Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Karta pojazdu – kiedy jest wydawana i jakie zawiera informacje?

15.09.2022

Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym można znaleźć informacje o samochodzie, jest karta pojazdu. Znajdują się w niej dane dotyczące zarówno jego marki czy parametrów technicznych, jak i wszystkich właścicieli. Co jeszcze zawiera, kiedy jest wydawana i co zrobić w przypadku zgubienia karty pojazdu?

Karta pojazdu – co to jest i czym się różni od dowodu rejestracyjnego?

Karta pojazdu to fizyczny dokument wydawany od 1 lipca 1999 roku, który swoim wyglądem przypomina paszport. Jest przypisana do konkretnego pojazdu. W praktyce więc, po sprzedaży pojazdu, powinna znaleźć się w rękach nowego właściciela. Jest również niezbędna do rejestracji pojazdu (o ile oczywiście została wydana).

Z czego wynikał pomysł wprowadzenia karty pojazdu? Jej podstawowym celem było zwiększenie transparentności transakcji. Znajdują się w niej wszystkie informacje dotyczące pojazdu oraz jego poprzednich właścicieli, co znacznie utrudnia sprzedawcy zatajenie rozmaitych danych. W efekcie kupujący zyskuje większe bezpieczeństwo podczas inwestowania w używany pojazd.

Czym karta pojazdu różni się od dowodu rejestracyjnego? Przede wszystkim tym, że jest przypisana do konkretnego pojazdu a nie do właściciela. W momencie sprzedaży karta pojazdu przekazywana jest nabywcy pojazdu.

Biorąc pod uwagę fakt cyfryzacji dokumentów, również tych związanych z samochodami czy motocyklami, coraz więcej osób poddaje w wątpliwości sens jej istnienia w takiej formie. W efekcie karta pojazdu przestanie być wydawana od 4 września 2022 roku.

Jak wygląda karta pojazdu?

Karta pojazdu jest niewielką książeczką o wymiarach 125 x 88 mm i bordowej okładce, na której znajduje się nazwa oraz oznaczenie PL (w srebrnej obwódce).

Na jej pierwszej stronie znajdują się najważniejsze informacje o samochodzie (lub innym pojeździe, do którego została przypisana). Mowa tu o:

 • marce i modelu;
 • rodzaju pojazdu i jego przeznaczeniu;
 • numerze identyfikacyjnym VIN;
 • pojemności;
 • dopuszczalnej masie całkowitej i ładowności;
 • liczbie osi;
 • liczbie miejsc;
 • roku produkcji.

Na kolejnych stronach umieszcza się informacje dotyczące wszystkich właścicieli pojazdu (imiona i nazwiska oraz numery PESEL), numer rejestracyjny i numer dowodu rejestracyjnego, datę pierwszej rejestracji oraz nazwę urzędu, który jej dokonał.

Karta pojazdu informuje również o tym, czy w samochodzie zostały zmienione parametry techniczne lub rodzaj wyposażenia. Jeżeli więc jeden z poprzednich właścicieli zdecydował się na montaż instalacji LPG, znajdziesz o tym stosowną informację.

Numer karty pojazdu – gdzie jest i o czym mówi?

Każda karta pojazdu posiada indywidualny numer, który pozwala na jej zidentyfikowanie. Znajduje się on w dolnych częściach niektórych stron oraz na tylnej okładce.

Zarówno numer, jak i seria dokumentu powinny być takie same, jak w dowodzie rejestracyjnym (na ostatniej stronie) – warto to sprawdzić, zwłaszcza podczas zakupu auta.

Karta pojazdu – kiedy jest wydawana?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, karta pojazdu jest obowiązkowa dla każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Obowiązek jej wydania spoczywa na producentach lub przedstawicielach marki, którzy wprowadzają pojazd do obrotu.

W sytuacji, gdy samochód jest sprowadzany z zagranicy, kartę pojazdu wydaje organ rejestrujący (jej koszt, wraz z wtórnikiem, to 75,50 zł).

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu?

Nie wszystkie samochody poruszające się po polskich drogach posiadają kartę pojazdu. Mowa tu o autach zarejestrowanych w naszym kraju przed 1 lipca 1999 roku, a także zabytkowych.

To, czy karta pojazdu została wydana, sprawdzisz w dowodzie rejestracyjnym. Możesz również odwiedzić stronę HistoriaPojazdu.gov.pl, gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji zyskasz niezbędne informacje.

Czy karta pojazdu jest potrzebna przy rejestracji samochodu?

Tak, o ile została wydana. Warto jednak pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić samochód bez karty pojazdu – w takiej sytuacji rejestracja jest możliwa, ale nieco bardziej skomplikowana.

Przede wszystkim należy posiadać oświadczenie zbywcy pojazdu dot. utraty dokumentu, a także zaświadczenie potwierdzające dane pojazdu (można je pozyskać w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania osoby sprzedającej auto).

Pamiętaj! Karta pojazdu jest niezbędna nie tylko do rejestracji samochodu, ale również jego złomowania, wymiany dowodu rejestracyjnego, badania technicznego auta czy zawarcia polisy OC.

Kupiłem auto ze zgubioną kartą pojazdu – co teraz?

