Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Beesafe to internetowy agent Compensy

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!

Oblicz cenę

Najemca – jakie są jego prawa i obowiązki?

19.06.2023

Planujesz wynajem mieszkania? W takim razie powinieneś poznać swoje prawa i obowiązki. Dzięki temu, jako najemca, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji oraz dodatkowych kosztów. Sprawdźmy, kim – według obowiązujących przepisów – jest najemca oraz jakie prawa i obowiązki posiada.

Najemca – kto to jest? Definicja

Najemca to osoba, która jest lokatorem danego mieszkania lub domu i najmuje lokal za korzyść materialną (w postaci czynszu), która jest przekazywana wynajmującemu. Stanowi więc jedną ze stron umowy, która może dotyczyć nie tylko całej nieruchomości, ale również jej części – np. jednego pokoju.

Kim jest wynajmujący – definicja

Wynajmujący to osoba będąca właścicielem mieszkania lub domu, który udostępnia najemcy w zamian za korzyść materialną (czynsz). Z reguły to on przygotowuje umowę, w której zawarte są wszelkie informacje dotyczące użytkowania lokum.

Najemca a wynajmujący – jakie są różnice?

Najemca i wynajmujący stanowią dwie strony umowy najmu mieszkania lub domu. Ten pierwszy jest lokatorem najmowanego przez siebie lokum, zaś drugi właścicielem nieruchomości, który odpłatnie udostępnia ją najemcy. Jest to podstawowa, ale niejedyna różnica między najemcą a wynajmującym.

Oprócz tego:

 • najemca ponosi koszt wynajmu danego lokum, zaś wynajmujący czerpie z tego tytułu korzyść majątkową;
 • wynajmujący może wynajmować nieruchomość, natomiast najemca nie ma do tego prawa – może jedynie ją podnajmować (w całości lub części), ale tylko po wcześniejszym poinformowaniu oraz zgodzie właściciela;
 • z reguły wynajmujący przygotowuje umowę najmu, zaś najemca zapoznaje się z nią i podpisuje (po wcześniejszym zaakceptowaniu zawartych w niej warunków).

Uwaga! Zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą być osobami prywatnymi.

Jakie są prawa i obowiązki najemcy?

Najem prywatny jest regulowany przez:

 • kodeks cywilny;
 • ustawę o ochronie praw lokatorów;
 • umowę najmu podpisaną przez wynajmującego i najemcę.

To tam można znaleźć wszelkie informacje dotyczące praw i obowiązków obu stron umowy. Warto zapoznać się z nimi niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem nieruchomości, czy jej lokatorem. Poniżej znajdziesz również rozpiskę najważniejszych praw i obowiązków najemcy.

Zacznijmy od tych pierwszych. Do czego najemca ma prawo?

 • Do przestrzegania ustaleń umowy przez wynajmującego. Właściciel nie może np. z dnia na dzień wyrzucić najemcy z mieszkania. Najemca powinien otrzymać od wynajmującego wypowiedzenie z odpowiednim czasem na wyprowadzkę (minimum 1 miesiąc).
 • Do godnego zamieszkiwania. Wynajmowana nieruchomość nie powinna zagrażać życiu lub zdrowiu lokatorów, a wszystkie znajdujące się w jej obrębie (i ujęte w umowie) sprzęty muszą działać prawidłowo. W przeciwnym razie najemca może domagać się usunięcia usterek, podobnie jak wykonania niezbędnych prac remontowych.
 • Do obniżenia czynszu lub wypowiedzenia umowy bez okresu poprzedzającego. Jest to możliwe w sytuacji, gdy lokum ma ukryte wady, a wynajmujący uchyla się od odpowiedzialności ich usunięcia.
 • Do przyjmowania gości. Najemca może nawet przenocować bliską mu osobę lub zorganizować spotkanie towarzyskie, o ile będzie przestrzegał obowiązujących reguł (np. ciszy nocnej).
 • Do prowadzenia działalności gospodarczej w najmowanym lokum. Należy jednak wcześniej poinformować o tym właściciela i otrzymać od niego zgodę.
 • Do zmiany aranżacji wnętrz bez ingerencji w konstrukcję (np. wiercenia w ścianach). Najemca może np. przestawić meble zgodnie z własnymi preferencjami albo wyposażyć je w dodatkowe krzesła. Musi jednak pamiętać, by zdając mieszkanie, przywrócić je do stanu sprzed wynajmu.
 • Do trzymania zwierząt domowych. Najemca ma do tego prawo, o ile umowa najmu nie stanowi inaczej (warto tę kwestię uzgodnić z wynajmującym).
 • Do prywatności. Wynajmujący nie może nachodzić najemcy, a wszelkie planowane wizyty powinien wcześniej zapowiedzieć.

Chcesz złożyć wypowiedzenie umowy najmu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zrobić to skutecznie!

A jakie obowiązki ma najemca? Do tych podstawowych zaliczamy:

 • terminowe płacenie czynszu oraz rachunków związanych z użytkowaniem lokalu (np. za media);
 • utrzymanie lokalu w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym;
 • dbanie o część wspólną nieruchomości, np. klatkę schodową czy windę;
 • naprawy i konserwacje podłóg, drzwi i okien, mebli w zabudowie, instalacji elektrycznych, sprzętów RTV i AGD oraz innych elementów wyposażenia lokum, które zostały uszkodzone z jego winy (a nie w wyniku normalnego użytkowania);
 • przestrzeganie dodatkowych warunków umowy, dotyczących np. trzymania w mieszkaniu zwierząt.

