Szukasz ubezpieczenia OC/AC?

Wypełnij 2 pola i poznaj cenę
OC/AC od razu!


Oblicz cenę

Jak wypożyczyć samochód za granicą. Ile kosztuje wynajmowanie samochodu za granicą?

14.07.2022

Możliwość skorzystania z samochodu za granicą oznacza tak ważną dla turystów mobilność. Dzięki temu zwiedzisz więcej, szybciej dotrzesz w każde miejsce i łatwiej zaplanujesz swoje wakacje. Jeżeli nie masz możliwości podróżowania za granicę własnym autem, możesz skorzystać z alternatywy, jaką jest wypożyczenie samochodu. To opcja, z której chętnie korzystają także polscy wczasowicze i w przypadku której formalności wcale nie muszą być skomplikowane. Ile kosztuje wypożyczenie pojazdu i jak z niego skorzystać? Oto wszystko, co warto wiedzieć!

Ile kosztuje wynajmowanie samochodu za granicą? Najważniejsze czynniki

Wypożyczenie samochodu jest usługą popularną na całym świecie, jednak jej ceny mogą być bardzo zróżnicowane – w zależności od kilku czynników. Więcej zapłacisz np. za wynajem auta w popularnym kurorcie, do którego rokrocznie zjeżdżają miliony turystów, a mniej w spokojnej miejscowości, która nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. 

Oczywiście miejsce docelowe to tylko jeden z czynników kształtujących cenę. Do innych zaliczamy między innymi:

 • model i markę samochodu – im wyższej klasy pojazd wybierzesz, tym oczywiście będzie on droższy;
 • długość wypożyczenia pojazdu – warto wynajmować na nieco dłuższy czas (np. kilka dni lub tydzień), bo wtedy w większości przypadków zapłacisz mniej za dobę;
 • miejsce odbioru i zwrotu auta – cenę może podwyższyć zwłaszcza to drugie, gdy zdecydujesz się pozostawić auto w sporej odległości od siedziby wypożyczalni;
 • ubezpieczenie – choć podwyższy cenę usługi, warto zastanowić się nad jego wykupieniem, ponieważ dzięki temu możesz uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji (i kosztów!);
 • czas rezerwacji – jeżeli wynajmujesz samochód z dużym wyprzedzeniem, możesz zapłacić nieco więcej, choć jest to zależne od wypożyczalni;
 • termin wynajmu – jeżeli interesuje Cię wypożyczenie samochodu w sezonie wakacyjnym, prawdopodobnie zapłacisz więcej.

Uwaga! Niektóre wypożyczalnie obciążają dodatkowym kosztem wynajmujących, którzy nie ukończyli 30. roku życia. W takiej sytuacji warto zadbać o to, by samochód wynajęła osoba starsza.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu za granicą?

Koszt wypożyczenia samochodu za granicą to kilkaset złotych za dobę (najczęściej w granicach 150-600 zł, w zależności od kraju, miasta i klasy pojazdu). Oto kilka przykładów cen jednodniowego wynajmu samochodu w lipcu w kilku popularnych wśród Polaków miejscowościach.

 • Amsterdam – min. 461 zł
 • Budapeszt – min. 154 zł
 • Kreta – min. 251 zł
 • Lizbona – min. 443 zł
 • Londyn – min. 239 zł
 • Paryż – min. 578 zł
 • Praga – min. 314 zł
 • Rzym – min. 430 zł
 • Split – min. 207 zł
 • Wilno – min. 142 zł

Oczywiście warto pamiętać, że im więcej dni wybierzesz, tym oferta będzie korzystniejsza – dla przykładu 3-dniowe wypożyczenie samochodu w Amsterdamie wynosi 948 zł (316 zł za dzień), a na Krecie 580 zł (193 zł za dzień).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wypożyczenie samochodu w zagranicznej miejscowości, do której się wybierasz, skorzystaj z porównywarek. Wystarczy, że wpiszesz miejsce odbioru i termin wynajmu, a pojawi się lista z wynikami. Znajdziesz tam kilkadziesiąt, a nawet kilkaset ofert wypożyczenia auta w różnych firmach wraz z warunkami wynajmu. 

Jak wypożyczyć samochód za granicą?

Wypożyczenie auta za granicą nie należy do skomplikowanych zadań – zwłaszcza, jeżeli skorzystałeś z oferty biura podróży i jego pracownicy mogą pomóc Ci we wszelkich formalnościach. Najlepsze firmy zapewnią kontakt z pobliską wypożyczalnią i sprawią, że pojazd zostanie podstawiony bezpośrednio pod hotel, w którym się znajdujesz. Formalności? Wypełnienie specjalnego formularza z danymi osobowymi, okazanie dokumentu tożsamości i prawa jazdy oraz… odbiór kluczyków. Jest to opcja bardzo wygodna, jednak musisz pamiętać, że dostępna tylko w niektórych biurach podróży.

Jeżeli firma, z którą współpracujesz, nie oferuje wsparcia w zakresie wypożyczenia pojazdu albo podróżujesz na własną rękę, o wszystko będziesz musiał zadbać sam. Również w tym przypadku nie powinno to być skomplikowane, choć oczywiście niezbędna będzie znajomość języka angielskiego, jeżeli odwiedzisz siedzibę wypożyczalni np. na lotnisku. Warto jednak być przygotowanym wcześniej i skorzystać z potęgi internetu.

Jak wypożyczyć samochód? Najlepiej online!

