Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco?

09.03.2022

Każdy właściciel pojazdu, który chce legalnie poruszać się po polskich drogach, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Autocasco (AC) jest polisą dobrowolną, jednak skorzystanie z niej może okazać się dla Ciebie nieocenionym wsparciem finansowym np. w sytuacji, gdy Twój samochód czy motocykl ulegnie uszkodzeniu albo zostanie skradziony. Ile kosztuje AC i od czego zależy cena ubezpieczenia?

Autocasco – ile kosztuje?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie autocasco, warto przypomnieć, czym tak naprawdę ono jest. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, to dobrowolna polisa, która stanowi dla Ciebie dodatkową ochronę. Korzystając z niej, ubezpieczyciel zrekompensuje straty związane z nieprzewidzianymi i niepożądanymi zdarzeniami, takimi jak:

 • uszkodzenie pojazdu;
 • całkowite zniszczenie samochodu lub motocykla;
 • utrata pojazdu wynikająca np. z kradzieży.

Ubezpieczenie AC sprawdza się więc w sytuacjach, w których nie ochroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki niemu nie będziesz musiał samodzielnie pokrywać kosztów naprawy pojazdu, gdy zostanie on uszkodzony np. podczas postoju (tzw. szkody parkingowe), w wyniku aktów wandalizmu czy działania zjawisk atmosferycznych jak: grad, burza czy wichura. 

Od czego zależy cena AC? Od wielu czynników, w tym: wartości samochodu, sumy ubezpieczeń, historii ubezpieczenia klienta czy zakresu ochrony.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla właścicieli pojazdów są zniżki oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, np. dla kierowców, którzy:

 • nie brali udziału w jakiejkolwiek kolizji drogowej;
 • ukończyli 28 lat albo posiadają prawo jazdy od dłuższego czasu;
 • przedłużają OC w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym – wtedy cena jest zwykle niższa niż w przypadku kupowania OC osobno;
 • stosują dodatkowe zabezpieczenia (np. alarmy) albo posiadają określoną markę pojazdu (to, czy zniżki obowiązują i jaka będzie ich wysokość, zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego).
szkoda parkingowa

Wykupienie autocasco polecane jest zwłaszcza właścicielom nowych samochodów, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na kradzież. Co więcej, koszt naprawy takich aut może być wyższy niż w przypadku pojazdów używanych, dlatego AC sprawdza się tu doskonale i pozwoli uniknąć dużych wydatków.

Ile kosztuje AC dla nowego pojazdu? Wszystko zależy od tego, którą ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego wybierzesz. Aby znaleźć dla siebie najlepszą opcję, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów AC.

Niezależnie od tego, w którym towarzystwie ubezpieczysz swój samochód, podczas zakupu polisy zwróć uwagę na to, czy:

 • ubezpieczyciel w całości pokrywa koszty naprawy szkód;
 • naprawy będą dokonywane na oryginalnych częściach;
 • wprowadzono udziały własne, 
 • uzyskasz ochronę w przypadku kradzieży auta z miejsca niestrzeżonego;
 • w ramach autocasco będziesz mógł skorzystać z ASO (Autoryzowanych Stacji Obsługi).

Ile kosztuje autocasco – kalkulator cen?

Bez względu na to, czy ubezpieczasz nowy czy starszy samochód, możesz skorzystać ze specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator AC – dzięki niemu dowiesz się, ile kosztuje autocasco w przypadku Twojego pojazdu i która z ofert towarzystw ubezpieczeniowych będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Kalkulator AC jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy wybrać interesujące Cię ubezpieczenie oraz podać informacje dotyczące pojazdu i jego właściciela. To jeden z najlepszych sposobów na oszczędności i jednocześnie zyskanie kompleksowej ochrony na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Oczywiście kalkulator AC to nie wszystko – jeżeli chcesz zyskać spersonalizowaną, dopasowaną do własnych potrzeb ofertę, możesz także skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym.
 

autocasco

Ile kosztuje autocasco od kradzieży?

Od czego zależy cena autocasco od kradzieży? Przede wszystkim od wartości ubezpieczanego samochodu. Wbrew pozorom, wykupienie tej polisy nie narazi Cię na duże koszty, a może bardzo pomóc w przypadku utraty pojazdu. Nawet w sytuacji, gdy skradziony zostanie samochód o niedużej wartości (np. do 10 tysięcy złotych), będzie to bardzo odczuwalna strata dla właściciela, dlatego wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie na AC nie wydaje się duży.

