Ubezpieczenie psa. Jakie są możliwości i co ma do tego ubezpieczenie mieszkania?

30.07.2023

Miłość Polaków do czworonogów widać wszędzie. Zwierzaki domowe można spotkać nie tylko na spacerze, ale i w reklamach czy filmach. Według statystyk, psa posiada aż 38% mieszkańców naszego kraju, a kota znaleźć można w co piątym domu. Warto jednak pamiętać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Dlatego warto jak najlepiej o niego zadbać – zarówno na co dzień, jak i poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia psa lub kota.

Zwierzęta domowe w Polsce w świetle statystyk

Według badań agencji Euromonitor, w polskich domach mieszka aż 21 milionów zwierząt. Wśród nich najwięcej jest oczywiście psów (7 milionów) oraz kotów (6 milionów). Można więc bez ogródek stwierdzić, że Polska jest krajem miłośników czworonogów, a w ostatnich latach szczególnie upodobaliśmy sobie koty – od 2014 ich liczba wzrosła o 110 tysięcy (w przypadku psów mowa tu o 100 tysiącach).*

Za to według Raportu TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach”, ponad 48% Polaków jest właścicielem zwierzęcia domowego. W grupie badanych najczęściej posiadanymi zwierzętami są psy (83%), za nimi skradają się koty (44%). Zwierzęta domowe można spotkać przede wszystkim na wsi. Psa posiada tam aż 92% mieszkańców. W miastach jest to ponad 60% mieszkańców. Ponad połowa mieszkających na wsi (52%) zadeklarowała również, że ma w domu kota.

TNS Polska zapytał również Polaków o ich stosunek do zwierząt. 87% respondentów zgodnie stwierdziło, że “pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”. 91% ankietowanych uważa, że opieka nad zwierzęciem jest dużą odpowiedzialnością. Z odpowiedzialnością wiąże się troska o zdrowie zwierzaka.

Tak duża liczba zwierząt domowych stawia nasz kraj w czołówce Unii Europejskiej. Oznacza również, że świadomość dotycząca konieczności prawidłowego zadbania o psa, czy kota jest bardzo duża. Jeżeli jednak dopiero zastanawiasz się nad poszerzeniem swojej rodziny o  nowego członka albo chcesz jeszcze lepiej zatroszczyć się o posiadanego zwierzaka – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad. Sprawdź, czy można ubezpieczyć psa oraz co zrobić, aby był szczęśliwy każdego dnia i towarzyszył Ci przez długie lata.

Zwierzęta domowe zdrowe jak ryba? Niekoniecznie…

Rynek usług dla zwierząt domowych w Polsce to około 3 miliardów złotych rocznie. Największą część tej kwoty stanowią usługi lecznicze. U zwierząt domowych, szczególnie tych rasowych, coraz częściej pojawiają się choroby genetyczne, wirusowe czy pasożytnicze. Od ponad dekady obserwowany jest także wzrost zachorowań na nowotwory u psów i kotów.

Do najczęstszych chorób tych zwierząt należą: zwyrodnienia stawów (szczególnie psy duże), otyłość, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek, choroby układu moczowego, koci tyfus, parwowiroza, nosówka.

Rasy, które są obarczone najwyższym ryzykiem chorób genetycznych to:

  • wśród psów: labrador retriever, mops, buldożek francuski, owczarek niemiecki, cocer spaniel, bulldog, doberman, collie,
  • wśród kotów: munchikin, kot perski, maine coon, devon rex, cornish rex, sphinx, ragdoll.

Koszty leczenia zwierząt domowych

Leczenie zwierząt domowych to spory wydatek dla domowego budżetu. Sama wizyta u weterynarza to koszt od 30 do 100 złotych, a w przypadku wizyt domowych zapłacimy od 60 do 180 zł. Na badanie USG wydamy z kolei nawet 250 zł.

Jak zadbać o czworonoga? Profilaktyka i ubezpieczenie psa i kota

Oto kilka najistotniejszych porad dla właścicieli psów (i kotów), dzięki którym uchronisz swojego pupila przed chorobami i niebezpiecznymi zdarzeniami, które mogłyby zagrażać jego życiu. Istotna będzie zarówno odpowiednia profilaktyka, jak również ubezpieczenie psa. 

