Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Zielona Karta – co daje, gdzie jest potrzebna i jak ją wyrobić?

29.12.2022

Każda zagraniczna podróż powinna być dobrze zaplanowana – zwłaszcza, gdy wybierasz się w nią własnym samochodem. Przed przekroczeniem granicy innego państwa warto zapoznać się przede wszystkim z dokumentami, jakie powinieneś posiadać. Jednym z nich jest Zielona Karta. Czym jest ten dokument, gdzie go potrzebujesz i jak wygląda proces jego wyrabiania?

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta jest dokumentem stanowiącym potwierdzenie posiadania polisy OC poza granicami kraju. Gwarantuje przejęcie przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe odpowiedzialności finansowej w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego poza granicami kraju, w którym zarejestrowano pojazd. Wysokość wypłaconego odszkodowania jest uzależniona od kwot określonych w umowie albo kwot określonych limitami prawnymi danego państwa, w którym doszło do wypadku lub kolizji.

Zielona Karta zawsze wydawana jest w języku kraju, w którym funkcjonuje dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe, a także w językach angielskim i francuskim. Posiada przy tym jednakowy wzór graficzny – bez względu na kraj, do którego wybierasz się w podróż.

Pamiętaj! Posiadając Zieloną Kartę, nie tylko dostosowujesz się do reguł obowiązujących w danym kraju, ale również zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa. Wynika to z tego, że po spowodowaniu zdarzenia drogowego i wyrządzeniu szkód osobom trzecim, zostaną one pokryte z kieszeni ubezpieczyciela, a nie Twojej.

Co daje Zielona Karta?

Podstawowym celem istnienia Zielonej Karty jest ułatwienie życia kierowcom. Dzięki niej nie muszą oni kupować ubezpieczenia OC w kraju, do którego wybierają się na wakacje czy w podróż służbową. Dokument ułatwia więc odwiedzanie zagranicznych państw, a do tego stanowi dla tamtejszych władz gwarancję tego, że jako właściciel samochodu, posiadasz ważną polisę OC (zakupioną w swoim kraju).

Co więcej, dzięki Zielonej Karcie, jako sprawca zdarzenia drogowego, nie poniesiesz odpowiedzialności finansowej za spowodowanie szkód innym uczestnikom ruchu drogowego. Jest to dokument bardzo istotny i warto dowiedzieć się, w jakich krajach obowiązuje – dzięki temu jeszcze przed wizytą zagraniczną będziesz mógł wyrobić go w swoim Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Jak wygląda Zielona Karta?

Jeszcze do 1 lipca 2021 roku Zielona Karta, jak wskazuje jej nazwa, posiadała zielony kolor, na którym nadrukowane były czarne litery. Jednak obecnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe w naszym kraju wydają dokumenty w nowym, biało-czarnym formacie.

Zielona Karta – gdzie jest potrzebna?

Zielona Karta jest potrzebna w 12 krajach:

 • Albania, Azerbejdżan,
 • Białoruś,
 • Iran, Izrael,
 • Maroko, Mołdawia, Macedonia,
 • Rosja,
 • Tunezja, Turcja,
 • Ukraina

i dlatego jej wyrobienie jest niezbędne, gdy wybierasz się do któregoś z nich i zamierzasz podróżować za granicą własnym samochodem.

Pamiętaj! Za System Zielonych Kart odpowiedzialnych jest 48 biur w różnych krajach. Zrzeszają one towarzystwa ubezpieczeniowe zajmujące się sprzedażą obowiązkowych polis OC. W naszym kraju za Zielone Karty OC odpowiada Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Zielona Karta – jakie kraje obejmuje?

Zielona Karta obejmuje kraje, które nie podpisały tzw. Porozumienia Wielostronnego. Dzięki niemu ochrona w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC funkcjonuje w 32 państwach – głównie należących do Unii Europejskiej oraz EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

W praktyce więc Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna, jeżeli wybierasz się do takich krajów, jak Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy lub Węgry.

Warto jednak pamiętać, że czasami, chcąc dotrzeć do któregoś z tych krajów, niezbędne jest przejechanie przez terytorium państwa, w którym Zielona Karta jest wymagana. Dlatego jeszcze przed wyjazdem należy dokładnie zaplanować podróż i sprawdzić, czy dokument nie będzie potrzebny – jego brak może sprowadzić na Ciebie kłopoty, zwłaszcza w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku.

Ile kosztuje Zielona Karta?

O wyrobienie Zielonej Karty należy zadbać jeszcze przed wyjazdem – choć procedura nie jest skomplikowana, może trwać kilka dni, a w niektórych przypadkach nawet tygodni, dlatego nie warto zwlekać. Tym bardziej, że zdobycie dokumentu podczas przekraczania granicy konkretnego kraju nie jest możliwe – w takiej sytuacji niezbędne okaże się zakupienie ubezpieczenia granicznego na przejściu, co może wiązać się z bardzo dużym wydatkiem.

Zieloną Kartę wyrobisz w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym posiadasz polisę OC. Jej cena może być bardzo zróżnicowana, w zależności od wybranej firmy – zwykle jednak nie przekracza kwot rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Co więcej, niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe, jak choćby Compensa TU S.A. VIG, oferują swoim klientom Zieloną Kartę bezpłatnie – w ramach ubezpieczenia OC, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Zielona Karta – jak wyrobić? Instrukcja krok po kroku

Wyrobienie Zielonej Karty jest niezwykle proste i zwykle wystarczą do tego trzy kroki.

