Ruchomości domowe – co to? Czy warto je ubezpieczyć?

09.06.2023

W 2021 roku polska policja odnotowała ponad 71 tysięcy kradzieży z włamaniem. Statystyki jasno pokazują, że ubezpieczenie posiadanego w mieszkaniu czy domu mienia, to obowiązek każdego z nas. Dotyczy to również przedmiotów zaliczanych do tzw. ruchomości domowych, a więc wszystkich elementów wyposażenia nieprzytwierdzonych na stałe do podłoża. Co wchodzi w ich skład, jak je ubezpieczyć i ile kosztuje taka polisa? Sprawdźmy!

Co to są ruchomości domowe?

Ruchomości domowe to wszystkie te przedmioty używane na co dzień, które nie są trwale wbudowane lub zamontowane w nieruchomości. Nazywane są również mieniem ruchomym i zaliczamy do nich te elementy wyposażenia, które można bezproblemowo wynieść z domu lub mieszkania, bez konieczności demontowania ich (przy użyciu narzędzi lub siły fizycznej).

Co to są ruchomości domowe? To między innymi:

 • przedmioty użytku osobistego;
 • odzież i obuwie;
 • meble (poza tymi, które są zamontowane lub wbudowane na stałe);
 • urządzenia RTV i AGD (poza tymi znajdującymi się w stałej zabudowie);
 • urządzenia elektroniczne, mobilne, fotograficzne, telefoniczne, komputerowe, konsole do gier itp.;
 • instrumenty muzyczne;
 • zgromadzone w domu lub mieszkaniu zapasy;
 • dekoracje wnętrz;
 • sprzęty turystyczne, sportowe i medyczne/rehabilitacyjne;
 • rowery;
 • wózki i zabawki dziecięce;
 • części samochodowe, motocyklowe i osprzęt motoryzacyjny;
 • narzędzia ogrodnicze i gospodarcze, w tym elektryczne i spalinowe (np. kosiarki);
 • przedmioty służbowe;
 • wartości pieniężne;
 • dokumenty, w tym dowody osobiste, legitymacje, paszporty czy prawo jazdy.

Co więcej, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe za mienie ruchome uznają także zwierzęta domowe. Jeżeli więc skorzystasz z odpowiedniej polisy, ubezpieczysz również swojego psa czy kota. Warto też zwrócić uwagę, że do ruchomości domowych zalicza się często nie tylko elementy wyposażenia, które zostały zgromadzone w domu czy mieszkaniu, ale również w budynku gospodarczym, garażu, a nawet domku letniskowym. Przed wyborem polisy warto więc sprawdzić, czy wybrane towarzystwo pozwoli Ci na ubezpieczenie takiego mienia.

meble do mieszkania

Jak widać, w zakres ruchomości domowych wchodzi wiele przedmiotów, często bardzo wartościowych. Nierzadko całkowita wartość takiego mienia osiąga kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, dlatego zdecydowanie warto zadbać o jego ubezpieczenie.

Pamiętaj! Istnieje mienie ruchome, które może nie zostać objęte polisą ubezpieczeniową. Mowa tu przede wszystkim o danych w formie cyfrowej, rękopisach, kamieniach szlachetnych, broni palnej, dziełach sztuki czy trofeach myśliwskich. Warto więc przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres oferowanej przez nie polisy i wybrać taką, która ubezpiecza np. dzieła sztuki oraz inne cenne przedmioty w ramach ruchomości domowych.

Jak ubezpieczyć ruchomości domowe?

Skoro wiesz już, co to są ruchomości domowe, możemy przejść do kwestii ich ubezpieczenia. Jest to możliwe niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem danej nieruchomości, czy tylko ją wynajmujesz. Zalecamy je każdemu, kto dysponuje wartościowym mieniem i chce ochronić się przed wieloma nieprzewidzianymi i niepożądanymi sytuacjami. Dzięki temu będziesz mógł bez obaw wyjechać na wakacje (tu sprawdziszak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje!) i zyskać ochronę w niepożądanych sytuacjach, takich jak włamanie, w wyniku którego został skradziony Twój cenny sprzęt komputerowy, czy zalanie mieszkania, które doprowadziło do zniszczenia cennych przedmiotów. 

Ruchomości domowe można ubezpieczyć na 2 sposoby:

 • jako dodatek do podstawowej polisy;
 • w formie osobnej polisy.

Zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej polecaną opcją jest to pierwsze rozwiązanie. Dzięki niemu rozszerzysz podstawową polisę o ochronę ruchomości domowych i w ten sposób zabezpieczysz finansowo swoje meble czy sprzęty, zarówno od kradzieży, jak też zniszczeń wynikających z zalania, pożaru, wybuchu, a nawet osunięcia się ziemi czy uderzenia pojazdu.

Ruchomości domowe możesz także zabezpieczyć osobno, nie posiadając polisy obejmującej mury i stałe elementy nieruchomości. Z opcji tej warto skorzystać w sytuacji, gdy wynajmujesz mieszkanie lub dom jako najemca. W ten sposób będziesz mieć pewność, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży mienia otrzymasz stosowne odszkodowanie.

Od jakich ryzyk ubezpieczyć ruchomości domowe?

Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na to, od jakich ryzyk ubezpieczone będą ruchomości domowe. Do tych najważniejszych zaliczamy włamania – niezależnie od tego, jakiej wartości jest Twoje mienie, warto je zabezpieczyć. Polisa obejmująca to ryzyko zapewni Ci odszkodowanie w przypadku kradzieży ruchomości domowych, a także elementów stałych w mieszkaniu.

Uwaga! Niekiedy możliwe jest również ubezpieczenie ruchomości domowych od rabunku (np. na ulicy czy w komunikacji miejskiej) oraz kradzieży bez włamania – np. w sytuacji, gdy złodzieje dostali się do mieszkania lub domu przez otwarte drzwi. Warto zwrócić uwagę, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką opcję.

Kradzież to oczywiście tylko jedno z ryzyk, od których warto ubezpieczyć ruchomości domowe. Do innych zaliczamy:

 • akty dewastacji i wandalizmu;
 • zdarzenia losowe, takie jak pożar czy zalanie;
 • przepięcia;
 • pęknięcia przedmiotów lub stłuczenia elementów szklanych;
 • przenikanie wód gruntowych;
 • szkody powstałe w wyniku działalności zwierząt.

Oczywiście możesz także zdecydować się na dodatkowe rozszerzenie zakresu ochrony. Mowa tu zwłaszcza o ubezpieczeniu Home Assistance, dzięki któremu twój ubezpieczyciel zadba o zorganizowanie pomocy specjalisty (hydraulika, elektryka itd.) w celu naprawy domowego sprzętu lub instalacji, a także ubezpieczeniu mienia poza miejscem ubezpieczenia. Dzięki temu ochronisz cenne przedmioty, które posiadasz ze sobą, znajdując się poza mieszkaniem lub domem.

Wartość ruchomości domowych a inflacja

Ubezpieczając ruchomości domowe, należy określić sumę ubezpieczenia, a więc kwotę stanowiącą górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Oznacza ona maksymalne odszkodowanie, jakie uzyskasz w przypadku wystąpienia szkody objętej ochroną. Ruchomości domowe warto ubezpieczyć na kwotę, która odzwierciedli jego realną wartość. Jeżeli będzie wyższa, zapłacisz zbyt wysoką składkę, a jeżeli ustalisz ją na zbyt niskim poziomie, wypłacone Ci odszkodowanie może okazać się mało satysfakcjonujące.

W obecnych czasach trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – rosnącą inflację. Powoduje ona wzrost cen (również ruchomości domowych), co z kolei powinno wymusić reakcję w postaci zwiększenia sumy ubezpieczenia. Jest istotne zwłaszcza dla osób, które posiadają już polisę, ale umowę podpisywały np. 5 czy 10 lat temu. W takiej sytuacji uzyskane odszkodowanie może nie wystarczyć, by pokryć powstałe szkody. 

Warto również zwrócić uwagę na to, czy suma ubezpieczenia jest redukcyjna, czy odnawialna. Ta pierwsza maleje po każdej wypłacie odszkodowania, zaś druga pozostaje taka sama. 

Pamiętaj! Jeżeli chcesz wybrać najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe, znajdź takie, które traktuje każdą ruchomość domową jak nową i które nie wymaga dokonywania dokładnego wykazu ubezpieczanych przedmiotów. Dzięki temu nie tylko zyskasz wysokie odszkodowanie w razie wystąpienia szkody, ale również zaoszczędzisz sporo czasu.

Ile kosztuje ubezpieczenie ruchomości domowych?

