Ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco obejmuje wypłatę świadczeń w przypadku zdarzeń, których skutkiem jest uszkodzenie, zniszczenie albo utrata pojazdu. Ubezpieczenie autocasco to idealne uzupełnienie ubezpieczenia OC pojazdu.
Kup online lub znajdź Agenta w swojej okolicy.
- Ochrona od zdarzeń, których wynikiem jest zniszczenie, uszkodzenie, utrata czy kradzież pojazdu.
- 3 warianty rozliczenia szkody w ramach ubezpieczenia AC.
- Zawarcie OC i AC powala na uzyskanie specjalnej zniżki na ubezpieczenie Autocasco.
- Płatność składki za ubezpieczenie AC – jednorazowa lub ratalna.
- Autocasco ze stałą suma ubezpieczenia.
- Ubezpieczenie Assistance w wariancie Baza gratis.
Ubezpiecz samochód i skorzystaj ze zniżki
W pakiecie taniej. Kup OC i ubezpieczenie AC w Compensie, aby zyskać dodatkowe zniżki! Ubezpieczenie Autocasco możesz rozszerzyć o wiele dodatkowych opcji.
Ubezpieczenie autocasco − warianty
Wariant serwisowy
Wariant umożliwia obliczenie wartości szkody na podstawie faktury wystawionej przez serwis.
Wariant warsztat partnerski
Wariant pozwala na likwidację szkód za pośrednictwem warsztatu partnerskiego. W przypadku tego wariantu zakres ubezpieczenia AC jest poszerzony o usługę „door to door”.
Wariant kosztorysowy
Wariant polega na wypłacie odszkodowania Klientowi na podstawie kosztorysu Compensy.
Ubezpieczenie AC − dowiedz się więcej
Ubezpieczenie AC – co to jest?
AC – co to znaczy. Na początku warto rozwinąć ten skrót. AC to Autocasco, czyli ubezpieczenie, które pokrywa straty związane z niespodziewanymi zdarzeniami, takimi jak:
- zniszczenia,
- uszkodzenia,
- utrata (w tym m.in. kradzież).
Na tego typu szkody często nie masz wpływu ani nie wiesz, kto jest ich sprawcą. Dzieje się tak, gdy do zdarzenia doszło np. na parkingu (tzw. szkoda parkingowa), gdy jest ona efektem wandalizmu albo zjawisk atmosferycznych (gradu, burzy, wichury). Wówczas sam musisz zapłacić za naprawę auta i ponieść finansowe konsekwencje zdarzenia. Przed takimi zdarzeniami nie chroni Cię ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Ubezpieczenie AC – co obejmuje? AC – czy warto?
W ramach Autocasco Compensa:
- zwróci Ci koszty naprawy auta,
- jeśli zdecydujesz się na likwidację szkód w wariancie „Warsztat partnerski”, Autocasco zapewni usługę „door to door”, która obejmuje wynajem auta zastępczego i transport pojazdu do warsztatu.
Usługa “door to door” świadczona jest przez warsztat partnerski wykonujący naprawę ubezpieczonego pojazdu. Polega na:
- wynajmie pojazdu zastępczego na czas dokonywania naprawy pojazdu (dostarczenie go “pod same drzwi”),
- transporcie uszkodzonego pojazdu do warsztatu partnerskiego i z powrotem, odbywającego się na terenie Polski na dystansie do 100
km włącznie.
Co daje Autocasco? Co pokrywa Autocasco?
Autocasco, chociaż nie jest obowiązkowe, jest jednym z najchętniej wybieranych ubezpieczeń. Warto je mieć z kilku powodów.
Autocasco to jedno z najbardziej uniwersalnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Niezależnie, jakim autem porusza się kierowca, na pewno nie chciałby ponosić dodatkowych, często wysokich, kosztów związanych z jego naprawą. Jednocześnie nikt nie może w pełni kontrolować bezpieczeństwa swojego pojazdu. Nie da się korzystać tylko z parkingów strzeżonych, mieć pewność, że pod nieobecność nie zostanie nam wyrządzona szkoda parkingowa. Tym bardziej nie da się kontrolować pogody, która coraz częściej powoduje poważne szkody.
- AC przyda się w sytuacji, gdy z własnej winy spowodujesz szkodę parkingową czy kolizję z innym pojazdem.
- Ubezpieczenie AC zapewnia nie tylko zwrot kosztów naprawy auta, ale też zawiera świadczenie z tytułu jego kradzieży. Ma to szczególne znaczenie u osób, które na co dzień poruszają się autem. Sprawna wypłata świadczenia pozwala szybko nabyć nowy pojazd i wrócić do codziennych spraw.
