinien zostać odpowiednio oznaczony. Służą do tego specjalne naklejki na przednich szybach (z literami EE dla pojazdów elektrycznych albo z literą H dla pojazdów napędzanych wodorem).

Wymiana tablic rejestracyjnych krok po kroku

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twój samochód elektryczny posiadał zielone tablice elektryczne, nie musisz obawiać się wielu formalności czy dużych opłat. Cały proces można podzielić na zaledwie kilka kroków.

 • Krok 1. Udaj się do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy adekwatnego do Twojego miejsca zamieszkania.
 • Krok 2. Złóż stosowny wniosek w wydziale komunikacji, a jako powód wskaż wymianę w celu oznakowania pojazdu elektrycznego.

 • Krok 3. Wnieś opłatę w wysokości 93 zł (80 zł za dwie nowe tablice, 12,50 zł za naklejki legalizacyjne oraz 50 gr opłaty ewidencyjnej).

To wszystko! Pamiętaj, że otrzymując zielone tablice rejestracyjne, niezmienny pozostaje nie tylko jej numer, ale także dowód rejestracyjny oraz naklejka na przedniej szybkie pojazdu.

A jak wygląda cały proces po zakupie nowego samochodu elektrycznego, który powinien posiadać zielone tablice rejestracyjne? Bardzo podobnie, przy czym otrzymuje się je podczas rejestracji nowego pojazdu w wydziale komunikacji. Wiąże się to z wniesieniem identycznych opłat, które wymieniliśmy powyżej. Co więcej, właściciel musi liczyć się z kilkoma dodatkowymi wydatkami – zapłaci za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł), karty pojazdu (75 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł) czy nalepkę kontrolną na szybę pojazdu (18,50 zł).

Czy zielone tablice rejestracyjne dają jakieś przywileje?

Tak. Tym najważniejszym jest możliwość prowadzenia samochodów elektrycznych albo napędzanych wodorem po buspasach, co jeszcze do niedawna zarezerwowane było wyłącznie dla autobusów, taksówek, pojazdów policji i straży miejskiej, karetek pogotowia oraz motocyków. Oznacza to, że pokonywanie zakorkowanych tras może być o wiele łatwiejsze i szybsze.

To jednak nie wszystko. Właściciele zielonych tablic rejestracyjnych mają prawo wjeżdżania do specjalnych „zielonych stref” oraz bezpłatnego parkowania swoich pojazdów w niektórych płatnych miejscach (np. w większych miastach). Pozwala to na realne oszczędności.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu elektrycznego, ale nie posiadasz zielonych tablic rejestracyjnych, również możesz korzystać z powyższych przywilejów. Nie zapomnij jednak, że naklejka na przedniej szybie jest mniej widoczna, dlatego częściej będziesz narażony na kontrole.

Warto również wspomnieć o niższych kosztach eksploatacji samochodu elektrycznego. Nie jest to przywilej posiadania zielonej tablicy rejestracyjnej, ale korzyść z użytkowania takiego pojazdu. Właściciel samochodu elektrycznego, w stosunku do posiadaczy pojazdów benzynowych, płaci mniej nie tylko za paliwo, ale również serwis. Może mieć również pewność, że jego auto będzie mniej awaryjne, choć oczywiście wiele zależy tu od modelu, stanu oraz roku produkcji.

Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób zdecyduje się na inwestowanie w samochody elektryczne, choć ich ceny są wysokie – najtańszy pojazd kosztuje około 100 tys. złotych.

Jakie występują kolory tablic rejestracyjnych w Polsce i co oznaczają?

Oczywiście zielone tablice rejestracyjne, które przeznaczone są dla samochodów elektrycznych oraz zasilanych wodorem, to nie wszystkie, jakie można spotkać w naszym kraju. Tymi najbardziej klasycznymi są białe tablice z czarną czcionką, które posiada zdecydowana większość pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Oprócz numeru rejestracyjnego i symbolu PL, zawierają symbol Unii Europejskiej, a także symbol powiatu i nalepkę legalizacyjną.

Jakie jeszcze tablice rejestracyjne umieszczane są na samochodach poruszających się po polskich drogach?

 • Białe tablice z czerwonymi napisami – są to tablice tymczasowe, które umożliwiają kierowanie pojazdem jeszcze przed otrzymaniem stałych tablic. Ten typ tablic nie jest wydawany, lecz wyłącznie wypożyczany na 30 dni - z możliwością przedłużenia o 14 dni.
 • Żółte tablice z czarnymi napisami – montuje się je na samochodach zabytkowych, a więc takich, które posiadają minimum 25 lat oraz zostały wpisane do rejestru lub wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mają również zastosowanie dla całkiem nowych pojazdów stanowiących część kolekcji (np. ktoś kolekcjonuje auta konkretnej marki od dziesięcioleci). Kolekcja oznacza minimum trzy samochody, przy czym w kolekcji muszą się znajdować pojazdy, które na podstawie zgody miejscowego konserwatora zabytków są wpisane do ewidencji zabytków.
 • Czarne tablice z białymi napisami – są to stare tablice, które wydawane były w latach 1976-2000. Są legalne również dzisiaj, jeżeli na właścicielu pojazdu nie ciążył obowiązek ich wymiany w momencie wejścia w życie nowych przepisów (w 2000 roku).
 • Niebieskie tablice z białymi napisami – stosowane są w pojazdach dyplomatycznych, a więc takich, które biorą udział w misjach dyplomatycznych (zawierają wyłącznie numery rejestracyjne oraz nalepki legalizacyjne).

Czy zielone tablice rejestracyjne wpływają na wysokość ubezpieczenia OC?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samochody elektryczne (i napędzane wodorem), choć droższe od tych tradycyjnych, generują większe oszczędności jeżeli chodzi o serwis i eksploatację. Co więcej, pojazdy ekologiczne, które posiadają zielone tablice rejestracyjne, mogą być również tańsze w zakresie ubezpieczenia. Polisy OC dla nich to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych.

Spore koszty, jakie wygenerował zakup elektrycznego auta powodują, że kierowca powinien zadbać o sprawdzone ubezpieczenie samochodu w korzystnej cenie. Polecamy więc dokładne porównywanie ofert w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – kontakt z przedstawicielem firmy, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

Pamiętaj, że OC to nie wszystko – aby zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa, rozważ także wykupienie AC oraz Assistance. Dzięki temu zyskasz wsparcie finansowe w przypadku uszkodzenia czy kradzieży cennego pojazdu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też