Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Beesafe to internetowy agent Compensy

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!

Oblicz cenę

Jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i w UE?

20.09.2022

Posiadanie samochodu to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. Oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego i posiadania ważnych dokumentów kierowcy muszą także pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu. W jego skład wchodzą dwa podstawowe elementy – trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Nieco inaczej sytuacja wygląda w innych krajach. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wyposażeniu samochodu!

Standardowe wyposażenie samochodu przez producenta

Każdy producent musi zapewnić standardowe wyposażenie samochodu, bez którego uzyskanie homologacji oraz stosownych certyfikatów nie byłoby możliwe. Powinien on przede wszystkim zadbać o to, by wypuszczane z linii produkcyjnej auto posiadało wszelkie niezbędne układy, podzespoły czy akcesoria i by każdy z elementów pojazdu był w pełni sprawny oraz umożliwiał bezpieczne kierowanie.

Warto jednak pamiętać, że to właściciel jest zobowiązany do utrzymania pojazdu w odpowiednim stanie i dbałości o każdy element wyposażenia samochodu. Powinien kontrolować stan hamulców, silnika, ogumienia, a nawet tych mniejszych elementów, jak spryskiwacze. Nawet niewielka usterka może doprowadzić do zagrożenia na drodze, a także kary nałożonej przez funkcjonariusza podczas rutynowej kontroli.

Pamiętaj! Żaden pojazd nie może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, wydzielać szkodliwych substancji i wydawać głośnych hałasów, niszczyć drogi oraz powodować zakłóceń radioelektrycznych.

Jeżeli chcesz zadbać o to, by wyposażenie samochodu było sprawne i umożliwiało Ci bezpieczne podróżowanie, powinieneś przeprowadzić coroczne badanie techniczne na podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Dodatkowe wyposażenie samochodu, które musi się znaleźć w samochodzie

O dodatkowe, ale obowiązkowe wyposażenie samochodu powinieneś – jako właściciel pojazdu – zadbać samodzielnie. Absolutną podstawą jest oczywiście czytelna, odpowiednio zainstalowana i podświetlona tablica rejestracyjna, która umożliwia identyfikację pojazdu. Bez niej poruszanie się po drogach jest surowo karane.

To jednak nie wszystko. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu zaliczamy również:

  • trójkąt ostrzegawczy posiadający znak homologacji, który okaże się niezbędny w przypadku usterki pojazdu na drodze – dzięki jego ustawieniu poinformujesz innych kierowców o awarii i unieruchomieniu auta, a tym samym zadbasz o bezpieczeństwo na drodze (swoje oraz innych uczestników ruchu);
  • gaśnicę typu ABC (do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych), która powinna być sprawna, posiadać homologację oraz pojemność minimum 1 kg – dzięki niej ugasisz pożar w pojeździe (zarówno swoim, jak i innego uczestnika ruchu).

Pamiętaj! Obowiązkowe wyposażenie samochodu powinno być przewożone w taki sposób, aby dostęp do niego był szybki i bezproblemowy. Warto więc umieścić gaśnicę w bagażniku i unieruchomić ją. Niewskazane jest natomiast przewożenie jej luzem, np. pod fotelem kierowcy lub pasażera.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o wyposażenie samochodu?

Choć polskie przepisy ruchu drogowego nie wymagają posiadania apteczki, warto również ten element wyposażenia auta umieścić w swoim samochodzie. Okaże się ona niezwykle przydatna podczas kolizji lub wypadków. Przypominamy, że każdy kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym – za jego niedopełnienie grozi odpowiedzialność karna!

Jeżeli zdecydujesz się na posiadanie w pojeździe apteczki, sprawdź, czy znajdują się w niej takie elementy jak: bandaże i plastry, opaska uciskowa, koc termiczny, środek dezynfekujący oraz chusta trójkątna. Dzięki temu możliwe będzie udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku – bez względu na odniesione rany.

To nie wszystko. Aby być przygotowanym na każdą okoliczność, warto zadbać również o inne wyposażenie auta. Mowa tu przede wszystkim o:

  • kamizelce odblaskowej;
  • zapasowym kole;
  • zestawie narzędzi;
  • dodatkowych żarówkach.

