Fotowoltaika i jej ochrona. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

25.02.2022

Rosnące ceny prądu i tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, powodują, że coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami. Źródłami energii, dzięki którym możliwe będzie zyskanie oszczędności. Ogromne możliwości na tym polu daje przede wszystkim fotowoltaika, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem również w naszym kraju. Co to jest fotowoltaika, za co odpowiadają panele fotowoltaiczne i czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką to dobry pomysł? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym artyk

Fotowoltaika, czyli czerp energię ze słońca

Odnawialne źródła energii stały się w ostatnich kilkunastu latach niezwykle popularne.  Z ich właściwości i potencjału korzysta coraz większa liczba osób i firm na całym świecie. Do produkcji energii służą nam dzisiaj między innymi woda, wiatr, geotermia czy słońce. I to właśnie to ostatnie będzie źródłem naszego zainteresowania.

Fotowoltaika jest bowiem procesem, który pozwala na wyprodukowanie prądu z promieni słonecznych. Stanowi niewyczerpalne źródło energii i jest przyjazna środowisku naturalnemu.

Dzięki dużej liczbie systemów fotowoltaicznych oraz coraz większej mocy paneli, które stanowią ich najważniejszy element, z potencjału fotowoltaiki mogą dzisiaj korzystać zarówno nieduże gospodarstwa domowe, jak też największe firmy. Jeżeli więc zastanawiasz się nad zainwestowaniem w taką instalację, warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej – zarówno pod kątem działania, jak i ubezpieczania paneli fotowoltaicznych.

Czym są panele fotowoltaiczne i jaka jest zasada ich działania?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najważniejszymi elementami całego systemu pozwalającego na zamianę promieniowania słonecznego w prąd, są panele fotowoltaiczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest ogrzewanie wody, oświetlenie budynku czy zasilenie w energię znajdujących się w nim urządzeń. Odpowiadają bowiem za przemianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, a od ich wielkości i mocy zależy, jak dużo prądu można z nich pozyskać.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są ze specjalnych modułów, które składają się z ogniw fotowoltaicznych. Produkuje się je z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów półprzewodnikowych – najczęściej krzemu, germanu oraz selenu. W wyniku oddziałującego na nie promieniowania słonecznego generowane jest napięcie elektryczne. Zachodzi tu tzw. zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu powstaje prąd stały.

Aby zasilić urządzenia w energię, niezbędny jest jednak prąd zmienny. Dlatego panele fotowoltaiczne nie są jedynym elementem całego systemu. Niezwykle istotny jest także specjalny inwerter (nazywany również falownikiem), który przekształca wyprodukowany przez panele prąd stały w prąd zmienny.

Panele słoneczne mogą być montowane na dachu oraz w gruncie. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb oraz możliwości inwestora. W kontekście ubezpieczenia fotowoltaiki, o którym będziemy mówić w dalszej części artykułu, niezwykle istotny jest fakt, że panele zamontowane na stelażach związanych z gruntem są traktowane jako budowle. Istnieje więc możliwość ich bezproblemowego ubezpieczenia – tak samo, jak instalacji znajdujących się na dachu obiektu.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – najważniejsze różnice

Za pozyskanie i przetwarzanie energii słonecznej mogą odpowiadać nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również specjalne kolektory. Oba te pojęcia są często mylone, dlatego warto wskazać różnice między nimi.

 Podstawową różnicą jest przeznaczenie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, panele fotowoltaiczne wykorzystywane są do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.  Ta następnie służy do oświetlenia obiektów czy zasilenia w prąd  konkretnych urządzeń. Tymczasem kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na energię cieplną – dzięki temu służą przede wszystkim do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania pracy centralnego ogrzewania.

Odmienna jest również zasada działania obu rozwiązań – o ile panele słoneczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, o tyle kolektory wyposażone są w specjalne absorbery, które wychwytują promieniowanie słoneczne i przetwarzają je w ciepło. Wybór konkretnego rozwiązania jest więc uzależniony od potrzeb inwestora.