Ile kosztuje AC od kradzieży? W celu poznania dokładnego kosztu, polecamy kalkulator AC.
 

Ile kosztuje autocasco na motocykl?

Autocasco jest niezwykle przydatnym ubezpieczeniem również dla posiadaczy motocykli, które narażone są na uszkodzenia, a także kradzieże. Utrata pojazdu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych może być bardzo bolesna dla właściciela, dlatego warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Dzięki AC będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, dlatego nie warto traktować tej kwestii z obojętnością.

Od czego zależy cena autocasco dla motocykla? Podobnie jak w przypadku samochodu – od danych i historii ubezpieczającego, a także parametrów pojazdu. Mniejszą składkę zapłaci właściciel motocykla o niedużej pojemności silnika albo o niższej wartości. AC motocykla będzie również tańsze, jeżeli korzystasz ze swojego jednośladu sporadycznie albo parkujesz go w prywatnym garażu zamiast na parkingu publicznym.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

To, ile kosztuje AC zależy przede wszystkim od tego, kto jest użytkownikiem pojazdu, jakiego pojazdu dotyczy oraz jaki jest sposób jego użytkowania. Autocasco ustalane jest indywidualnie dla każdego klienta, a ubezpieczyciele biorą pod uwagę bardzo wiele czynników.

Od czego zależy cena autocasco?

 • Dane kierowcy. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek właściciela pojazdu, datę otrzymania prawa jazdy, historię szkodowości, a nawet miejsce zamieszkania. W praktyce na niższe AC mogą liczyć osoby, które ukończyły 28 lat, posiadają prawo jazdy od kilku lat i zamieszkują miejscowości, w których natężenie ruchu nie jest wysokie. Co więcej, cenę składki obniża bezszkodowa jazda, ponieważ kierowca może wtedy liczyć na wysokie zniżki.
 • Parametry pojazdu. To, ile kosztuje ubezpieczenie AC, zależy od wartości pojazdu (zwykle właściciele droższych pojazdów płacą wyższą składkę, gdyż koszt naprawy ewentualnych usterek jest większy), roku produkcji (im starszy pojazd, tym zwykle tańsze autocasco) oraz modelu i marki (np. niektóre pojazdy są bardziej narażone na kradzież i w ich przypadku AC będzie droższe).
 • Wariant ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne polisy, które różnią się zakresem ochrony, np. te obejmujące kradzież mogą kosztować więcej od AC, które tej opcji nie posiadają. Co więcej, duże znaczenie ma również suma ubezpieczeń, a więc maksymalna kwota, jaka może zostać wypłacona w ramach świadczenia za konkretne zdarzenie. Im jest ona wyższa, tym więcej zapłacisz za AC.

Wiedząc, od czego zależy cena autocasco, możesz łatwiej znaleźć odpowiednią ofertę. Weź pod uwagę wszystkie czynniki i porównaj polisy, by skorzystać z ochrony dopasowanej zarówno do własnych potrzeb, jak też możliwości finansowych. Pamiętaj, że czasami warto zapłacić za polisę więcej i zyskać szerszy zakres ochrony w przyszłości!

Minicasco – co obejmuje i ile kosztuje?

Wiesz już, od czego zależy cena AC i ile kosztuje autocasco, jednak warto również zwrócić uwagę na „okrojone” ubezpieczenie AC, czyli minicasco, które także jest dobrowolne, a od autocasco różni się przede wszystkim zakresem ochrony.

Minicasco jest integralnym dodatkiem do OC, a w przeciwieństwie do AC, nie można wykupić go samodzielnie. Korzystając z niego, właściciel pojazdu może liczyć na ochronę przed kradzieżą oraz całkowitym zniszczeniem samochodu czy motocykla. Najczęściej nie obejmuje ochrony szkód częściowych, więc nie zapewni pokrycia kosztów naprawy po drobnej kolizji czy uszkodzeniu pojazdu spowodowanego gradem lub wichurą.

Minicasco polecane jest tym kierowcom, dla których AC jest zbyt drogie albo którzy nie posiadają zniżek na autocasco. Ile kosztuje? Najtańsze polisy to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, jednak warto pamiętać, że najczęściej obejmują one tylko jedno konkretne zdarzenie; im szerszy jest zakres ochrony, tym droższe minicasco, lecz jego cena zwykle nie przekroczy wysokości składki opłacanej w ramach AC.

Jeżeli interesuje Cię minicasco, polecamy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który doradzi najlepsze rozwiązania i dopasuje je do Twoich indywidualnych potrzeb oraz posiadanego pojazdu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też