Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

05.06.2023

Zbliża się urlop. To czas ostatnich przygotowań i intensywnego pakowania. Przed nami lista rzeczy do zabrania i odhaczania ich jedna po drugiej. Myślami jesteśmy już wtedy gdzie indziej. Na upragnionych wakacjach. W tej atmosferze łatwo o czymś zapomnieć. Czy zamknąłem mieszkanie? Wyłączyłam telewizor od prądu? Czy wszystkie okna są zamknięte? Zakręciłam wodę w łazience? Wątpliwości rodzą pytania. Jak więc przygotować się do dłuższego wyjazdu? O czym warto pamiętać przed wyjściem z domu?

Wakacje są testem dla naszej pamięci. Lista rzeczy do zrobienia w pracy przed urlopem i organizacja wyjazdu tworzą natłok obowiązków. Łatwo wtedy zapomnieć o wielu rzeczach. Efekt? Robimy coś na ostatnią chwilę, rzutem na taśmę i wciąż zastanawiamy się, czy o czymś nie zapomnieliśmy. To nieodłączny element urlopu. Gdyby tak oszczędzić sobie choć odrobinę tego przedwyjazdowego stresu. No właśnie. Co zrobić, aby w pełni cieszyć się wolnym czasem i chwilą odpoczynku od codzienności?

Kiedy wakacje się zbliżają – o czym warto pamiętać?

Lista rzeczy do zrobienia jest nieodłącznym elementem przygotowań. W telefonie czy na kartce – warto spisać najważniejsze punkty. Co powinno znaleźć się na takiej liście?

 • Lista rzeczy do spakowania na wyjazd (a jeśli lecisz na wakacje samolotem, tutaj też warto zdecydować, który bagaż wybrać: czy podręczny czy rejestrowany? Od tego będzie zależeć to, ile rzeczy będziesz mógł/mogła spakować)
 • Dokumenty uzależnione od miejsca wyjazdu – wakacje w Polsce czy wyjazd za granicę (np. karta EKUZ).
 • Ubezpieczenie turystyczne – zawarcie polisy na czas wakacji dla całej rodziny.
 • Zabezpieczenie mieszkania przed dłuższą nieobecnością.

To tak oczywiście w dużym skrócie i bardzo ogólnie. O ile pierwsze trzy punkty nie rodzą pytań i wątpliwości, to inaczej jest z ostatnim z nich. Zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem. Jak podejść do tej kwestii? Co może się zdarzyć podczas naszej nieobecności? Samo zamknięcie mieszkania na cztery spusty z pewnością nie wystarczy.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

Wyjazd za granicę na kilka dni lub tygodni czy dłuższy odpoczynek w Polsce? Wakacje w górach czy nad morzem? Bez względu na to, gdzie jedziemy na wakacje, zostawiamy swoje mieszkanie na kilka dni, tygodni zupełnie puste. Puste? W tym miejscu już należałoby się zatrzymać. W naszych czterech ścianach znajdują się przecież cenne rzeczy, czyli inaczej ruchomości domowe. Mają wartość finansową i przede wszystkim sentymentalną. Ich utrata w wyniku kradzieży lub zniszczenia, np. w obliczu zalania (tutaj sprawdzisz, jak zgłosić zalanie mieszkania!), szybko sprowadziłaby nas na ziemie po powrocie z wakacji. 

Co należy zrobić przed wyjściem z mieszkania?

 • Zamknij wszystkie okna. Silny wiatr i przeciąg, deszcz i zalanie mogą narobić sporo szkód przy otwartym lub uchylonym oknie.
 • Wyłącz urządzenia od prądu. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnym przepięciom w mieszkaniu.
 • Sprawdź, czy woda w kranie została dobrze zakręcona. Możesz również na wszelki wypadek wyłączyć dopływ wody w mieszkaniu. Unikniesz ewentualnego zalania swojego mieszkania i możliwego przecieku do sąsiadów.

Te trzy punkty to podstawowe kroki do zrobienia przed dokładnym zamknięciem drzwi. Dodać można jeszcze wyłączenie gazu i rozejrzenie się dookoła. Zamknięcie na klucz wyjścia balkonowego, gdy mamy ogródek na osiedlu. Sprawdzenie, czy wszystko jest na swoim miejscu. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni po powrocie. Wakacje ze spokojną głową są najlepiej wykorzystanym urlopem. Przezorności nigdy za wiele.

