Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile kosztuje OC samochodu?

10.03.2022

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu lub motocykla, z pewnością wiesz, że potrzebne Ci jest OC. Cena obowiązkowego ubezpieczenia może być różna, w zależności od tego, kto jest właścicielem pojazdu, jaka jest jego historia wypadków, a nawet gdzie mieszka. Sprawdźmy, ile kosztuje OC w 2022 roku, od czego zależy jego wysokość i dlaczego trzeba wykupić to ubezpieczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Zacznijmy od teorii – OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które powinien posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego, chcący uczestniczyć w ruchu drogowym – nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Jego celem jest ochrona poszkodowanych, którzy w wyniku kolizji lub wypadku drogowego doznali szkód – zarówno osobowych, jak i materialnych. Dzięki OC nie musisz wypłacać odszkodowania kierowcom lub pasażerom, gdy jesteś sprawcą zdarzenia drogowego – odpowiedzialny za to będzie Twój ubezpieczyciel. 

Warto pamiętać o przygotowaniu do każdej podróży. Na naszą koncentrację wpływa wiele rzeczy, o których więcej przeczytasz tutaj: https://bezpiecznaautostrada.pl/koncentracja-podczas-jazdy/. Niestety nie wszystko da się przewidzieć, nie na wszystko można się przygotować...wtedy przyda się ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest niezbędne wówczas, gdy następstwem kolizji lub wypadku są m.in.:
•    śmierć;
•    uszkodzenie ciała;
•    uszczerbek na zdrowiu;
•    utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Warto zaznaczyć, że OC obowiązuje nie tylko w przypadku szkód powstałych podczas poruszania się pojazdem, ale również przy wsiadaniu i wysiadaniu, załadunku i rozładunku, a nawet w trakcie zatrzymania, postoju czy garażowania. 

Ile kosztuje OC samochodu? Cena, jak wspomnieliśmy wcześniej, uzależniona jest od wielu czynników, o których szczegółowo piszemy w dalszej części artykułu. W praktyce najniższy koszt OC dotyczy doświadczonych kierowców, którzy szczycą się bezszkodową jazdą.

Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt ubezpieczenia OC, warto sięgnąć do statystyk. Okazuje się, że w 2021 roku w I kwartale średnia składka takiej polisy wyniosła 496 zł i była o 11,6% niższa w stosunku do tego samego okresu z roku 2020 (źródło: https://piu.org.pl/ubezpieczyciele-wyplacili-poszkodowanym-ponad-10-mld-zl/).  W 2022 za OC będziemy płacić podobnie, jednak to, jaki koszt poniesiesz, zależy od wielu czynników.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na najniższy koszt ubezpieczenia OC mogą liczyć doświadczeni i bezszkodowi kierowcy. Na drugim „biegunie” są osoby młode, zwłaszcza te, które dopiero otrzymały prawo jazdy.
 

wypadek

Z czego to wynika? Do „młodych kierowców” zaliczamy osoby w przedziale wiekowym 18-25 lat, choć niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą za górną granicę uznać nawet 29 lat. To wiek, który często nie pozwala na zdobycie dużego doświadczenia za kierownicą, a do tego może wiązać się z brawurową, zbyt szybką jazdą. Ubezpieczyciele mogą zatem uznać, że to właśnie w przypadku młodych kierowców istnieje największe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku – stąd wyższa cena OC.

Niestety, młodych kierowców nie wspierają również statystyki policyjne, według których to właśnie osoby mniej doświadczone najczęściej powodują zdarzenia drogowe. Jeżeli więc chcesz płacić za OC mniej, musisz zdobyć niezbędne doświadczenie, jeździć bezszkodowo i w efekcie uzyskać zniżki, które obniżą wysokość Twojej składki.

Ile kosztuje OC dla nowego kierowcy?

Pierwsze dwa lata po otrzymaniu prawa jazdy to czas na szlifowanie umiejętności i niezbędną naukę; to jednak również większe ryzyko różnego rodzaju zdarzeń drogowych niż w przypadku osób bardziej doświadczonych za kółkiem. W efekcie świeżo upieczeni kierowcy nie mogą liczyć na różnego rodzaju zniżki i w zdecydowanej większości przypadków płacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu więcej.

Jaki jest koszt OC dla nowych kierowców? Średnio wynosi on około 1 400-1 500 zł. A czy jest możliwość płacenia mniejszych składek? Tak – doskonałym rozwiązaniem może być dopisanie do polisy kierowcy posiadającego historię ubezpieczenia, o ile taka osoba jest współwłaścicielem pojazdu. Najlepiej, jeżeli jest to osoba doświadczona za kółkiem i posiadająca zniżki na OC za bezszkodową jazdę – dzięki temu cena ubezpieczenia może zostać obniżona nawet o kilkaset złotych!

Co ma wpływ na cenę OC?