 • Krok 1 – złożenie wniosku o wydanie Zielonej Karty do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym posiadasz ważne OC.
 • Krok 2 – oczekiwanie na wyrobienie Zielonej Karty (może to trwać kilka dni albo tygodni, w zależności od formy złożenia wniosku).
 • Krok 3 – odebranie Zielonej Karty, która może być ważna przez 15 dni, a nawet 12 miesięcy (wato pamiętać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe wydają dokument maksymalnie na okres, w jakim zawarta została polisa OC).

Jeżeli chcesz jak najszybciej stać się posiadaczem dokumentu, odwiedź siedzibę swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego albo sprawdź, czy oferuje on możliwość wyrobienia Zielonej Karty online. Najdłużej czekać będziesz po wysłaniu wniosku pocztą.

Pamiętaj! Wniosek o Zieloną Kartę warto złożyć jak najszybciej, najlepiej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu zyskasz pewność, że dokument zostanie przygotowany terminowo, a Ty będziesz mógł bez jakichkolwiek obaw podróżować swoim samochodem w zagranicznych krajach.

Zielona Karta a ubezpieczenie OC graniczne

Wyrobienie Zielonej Karty jest najlepszym i, co najważniejsze, najtańszym rozwiązaniem dla osób podróżujących za granicę – zwłaszcza do 12 krajów, które nie podpisały Porozumienia Wielostronnego. Co w sytuacji, gdy nie dopełnisz tego obowiązku?

Wtedy jedynym wyjściem jest zakup ubezpieczenia granicznego. Ma to miejsce podczas przekraczania granicy danego kraju i może być bardzo kosztowne. Cena takiego ubezpieczenia zwykle waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu euro.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC graniczne możesz wykupić na 15 lub 30 dni. Jeżeli nie wyrobiłeś Zielonej Karty, sprawdź, ile zapłacisz za nie w kraju, do którego się wybierasz.

Czy kierowcy z Ukrainy muszą mieć w Polsce Zieloną Kartę?

Tak – właściciele pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie, którzy chcą kierować swoim samochodem po polskich drogach, powinni wyrobić Zieloną Kartę (albo wykupić wspomniane ubezpieczenie OC graniczne).

O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę własnym autem?

Każda zagraniczna podróż własnym autem powinna być dobrze zaplanowana. Poza Zieloną Kartą warto zadbać także o kilka innych kwestii. Najważniejszą z nich stanowi oczywiście ubezpieczenie samochodu. Tym obowiązkowym jest posiadanie ubezpieczenia OC.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę podczas wakacji lub wyjazdu służbowego, zadbaj także o inne formy ubezpieczenia – zwłaszcza AC oraz Assistance. Czym się one charakteryzują?

 • AC, czyli Autocasco, to ubezpieczenie, które chroni przed skutkami strat finansowych powstałych w wyniku zniszczenia, uszkodzenia albo utraty samochodu. W praktyce więc towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy szkód, jakie pojawiły się np. w wyniku działania osób trzecich, niekorzystnych czynników atmosferycznych czy pożaru.
 • Assistance to ubezpieczenie, dzięki któremu uzyskasz szybką i profesjonalną pomoc ubezpieczyciela w razie wypadku, awarii albo utraty pojazdu. Może być to szczególnie istotne podczas zagranicznych podróży, w trakcie których bariera językowa utrudnia skorzystanie z pomocy drogowej czy wezwanie policji.

Warto dodać, że AC i Assistance to nie wszystko. Możesz także ubezpieczyć szyby lub opony w swoim samochodzie, a nawet przewożony sprzęt sportowy. Dzięki temu zyskasz kompleksową ochronę, która pozwoli Ci cieszyć się maksymalnie komfortową podróżą – zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też
Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wyjazd za granicę powinien wiązać się z pieczołowitymi przygotowaniami, by zapewnić sobie oraz swoim towarzyszom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Warto przede wszystkim wyrobić kartę EKUZ, która stanowi podstawową ochronę zdrowia podczas wizyt w krajach Unii Europejskiej, a także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, czym jest EKUZ, kiedy okaże się przydatna i jak wyrobić dokument.

Czytaj więcej
Jak wypożyczyć samochód za granicą. Ile kosztuje wynajmowanie samochodu za granicą?

Możliwość skorzystania z samochodu za granicą oznacza tak ważną dla turystów mobilność. Dzięki temu zwiedzisz więcej, szybciej dotrzesz w każde miejsce i łatwiej zaplanujesz swoje wakacje. Jeżeli nie masz możliwości podróżowania za granicę własnym autem, możesz skorzystać z alternatywy, jaką jest wypożyczenie samochodu. To opcja, z której chętnie korzystają także polscy wczasowicze i w przypadku której formalności wcale nie muszą być skomplikowane. Ile kosztuje wypożyczenie pojazdu i jak z niego skorzystać? Oto wszystko, co warto wiedzieć!

Czytaj więcej
Jak obliczyć spalanie samochodu? Zużycie paliwa – kalkulator

Średnie zużycie paliwa jest jednym z najważniejszych czynników, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu nowego lub używanego samochodu. Im będzie mniejsze, tym większe oszczędności zyskasz w trakcie jego eksploatacji. Jak obliczyć spalanie samochodu – również tego użytkowanego aktualnie? Możesz skorzystać z kalkulatora albo bardzo prostego wzoru.

Czytaj więcej