Oczywiście niezależnie od tego, czy skorzystasz z paneli fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych, możesz ubezpieczyć oba te rozwiązania. Dzięki temu zyskasz niezbędną ochronę, p.. w przypadku awarii instalacji.

Najważniejsze zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika nie bez powodu cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak też właścicieli firm. Korzystanie z niej przynosi bardzo wiele korzyści.

 • Dostęp do darmowej energii słonecznej. Jej ilość jest niewyczerpalna, co pozwala produkować prąd bez jakichkolwiek ograniczeń i tym samym uniezależnić się od zewnętrznych dostawców.
 • Możliwość produkcji dużej ilości energii. Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby, możesz zainstalować panele fotowoltaiczne o odpowiedniej mocy, która pozwoli na zasilenie w prąd nawet największego domu czy budynku firmowego.
 • Ekologia. Fotowoltaika jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii, w związku z czym jest w stu procentach bezpieczna dla środowiska. Panele słoneczne nie wytwarzają szkodliwych substancji, mogą być poddawane recyklingowi, a ich produkcja nie generuje odpadów).
 • Dofinansowania i ulgi podatkowe.  Dzięki specjalnym programom możesz skorzystać ze wsparcia, które znacząco obniży koszt całej inwestycji.
 • Nadwyżki prądu.  Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok, a Ty możesz magazynować niewykorzystaną energię i korzystać z niej w przyszłości (np. zimą, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze niż wiosną czy latem).
 • Niezawodność.  Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem niezwykle trwałym, które może być sprawne nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Oczywiście ponadprzeciętna odporność paneli fotowoltaicznych na uszkodzenia nie oznacza, że nie powinny one zostać ubezpieczone. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej i skorzystać z odpowiedniej polisy, dzięki której zyskasz kompleksową ochronę na przestrzeni wielu lat. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat ubezpieczania fotowoltaiki!

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, czyli najlepszy sposób na ochronę

Wszystkie wymienione wyżej korzyści jasno wskazują na to, że fotowoltaika jest rozwiązaniem polecanym, a jej popularność będzie rosła z roku na rok. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jej koszt – nawet biorąc pod uwagę wszelkiego rodzaju dofinansowania i ulgi podatkowe – jest bardzo wysoki. O ile sama eksploatacja paneli fotowoltaicznych nie generuje większych kosztów, o tyle już zakup oraz montaż instalacji wiąże się z konieczność zainwestowania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Już samo to powinno skłonić inwestora, by postawić na ubezpieczenie domu z fotowoltaiką.

To jednak nie wszystko. Pomimo dużej wytrzymałości paneli słonecznych, są one narażone na działanie czynników atmosferycznych i wpływ różnego rodzaju zdarzeń losowych. Silny wiatr, grad, pożar, uderzenie pioruna czy upadek drzewa mogą doprowadzić do ich uszkodzenia i konieczności naprawy lub wymiany. A to często wiąże się z koniecznością wydania kolejnych kilku tysięcy złotych. Co więcej, panele fotowoltaiczne – ze względu na swoją wysoką wartość – są częstym przedmiotem zainteresowania złodziei.

Dlatego też warto zadbać o ubezpieczenie fotowoltaiki – zarówno od ognia i zdarzeń losowych, jak też kradzieży. W ten sposób zyskasz pełne poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w przypadku uszkodzenia paneli słonecznych koszt ich naprawy zostanie pokryty przez ubezpieczyciela.

Chcesz zyskać pełną ochronę? Postaw na ubezpieczenie domu z fotowoltaiką!