Nie ulega wątpliwości, że najwygodniejszą formą wypożyczania auta jest skorzystanie z oferty poprzez stronę internetową. Możesz jeszcze przed wyjazdem poszukać witryn wypożyczalni znajdujących się w wybranej miejscowości (lub użyć wspomnianej wcześniej porównywarki), zapoznać się z ich ofertami i wybrać tę, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Firmy działające w popularnych wśród Polaków kurortach mogą nawet posiadać przetłumaczone strony, co jeszcze bardziej ułatwi Ci wynajem auta.
Jak wypożyczyć samochód online? Wystarczy wejść na stronę internetową wypożyczalni, wybrać model pojazdu, a następnie podać kilka informacji, w tym:

 • termin wypożyczenia;
 • miejsce odbioru i oddania auta;
 • dane kierowcy.

Potem wystarczy wybrać odpowiadającą Ci formę płatności i… odebrać pojazd we wskazanym miejscu, np. na lotnisku. Cały proces wynajmu zajmie maksymalnie kilka minut, a możliwość porównania ofert sprawia, że jest to opcja bardzo korzystna i wygodna, z której warto skorzystać.

bagaż podręczny

Kaucja za wynajęcie samochodu

Wypożyczenie samochodu wiąże się najczęściej z koniecznością opłacenia kaucji – w gotówce lub w formie zablokowania pewnej części środków na karcie kredytowej. Jest to zabezpieczenie dla wypożyczalni, która może dzięki niemu pokryć ewentualne szkody wyrządzone przez klienta albo ochronić się przed zwrotem auta po czasie.

Ile kosztuje taka kaucja? Zależy to oczywiście od konkretnej wypożyczalni, ale musisz przygotować się na wydatek rzędu co najmniej 100 euro. 
 

Na co zwrócić uwagę przed odbiorem i podczas zwrotu auta?

Aby wypożyczenie samochodu było dla Ciebie satysfakcjonujące, powinieneś jeszcze przed jego odbiorem zwrócić uwagę na kilka kwestii. Mowa tu przede wszystkim o:

 • dokładnym przeczytaniu każdego punktu umowy i sprawdzeniu, czy nie ma w niej zapisków, które mogłyby okazać się dla Ciebie niekorzystne;
 • sprawdzeniu, czy w umowie znajduje się limit kilometrów – jego przekroczenie może oznaczać dodatkowy koszt;
 • sprawdzeniu ilości paliwa w baku i tego, czy odpowiada ona warunkom umowy (sprawdź, jak przed wyjazdem obliczyć spalanie samochodu!);
 • sprawdzeniu, czy auto może kierować inna osoba (bez dodatkowych kosztów);
 • dokładnym zweryfikowaniu stanu pojazdu – dzięki temu zyskasz pewność, że kierowanie nim będzie z jednej strony wygodne, a z drugiej bezpieczne.

Pamiętaj również, by jeszcze przed rezerwacją pojazdu sprawdzić, czy wypożyczalnia oferuje możliwość skorzystania z nawigacji GPS i, jeżeli to potrzebne, fotelika dziecięcego.
Kiedy oddajesz samochód, musisz przede wszystkim zaparkować go w miejscu wskazanym w umowie – w przeciwnym wypadku narazisz się na dodatkowe koszty (dla pewności możesz zrobić zdjęcie auta). Oprócz tego uzupełnij ilość paliwa do takiego stanu, jak podczas odbioru pojazdu. No i oczywiście pamiętaj o bezpiecznej eksploatacji samochodu, ponieważ wszelkie usterki, które powstały podczas jego użytkowania, również mogą narazić Cię na dodatkowe koszty.

Czy warto wynajmować auto za granicą?

Tak, wypożyczenie samochodu to opcja bardzo korzystna, szczególnie dla turystów, którzy odwiedzają słabo skomunikowane miejscowości, np. w Grecji, Portugalii czy Hiszpanii. Wypożyczalnie bardzo często oferują korzystne ceny (zwłaszcza w przypadku wielodniowego wynajmu) i oddają do dyspozycji klientów zadbane pojazdy. Dzięki skorzystaniu z tej usługi zyskasz mobilność, która pozwoli Ci zwiedzić więcej i wykorzystać swoje wakacje w stu procentach.

Jeżeli jednak wybierasz się do miejscowości, w której jest dobra komunikacja, a ulice są często zakorkowane, lepiej zrezygnować z wypożyczenia auta i korzystać z alternatywnych środków transportu (polecamy zwłaszcza metro). Dzięki temu oszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze.

Wypożyczasz samochód za granicą? Skorzystaj z ubezpieczenia turystycznego!

Ubezpieczenie turystyczne w Compensie  możesz rozszerzyć o klauzulę: „bezpieczne wypożyczenie auta za granicą”. Dzięki niej otrzymasz m.in. zwrot udziału własnego w przypadku kolizji lub wypadku. 

Co więcej, dokupienie dodatkowej klauzuli może zapewnić wiele innych korzyści, np. zabezpieczenie mieszkania lub domu na czas wyjazdu (np. przed kradzieżą,ogniem czy innymi zdarzeniami losowymi). 

Z ubezpieczeniem dla turysty Compensa Voyage możesz liczyć na pomoc po nieszczęśliwym wypadku podczas wyjazdu zagranicznego. Ochrona w ramach polisy umożliwia Ci podjęcie leczenia po nieszczęśliwym wypadku w Polsce, po powrocie z wyjazdu. Otrzymasz wtedy zwrot kosztów wizyty u lekarza, leków, rehabilitacji czy zakupu środków specjalnych. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/ubezpieczenie-turystyczne/ oraz w zawartych na stronie Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.  

Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich podczas urlopu i skorzystać z odpowiedniego ubezpieczenia.


Poprzedni Następny
Przeczytaj też