Jeżeli mamy zaprzyjaźnionych i zaufanych sąsiadów, możemy uprzedzić ich o naszym wyjeździe. W przypadku dużego zaufania, przekazanie kluczy również będzie dobrym rozwiązaniem. Spojrzenie na mieszkanie podczas naszej nieobecności, podlanie kwiatów, przewietrzenie mieszkania. Taka pomoc może okazać się bezcenna. To również pokazanie potencjalnym obserwatorom naszego mieszkania czy domu, że budynek nie jest pusty.

Uważać należy na zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych. Szczególnie, gdy upubliczniamy je dla wszystkich użytkowników Facebooka czy Instagrama. Pomysłowość potencjalnego złodzieja w zasadzie nie zna granic, a Internet dostarcza gotowych podpowiedzi związanych z życiem danej osoby. Wrzucone zdjęcie z wczasów za granicą to dla złodzieja informacja o opuszczonym mieszkaniu. Warto mieć to na uwadze.

zalane mieszkanie

Szkody w mieszkaniu - wszystko się może zdarzyć

Jak wiele może się wydarzyć podczas naszej nieobecności? Żeby znaleźć odpowiedź, wystarczy uruchomić wyobraźnię. Niezamknięte okno może spowodować przeciąg podczas silnego wiatru. Wynikiem takiego zdarzenia może być przewrócenie się wazonu z wodą i zalanie, uszkodzenie sprzętu czy w najlepszym przypadku delikatny bałagan w naszym mieszkaniu. Ucierpieć mogą sprzęty codziennego użytku, elektronika bądź porcelanowe rzeczy. Mamy gotowy ciąg nieszczęśliwych zdarzeń, które sprowokowało roztargnienie i zwykła nieostrożność.

Otwarte okno w przypadku silnego wiatru połączonego z deszczem to właściwie gotowy scenariusz zalania mieszkania czy domu. Intensywne opady zdziałać mogą wiele złego, a w ostatnich latach zdarzają się bardzo często w czasie letnich miesięcy. Pojawienie się wody w mieszkaniu może być również wynikiem odkręconego kranu, uszkodzenia rury czy syfonu lub większej usterki w całym budynku (w przypadku mieszkań). Wyobraźmy sobie, że do mieszkania dostaje się woda, a do kontaktu podłączone są sprzęty elektroniczne, bo zapomnieliśmy o wyciągnięciu wtyczki. Może to poskutkować pojawieniem się przepięcia. Taki efekt domina powoduje m.in. otwarte lub uchylone okno.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Posiadanie polisy ubezpieczenia mieszkania to oczywiście podstawa. W wielu kwestiach może ono ochronić nas przed konsekwencjami wielu losowych zdarzeń, które nie przyszłyby nam do głowy. To nasze zabezpieczenie na wypadek roztargnienia. Zalanie, powódź, pożar, sadza, skutki działania deszczu czy wiatru, akty wandalizmu (np. graffiti), uderzenie samochodu w budynek, a nawet upadek drzewa na nasz dom. Czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia można odnieść wrażenie, że mamy przed sobą gotowy scenariusz filmu katastroficznego. Czasami filmowa rzeczywistość może się urzeczywistnić. Wtedy z pewnością przyda się ubezpieczenie mieszkania.

Dowiedz się, jak odpowiednio wybrać ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie domu, mieszkania – co wziąć pod uwagę?

Po pierwsze zakres.

Przede wszystkim warto sprawdzić zakres ubezpieczenia. Czyli od czego tak właściwie chroni nas polisa. Odpowiedź znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To tam opisany jest zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dużo pisaliśmy o możliwości zalania mieszkania. Dlatego dobrze jest się upewnić, w jakich sytuacjach możemy liczyć na wsparcie w obliczu skutków pojawienia się wody w mieszkaniu.

Po drugie… zakres.

