Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Przyczepa kempingowa – o czym musisz pamiętać przed zakupem?

05.01.2023

Marzysz o dalekich, wygodnych i tańszych podróżach? W takim razie przyczepa kempingowa może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem! Zapewni Tobie oraz Twoim bliskim niezależność i dużą swobodę. Aby jednak przyczepa kempingowa spełniła oczekiwania, warto przed jej zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oto te najważniejsze!

Czym jest przyczepa kempingowa?

Przyczepa kempingowa jest pojazdem mechanicznym, który nie posiada własnego silnika, dlatego musi być holowany przez inny pojazd (np. samochód osobowy). Pozwala na wygodne i niezależne podróżowanie, ponieważ w standardowym wyposażeniu posiada zwykle miejsce do spania, kuchenkę do przygotowywania dań, a nawet niewielką łazienkę.

Przyczepa kempingowa nie bez powodu jest więc nazywana „domem na kółkach” – pozwala na swobodne podróżowanie, bez konieczności rezerwowania noclegu. W Polsce parkować można ją bez większych ograniczeń, co daje podróżującym ogromne możliwości w zakresie wybierania miejsc docelowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w każdej chwili zmienić cel wycieczki i wybrać się do innego regionu, a nawet poza granice kraju.

Jeżeli więc lubisz podróżować i chcesz, aby każde rodzinne wakacje były pełne wrażeń, przyczepa kempingowa stanowić będzie świetną inwestycję. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, dowiedz się na jej temat nieco więcej.

Ile waży przyczepa kempingowa?      

Przyczepy kempingowe dzielimy na lekkie oraz inne niż lekkie. Te pierwsze posiadają dopuszczalną masę całkowitą (DMC) do 750 kg, dzięki czemu kierować nimi mogą posiadacze prawa jazdy kategorii B. Drugie zaś ważą więcej – zwykle od 1200 do 1500 kg. Pomimo tego, również w ich przypadku, nie zawsze wymagane są dodatkowe uprawnienia – więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Oczywiście na rynku dostępne są również przyczepy cięższe, których DMC przekracza 1500 kg. Zwykle są to pojazdy o większej powierzchni oraz bogatszym wyposażeniu, na które decydują się najbardziej wymagający użytkownicy.

Ile kosztuje przyczepa kempingowa?

To, ile kosztować będzie przyczepa kempingowa, zależy od jej marki, roku produkcji, wyposażenia oraz wielkości. Wpływ na cenę ma również to, czy inwestujesz w pojazd nowy, czy używany.

Za starszy, użytkowany wcześniej model zapłacisz kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Nowe pojazdy to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za najnowocześniejsze przyczepy kempingowe, które posiadają wysokiej klasy wyposażenie, możesz zapłacić nawet 150 tysięcy złotych.

Przyczepa kempingowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Aby przyczepa kempingowa spełniła Twoje oczekiwania i zapewniła Ci komfortową oraz bezpieczną podróż, powinieneś przed jej zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jeżeli ma to być pojazd nowy, sprawdź markę, rok produkcji oraz rodzaj i jakość wyposażenia. Inwestuj w przyczepy, które posiadają odpowiednią powierzchnię oraz liczbę miejsc noclegowych, dzięki czemu cała Twoja rodzina będzie mogła liczyć na komfortową podróż. Nie musisz obawiać się o stan techniczny pojazdu, dlatego jego wybór uzależniony będzie głównie od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Nieco inaczej wygląda kwestia zakupu używanej przyczepy kempingowej. Choć zapłacisz za nią dużo mniej, powinieneś niezwykle dokładnie zweryfikować jej stan. Sprawdź przede wszystkim:

  • wnętrze przyczepy – nie tylko pod kątem jakości i stanu wyposażenia, ale również nieszczelności, które należy wyeliminować, a także podłogi, która nie powinna uginać się pod wpływem stawianych kroków i posiadać zawilgoceń;
  • podwozie – przede wszystkim stan ramy i dyszli, które nie powinny posiadać oznak korozji, zbieżność i pochylenie kół, układ hamulcowy oraz działanie urządzenia najazdowego;
  • opony – powinny mieć najwyżej 5-6 lat i posiadać minimum 3-4 mm bieżnika, dzięki czemu unikniesz dodatkowego wydatku i zyskasz pewność, że dłuższa podróż nie przyniesie nieprzyjemnych niespodzianek;
  • historię przyczepy – najlepiej wybierać te bezwypadkowe, które nie posiadają jakichkolwiek śladów wcześniejszych stłuczek (możesz to zweryfikować, udając się w miejsce zakupu ze specjalistą);
  • instalacje – wodną, gazową i elektryczną, które powinny działać sprawnie, bo w przeciwnym razie ich naprawa będzie bardzo kosztowna.

Przyczepa kempingowa – jakie prawo jazdy trzeba mieć?