- Ubezpieczenie AC można nabyć w pakiecie razem z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Takie rozwiązanie zapewni dodatkową ochronę w niższej cenie (zniżka na ubezpieczenie OC/AC w Compensie).
Autocasco – cena. Ile kosztuje Autocasco?
Cena za ubezpieczenie AC zależy od wielu czynników. W wyliczeniu składki istotne mogą być m.in. takie czynniki jak:
- wartość samochodu (lub innego pojazdu),
- suma ubezpieczenia,
- historia ubezpieczenia Klienta (liczba polis i szkód),
- zakres ochrony (ewentualne rozszerzenia zakresu ochrony).
Suma ubezpieczenia – co to jest?
Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego za szkodę. Jest to więc maksymalna kwota, która może być wypłacona w ramach świadczenia za konkretne zdarzenie.
Jak można poszerzyć zakres ochrony Autocasco?
Zakres ochrony autocasco można poszerzyć na dwa sposoby: poprzez uzupełnienie polisy o dodatkowe ryzyka lub poprzez zakup innych ubezpieczeń komunikacyjnych, niezwiązanych bezpośrednio z Autocasco.
Ubezpieczenie AC obejmuje pojazd wraz z jego wyposażeniem podstawowym. Z tego powodu w Compensie możesz poszerzyć zakres ochrony o dodatkowe ryzyka np.:
- Ubezpieczenie bagażu, które obejmuje odszkodowanie za uszkodzenie lub zniszczenie bagażu przewożonego samochodem.
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego, który obejmuje uszkodzenie, zniszczenie lub utratę sprzętu sportowego znajdującego się wewnątrz pojazdu.
- Ubezpieczenie oklejenia pojazdu, które obejmuje zniszczenie lub uszkodzenie oklejenia pojazdu.
Dodatkowo razem z ubezpieczeniem Autocasco wykupisz:
- Assistance, który obejmuje organizację pomocy, kiedy pojazd np. uległ awarii.
- NNW, które chroni kierowcę i pasażerów, jeśli w wyniku wypadku doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
- Ubezpieczenie Utraty Zniżki, które w przypadku wystąpienia jednej szkody na ubezpieczanym pojeździe pozwala na zachowanie zniżek ubezpieczeniowych,
- Ubezpieczenie Opon obejmuje natychmiastową pomoc, gdy koła, opony lub dętki ulegną nagłemu zniszczeniu.
- Ubezpieczenie Bagażu, które obejmuje wymianę lub naprawę szyb w aucie.
- Ubezpieczenie UTO (urządzenia transportu osobistego) obejmuje OC w życiu prywatnym i NNW na czas poruszania się hulajnogą, rowerem, deskorolką, segwayem bądź monocyklem.
- GAP, które obejmuje stratę finansową na wypadek utraty wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży.
Jak działa AC? Ile czasu na zgłoszenie szkody AC ma kierowca?
W Compensie czas na zgłoszenie szkody AC jest zależny od jej rodzaju oraz tego, gdzie została wyrządzona. Zdarzenia, do których doszło w Polsce powinny być zgłoszone w terminie:
- 2 dni roboczych w przypadku utraty pojazdu,
- 5 dni roboczych w pozostałych przypadkach.
Szkody z AC wyrządzone za granicą muszą być zgłoszone w ciągu 5 dni od powrotu do Polski.
Jeśli istnieją powody, by przypuszczać, że szkoda jest wynikiem złamania prawa, należy również powiadomić o zdarzeniu policję. Trzeba to zrobić jak najszybciej, maksymalnie w przeciągu 12 godzin.
Co to jest szkoda parkingowa?
Jest to szkoda, która została wyrządzona na parkingu. Najczęściej skutkuje drobnymi zarysowaniami bądź niewielkimi wgnieceniami.
W Compensie właściciel poszkodowanego pojazdu może otrzymać wówczas, według własnego uznania, rekompensatę finansową lub bezgotówkową naprawę pojazdu w warsztacie partnerskim. W przypadku wybrania naprawy w warsztacie partnerskim, może liczyć także na transport uszkodzonego pojazdu do warsztatu i z powrotem.
Kolizja drogowa – co to jest?
Kolizja drogowa to zdarzenie, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne, a w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów.
Zgodnie z prawem, koszty naprawy po kolizji drogowej pokrywa sprawca zdarzenia ze swojego ubezpieczenia OC. Istnieją jednak sytuacje, które to utrudniają. Dzieje się tak np., kiedy winny ucieknie z miejsca zdarzenia i jest trudny do zidentyfikowania. Kolizja drogowa staje się wówczas dużym problemem dla właściciela poszkodowanego auta. Jej skutkiem jest długie oczekiwanie na znalezienie sprawcy lub konieczność usunięcia szkody na własną rękę.
