Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

22.04.2022

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Zarówno w przypadku posiadania nowego, jak i używanego samochodu czy innego pojazdu. Formalności, o jakie trzeba zadbać, nie są zbyt skomplikowane. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak wygląda cały proces? Gdzie złożyć stosowne dokumenty? Ile kosztuje rejestracja samochodu? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Jak wygląda rejestracja samochodu?

Niezależnie od tego, czy w Twoim posiadaniu jest nowy, czy używany pojazd i bez względu na to, w jakim kraju została podpisana umowa, rejestracja samochodu to Twój obowiązek. Aby była możliwa, niezbędne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim wypełnienie wniosku, który znajdziesz w urzędzie lub pobierzesz online. Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty oraz złożenie dokumentacji we właściwym wydziale komunikacji. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu? Koszt, jaki poniesiesz, uzależniony jest od rodzaju pojazdu. Inne kwoty obowiązują w przypadku samochodów zakupionych w Polsce, a inne dla aut zabytkowych czy sprowadzanych z zagranicy. Różnią się także kwestie formalne, dlatego warto wziąć to pod uwagę i zapoznać się z obowiązującymi w naszym kraju przepisami.

Pamiętaj, że zanim zarejestrujesz auto, powinieneś wykupić ubezpieczenie OC, którą muszą posiadać wszystkie pojazdy mechaniczne poruszające się po polskich drogach. Należy zawrzeć taką polisą najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. W innym wypadku Twój wniosek zostanie odrzucony. Kary za brak aktualnego ubezpieczenia są bardzo dotkliwe i wynoszą:

 • 1200 zł (za brak OC do 3 dni),
 • 3010 zł (za brak OC od 3 do 14 dni),
 • 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).
oc pojazdu

Uwaga! Jeżeli kupujesz używany samochód, jego dotychczasowy właściciel powinien przekazać Ci swoją polisę OC (ubezpieczenie samochodu). Możesz korzystać z niej do końca umowy, co pozwoli Ci zaoszczędzić środki finansowe. Chcąc zweryfikować, czy kupowany pojazd posiada ubezpieczenie, możesz skorzystać z bazy danych znajdującej się na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Wystarczy w części „Sprawdź OC dla pojazdu” podać numer rejestracyjny lub VIN kupowanego auta. Na ten temat pisaliśmy więcej w artykule: Czy auto jest ubezpieczone? Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Gdzie zarejestrować samochód? 

Samochód powinien zostać zarejestrowany w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Może znajdować się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy (jeżeli mieszkasz w Warszawie).

W większości przypadków rejestracja samochodu może zostać przeprowadzona online. Taka opcja jest możliwa, gdy Twój urząd korzysta z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Jeżeli tak, konieczne będzie założenie konta na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (www.esp.pwpw.pl).

Rejestracja samochodu online składa się z kilku etapów:

 • wypełnienia elektronicznego wniosku, w którym należy podać dane osobowe i kontaktowe, adres zamieszkania, a także informacje o samochodzie, takie jak marka, model, numer VIN czy rejestracyjny, rok produkcji oraz numer karty pojazdu;
 • dołączenia skanów niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, karta pojazdu, świadectwo zgodności WE, dowód rejestracyjny czy zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
 • dokonania opłaty (w przypadku rejestracji samochodu online jest to standardowo 180,50 zł, a bez zmiany tablic rejestracyjnych – 81 zł);
 • podpisania wniosku – możesz to zrobić za pomocą podpisu kwalifikowanego, który jest płatny, albo darmowego profilu zaufanego (założysz go na stronie www.pz.gov.pl).

Jest to metoda wygodna i polecana wszystkim osobom, które nie mają czasu, by odwiedzić urząd albo wolą uniknąć kolejek. Więcej o tym, jak sprawdzić raport VIN pisaliśmy w artukule: Darmowy raport VIN. Jak sprawdzić numer VIN za darmo? 

Rejestracja samochodu – jakie dokumenty są potrzebne? 

Niezależnie od tego, czy rejestrujesz samochód w urzędzie, czy przez internet, potrzebne Ci będą odpowiednie dokumenty. W skład podstawowego zestawu wchodzą:
•    wniosek o rejestrację samochodu, który znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji;
•    dokument tożsamości – dla osób fizycznych będzie to dowód osobisty lub paszport, zaś właścicieli firm odpis z KRS;
•    dowód własności pojazdu, czyli faktura, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny albo orzeczenie sądu;
•    dokumenty rejestracyjne, ale tylko w przypadku, gdy kupiłeś używany samochód, który został zarejestrowany przez poprzedniego właściciela;
•    zaświadczenie o ważności badania technicznego;
•    aktualna polisa OC.

Jeżeli wniosek jest składany w Twoim imieniu przez inną osobę, niezbędne będzie również dołączenie pełnomocnictwa. Najlepiej jeżeli jest to członek najbliższej rodziny, ponieważ w innym wypadku trzeba zapłacić opłatę skarbową za jego ustanowienie w kwocie 17 zł.
Pamiętaj, że w przypadku rejestracji nowego samochodu, powinieneś zaopatrzyć się także w kartę pojazdu, fakturę zakupu oraz świadectwo homologacji. Jeżeli zakupiłeś pojazd poza granicami naszego kraju, dodatkowym wymogiem jest przedstawienie potwierdzenia zapłaty akcyzy/cła przez dilera.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu? 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami rejestracja nowego samochodu kosztuje 180,50 zł – jest to opłata obowiązująca na terenie całego kraju. W jej skład wchodzą koszty:
•    tablic rejestracyjnych (standardowych) – 80 zł;
•    dowodu rejestracyjnego – 54 zł;
•    pozwolenia czasowego – 13,50 zł;
•    nalepki kontrolnej – 18,50 zł;
•    nalepki legalizacyjnej – 12,50 zł;
•    ewidencyjne – 2 zł.
 

rejestracja samochodu online

Możesz również zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. W takim wypadku to Ty decydujesz o jej treści (nie może zawierać wulgaryzmów i słów obraźliwych). Ile kosztuje rejestracja samochodu z indywidualną tablicą rejestracyjną? Zamiast 80 zł zapłacisz za nią 1000 zł, w związku z czym całkowity koszt rejestracji wyniesie 1100,50 zł. 