Wróćmy do bardzo istotnej dla wielu kierowców kwestii uprawnień. Przyczepa kempingowa może być użytkowana przez kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B, B+96 lub B+E.

Kod 96 jest niezbędny w sytuacji, gdy dopuszczalna masa całkowita auta i przyczepy przekracza 3500 kg. Możliwe jest wtedy podróżowanie zestawem o DMC do 4250 kg. Aby zdobyć takie uprawnienie, nie trzeba zapisywać się na dodatkowe szkolenie – wymagane jest tylko zdanie egzaminu praktycznego.

Jeżeli łączna masa obu pojazdów przekracza 4250 kg, niezbędne okaże się wyrobienie prawa jazdy kategorii B+E. W tym wypadku kurs jest wymagany – składa się on z 20 godzin teorii i 15 godzin nauki jazdy. Po jego ukończeniu należy jeszcze zdać egzamin państwowy.

Jaka przyczepa kempingowa na prawo jazdy kat. B?

Posiadasz tylko prawo jazdy kategorii B i nie chcesz zdobywać dodatkowych uprawnień? Nie musisz rezygnować z przyczepy kempingowej! Wystarczy tylko, że zainwestujesz w lekki pojazd, dzięki czemu DMC przyczepy i samochodu osobowego nie będzie przekraczało 3500 kg.

Przykład. Jeżeli więc Twój samochód posiada DMC 2000 kg, przyczepa kempingowa nie może przekroczyć DMC 1500 kg.

Jeżeli jeszcze nie posiadasz uprawnień kierowcy, ale planujesz zdobyć je w najbliższym czasie, sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B.

Ile maksymalnie można jechać z przyczepą kempingową?

Podróżowanie z przyczepą kempingową wymaga zachowania szczególnej ostrożności oraz stosowania się do obowiązujących dla niej przepisów – zwłaszcza prędkości. Holując ją, możesz jeździć maksymalnie:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym;
  • 70 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych;
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostradach.

Przyczepa kempingowa – gdzie można parkować?

Przyczepę kempingową najlepiej parkować w wyznaczonych do tego miejscach, choć obowiązujące w Polsce prawo nie zabrania postoju i nocowania poza kempingiem (o ile wybrane miejsce postojowe nie jest terenem prywatnym). Możesz więc udać się w spontaniczną podróż i zaparkować swoją przyczepę na zwykłym parkingu.

Uwaga! O ile w Polsce przepisy dotyczące postoju są bardzo przyjazne dla posiadaczy tego rodzaju pojazdów, o tyle w wielu krajach Europy Zachodniej jest inaczej. W Austrii, Belgii czy Portugalii nocowanie w przyczepie poza miejscami wyznaczonymi jest surowo karane, dlatego warto przed podróżą zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami. 

Ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej – czy jest obowiązkowe?

Przyczepa kempingowa, choć nie posiada własnego napędu, jest środkiem transportu przeznaczonym do poruszania się po drodze, dlatego każdy właściciel powinien wykupić dla niej ubezpieczenie OC. Jest ono niezbędne w sytuacji, gdy będziesz sprawcą kolizji lub wypadku – dzięki obowiązkowej polisie unikniesz kosztów usunięcia szkody na mieniu, zdrowiu czy życiu, ponieważ odpowiedzialność za to przejmie Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię używana przyczepa kampingowa, zweryfikuj, czy posiada ona wykupione ubezpieczenie OC. W tym miejscu dowiesz się, jak to zrobić!

OC to nie wszystko. Jeżeli chcesz zyskać dodatkowy poziom bezpieczeństwa, warto rozszerzyć je o ubezpieczenie AC, które obejmuje wypłatę świadczeń w przypadku zdarzeń, których skutkiem jest uszkodzenie, zniszczenie albo utrata pojazdu;

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Przyczepa kempingowa to znakomity sposób na swobodne i tańsze zwiedzanie zagranicznych krajów. Jeżeli wybierasz się w taką podróż, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, zadbaj o obowiązkowe wyposażenie samochodu, które może różnić się w zależności od kraju, do którego się wybierasz. W Polsce każdy pojazd powinien posiadać, poza ważnymi tablicami rejestracyjnymi, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Sprawdź, jakie wyposażenie jest obowiązkowe w innych krajach Unii Europejskiej.

Po drugie, zadbaj o ubezpieczenie turystyczne, takie jak Compensa Voyage. Zapewni Ci ono możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki medycznej w placówkach prywatnych oraz państwowych za granicą. Polisa, w zależności od wybranego wariantu, obejmuje między innymi też wypłatę odszkodowań w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczenie bagażu oraz OC w życiu prywatnym. Możesz wykupić ją nie tylko dla siebie, ale całego rodziny, co pozwoli Ci zyskać maksymalne bezpieczeństwo podczas zagranicznej podróży z przyczepą kempingową.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też