Koszt ubezpieczenia ruchomości domowych może być różny, w zależności od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz, jaka będzie suma ubezpieczenia i czy skorzystasz z uzupełnienia posiadanej już polisy, czy też ubezpieczysz mienie osobno. Co więcej, wpływ na ostateczny koszt będzie miało również rozszerzenie polisy o Assistance czy OC w życiu prywatnym. Zwykle jest to kwota rzędu kilkuset złotych, aby poznać szczegóły, skontaktuj się z wybranymi ubezpieczycielami i porównaj oferty. W ten sposób uda Ci się wybrać tę najkorzystniejszą. Tutaj przeczytasz więcej nt. kosztu ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Pamiętaj, że cena polisy to nie wszystko. Podczas wyboru zwróć również uwagę na to, by jej zakres ochrony był w stu procentach dopasowany do Twoich potrzeb. Jeżeli chcesz czuć się w pełni bezpiecznie, kup ubezpieczenie, które obejmuje ochronę ruchomości domowych na wypadek kradzieży (z włamaniem i bez), a także zdarzeń losowych i przepięć. Polecamy również Assistance oraz OC w życiu prywatnym z tytułu posiadanego mienia. Obejmuje ono szkody wyrządzone przez Ciebie nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale każdym miejscu na świecie, w którym aktualnie się znajdujesz.

Sprawdź nasze ubezpieczenie mieszkania lub ubezpieczenie domu Compensa Rodzina. Możesz skorzystać z naszego poradnika o tym, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania, aby posiadać pełną wiedzę przed dokonaniem wyboru polisy dla Twojego domu lub mieszkania. 

Źródło statystyk: https://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html  
 

Pamiętaj o stałej weryfikacji sumy ubezpieczenia na polisie

Ważne jest, aby pamiętać o regularnej weryfikacji sumy ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej. Wraz z upływem czasu, wartość Twojego mienia może ulec zmianie, a co za tym idzie, suma ubezpieczenia na Twojej polisie również powinna ulec zmianie. Dlatego zalecamy regularną weryfikację sumy ubezpieczenia na Twojej polisie i aktualizację jej, jeśli to konieczne, ponieważ w przypadku zaniżonej sumy ubezpieczenia, odszkodowanie może być niewystarczające do pokrycia kosztów związanych ze szkodą, co może skutkować finansowymi trudnościami.

Zadbaj o to, aby suma ubezpieczenia w Twojej polisie, odpowiadająca wartości ruchomości domowych oraz nieruchomości zawsze odpowiadała wartości Twojego mienia. Skontaktuj się z naszym agentem ubezpieczeniowym, który chętnie pomoże w doborze odpowiedniej sumy ubezpieczenia, a jeśli już posiadasz polisę – w weryfikacji jej aktualności.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Pożar, uszkodzenie dachu w wyniku uderzenia pioruna, szkoda wyrządzona przez psa albo przypadkowe zalanie sąsiada. Wszystkie te zdarzenia mogą dotyczyć każdego z nas i zdarzyć się w każdej chwili. Skutek? Spore wydatki, na które często nie jesteśmy przygotowani. Dlatego nie warto igrać z losem i przekonywać siebie samego, że „mnie to nie spotka”.  Lepiej być przezornym i wykupić odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania. W tym artykule podpowiemy, czym różnią się polisy, co powinny obejmować i jak wybrać tę najlepszą.

Czytaj więcej
Jak wybrać ubezpieczenie domu? Dom z papieru... dom z polisą.

Zakup czy budowa nowego domu to marzenie wielu z nas, a jego realizacja jest prawdziwym powodem do dumy. Biorąc pod uwagę wartość samej nieruchomości oraz znajdującego się w niej mienia, każdy właściciel powinien rozważyć kompleksowe ubezpieczenie domu. Dzięki dużym możliwościom w tym zakresie, możesz wybierać spośród różnych polis i dopasować zakres ochrony w pełni indywidualnie do własnych potrzeb. Przed jakimi zagrożeniami chroni ubezpieczenie domów i jak wybrać to właściwe? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie psa. Jakie są możliwości i co ma do tego ubezpieczenie mieszkania?

Miłość Polaków do czworonogów widać wszędzie. Zwierzaki domowe można spotkać nie tylko na spacerze, ale i w reklamach czy filmach. Według statystyk, psa posiada aż 38% mieszkańców naszego kraju, a kota znaleźć można w co piątym domu. Warto jednak pamiętać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Dlatego warto jak najlepiej o niego zadbać – zarówno na co dzień, jak i poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia psa lub kota.

Czytaj więcej