Choć nie stanowią one obowiązkowego wyposażenia samochodu, mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku awarii auta albo konieczności jego opuszczenia po zmroku.

Jakie są elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu w Europie?

Podróżując po innych krajach, należy zwrócić uwagę na obowiązujące w nich przepisy. Te mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, również pod względem wyposażenia samochodu w Europie. Zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić, co należy bezwzględnie umieścić w swoim samochodzie – pomoże Ci w tym poniższa tabela.

Kraje

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

Belgia, Dania, Holandia, Finlandia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania

Trójkąt ostrzegawczy

Francja, Norwegia, Portugalia Włochy

Trójkąt ostrzegawczy + kamizelka odblaskowa

Malta, Niemcy

Trójkąt ostrzegawczy + kamizelka odblaskowa + apteczka

Rumunia

Trójkąt ostrzegawczy + kamizelka odblaskowa + gaśnica

Austria, Bułgaria, Łotwa

Trójkąt ostrzegawczy +kamizelka odblaskowa + apteczka + gaśnica

Grecja

Trójkąt ostrzegawczy + apteczka + gaśnica

Hiszpania

Trójkąt ostrzegawczy + kamizelka odblaskowa + gaśnica + apteczka + kliny zabezpieczające koła

 

Pamiętaj! Jeżeli zamierzasz podróżować po kilku krajach, dokładnie zapoznaj się z przepisami, jakie obowiązują w każdym z nich. Przykładem może być Francja, gdzie powinieneś posiadać wyłącznie trójkąt ostrzegawczy, w Niemczech natomiast, będziesz musiał uzupełnić posiadać tylko kamizelkę odblaskową i apteczkę. Warto mieć przy sobie każdy element obowiązkowego wyposażenia samochodu – dzięki temu unikniesz potencjalnych problemów.

Kary za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu może wiązać się z wysokimi karami, jakie nakładają na kierowców funkcjonariusze, np. podczas rutynowej kontroli. Oto wykaz mandatów, który pomoże Ci uniknąć grzywny.

  • 100 zł – nieczytelna, zasłonięta albo nieodpowiednio zamontowana tablica rejestracyjna.
  • 20 – 500 zł – brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, czyli gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego.
  • 150 zł – niezastosowanie albo nieprawidłowe użycie trójkąta ostrzegawczego (w momencie unieruchomienia samochodu, wypadku albo holowania innego pojazdu).
  • 300 zł – niezastosowanie lub nieprawidłowe użycie trójkąta ostrzegawczego na autostradzie i drodze ekspresowej.

Pamiętaj! Brak obowiązkowego wyposażenia auta - zwłaszcza gaśnicy, może doprowadzić do tego, że Twój samochód nie przejdzie badania technicznego. Warto więc zawsze zadbać o tę kwestię.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to też dokumenty i polisa OC. Co musisz mieć przy sobie?

Każda osoba, która chce uczestniczyć w ruchu drogowym, powinna posiadać również stosowne dokumenty i uprawnienia. Mowa tu nie tylko o prawie jazdy, ale również polisie OC, dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu (dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 roku).

Warto jednak pamiętać, że żadnego z tych dokumentów nie trzeba mieć przy sobie – nawet podczas rutynowej kontroli drogowej. To, czy posiadasz ważne prawo jazdy, polisę lub dowód rejestracyjny, funkcjonariusz sprawdzi w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Uwaga! Jeżeli chcesz być przygotowany na różne sytuacje na drodze (np. kolizję lub wypadek), możesz zaopatrzyć się w elektroniczne wersje wymienionych wyżej dokumentów. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel (wymaga założenia profilu zaufanego).

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – zmiany w 2022 roku

Unia Europejska wprowadziła pewne zmiany, które obowiązują od 6 lipca 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej w każdym nowym aucie, które przystępuje do procesu homologacji, obowiązkowym wyposażeniem samochodu będzie czarna skrzynka oraz system ISA. Co to takiego?