Kto odpowiada za szkody w mieszkaniu – najemca czy właściciel?

Za szkody w wynajmowanym mieszkaniu może odpowiadać zarówno najemca, jak też właściciel (wynajmujący) i osoby trzecie (np. goście najemcy mieszkania).

Najemca nie odpowiada za zniszczenia wynikające np. z zalania mieszkania przez sąsiada, działania wandali czy usterki instalacji. Jest natomiast winny powstałej szkody, gdy miała ona miejsce w wyniku celowego działania lub zaniedbania. Mowa tu między innymi o:

 • nieprawidłowym użytkowaniu domowego sprzętu;
 • zalaniu mieszkania przez deszcz w wyniku nie zamknięcia przez najemcę okna lub przelanie się wody w wannie;
 • zniszczeniach powstałych w wyniku działania gości najemcy;
 • szkodach dokonanych przez zwierzęta domowe najemcy.

Z kolei właściciel może odpowiadać za szkodę w sytuacji, gdy zaniedbał kontrolę oraz nie przeprowadził niezbędnej naprawy instalacji znajdującej się w mieszkaniu.

Kto powinien wykupić ubezpieczenie mieszkania – najemca czy właściciel?

Compensa ma w swojej ofercie rozwiązania ubezpieczeniowe dedykowane ubezpieczeniu mienia najemcy (lokatora) oraz wynajmującego (właściciela). W ramach ubezpieczenia mieszkania w Compensie, klient może rozszerzyć ochronę w następującym zakresie:

- wynajmujący – oprócz ubezpieczenia nieruchomości będącej przedmiotem najmu oraz jej stałych elementów, właściciel mieszkania lub domu mieszkalnego, może w ramach jednej polisy ubezpieczyć przynależące do niego mienie ruchome znajdujące się w wynajmowanej nieruchomości i na przynależnej posesji, budynki gospodarcze i budowle (np. ogrodzenie posesji), a także rozszerzyć ochronę o OC wynajmującego za szkody w mieniu najemcy oraz o ubezpieczenie OC najemcy wynajmowanej od ubezpieczonego nieruchomości za szkody wyrządzone osobom trzecim (w tym rozszerzeniu umowa zawierana jest na rzecz najemcy).

- najemca – wynajmując dom lub mieszkanie, lokator powinien rozważyć ubezpieczenie należących do niego ruchomości domowych znajdujących się w wynajmowanej nieruchomości lub poza nią, a także rozszerzyć ochronę w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemcy za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieniu.

W tym miejscu sprawdzisz pełną informację o tym, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania. Jeżeli zaś chcesz dowiedzieć się, jak wybrać najbardziej odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, skorzystaj z naszego poradnika.

Pamiętaj! Jako najemca, powinieneś również odpowiednio zabezpieczyć wynajmowane mieszkanie przed dłuższym wyjazdem (np. na urlop). Nie zapomnij o zamknięciu wszystkich okien czy odłączeniu urządzeń od prądu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź, jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje.

 

Adekwatna suma ubezpieczenia na polisie mieszkaniowej – dlaczego to tak ważne?

Zastanawiasz się, czy wynajmując mieszkanie, powinieneś zadbać o własną polisę mieszkaniową? Nasza odpowiedź brzmi: tak. Dlaczego? Nawet jeśli właściciel mieszkania posiada polisę mieszkaniową, nie chroni ona należących do Ciebie ruchomości domowych, w tym mebli czy sprzętu RTV/AGD. Co więcej, jeśli posiadasz cenne przedmioty, takie jak biżuteria czy dzieła sztuki, również powinieneś zdecydować się na ubezpieczenie ich w ramach ruchomości domowych specjalnych.

Pamiętaj też, że jako najemca możesz rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie OC, które będzie Cię chronić na wypadek wyrządzenia szkód w wynajmowanym mieszkaniu.

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie, upewnij się, że suma ubezpieczenia w Twojej polisie mieszkaniowej jest adekwatna do aktualnej wartości posiadanego przez Ciebie mienia. Jeśli ubezpieczysz je na zbyt niską sumę ubezpieczenia, to w przypadku poważnej szkody otrzymasz odszkodowanie mniejsze niż wartość Twojego mienia. Warto więc skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże Ci odpowiednio określić sumę ubezpieczenia na polisie.

Jednak nie tylko właściwa suma ubezpieczenia jest istotna. Ważne jest również, aby mieć odpowiedni zakres ochrony. Na przykład, jeśli wynajmujesz mieszkanie w bloku, warto zadbać o ubezpieczenie od zalania, które chroni Twoje mienie przed szkodami wynikającymi z przeciekających rur czy zalania sąsiada z góry.

Dobrze skonstruowana polisa mieszkaniowa to nie tylko ochrona Twojego mienia przed stratami finansowymi. To również ochrona Twojego domu czy mieszkania przed wszelkimi nieprzewidzianymi okolicznościami, które mogą wpłynąć na Twoje życie i finanse. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie swojego mienia, aby cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w codziennym życiu.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też