Ubezpieczenie fotowoltaiki jest możliwe dzięki specjalnym polisom, które chronią nie tylko sprzęt i wyposażenie, ale również mieszkanie, dom oraz jego mieszkańców. Przykładem  jest pakiet ubezpieczeniowy Compensa Rodzina. W ramach ubezpieczenia możesz wybrać ochronę na wypadek konkretnych zdarzeń losowych, a nawet wszystkich ryzyk, jakie mogą stanowić zagrożenie dla Twojego domu, w tym paneli fotowoltaicznych.

Tzw. ubezpieczenie domu (z fotowoltaiką i bez) all risk obejmuje między innymi:

 • akty terroru;
 • katastrofy budowlane;
 • powodzie;
 • przepięcia;
 • stłuczenia i pęknięcia;
 • wandalizm;
 • upadek obiektów budowlanych i drzew;
 • szkody powstałe podczas transportu mienia;
 • koszty poszukiwania i usunięcia przyczyn awarii instalacji (w tym paneli fotowoltaicznych);
 • ochronę w czasie budowy;
 • kradzieże z włamaniem i rozboje;
 • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym lub z tytułu posiadania mienia;
 • następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Wybierając kompleksowe ubezpieczenie domu, masz możliwość zabezpieczenia nie tylko samego budynku, ale również jego wyposażenia, instalacji, garażu oraz innych obiektów.  

Już w ramach podstawowego zakresu ochrony ubezpieczysz instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne zamontowane na budynku oraz pompy ciepła, które również stanowią dzisiaj niezwykle popularne i opłacalne źródło energii.

Compensa Rodzina to polisa, która pozwoli Ci ubezpieczyć także życie i zdrowie domowników na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ważne pytania i odpowiedzi

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest więc możliwe i polecane wszystkim tym inwestorom, którzy chcą ochronić się na wypadek niepożądanych sytuacji i zdarzeń losowych. Oto kilka dodatkowych, często zadawanych pytań dotyczących ubezpieczenia fotowoltaiki, na które warto odpowiedzieć.

Czy panele fotowoltaiczne ubezpieczone jako budowla można ubezpieczyć od kradzieży?

Tak, ale tylko wtedy, gdy umowa obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych od kradzieży z włamaniem i rabunku. Wtedy limit odpowiedzialności za kradzież zewnętrznych elementów budynku, w tym paneli fotowoltaicznych, wynosi 50% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych wraz ze stałymi elementami.

Czy zakres odpowiedzialności obejmuje również kradzież paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynku?

Tak, ale sytuacja jest taka sama, jak w powyższym przypadku.  Umowa musi obejmować ubezpieczenie fotowoltaiki od kradzieży z włamaniem i rabunku.

Czy panele fotowoltaiczne zamontowane w ziemi są traktowane jako budowla?

Tak, w  ubezpieczeniu Compensa Rodzina panele zamontowane na stelażach związanych z gruntem ubezpieczane są jako budowle.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Wszystko zależy od tego, który wariant ubezpieczenia domu Compensa Rodzina wybierzesz.  Masz wybór spośród dwóch opcji.  Ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych i ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (all risk). Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/ubezpieczenie-domu/.

Czy mogę ubezpieczyć również pompy ciepła?

Tak, niezależnie od miejsca jej instalacji. Możesz wybrać ubezpieczenie domu, które w swoim zakresie  obejmuje ochroną zarówno pompę ciepła zamontowaną wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.  Nawet jeżeli nie jest na trwałe przytwierdzona do obiektu, w Compensa Rodzina traktuje się ją jako budowlę).

Jak jeszcze zadbać o panele słoneczne?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to podstawa. Warto pamiętać również o kilku zasadach, dzięki którym Twoja instalacja będzie trwała na przestrzeni wielu lat. Najważniejsze jest czyszczenie.  Nawet pomimo stosowanych przez producentów powłok, na panelach słonecznych gromadzą się osady, które z jednej strony mogą negatywnie wpływać na sprawność całego systemu, a z drugiej prowadzić do jego uszkodzenia.