Zgubiona karta pojazdu jest pewnym problemem – zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Dokument zawiera wszystkie informacje dotyczące samochodu oraz poprzednich właścicieli, a jego brak może wzbudzać podejrzenia (np. że auto jest kradzione albo sprzedający próbuje zataić pewne informacje). Warto więc zadbać o duplikat karty pojazdu, który otrzymuje się po złożeniu wniosku w wydziale komunikacji.

Jeżeli mimo to zdecydowałeś się na zakup samochodu bez tego dokumentu, powinieneś zgłosić się do poprzedniego właściciela po wspomniane wcześniej oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu oraz zaświadczenie potwierdzające dane samochodu.

Zgubiona karta pojazdu – jak napisać oświadczenie?

Oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu, o które poprosi Cię nabywca pojazdu, powinno zawierać poniżej wskazane informacje – napisanie go jest proste :

 • tytuł („Oświadczenie o utracie karty pojazdu”);
 • data i miejscowość sporządzenia oświadczenia;
 • dane sprzedającego, w tym imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer i seria dowodu osobistego;
 • dane pojazdu, w tym marka i model, numer VIN i numer rejestracyjny;
 • wskazanie, czy karta pojazdu została zgubiona czy skradziona;
 • data i okoliczności utraty karty pojazdu;
 • podpis osoby składającej oświadczenie.

Warto dodać, że gotowe wzory oświadczenia o zgubieniu karty pojazdu znajdziesz również w Internecie – dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu.

Pamiętaj! Oświadczenie sporządzane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, dlatego powinieneś zawrzeć w nim wyłącznie prawdziwe informacje!

Czy karta pojazdu jest obowiązkowa w 2022 roku?

Tak – dla wszystkich właścicieli samochodów zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. Nie ma jednak obowiązku posiadania dokumentu podczas poruszania się pojazdem, np. podczas kontroli drogowej (podobnie jak w przypadku prawa jazdy). Posiadanie jej jest obowiązkowe, np. przy sprzedaży pojazdu czy złomowaniu.

Jaka przyszłość czeka karty pojazdu? 2022 rok przynosi zmiany w tej kwestii. Jak wspomnieliśmy wcześniej, od 4 września fizyczne karty pojazdów przestaną być wydawane przez urzędy. Znajdujące się w nich informacje będzie można znaleźć w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która jest darmowa i powszechnie dostępna, również dla właścicieli samochodów (niezbędne jest tylko założenie profilu zaufanego).

Brak karty pojazdu w 2022 roku – co się z tym wiąże?

Zgubienie lub zniszczenia, a w konsekwencji brak karty pojazdu dla samochodu zarejestrowanego po 1 lipca 1999 roku, może generować sporo problemów. Bez dokumentu problematyczne okaże się nie tylko sprzedanie, ale również zezłomowanie pojazdu. Możesz mieć też problem z wykupieniem polisy OC, dlatego zawsze warto zadbać o duplikat.

Aby go uzyskać, wystarczy:

 • udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania;
 • złożyć oświadczenie o zgubieniu lub zniszczeniu karty pojazdu;
 • wnieść opłatę w wysokości 75,50 zł.

Warto pamiętać, by podczas wizyty w urzędzie posiadać przy sobie dowód osobisty (lub prawo jazdy) oraz dowód rejestracyjny. Na wydanie duplikatu karty pojazdu czeka się do 30 dni od złożenia wniosku.

Zniszczona karta pojazdu – czy trzeba ją wymienić?

Podobnie jak w przypadku zgubienia karty pojazdu, jej zniszczenie wiąże się z koniecznością wyrobienia duplikatu. Procedury są takie same jak w przypadku zgubienia dokumentu.

Zgubiona karta pojazdu a sprzedaż samochodu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprzedaż samochodu bez karty pojazdu jest dopuszczalna, jednak może wzbudzić podejrzenia u kupującego.

Co więcej, w celu zarejestrowania auta, nowy właściciel będzie potrzebował oświadczenia sprzedającego o utracie dokumentu – warto o tym pamiętać jeszcze przed finalizacją transakcji.

Niemiecka karta pojazdu – co musisz wiedzieć?

Jeżeli kupujesz samochód z kraju naszych zachodnich sąsiadów, powinieneś otrzymać niemiecką kartę pojazdu. Jej nazwa to Zulassungsbescheinigung Teil II (wcześniej Kraftfahrzeugbrief) i pozwala zyskać pewność, że sprzedający nie ukrywa przed Tobą żadnych informacji, zaś auto nie jest kradzione. Zdecydowanie się na zakup pojazdu bez tego dokumentu traktowane jest jako rażące niedbalstwo ze strony kupującego i może przynieść w przyszłości sporo problemów.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy kupujesz samochód w Polsce, czy w Niemczech, niezbędne okaże się wykupienie polisy OC. Ubezpieczenia komunikacyjne jest niezbędne, by kierować pojazdem mechanicznym na drogach publicznych. Jeżeli dotyczy samochodu zarejestrowanego po 1 lipca 1999 roku, towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać od Ciebie okazania karty pojazdu!


Poprzedni Następny
Przeczytaj też