Podobnie wygląda kwestia rejestracji samochodu używanego, chyba że mieszkasz w tym samym powiecie, co sprzedawca auta. W takiej sytuacji możliwe jest pozostawienie starych tablic rejestracyjnych i nie musisz płacić za nową naklejkę kontrolną. Pozwoli to zaoszczędzić około 100 zł.

A co z samochodami zabytkowymi? Tutaj warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dodatkowe dokumenty, jakie należy dostarczyć do wydziału komunikacji. Mowa o:

 • uwierzytelnionej kopii decyzji o wpisaniu pojazdu do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków albo inwentarza muzealiów;
 • zaświadczeniu z badania technicznego takiego pojazdu wraz z protokołem oceny jego stanu technicznego;
 • dowodzie rejestracyjnym lub oświadczeniu o jego braku;
 • karcie pojazdu, o ile została wydana.

Ile kosztuje rejestracja samochodu zabytkowego? 200,50 zł – kwota ta obowiązuje na terenie całego kraju.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy? 

Kwota, jaką zapłacisz za rejestrację samochodu sprowadzanego z zagranicy jest nieco wyższa. Wynika to z konieczności wydania dla takiego auta odpowiedniej karty pojazdu (75,50 zł). Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzanego z zagranicy? 256 zł i również w tym wypadku jest to kwota obowiązująca na terenie całej Polski. Może ona wzrosnąć w przypadku, gdy niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowego badana technicznego. Koszt przeprowadzenia takiego badania to 98 zł.

Warto pamiętać, że w przypadku rejestracji samochodu z zagranicy, niezbędne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów. Są to:

 • umowa kupna-sprzedaży przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego (nie jest wymagane tłumaczenie karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy samochód został zakupiony w innym kraju Unii Europejskiej);
 • dowód opłacenia akcyzy lub cła – w zależności od tego, czy samochód został zakupiony na terenie Unii Europejskiej, czy poza jej granicami.

Jeżeli samochód sprowadzany z zagranicy jest używany, należy dodatkowo dołączyć stary dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec? 

Koszt rejestracji samochodu z Niemiec jest taki sam, jak w przypadku pojazdów sprowadzanych z innych krajów i wynosi 256 zł. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na indywidualną tablicę rejestracyjną, kwota wzrośnie do 1176 zł.
Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego? Całkowity koszt wyniesie w takiej sytuacji 354 zł.

Ile trwa rejestracja samochodu?

Wiesz już, ile kosztuje rejestracja samochodu, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, jak długo trwa cały proces. Nowy dowód rejestracyjny wraz z tablicami otrzymasz najprawdopodobniej do 14 dni. Zostaniesz o tym poinformowany mailowo lub SMS-em. 

Pamiętaj, że musisz zgłosić zakup pojazdu w ciągu 30 dni od daty jego nabycia. W przeciwnym razie narazisz się na wysokie kary. Co grozi za brak rejestracji samochodu? Jeżeli nie zgłosisz do wydziału komunikacji nabycia samochodu w ciągu 30 dni od zakupu, zapłacisz karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Co więcej, ukarane mogą zostać również osoby, które nie złożą wniosku o wyrejestrowanie pojazdu (np. po jego sprzedaży za granicę, kasacji albo kradzieży). Warto o tym pamiętać.
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ubezpieczenie „anglika” w Polsce. Ile kosztuje OC auta z Anglii?

Samochody używane, zakupione w Wielkiej Brytanii, cieszą się w Polsce sporym zainteresowaniem. Okazuje się, że można kupować je w przystępnych cenach, a przy tym w doskonałym stanie technicznym. Warto jednak pamiętać, że zamontowana w nich kierownica znajduje się z prawej strony, a przed rozpoczęciem korzystania z auta trzeba zadbać o kwestie rejestracji i ubezpieczenia OC „anglika”. Sprawdź, jak przystosować tego rodzaju pojazd do jazdy po polskich drogach i ile kosztować Cię będą wszelkie formalności.

Czytaj więcej
Czy auto jest ubezpieczone? Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

„Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?” to pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców w różnych sytuacjach. Najczęściej pojawia się ono w momencie, gdy kupujesz używany samochód, musisz sprawdzić ważność OC sprawcy kolizji drogowej albo chcesz dowiedzieć się, jak długo obowiązywać będzie polisa Twojego pojazdu. Dzięki internetowi możesz zweryfikować wszelkie informacje bardzo szybko i bez wychodzenia z domu lub biura. Dowiedz się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta w kilka minut!

Czytaj więcej
Darmowy raport VIN. Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, który nadany zostaje przez producenta. Nazywany jest numerem VIN i może dostarczyć Ci sporo informacji, np. przy zakupie używanego auta. Dzięki temu możesz uniknąć oszustwa i zyskać pewność, że inwestujesz w samochód na wiele lat. Skąd wziąć darmowy raport VIN i jakich informacji dostarczy? 

Czytaj więcej