Skoro wiesz już, ile średnio kosztuje OC, czas zastanowić się, od czego zależy cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Istnieje wiele czynników, które ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę ustalając wysokość stawki. Oto najważniejsze z nich:

  • Wiek kierowcy. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia OC. Jak ustaliliśmy wcześniej, mniejsze składki płacą starsi, bardziej doświadczeni kierowcy – w ich przypadku cena polisy może wynieść nawet kilkaset złotych mniej niż u młodych osób, zwłaszcza, jeżeli w parze z dojrzałym wiekiem idzie bezszkodowa jazda.
  • Historia ubezpieczenia. To kwestia zawsze brana pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Im dłuższa jest historia ubezpieczenia i im mniej szkód wyrządził kierowca, na tym niższą składkę może liczyć. Oczywiście najtańsze OC przysługuje kierowcom, którzy w ciągu wielu lat spędzonych za kółkiem nie spowodowali jakiejkolwiek kolizji czy wypadku drogowego.
  • Miejsce zamieszkania. To, czy mieszkasz w małym czy dużym mieście, może mieć spore znaczenie. W praktyce niższe składki za OC płacą osoby z mniejszych miejscowości, w których ruch nie jest tak duży, jak np. w kilkusettysięcznych miastach. Warto zwrócić uwagę na to, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę nie tylko miejscowość, w której mieszkasz, ale również jej najbliższą okolicę.
  • Marka samochodu. Na cenę OC wpływ mają nie tylko dane kierowcy, ale również parametry pojazdu. Jednym z czynników mających znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych jest marka pojazdu. Z czego to wynika? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę dane statystyczne na temat wypadkowości i pod tym kątem ustalają prawdopodobieństwo spowodowania kolizji przez samochód konkretnej marki. Kierowca BMW czy Audi prawdopodobnie zapłaci za OC więcej niż np. kierowca Škody.
  • Pojemność silnika. Większe znaczenie niż marka auta, ma silnik ubezpieczanego samochodu. Im większą ma pojemność i moc, tym składka może okazać się wyższa. Wynika to oczywiście stąd, iż „mocniejsze” pojazdy rozwijają większe prędkości, przez co prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego z ich udziałem wzrasta.
  • Rodzaj paliwa. Większą składkę płacą zwykle posiadacze silników benzynowych z instalacją LPG, z kolei na niższy koszt ubezpieczenia OC mogą liczyć właściciele pojazdów elektrycznych

Pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ocenie ryzyka mogą być też brane inne dwa czynniki:

  • Stan cywilny. Osoby, które posiadają rodzinę (nie tylko żonę/męża, ale również dzieci) uznawane są przez ubezpieczycieli za kierowców preferujących bezpieczniejszą jazdę i dlatego oferują im tańsze OC niż singlom – zwykle o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.
  • Wykonywany zawód. Choć nie jest to czynnik tak istotny jak wiek kierowcy czy jego historia ubezpieczenia, również może wpływać na koszt OC. Wytłumaczenie tego faktu jest bardzo proste – osoby, których zawód wiąże się z częstszą jazdą, mogą być bardziej narażone na zdarzenia drogowe od kierowców sporadycznie siadających za kółko. Mniejszą składkę zapłacą np. pracownicy biurowi, a wyższą przedstawiciele handlowi. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za OC, możesz przed skontaktowaniem się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym skorzystać ze specjalnych kalkulatorów OC. Podając wszystkie dane osobowe, informacje dotyczące wcześniejszych kolizji oraz parametry swojego samochodu, otrzymasz szacunkowe stawki z różnych firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci porównać oferty i wybrać taką, która okaże się najkorzystniejsza.

OC samochodu bez zniżek

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na niższy koszt OC mogą liczyć kierowcy posiadający zniżki za bezszkodową jazdę. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają własne systemy przyznawania zniżek, dlatego niezależnie od tego, gdzie wykupujesz polisę, zadbaj w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo jazdy i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego – masz wówczas większe szanse na to, że po kilku latach zgromadzisz pełne zniżki w wysokości 60% i zapłacisz o wiele mniej za OC.
 

spisanie szkody

Jest to szczególnie istotne dla młodszych kierowców, którzy posiadają samochody o dużych pojemnościach silnika i zamieszkują większe miejscowości – dzięki zniżkom mogą w ten sposób znacznie zmniejszyć koszt OC – różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych!

Czy jednak OC bez zniżek w każdym przypadku prowadzi do płacenia wysokich składek? Niekoniecznie. Starsi i bardziej doświadczeni kierowcy, którzy posiadają samochód o mniejszej pojemności silnika oraz zamieszkują małą miejscowość, tak czy inaczej mogą zapłacić niską składkę. Istnieją również sposoby na to, by zmniejszyć koszt OC bez zniżek. Możesz np. wykupić pakiet ubezpieczeniowy, w skład którego wchodzi nie tylko OC, ale również AC – dzięki temu obowiązkowa polisa okaże się tańsza.
 

Ile kosztuje OC na motocykl?

Wpływ na cenę OC dla motocykla mają podobne czynniki jak w przypadku samochodów. Również w tym wypadku znaczenie mają dane kierowcy, jego historia ubezpieczenia, a także parametry pojazdu. Mniejsze składki płacą właściciele motocykli turystycznych i cruiserów, a wyższe posiadacze sportowych jednośladów czy motorowerów.

Bardzo istotne dla właścicieli tego rodzaju pojazdów jest to, że w większości przypadków mogą oni liczyć na niższy koszt OC niż kierowcy samochodów – zwykle o 100-150 zł. Ile wyniesie Cię składka? Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz, również możesz skorzystać z kalkulatora OC albo skontaktować się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.
 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też