Szczepienia 

To absolutna podstawa, o której jednak nie pamięta wielu Polaków. Część z nas uważa, że jedno szczepienie przeciw wściekliźnie, najczęściej w pierwszych miesiącach posiadania zwierzaka, jest wystarczające. To nieprawda.

pies

Należy to robić raz do roku – szczepienia mają bowiem ograniczony termin ważności i trzeba powtarzać je regularnie, by ochronić życie psa. Kwestię szczepienia przeciwko wściekliźnie reguluje ustawa i brak ważnego dokumentu w tej sprawie może poskutkować wysokim mandatem w przypadku kontroli. Oprócz ochrony przeciwko wściekliźnie, pamiętać należy również o innych chorobach zakaźnych, np. szczepieniu przeciw nosówce,  zmniejszającej ryzyko wystąpienia kaszlu knelowego czy zakaźnego zapalenia wątroby. Co więcej, taka wizyta u weterynarza przy okazji szczepienia może być doskonałym sposobem na dokonanie ogólnej oceny zdrowia i sprawdzenie aktualnej kondycji czworonoga. 

Odrobaczanie

Dużym zagrożeniem dla psa czy kota są pasożyty, które mogą nie tylko znacząco obniżyć komfort codziennego życia czworonoga, ale również stanowić zagrożenie dla jego życia. Dlatego niezbędne jest regularne odrobaczanie, które powinno przeprowadzać się częściej niż szczepienia. 
Najlepiej, jeżeli zadbasz o tę kwestię co najmniej 2 razy do roku (np. wiosną  i zimą). Niektórzy specjaliści rekomendują nawet odrobaczanie raz na kwartał. Warto tę kwestię skonsultować indywidualnie z zaufanym weterynarzem.

Profilaktyka przeciwkleszczowa

Oprócz pasożytów zagrożeniem dla psa są także kleszcze, które wywołują bardzo groźną chorobę – babeszjozę. Aby jej uniknąć, należy chronić zwierzęta przed tymi insektami, stosując np. różnego rodzaju preparaty (np. krople) albo specjalne obroże, których oferta na ryku jest coraz szersza.  

Kleszcze to niejedyne zagrożenie dla Twojego czworonoga. Może on również łatwo złapać pchły, których pozbycie się bywa bardzo kosztowne. Dlatego także w tym wypadku warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Podobnie jak w przypadku kleszczy, możesz zainwestować w niedrogie preparaty lub obroże. Dostępne są takie obroże, , które jednocześnie i skutecznie chronią przed obydwoma wymienionymi insektami. 

Właściwa dieta

Polacy kochają swoje psy na tyle, że są w stanie dzielić się nimi swoimi obiadami, a nawet – co gorsza – deserami. Niestety, nasze czworonogi, choć uwielbiają domowe dania, ich żołądki nie są do nich właściwie przystosowane.  Niewłaściwa dieta może  spowodować otyłość, a także rozmaite choroby.

Dlatego warto karmić psy wyłącznie wysokiej jakości karmą.  Bogatą w białko i zdrowe tłuszcze. Pamiętaj również o tym, by nie przekarmiać psa i raz na jakiś czas nagrodzić go ulubioną (psią!) przekąską. Wszystko oczywiście z umiarem. Ilość jedzenia powinna być dostosowana do wagi zwierzaka, codziennej aktywności fizycznej, długości spacerów, itp. 

Zabiegi i pielęgnacja

Pies, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego pamiętaj o rozczesywaniu jego kołtunów, usuwaniu starej sierści, a także niezbędnych zabiegach, jak np. czyszczenie kamienia nazębnego. W tym ostatnim pomogą nam specjalne przysmaki bogate m.in. w cenny chlorofil.

Nie zapominaj także o tym, by kąpać swojego pupila. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ mogłoby to osłabić odporność czworonoga. W przypadku psów wystarczy więc kąpiel raz na pół roku, zaś kotów raz na 2 miesiące i raczej w ciepłych miesiącach. 