W lepszej sytuacji jest jedynie właściciel pojazdu, który posiada ubezpieczenie Autocasco. Może on wówczas liczyć na świadczenie pokrywające koszty koniecznych napraw. W ramach ubezpieczenia autocasco Compensa wypłaci rekompensatę lub zorganizuje naprawę pojazdu.
Co po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu dla młodego kierowcy?
Zdany egzamin na prawo jazdy nie oznacza, że od razu można korzystać z przywileju jego posiadania. Po zdanym egzaminie na prawo jazdy trzeba pamiętać o jeszcze kilku formalnościach. Poniżej krok po kroku tłumaczymy, o czym powinien pamiętać młody kierowca przed wyjazdem w swoją pierwszą samodzielną przejażdżkę:
- Opłata za wydanie prawa jazdy. Niestety potwierdzenie zdanego egzaminu praktycznego na prawo jazdy nie wystarczy, by otrzymać dokument uprawniający do poruszania się po drodze. Za jego wydanie trzeba zapłacić. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie (w Starostwie Powiatowym, a w przypadku miast na prawach powiatu, także w Urzędzie Miasta) lub przelewem.
- Odebranie dokumentów. Kolejnym krokiem jest dostarczenie dowodu wpłaty do wydziału komunikacji i oczekiwanie na wydania prawa jazdy. Pomimo zdanego egzaminu nie możesz prowadzić samochodu do czasu odebrania dokumentu. Czas oczekiwania na jego wydanie nie powinien przekraczać 9 dni. W wyjątkowych sytuacjach proces ten może przedłużyć się nawet do 2 miesięcy.
- Zorganizowanie pojazdu. Po załatwieniu powyższych formalności możesz bez przeszkód prowadzić samochód. Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym nie ma auta, z którego mógłbyś korzystać, warto rozważyć zakup własnego samochodu. Dzięki regularnemu jeżdżeniu szybko nabierzesz wprawy w kierowaniu pojazdem i poczujesz się pewniej na drodze.
- Ubezpieczenie pojazdu i siebie na czas podróży. Jeśli zdecydowałeś się na zakup własnego auta, musisz go zarejestrować i zadbać o jego ubezpieczenie. Prawo zobowiązuje Cię do zakupu polisy OC. Oferta ubezpieczeniowa jest jednak dużo szersza, co w przypadku młodych kierowców jest bardzo ważne. Praktyka pokazuje, że brak doświadczenia często powoduje więcej wypadków i stłuczek. Wiąże się też z mniejszą świadomością na temat tego, jak radzić sobie, np. podczas awarii samochodu. Z tego powodu warto zadbać o ubezpieczenie autocasco, które dodatkowo można wzbogacić o NNW czy Assistance. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz szansę uniknąć wydatków związanych z powrotem do zdrowia po wypadku czy kosztownych napraw w warsztacie.
Często mówi się, że ubezpieczenie dla młodego kierowcy jest drogie. W rzeczywistości jednak nie musi tak być. Niezależnie od Twojego wieku w Compensie masz szansę na zdobycie zniżki. Możesz obniżyć wysokość swojej składki poprzez zakup pakietu ubezpieczeniowego OC z AC. Jeśli natomiast jesteś bardziej doświadczonym kierowcą, masz możliwość poszerzenia zakresu ubezpieczenia o Ubezpieczenie do Utraty Zniżki, która sprawi, że utrzymasz przysługujące Ci zniżki niezależnie od tego, co wydarzy się w trakcie trwania polisy.
Jak zgłosić szkodę AC?
Przejdź do formularza zgłoszenia szkody, który jest dostępny pod tym linkiem: https://zgloszenie.compensa.pl/.
Jeśli rozpoczniesz proces zgłaszania szkody, w każdej chwili będziesz mieć możliwość jego dokończenia. Na Twój e-mail wyślemy link, dzięki któremu wrócisz do formularza w wybranym momencie.
Przed zgłoszeniem przygotuj sobie następujące dokumenty i dane:
- prawo jazdy
- dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu
- informacje o uczestnikach danego zdarzenia
- dane pojazdu sprawcy
Rozszerz ubezpieczenie AC o opcje dodatkowe
Do pobrania
Zgłoś szkodę powodziową
- Przez stronę internetową zgłoszenie.compensa.pl
- Poprzez infolinię: 22 501 61 00
- W jednym z mobilnych punktów do zgłaszania szkód, które pojawią się na zalanych terenach