Czarna skrzynka to niewielkie urządzenie będące rejestratorem zbierającym różnego rodzaju dane, w tym prędkość, użycie hamulca, aktywność tempomatu czy zapięcie pasów bezpieczeństwa. Zgromadzone przez nią informacje będą mogły być udostępnione na polecenie organów ścigania. Urządzenie będzie zamontowane w miejscu niewidocznym dla kierowcy, co nie będzie miało wpływu na komfort jazdy.

System ISA z kolei to inteligentny asystent prędkości, który informuje o zbyt szybkiej jeździe, a w swojej rozszerzonej wersji może nawet automatycznie zmniejszać prędkość.

Uwaga! Samochody, które zostały wyprodukowane przed 6 lipca 2022 roku, nie muszą posiadać tego rodzaju wyposażenia. Warto jednak zaznaczyć, że od 2024 roku każdy pojazd produkowany na terenie krajów wspólnoty będzie mieć zainstalowaną czarną skrzynkę i system ISA, co może doprowadzić do niewielkiego wzrostu cen aut (prawdopodobnie o kilkaset złotych).

Planuję podróż samochodem poza granice UE – o czym muszę pamiętać?

Chcąc wybrać się w podróż poza granice Unii Europejskiej, warto pamiętać o kilku kwestiach – nie tylko obowiązkowym wyposażeniu samochodu w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę czy apteczkę (jest ono zależne od przepisów obowiązujących w kraju, do którego się wybierasz).

Podstawą jest ubezpieczenie OC, bez którego nie powinien odbyć się żaden wyjazd. Polisa jest obowiązkowa w większości miejsc na świecie i zwykle wystarczy posiadać przy sobie papierowe potwierdzenie jej ważności. Jeżeli jednak wyjeżdżasz poza terytorium UE, powinieneś zadbać o tzw. Zieloną Kartę, która potwierdza, że właściciel pojazdu / posiadacz posiada ważne ubezpieczenie OC. Jest ona wymagana w takich krajach, jak Wielka Brytania, Ukraina, Rosja, Albania, Białoruś, Czarnogóra, Turcja, Izrael, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia oraz Tunezja. Należy jednak pamiętać, że aktualnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe z uwagi na sytuację geopolityczną nie wydają Zielonych Kart obowiązujących na terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej.

Uwaga! Ubezpieczenie komunikacyjne powinien posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Pamiętaj o przedłużeniu polisy, zanim wygaśnie – niezależnie od tego, czy podróżujesz w Polsce czy za granicą!

Oprócz tego do zagranicznego wyjazdu niezbędne może okazać się międzynarodowe prawo jazdy, które uprawnia do kierowania pojazdem poza granicami Unii Europejskiej (może wyrobić je każdy posiadacz polskiego prawa jazdy).

Oczywiście niezbędne – niezależnie od miejsca, do którego podróżujesz – są także dowód osobisty i dowód rejestracyjny.

 


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Jeżeli zakupiłeś samochód, masz 30 dni na jego zarejestrowanie – jest to, podobnie jak wykupienie polisy OC, obowiązek każdego właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku narazisz się na karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do starosty. Poznaj najważniejsze dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu i zadbaj, by wszelkie formalności przebiegły sprawnie i bezproblemowo!

Czytaj więcej
Taryfikator mandatów 2023 – sprawdź, jak zmieniły się przepisy

Ostatnie lata nie były łaskawe dla kierowców łamiących prawo. Wynika to z nowego taryfikatora mandatów, zgodnie z którym znacząco wzrosły kary dla kierujących pojazdami, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Sprawdź, na jakie grzywny i mandaty możesz narazić się w przypadku nadmiernej prędkości albo innych wykroczeń. Oto wszystko, co warto wiedzieć o aktualnym taryfikatorze mandatów!

Czytaj więcej
Czym jest i ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Każdy właściciel samochodu powinien zadbać o to, by jego pojazd był sprawny technicznie i nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest przegląd auta – odbywa się on raz do roku i jest obowiązkowy. Dzięki niemu dowiesz się, czy z Twoim autem wszystko jest w porządku i czy podróżowanie nim nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Sprawdź, czym dokładne jest i ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku!

Czytaj więcej