Czyszczenie powinno mieć miejsce dwa razy w roku – najlepiej wiosną i jesienią. Należy przeprowadzać je wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, by nie narazić paneli na nagłe schłodzenie, co również mogłoby doprowadzić do awarii. Najlepiej skorzystać z usług specjalistów, choć możliwe jest też samodzielne czyszczenie. Używaj do tego miękkiej gąbki, która nie uszkodzi zewnętrznej powłoki paneli, a także mieszanki demineralizowanej wody oraz izopropanolu.

Pamiętaj także o usuwaniu resztek śniegu z instalacji fotowoltaicznej. W tym celu używaj płaskiego mopa albo delikatnej szczotki. Jeżeli to możliwe, korzystaj także z regularnych kontroli paneli, które przeprowadzają specjaliści – dzięki temu zyskasz pewność, że ich działanie jest prawidłowe, a produkcja energii przebiega bez zakłóceń.

Pamiętaj! Jeżeli inwestujesz w fotowoltaikę, stawiaj na wysokiej klasy panele fotowoltaiczne, które tworzone są z odpowiednich materiałów półprzewodnikowych. Zrezygnuj z najtańszych rozwiązań, które choć obniżą koszty inwestycji, mogą cechować się mniejszą sprawnością i będą bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Interesuje Cię fotowoltaika? Ubezpieczenie domu to podstawa!

Instalacja fotowoltaiczna jest dzisiaj znakomitą alternatywą zarówno dla właścicieli domów, jak też obiektów firmowych czy komercyjnych. Pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii i znacząco obniżyć rachunki za prąd. Jednak bez względu na to, z jakiej instalacji korzystasz, pamiętaj o odpowiedniej ochronie. Ubezpieczenie fotowoltaiki jest niezwykle istotne i polecamy je wszystkim użytkownikom paneli – bez względu na ich wielkość, moc czy miejsce montażu.

Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu z fotowoltaiką – dzięki temu skorzystasz z jednej polisy, która zapewni Ci ochronę również w przypadku innych zdarzeń losowych i niepożądanych sytuacji.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Każdy z nas, kto ubezpieczał mieszkanie spotkał się z nazwą All Risk, czyli ubezpieczenia wszystkich ryzyk. Jeżeli decyzja o zawarciu polisy mieszkaniowej jest jeszcze przed nami, warto wiedzieć, na czym polega taka formułą i co się za nią kryje. Tym bardziej, że z tym terminem spotkamy się również w innych ubezpieczeniach. Tak więc – All Risk czy ubezpieczenia nazwane? Co wybrać ubezpieczając mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

Zbliża się urlop. To czas ostatnich przygotowań i intensywnego pakowania. Przed nami lista rzeczy do zabrania i odhaczania ich jedna po drugiej. Myślami jesteśmy już wtedy gdzie indziej. Na upragnionych wakacjach. W tej atmosferze łatwo o czymś zapomnieć. Czy zamknąłem mieszkanie? Wyłączyłam telewizor od prądu? Czy wszystkie okna są zamknięte? Zakręciłam wodę w łazience? Wątpliwości rodzą pytania. Jak więc przygotować się do dłuższego wyjazdu? O czym warto pamiętać przed wyjściem z domu?

Czytaj więcej
Suma ubezpieczenia i wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania

Szukamy ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia domu. Podajemy informacje o lokalizacji i rodzaju zabudowy. Przydatny będzie również rok budowy naszego bloku, piętro oraz powierzchnia. Po tych danych przychodzi czas na podjęcie kluczowych decyzji. Ustalamy od czego potrzebujemy się ubezpieczyć, czyli od jakich zdarzeń. Dodajemy do naszej polisy ruchomości, które chcielibyśmy objąć ochroną i… mamy już wszystko? Nie. Jeszcze pozostało nam ustalenie Sumy Ubezpieczenia. Jak to zrobić? Sprawdź!

Czytaj więcej