Ubezpieczenie mieszkania Compensa Rodzina obejmuje m.in. szkody w mieniu (mieszkanie wraz z ruchomościami) powstałe wskutek zalania przez niezamknięte okna. Co jeszcze? Tu dochodzimy do decyzji, którą podejmujemy na etapie zawierania polisy. Ubezpieczamy dom od ognia i innych zdarzeń losowych czy od wszystkich zdarzeń (All Risk). Przed wyborem jednej z opcji należy zestawić ze sobą zakresy ofert. Pisaliśmy o tym więcej w artykule: All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Compensa Rodzina oprócz ubezpieczenia od zdarzeń losowych obejmujących skutek działania deszczu, ognia czy dymu to również dodatkowe opcje, obejmujące m.in skutki:

 • przepięcia,
 • powodzi,
 • upadku drzewa,
 • wandalizmu,
 • zamarznięcia wody w instalacjach mieszkaniowych,
 • kradzieży z włamaniem.

W ramach opcji dodatkowych ubezpieczenia dostępny jest również Home Assistance. To pomoc w nagłych przypadkach, np. w postaci interwencji hydraulika. Przy rozszerzeniu polisy o opcję takiego assistance Compensa pokrywa koszt dojazdu i usługi fachowca. Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak działa assistance domowy.

Kiedy ubezpieczamy mieszkanie, nie należy zapominać o OC w życiu prywatnym, zabezpieczającym finansowe skutki zdarzeń, które dotknęły osoby trzecie (np. sąsiadów) lub ich mienie. Gdy w wyniku zalania ucierpi nasze mieszkanie, a przeciek pojawi się również u sąsiada, wówczas z pewnością przyda się polisa mieszkaniowa z OC w życiu prywatnym.

Sprawdź też, co zyskujesz wybierając ubezpieczenie domu w Compensie

Ubezpieczenie mieszkania – pamiętaj o aktualizacji sumy ubezpieczenia!

Wartość naszego mienia stale się zmienia - rośnie wraz z zakupami nowych przedmiotów i zmianą ich wartości rynkowej w związku z inflacją. Dlatego ważne jest, aby co roku aktualizować sumę ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej. Przy wyborze polisy warto pamiętać, że zbyt niska suma ubezpieczenia może być ryzykowna, ponieważ w przypadku szkody otrzymamy odszkodowanie tylko do wysokości sumy ubezpieczenia. Odpowiednia kwota sumy ubezpieczenia powinna pokrywać wartość całego mienia, tak aby w przypadku szkody mieć pewność, że otrzymamy odpowiednie odszkodowanie na naprawę lub wymianę zniszczonych przedmiotów.

Dowiedz się więcej o sumie ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej oraz jak inflacja wpływa na ubezpieczenie mieszkania.

Aktualizacja sumy ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej to więc ważna kwestia, która może przynieść spokój ducha w przypadku szkody. Dlatego warto zawsze weryfikować i dostosowywać kwotę ubezpieczenia do rzeczywistej wartości mienia.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Każdy z nas, kto ubezpieczał mieszkanie spotkał się z nazwą All Risk, czyli ubezpieczenia wszystkich ryzyk. Jeżeli decyzja o zawarciu polisy mieszkaniowej jest jeszcze przed nami, warto wiedzieć, na czym polega taka formułą i co się za nią kryje. Tym bardziej, że z tym terminem spotkamy się również w innych ubezpieczeniach. Tak więc – All Risk czy ubezpieczenia nazwane? Co wybrać ubezpieczając mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Suma ubezpieczenia i wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania

Szukamy ubezpieczenia mieszkania lub ubezpieczenia domu. Podajemy informacje o lokalizacji i rodzaju zabudowy. Przydatny będzie również rok budowy naszego bloku, piętro oraz powierzchnia. Po tych danych przychodzi czas na podjęcie kluczowych decyzji. Ustalamy od czego potrzebujemy się ubezpieczyć, czyli od jakich zdarzeń. Dodajemy do naszej polisy ruchomości, które chcielibyśmy objąć ochroną i… mamy już wszystko? Nie. Jeszcze pozostało nam ustalenie Sumy Ubezpieczenia. Jak to zrobić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Praca zdalna w domu. Jak urządzić domowe biuro i zadbać o sprzęt służbowy?

Miejsce, w którym się pracuje. Gdyby takie hasło znalazło się w krzyżówce w 2019 roku, odpowiedź byłaby oczywista. Biuro. Miniony rok zmienił jednak wiele. Gdzie pracujemy? W domu, w mieszkaniu, w biurze, wynajmujemy biuro coworkingowe. Gdziekolwiek wykonujemy czynności związane z pracą, mamy podobne potrzeby i wymagania.

Czytaj więcej