Aktywność fizyczna

Psy potrzebują ruchu i, jak z pewnością zauważyłeś, uwielbiają spacery. Dlatego nie ograniczaj realizacji tych  potrzeb jedynie do 2-3 krótkich wyjść dziennie.  Im więcej ruchu mu dostarczysz, tym lepiej wpłynie to na jego samopoczucie, zdrowie i apetyt.
Pamiętaj też, że spacer to dla czworonoga nie tylko szansa na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych, ale też czas dobrej zabawy. Dlatego zadbaj o to, by wyjścia z psem nie były krótsze niż 20-30 minut. Naucz psa nowych sztuczek, utrwalaj te, które już zostały przez niego przyswojone i nagradzaj je kilkoma smakołykami. 

Ile kosztuje ubezpieczenie psa?

Domowe zwierzę, psa lub kota, można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia ruchomości domowych. Taka opcja jest dostępna, jeśłi zdecydujesz się na ubezpieczenie mieszkania lub domu w Compensie.

kot

Korzystne dla wszystkich posiadaczy czworonogów jest to, że nie muszą oni kupować dodatkowego ubezpieczenia psa. Wystarczy skorzystać z polisy mieszkaniowej, która je obejmuje. Dzięki temu wybierzesz nie tylko ochronę na wypadek uszkodzenia posiadanego mienia czy zdarzeń losowych, które dokonały zniszczeń w Twoim domu (pożar, powódź itd.), ale również zyskasz ubezpieczenie dla zwierząt domowych. 

W przypadku szkody w mieniu zwracane są koszty leczenia np. poparzonego pupila lub koszt zakupu nowego zwierzęcia w razie jego kradzieży bądź śmierci.

Ponadto ubezpieczenie mieszkania obejmuje również nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny psa lub kota, który powstał (albo miał miejsce) na terenie Polski. Zakres ochrony obejmuje koszty leczenia zwierzęcia lub koszt zakupu nowego zwierzęcia w razie jego śmierci.

Ubezpieczenie kota

Wiemy, jak wielu Polaków kocha koty. Dlatego w ramach Compensa Rodzina oferujemy także ubezpieczenie kota w ramach ruchomości. Zakres ochrony jest w tym wypadku identyczny, co pozwoli Ci zyskać tak samo duże poczucie bezpieczeństwa, jak w przypadku ubezpieczenia psa.

*Źródło statystyk: https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,22128013,dzien-psa-psow-w-polskich-domach-jest-wiecej-ale-koty-szybko.html?disableRedirects=true
 

Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Ubezpieczenie zwierząt domowych - jak kupić?

Koty spadają zawsze na 4 łapy i mają 9 żyć. Gdyby tak było w rzeczywistości, poszukiwanie weterynarza dla naszych czworonogów, kotów lub psów byłoby niepotrzebne. Z jednej strony obowiązkowe szczepienia, profilaktyka, z drugiej choroby i urazy. Koszty wizyt u lekarza weterynarii nieraz mogą zaskoczyć. Jak się na to przygotować? Odpowiednim ubezpieczeniem.

Czytaj więcej
All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Każdy z nas, kto ubezpieczał mieszkanie spotkał się z nazwą All Risk, czyli ubezpieczenia wszystkich ryzyk. Jeżeli decyzja o zawarciu polisy mieszkaniowej jest jeszcze przed nami, warto wiedzieć, na czym polega taka formułą i co się za nią kryje. Tym bardziej, że z tym terminem spotkamy się również w innych ubezpieczeniach. Tak więc – All Risk czy ubezpieczenia nazwane? Co wybrać ubezpieczając mieszkanie lub dom?

Czytaj więcej
Fotowoltaika i jej ochrona. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Rosnące ceny prądu i tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, powodują, że coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami. Źródłami energii, dzięki którym możliwe będzie zyskanie oszczędności. Ogromne możliwości na tym polu daje przede wszystkim fotowoltaika, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem również w naszym kraju. Co to jest fotowoltaika, za co odpowiadają panele fotowoltaiczne i czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką to dobry pomysł? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w tym artyk

Czytaj więcej